Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
21 éve 4 hónapja #121325 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Azért jó érzéssel tölt el, hogy nem égtem hamuvá :lol:

Dínchamion írta:
De egy szöveg nem teremt istent, csupán egy szerepet, és az értelmezéstől függ, hogy milyen kontextusba helyezed. _Csak_ szövegként a Biblia sem több, mint egy szerepeket és történeteket létrehozó közeg. Az értelmezők töltik meg olyan tartalommal, ami megteremti Isten fogalmát, szvsz.


Ezzel teljesen egyet tudok érteni.

Dínchamion írta:
Na, elérkeztél arra a pontra, ami most éppen a szívem csücske. Épp a múltkor vitatkoztunk erről Lamorakkal, és ő említette, hogy Michael Drouttal éppen a "van-e köze a tolkieni mitológiának a valós mitológiához" vitával múlatták az időt... Lamorak határozottan "nincs köze"-párti. Én viszont - talán a múltam miatt - éppen egy tanulmányt igyekszem írni, ami azt vizsgálná, hogy mennyire működnek ezek a szövegek _mitológiaként_. Tehát Tolkien szerzői szerepét megváltoztatva, a különböző variánsok szerepét némileg átértelmezve működhet-e a tolkieni korpusz (és szigorúan a korpusz _egésze_, nem az egyes szövegek ) egy legitim földi mitológiaként. Nekem meggyőződésem, hogy igen, de majd meglássuk


Azt hiszem, ha a kérdés úgy tevődik fel, hogy "van-e köze a tolkieni mitológiának a valós mitológiához", akkor a válasz egyértelműen "nem". De ha úgy közelítjük meg a dolgot, ahogyan a fenti idézetben Te teszed, akkor igen. Roppantul érdekelne, hogy milyen érveket hozol fel mellette :) [size=9:1otr55gl]Nagyon OFF lenne megkérdezni, hogy mi az a múltad, amire hivatkozol? [/size]

Dínchamion írta:
abból nem engedek, hogy Arda _nem_ a Föld, hanem egyfajta értelmezés, elképzelés a Földről, ami azért nem ugyanaz, mintha kijelenteném az azonosságot.


Lehet, hogy én nem fogalmaztam egészen tisztán, sőt, biztos, hogy nem. Én sem úgy értettem, hogy Arda egy az egyben megfelel a mi Földünknek, hogy földrajzilag meg lehet határozni, melyik mai terület felel meg Középföldének stb., hanem hogy Tolkien elképzelése szerint ilyen lehetett valamikor a mitológiai időkben. Lehet, hogy ugyanarról beszélünk, csak másképpen fogalmazzuk meg? :wink:

Dínchamion írta:
Nem, de ha a szövegeket vizsgálod, akkor ne a keresztény Istennel állítsd párhuzamba, hanem a Bibliában megrajzolt Isten-szereppel . Az általad jelölt összehasonlításnak az lenne az alapja, hogy Tolkient is övezze hasonló hívő-tábor és teológiai értelmezés (amitől mellesleg heveny idegrángást tudok kapni, lsd. még "Új Akropolisz" címszó alatt Lamorak kesergőiben... ). Szöveget csak szöveggel, szvsz.


Nem, nem, nem! Én szigorúan "szöveget a szöveggel összehasonlítani" alapon kérdeztem rá a példákra, még ha nem is fogalmaztam ennyire világosan.

Dínchamion írta:
Sil: igazad van, de felthetően nem vallotta volna magát _elkötelezett_ római katolikusnak, ha annyira megváltoztatta volna a saját istenképét, hogy az Erunak feleljen meg.


És miért nem? Mint már bátorkodtam volt rámutatni, a két isten-kép között elég kevés az eltérés (már ami az írott szövegeket illeti :) ). Egy interjúban elég nehéz lett volna megmagyarázni, hogy "hithű római katolikus vagyok, hiszek Istenben, de szeretném hinni, hogy Isten azért annál egy icipicit jobb, mint ahogyan azt a Biblia leírja..." Persze ez így nem más mint puszta belemagyarázás, hiszen honnan is tudhatnám, hogy Tolkien valójában mit gondolt, mit érzett...

Viszont feltünt valami, lehet, hogy másoknak is. Nem furcsa kissé, hogy - ellentétben az összes létező mitológiával - a tolkieni mitológiában egy árva papot nem találni?

amanibhavam írta:
Na várjál. Nem ott indul az egész númenori hanyatlás, hogy Szauron elhiteti az emberekkel: Eru igazából nincs is, és az ő ura, Morgoth az igazi úr a világban? A númenoriak nincsenek már kapcsolatban valákkal, Amanba nem léphetnek,a valák meg nem jönnek Középföldére. A tündéktől hallanak felőlük, de ez közvetett tudás, ha úgy tetszik, hit.
Ugyanakkor igaz, hogy valóban ez az egyetlen momentum, amikor a tudást a hit próbálja meg felváltani Ardán: amikor Eru szentélye helyett a gonosz erőknek állítanak kegyhelyet a Meneltarmán.


De, de, de. Teljes meggyőzödéssel igazat adok Neked! Dín, teljesen jók és helyénvalóak az idézetek a Sil.-ból, de szvsz nem mondanak ellent annak, amit amani írt. És abban is egyetértek Veled, amani, hogy a hit kérdése inkább az emberek vonatkozásában merülhet fel. Fogalmam sincs, hogy mennyit tudhat egy gondori közember a valákról és Eruról, és azt sem, hogy mennyire van tisztában a saját történelmével - de ha jól emlékszem (hogy miért is nem hurcolom magammal a könyveket? :lol: ), akkor Boromir sem igazán tudta hova tenni a dolgokat (lásd Elrond tanácsa), inkább legenda szintjén kezelte az egészet, pedig ő aztán nemes is volt, meg a papája könyvtárában őrizték a régi tekercseket.

Hát egyelőre ennyi.

[size=9:1otr55gl]P.S. Dín, az imádat kölcsönös :wink: :lol: [/size]

[size=9:1otr55gl]P.P.S. Hogyan tudok megszabadulni attól az undok "szerkesztés" linktől a jobb felső sarokban, az "idézet" mellett?[/size]

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121269 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Kérdés, hogy hitetlennek nevezhetjük-e azt, aki nem foglalkozik vele... :?:

Mert az, hogy nem gondolkozik rajta, egy dolog, de szvsz ismerni ismeri a saját történelmét (hm. Gondorban meg pláne).

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121268 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
a hit kérdése nem is a tündék, inkább az emberek vonatkozásában merülhet fel - mennyit tud vajon egy gondori közember a harmadkor végén valákról, Eruról?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121258 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Rendben, meggyőztetek. :wink:

Elfogadom, bár kis fenntartással, hogy Eru létezésére nincs sxplicit bizonyíték. De továbbra is megvan az a halvány érzésem, hogy a valák által közvetített hagyomány megkérdőjelezhetetlen volt (és tul.képpen az is maradt) a tündék számára.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121256 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Végül is Szauron bemesélte párnak, hogy nem létezik...
És a tündék? Ők is csak a valák elbeszéléseiből ismerhették Ilúvatart...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121254 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
DE az éppenhogy emberi vonás lenne: elfogadni a valák létezését, de kételkedni egy még felsőbb hatalom létezésében...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121248 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: De vajon Eru létezése mennyire volt biztos tudás az emberek között?


Ennek még utána kell néznem, de szvsz a valák hagyománya implikálja Eru hagyományát is, nem? Plusz ott volt ugye a szentély Númenorban, ami mondjuk az "inkább hit, mint tudás"-vonalat képviseli külsőségeiben, de nem hinném, hogy pont Eru létezésében kételkedtek volna, ha már a valák létezése bizonyított tény...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121236 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121231 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Na, megtaláltam.

A hagyományokról és azok továbbéléséről:

J. R. R. Tolkien írta: Thus the years passed, and while Middle-earth went backward and light and wisdom faded, the Dúnedain dwelt under the protection of the Valar and in the friendship of the Eldar, and they increased in stature both of mind and body. For though this people used still their own speech, their kings and lords knew and spoke also the Elven tongue, which they had learned in the days of their alliance, and thus they held converse still with the Eldar, whether of Eressëa or of the west-lands of Middle-earth. And the loremasters among them learned also the High Eldarin tongue of the Blessed Realm, in which much story and song was preserved from the beginning of the world; and they made letters and scrolls and books, and wrote in them many things of wisdom and wonder in the high tide of their realm, of which all is now forgot. So it came to pass that, beside their own names, all the lords of the Númenóreans had also Eldarin names; and the like with the cities and fair places that they founded in Númenor and on the shores of the Hither Lands.


A valák tilalmáról:

J. R. R. Tolkien írta: But the Lords of Valinor forbade them to sail so far westward that the coasts of Númenor could no longer be seen; and for long the Dúnedain were content, though they did not fully understand the purpose of this ban. But the design of Manwë was that the Númenóreans should not be tempted to seek for the Blessed Realm, nor desire to overpass the limits set to their bliss, becoming enamoured of the immortality of the Valar and the Eldar and the lands where all things endure.


Ez szvsz erősen explicite írja le, hogy a _valák_ tiltották meg közvetlenül...

A númenoriak tudásáról:

J. R. R. Tolkien írta: For in those days Valinor still remained in the world visible, and there Ilúvatar permitted the Valar to maintain upon Earth an abiding place, a memorial of that which might have been if Morgoth had not cast his shadow on the world. This the Númenóreans knew full well; and at times, when all the air was clear and the sun was in the east, they would look out and descry far off in the west a city white-shining on a distant shore, and a great harbour and a tower. For in those days the Númenóreans were far-sighted; yet even so it was only the keenest eyes among them that could see this vision, from the Meneltarma, maybe, or from some tall ship that lay off their western coast as far as it was lawful for them to go. For they did not dare to break the Ban of the Lords of the West. But the wise among them knew that this distant land was not indeed the Blessed Realm of Valinor, but was Avallónë, the haven of the Eldar upon Eressëa, easternmost of the Undying Lands. And thence at times the Firstborn still would come sailing to Númenor in oarless boats, as white birds flying from the sunset. And they brought to Númenor many gifts: birds of song, and fragrant flowers, and herbs of great virtue. And a seedling they brought of Celeborn, the White Tree that grew in the midst of Eressëa; and that was in its turn a seedling of Galathilion the Tree of Túna, the image of Telperion that Yavanna gave to the Eldar in the Blessed Realm. And the tree grew and blossomed in the courts of the King in Armenelos; Nimloth it was named, and flowered in the evening, and the shadows of night it filled with its fragrance.


Tehát látták Tol Eressea-t, és tudták, hogy az nem az Áldott Birodalom (de tudták, hogy _létezik_ Aman).

Ui.: elnézést az angol idézetekért, nincs magyar forrásom...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121228 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: Na várjál. Nem ott indul az egész númenori hanyatlás, hogy Szauron elhiteti az emberekkel: Eru igazából nincs is, és az ő ura, Morgoth az igazi úr a világban? A númenoriak nincsenek már kapcsolatban valákkal, Amanba nem léphetnek,a valák meg nem jönnek Középföldére. A tündéktől hallanak felőlük, de ez közvetett tudás, ha úgy tetszik, hit.


Álljunk meg egy pillanatra. Nem a valák tiltják meg az emberi fajnak, hogy Amanba hajózzanak? Később pedig Szuron éppen azt a hitet próbálja meg elültetni bennük, hogy Nyugaton a valák hatalmát meg lehet dönteni, és akkor az emberi faj is halhatatlanná válhat? Ez számomra azt jelenti, hogy a valák ténye köztudott volt...

Ami pedig a közvetett tudást jelenti -- tul.képpen a hagyománynak és a történelemnek sokkal hangsúlyosabb szerepe van, amit már mondtam is. Tehát pl. a tündék történeteit a Fák Fényéről, Valinorról és a többiről elfogadják igaznak, nem úgy, mint errefelé, ahol erősen vitatkoznak a történelmen.

De azért mindjárt megnézem a Silmarilliont.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121179 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Na várjál. Nem ott indul az egész númenori hanyatlás, hogy Szauron elhiteti az emberekkel: Eru igazából nincs is, és az ő ura, Morgoth az igazi úr a világban? A númenoriak nincsenek már kapcsolatban valákkal, Amanba nem léphetnek,a valák meg nem jönnek Középföldére. A tündéktől hallanak felőlük, de ez közvetett tudás, ha úgy tetszik, hit.
Ugyanakkor igaz, hogy valóban ez az egyetlen momentum, amikor a tudást a hit próbálja meg felváltani Ardán: amikor Eru szentélye helyett a gonosz erőknek állítanak kegyhelyet a Meneltarmán.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121162 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Akkor most én is magamra öltöm az azbesztruhámat, részben azért, mert szolidarizálok amanival, részben meg azért, mert a hétfejű sárkány össztüze kutyagumi lesz ahhoz képest, amit én ezért Díntől kapni fogok :wink: :lol:


Má' mér? :hein: Sosem voltam ellene a vitának, és ha ezzel a saját nézeteimet felül kell bírálnom, készséggel megteszem... :wink: Na lássuk.

[size=9:fyxmvdog]*Dín előveszi szablyáit és támadásba lendül...* [/size]:D :lol:

Ninniach írta: Isten nem isten, hanem egy szöveg szereplője. Amely szöveget emberek írtak le. (és ez még csak szerény ujjgyakorlat volt… :twisted: )


Én mit mondtam? Ha a vallásos szövegeket nézzük, akkor ő is csak egy szereplő. Ha a keresztény vallást, akkor ugye ő Isten, meg minden ilyen. De egy szöveg nem teremt istent, csupán egy szerepet, és az értelmezéstől függ, hogy milyen kontextusba helyezed. _Csak_ szövegként a Biblia sem több, mint egy szerepeket és történeteket létrehozó közeg. Az értelmezők töltik meg olyan tartalommal, ami megteremti Isten fogalmát, szvsz.

Ninniach írta: Ha az egész történetesen a britek mitológiája lett volna, ha szájhagyomány útján szállt volna generációról generációra, és ha valakik kőbe kalapálták volna még a normann invázió előtt, akkor is ezt mondanád? Én úgy gondolom (és nem győzöm kihangsúlyozni, hogy ebben az esetben a saját, privát, egyéni, szubjektív véleményemről van szó), hogy az egész tolkieni mitológiát zökkenőmentesen bele lehetne illeszteni a világ népeinek mitológiái közé (nem azt mondom, hogy ezt kellene tenni :!: ) és meg tudnám érteni Tolkient, ha titkon ez lett volna a szíve vágya … :) Azt gondolom, hogy Arda a britek mitológiai idők homályába veszett földje lehetett volna, ha igaz lett volna...


Na, elérkeztél arra a pontra, ami most éppen a szívem csücske. Épp a múltkor vitatkoztunk erről Lamorakkal, és ő említette, hogy Michael Drouttal éppen a "van-e köze a tolkieni mitológiának a valós mitológiához" vitával múlatták az időt... Lamorak határozottan "nincs köze"-párti. Én viszont - talán a múltam miatt :D - éppen egy tanulmányt igyekszem írni, ami azt vizsgálná, hogy mennyire működnek ezek a szövegek _mitológiaként_. Tehát Tolkien szerzői szerepét megváltoztatva, a különböző variánsok szerepét némileg átértelmezve működhet-e a tolkieni korpusz (és szigorúan a korpusz _egésze_, nem az egyes szövegek :!: ) egy legitim földi mitológiaként. Nekem meggyőződésem, hogy igen, de majd meglássuk.

Naszóval, amit akartam válaszolni: ha egész történetesen ilyen attribútumokkal rendelkezne, akkor 1. nem itt beszélgetnénk róla; 2. nem lenne vita a legitimitása kapcsán.

Én próbálom bebizonyítani, hogy semmi technikai akadálya nincs Tolkien effajta értelmezésének, de abból nem engedek, hogy Arda _nem_ a Föld, hanem egyfajta értelmezés, elképzelés a Földről, ami azért nem ugyanaz, mintha kijelenteném az azonosságot.

Ninniach írta: Mert ugyan nem következik semmiből sem, hogy Eru egyenlő lenne a keresztény Istennel, de a tolkieni szövegek alapján tud-e valaki példát hozni arra, hogy miben különböznek egymástól?


Nem, de ha a szövegeket vizsgálod, akkor ne a keresztény Istennel állítsd párhuzamba, hanem a Bibliában megrajzolt Isten-szereppel. Az általad jelölt összehasonlításnak az lenne az alapja, hogy Tolkient is övezze hasonló hívő-tábor és teológiai értelmezés (amitől mellesleg heveny idegrángást tudok kapni, lsd. még "Új Akropolisz" címszó alatt Lamorak kesergőiben... :) ). Szöveget csak szöveggel, szvsz.

Ninniach írta: vagy mégis van? (egy teológiai rendszerbe belefoglaltatik a hit is…)


Valahol igazad van, de jobb szó szvsz nincs rá. Igen, Tolkiennél tul.képpen nincs teológiai rendszer, ha Arda szemszögéből nézzük, mivel nincs _hit_. Tudás van, és ezt elég explicite írja le Tolkien.

Ninniach írta: azt is, hogy „hittek” valamiben?


Azt is. Nem _hittek_, hanem tudták. Fizikai bizonyítékaik voltak és benne éltek.

Ninniach írta: materialista nézet? (tudás vs hit?) vagy tudták, hogy létezik Eru? Kitől? Az elfektől? :)


Igen. Meg a valáktól. Nézd, Ardán mindenki által tudott tény, hogy Nyugaton élnek a Világ Erői. És az is tény, hogy kapcsolatba lehet velük kerülni. Eru létezésére meg bizonyíték a hagyomány (amiben _nem_ kételkedtek, hanem sokkal fontosabb szerepe volt, mint a mi világunkban) és pl. Númenor.

Ninniach írta: Kedves Dín, ha nem semmisítesz meg teljesen, és ha minimális esélyem van arra, hogy felépüljek égési sebeimből, akkor izgatottan várom a véleményed :lol:


Igyekeztem tisztázni a dolgokat. :D Egyébként imádlak. :wink:

Ninniach írta: Egyébként szerintem Gandalf alkotta a legszebb teremtés-motiváció magyarázatot!


Egyetértek. És ráadásul ő fogalmazta meg a legtisztábban, miről is van szó.

Sil: igazad van, de felthetően nem vallotta volna magát _elkötelezett_ római katolikusnak, ha annyira megváltoztatta volna a saját istenképét, hogy az Erunak feleljen meg. :wink:

Az egyszerű, nem númenori származású ember szvsz ugyanúgy _tudta_, mi az igazság. Mint már említettem volt, Ardán a hagyománynak és a történelem ismeretének sokkal nagyobb hangsúlya van/volt, mint errefelé. Az más kérdés, hogy a hétköznapi életben törődött-e vele. De tudta, ez biztos.

Sil írta: Látod, Dín, épp erről beszélek, hogy a hívők és nemhívők kiindulópontja annyira különbözik, hogy a saját gondolati rendszerükben nem ismerhetik be, hogy a másiknak is lehet igaza. Ezért van az, hogy a vallásról, hitről és hasonló témákról szóló viták során soha egyik fél sem tudja meggyőzni a másikat. És most mi éppen egy ilyen vita felé tartunk... :roll:


Ebben _most_ nincs igazad. :wink: Én elég meggyőzhető vagyok, amint ez pl. a témához való közelítésemben is látszik (fél éve ez a vita elképzelhetetlen lett volna :wink: ). Ameddig képesek vagyunk nem az "így van és kész" és az "azért, mert én ebben hiszek" érveken kívül vitatkozni, nincs baj.

Sil írta: [size=9:fyxmvdog]Mindenesetre tényleg indokolt lenne egy Vallás topic nyitása... [/size]


Hm. Milyen topicra gondoltál? Mert egy általános Vallás-topic tényleg jó lenne, ha tudunk értelmes lények módjára hozzászólni (mert pl. az RPG.hu-n nem is értem, miért nem a flame-szekcióban működik a hasonló témájú topic :roll: ). De ha specifikusan a tolkieni koncepcióra gondoltál, akkor itt van ez. :wink:

[size=9:fyxmvdog]*Dín leereszti fegyvereit, elmosolyodik, s azt feleli: nincs értelme harcolnom Veletek, hisz egyetértünk, csak másképp...*[/size]

A flame pedig szégyenkezve elkullog... :D

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121044 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Dínchamion írta: Az a baj, hogy szvsz nincs olyan, hogy "szeretett volna hinni vmiben". Vagy hisz, vagy nem hisz. Elég furán hangzik, hogy "úúúúgy szeretnék hinni Eruban...!", nem? :wink:

Nos, nem. :wink: A hittel mindig együtt jár a kétely. Nemcsak hívők és nemhívők léteznek (sőt, megkockáztatom, hogy ez a két szélsőség ilyen tiszta formában nem is létezik), hanem a kettő között van egy elég széles átmeneti sáv. A hívő, aki hisz, de kételkedik (bármennyire elkötelezett is), vagy éppen nem úgy, és nem egészen abban hisz, amiben a többiek... :roll: Minden hívőnek megvan a saját isten-képe, Tolkiennek is. :wink: És a másik oldalon a nemhívő, akiben néha motoszkál, hogy mi lenne, ha mégis létezne valamiféle isten, vagy éppen szeretne hinni, de nem tudja (vagy igazából nem is akarja) túltenni magát azon a kiindulópontján, hogy Isten nem létezik...
A hit ugyanis nem magától értetődő. (Tolkien világában tényleg tudásról van szó, nem hitről, de ez csak a világon belül érvényes. És az sem biztos, hogy mindenki esetében tudás volt, mert pl. egy egyszerű közember esetén, akinek nem folyt az ereiben númenori vér, nem lehetett több hitnél, és nem valószínű, hogy többnek tekintette volna ezeket a történeteket egyszerű legendánál, már ha egyáltalán ismerte őket.)

Ninniach írta:

Dínchamion írta:
De azt vedd figyelembe, hogy Eru nem isten , hanem egy szöveg egyik szereplője. Amely szöveget egy ember írt le. Ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.


Isten nem isten, hanem egy szöveg szereplője. Amely szöveget emberek írtak le. (és ez még csak szerény ujjgyakorlat volt… :twisted: )

És milyen igaz... :evil3: :cheers:
Látod, Dín, épp erről beszélek, hogy a hívők és nemhívők kiindulópontja annyira különbözik, hogy a saját gondolati rendszerükben nem ismerhetik be, hogy a másiknak is lehet igaza. Ezért van az, hogy a vallásról, hitről és hasonló témákról szóló viták során soha egyik fél sem tudja meggyőzni a másikat. És most mi éppen egy ilyen vita felé tartunk... :roll:
[size=9:1vpdlbp6]Mindenesetre tényleg indokolt lenne egy Vallás topic nyitása...[/size]

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121017 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Oisin: Miért lenne hiúság, ha az élet örömével akarta megajándékozni termtményeit?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120973 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: A nagy fagyasok kozepette az agyam is lefagyhatott, mert kihagytam egy - szerintem igencsak fontos - mondatot. Szoval a normann invazios mondat utan az kovetkezett volna, hogy " es miert hagyod figyelmen kivul a (kesobb elvetett) Aelfwine-eljut-Tol-Eresseaba-ahol-az-elfek-elmeselik-neki-a-tortenteket" otletet?

Ennyi.


nem vetette azt el, szerintem, csak sosem fejezte be (lásd HoME V.)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120964 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A nagy fagyasok kozepette az agyam is lefagyhatott, mert kihagytam egy - szerintem igencsak fontos - mondatot. Szoval a normann invazios mondat utan az kovetkezett volna, hogy " es miert hagyod figyelmen kivul a (kesobb elvetett) Aelfwine-eljut-Tol-Eresseaba-ahol-az-elfek-elmeselik-neki-a-tortenteket" otletet?

Ennyi.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120914 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ne haragudj, Oisin, ezt még muszáj beszúrnom ide, mert kétszer fagyott le a gépem és kétszer alkottam újra a hozzászólásomat és megpukkadok, ha nem „szabadulok” meg tőle. Utána abbahagyom, ígérem.

Akkor most én is magamra öltöm az azbesztruhámat, részben azért, mert szolidarizálok amanival, részben meg azért, mert a hétfejű sárkány össztüze kutyagumi lesz ahhoz képest, amit én ezért Díntől kapni fogok :wink: :lol:
Sisakrostély le:

Dínchamion írta:
De azt vedd figyelembe, hogy Eru nem isten , hanem egy szöveg egyik szereplője. Amely szöveget egy ember írt le. Ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.


Isten nem isten, hanem egy szöveg szereplője. Amely szöveget emberek írtak le. (és ez még csak szerény ujjgyakorlat volt… :twisted: )

Dínchamion írta:

Ninniach írta:
Én abból indulok ki, hogy az "itteni", ill. a tolkieni világ tulajdonképpen egy és ugyanaz (lásd Tolkien motivációja az egész dolognak a megírásához/alkotásához).



Nem, nem az. Mások az adottságai, a törvényei, a lehetőségei, a lakói... Arda nem a Föld.


Ha az egész történetesen a britek mitológiája lett volna, ha szájhagyomány útján szállt volna generációról generációra, és ha valakik kőbe kalapálták volna még a normann invázió előtt, akkor is ezt mondanád? :wink: :) Én úgy gondolom (és nem győzöm kihangsúlyozni, hogy ebben az esetben a saját, privát, egyéni, szubjektív véleményemről van szó), hogy az egész tolkieni mitológiát zökkenőmentesen bele lehetne illeszteni a világ népeinek mitológiái közé (nem azt mondom, hogy ezt kellene tenni :!: ) és meg tudnám érteni Tolkient, ha titkon ez lett volna a szíve vágya … :) Azt gondolom, hogy Arda a britek mitológiai idők homályába veszett földje lehetett volna, ha igaz lett volna...

Ha még maradt belőlem bár egy olvadozó azbesztkupac, akkor folytatom:

amanibhavam írta:
ebből persze nem következik automatikusan, hogy Eru egyenlő lenne azzal az Istennel, akiben JRRT "hivatalosan" hitt... talán azzal inkább (megspékelve a Valákkal), akiben hinni szeretett volna (hú, most felveszem az azbesztruhám)


vagy akiben a britek akár hihettek is volