Kérdések

Több
17 éve 2 hónapja #332936 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem amani az eredeti valarin nevekre gondolt...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332932 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések

amanibhavam írta: Nincs feljegyezve. Az ainuk közül csak Aule, Orome, Ulmo, Manwe és Tulkas eredeti neve ismert.


Melyek is ezek pontosan?
Azt tudom(legalábbis gondolom h az):
Manwe-Sulimó
Tulkas-Astaldo
Ulmó-Vailimó(erre az elveszett mesékben bukkantam rá)
Orome-hát ezek közül melyik az az nem tudom:Aldaron, Araw
Aule-na erről fogalmam sincs
Vki kijavítaná a fenti példákat?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332799 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Elrond Vilya írta: A tolkieni mitológia megoldhatatlan rejtélyei közé tartozik, hogy mi volt Szauron neve, amikor még Aule szolgálatában állt vagy ez valahonnan kideríthető?
A Szauron tudtommal tünde eredetű szó, és elég bizarr, hogy ő ezt használta, pedig a követ is Szauron Szájaként mutatkozik be. A szó azt jelenti, hogy förtelem, borzalom vagy valami ilyesmi, és ez is elég fura, hogy valaki így hívja magát.
A Gorthaur tünde "ragadványnév", az Annatar, Artano, Aulendil neveket egy adott céllal, viszonylag alkalmi jelleggel használta, más nevéről meg nem tudok(azon kívül, hogy Sötét Úr és hasonlók).


A Szauront ő "szép korában" nem használta, a tündéknek Annatarként, "Az ajándékok ura"-ként mutatkozott be. Az, hogy quenya/sinda ererdetű szót használ neveként: maia volt.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332794 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
Nincs feljegyezve. Az ainuk közül csak Aule, Orome, Ulmo, Manwe és Tulkas eredeti neve ismert.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332792 Írta: Elrond Vilya
Elrond Vilya válaszolt a következő témában: Kérdések
A tolkieni mitológia megoldhatatlan rejtélyei közé tartozik, hogy mi volt Szauron neve, amikor még Aule szolgálatában állt vagy ez valahonnan kideríthető?
A Szauron tudtommal tünde eredetű szó, és elég bizarr, hogy ő ezt használta, pedig a követ is Szauron Szájaként mutatkozik be. A szó azt jelenti, hogy förtelem, borzalom vagy valami ilyesmi, és ez is elég fura, hogy valaki így hívja magát.
A Gorthaur tünde "ragadványnév", az Annatar, Artano, Aulendil neveket egy adott céllal, viszonylag alkalmi jelleggel használta, más nevéről meg nem tudok(azon kívül, hogy Sötét Úr és hasonlók).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332771 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Nagyon köszi :)

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332760 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332758 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Úgy gondoltam, hogy elolvasni, vagy ilyesmik :D

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332757 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések

Encsi írta: Fölkeltette az érdeklődésemet mandos 2. próféciája, miszerint Melkor visszatér, ezt meg lehet valahol egészben tekinteni?

Üdvözletem!

Igen, Valinor síkján, valamikor a meglehetősen távoli jövőben. Kár, hogy zártkörű rendezvény lesz, embereknek tilos a belépés (kivéve a protekciós Túrint :D )

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332749 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Fölkeltette az érdeklődésemet mandos 2. próféciája, miszerint Melkor visszatér, ezt meg lehet valahol egészben tekinteni?

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332723 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Köszi amanibhavam.
Én se mondtam, hogy szolgain másolta volna, ("jobban hasonlít", "mintának vette") csak szerintem jobban hajaz Rómára mint Egyiptomra, Görögországra vagy a Termékeny Félhold valamelyik birodalmára.

Levedi

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332719 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
"but with wings attached, not set straight back but at an angle "

"hozzáerősített szárnyakkal, amelyek azonban nem egyenesen hátrafelé, hanem szögben állnak"


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332718 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Egyéni vélemény, hogy Rómára jobban hasonlít Arnor és Gondor mint Egyiptomra.
Bár amit Tolkien ír abban tényleg egyezik, de azért hiányoznak az öntözőcsatornák, a hatalamas szolgaként tengődő tömegek akik évente Minas Tirithbe zarándokolnak egy kis közérdekű munkára, nincsen nagyhatalmú papi rend, se írnokok se állatfejű panteon mint ahogy Egyiptomban.
Van viszont katonai szolgálatért cserébe földet kapó idegen nép (rohírok), van kezdeti feudalizmus, vannak a pusztákról beözönlő nomádok, van két részre szakadás (Arnornál majd három rész lásd Nyugat-Római Birodalom utolsó 50 éve), vannak a birodalmon belüli lázzadozó őslakosság, vannak LOVAS SEREGEK, van "miles" (bár valami hasonló Egyiptomban is volt, a rómaik fejlesztették csúcsra), nincs nagy központi papi rend ahogy Rómában sem működött csak ilyen nevezetű hivatalnokok voltak.

but with wings attached, not set straight back but at an angle

Léci ezt fordítsa le nekem valaki aki nálam jobban tud angolul.


Ha szolgaian lemásolta volna bármelyik ország/birodalom berendezkedését, puszta allegóriává degradálta volna a történetet, amit a legkevésbé sem szeretett volna. Természetes, hogy Gondor hasonlít az összes nagy ókori birodalomra.
Egyébként egy, az ebayen árult levelében Gondort Velencével azonosította. "I went for a brief holiday to Gondor (or in modern terms Venice) which only served to reveal my tiredness to the full and not to relieve it." Most akkor ebből arra kellene következtetnünk, hogy Rohan meg Genovával azonos?

Az egyetlen ország, amelynek történelme szorosabb korrelációkat mutat, az a Shire, mégpedig Angliáéval - de ennek megvan a maga jól behatárolható szerepe a történetben.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332716 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
ja meg van vaskor és monumentalizmus együtt ami Egyiptomra nem volt jellemző

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332713 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Egyéni vélemény, hogy Rómára jobban hasonlít Arnor és Gondor mint Egyiptomra.
Bár amit Tolkien ír abban tényleg egyezik, de azért hiányoznak az öntözőcsatornák, a hatalamas szolgaként tengődő tömegek akik évente Minas Tirithbe zarándokolnak egy kis közérdekű munkára, nincsen nagyhatalmú papi rend, se írnokok se állatfejű panteon mint ahogy Egyiptomban.
Van viszont katonai szolgálatért cserébe földet kapó idegen nép (rohírok), van kezdeti feudalizmus, vannak a pusztákról beözönlő nomádok, van két részre szakadás (Arnornál majd három rész lásd Nyugat-Római Birodalom utolsó 50 éve), vannak a birodalmon belüli lázzadozó őslakosság, vannak LOVAS SEREGEK, van "miles" (bár valami hasonló Egyiptomban is volt, a rómaik fejlesztették csúcsra), nincs nagy központi papi rend ahogy Rómában sem működött csak ilyen nevezetű hivatalnokok voltak.

but with wings attached, not set straight back but at an angle

Léci ezt fordítsa le nekem valaki aki nálam jobban tud angolul.

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332710 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Hát ezúttal jól mellé lőtt az öreg angol. (szerintem)

Amiértis? :-)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332709 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések
Köszi :)
Hát ezúttal jól mellé lőtt az öreg angol. (szerintem)

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332706 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta:

Nem. Alsó- és Felső-Egyiptom. Pl a szárnyas korona is kifejezetten egyiptomi mintát követ.

8O Tolkien mondja azt, hogy erről a két országról vette volna a példát, vagy valaki később jutott erre a következtetésre?

Levedi

Tolkien a 211. levélben írta: The Númenóreans of Gondor were proud, peculiar, and archaic, and I think are best pictured in (say) Egyptian terms. In many ways they resembled 'Egyptians' – the love of, and power to construct, the gigantic and massive. And in their great interest in ancestry and in tombs. (But not of course in 'theology' : in which respect they were Hebraic and even more puritan – but this would take long to set out: to explain indeed why there is practically no oven 'religion', or rather religious acts or places or ceremonies among the 'good' or anti-Sauron peoples in The Lord of the Rings.) I think the crown of Gondor (the S. Kingdom) was very tall, like that of Egypt, but with wings attached, not set straight back but at an angle

The N. Kingdom had only a diadem (III 323). Cf. the difference between the N. and S. kingdoms of Egypt.


Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332702 Írta: Levedi
Levedi válaszolt a következő témában: Kérdések

Nem. Alsó- és Felső-Egyiptom. Pl a szárnyas korona is kifejezetten egyiptomi mintát követ.

8O Tolkien mondja azt, hogy erről a két országról vette volna a példát, vagy valaki később jutott erre a következtetésre?

Levedi

Lacho calad! Drego morn!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332700 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Ecthelion írta:

Tulkas írta: Tolkien Elesszár király lányairól semmit sem írt?


Voltak lányai?

Ha jól emlékszem, a Függelékben említi őket, amikor meghal.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332696 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Kar'sa írta: OFF ajánlom figyelmedbe a szerkesztés gombot ON

OFF Meg az ilyen hszeknek a Beszélgetős topikot (mmint Genáléra gondolok). :P ON

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332695 Írta: Kar_sa
Kar_sa válaszolt a következő témában: Kérdések
OFF ajánlom figyelmedbe a szerkesztés gombot ON

Kārātārānen a áirâë...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332689 Írta: Genál
Genál válaszolt a következő témában: Kérdések
népet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332688 Írta: Genál
Genál válaszolt a következő témában: Kérdések
kemény...azt álmodtamh megfilmesítették a Hobbitot és a haverom mutatta a telóján.Énmeg szidtam a német h Szmóg mért néz ki ilyen hülyén.És az volt a legjobb h megse bírtam nézni a filmet csak részleteket láttam belőle :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332601 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Kérdések

Tulkas írta: Tolkien Elesszár király lányairól semmit sem írt?


Voltak lányai?

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332592 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Kérdések
Tolkien Elesszár király lányairól semmit sem írt?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332564 Írta: Melda
Melda válaszolt a következő témában: Kérdések
igen... elnézést!

Marinov Milán

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332560 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Melda írta: Nemtudom tudjátok-e, de én úgy hallottam, hogy Peter Jackson tervbe vette (még a King Kong előtt), hogy megfilmesíti A Hobbit c. filmet (mondjuk erről jó régóta nem hallottam), és az volna a kérdés, hogy nem tudtok-e valami kis eleresztett infót arról, hogy készül-e majd a Szilmarilokból filmváltozat? Igazán jó volna megfilmesíteni, bár elég nehéz lenne sztem, de biztos megérné...

Szerintem ez inkább 'A Film/Előzetesek, bemutatók' topikba illik. :-)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332558 Írta: Melda
Melda válaszolt a következő témában: Kérdések
Hát köszönöm a kielégítő válaszokat, gondolhattam volna rá, hogy az Elsőszülöttek érkezése előtti körökból jött, és Melkor rontotta meg...


Volna még egy kérdésem:

Nemtudom tudjátok-e, de én úgy hallottam, hogy Peter Jackson tervbe vette (még a King Kong előtt), hogy megfilmesíti A Hobbit c. filmet (mondjuk erről jó régóta nem hallottam), és az volna a kérdés, hogy nem tudtok-e valami kis eleresztett infót arról, hogy készül-e majd a Szilmarilokból filmváltozat? Igazán jó volna megfilmesíteni, bár elég nehéz lenne sztem, de biztos megérné...

Marinov Milán

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #332556 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Levedi írta: Emlékszek, hogy valaki írta annak idején, hogy Tolkien a Másod és Harmadkor történetének kialakításakor az ókort vette mintának.
Ez esetben melyik országnak felel meg Arnor és Gondor? (Nyugat és Kelet Római Birodalom?)

Levedi

Nem. Alsó- és Felső-Egyiptom. Pl a szárnyas korona is kifejezetten egyiptomi mintát követ.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.008 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére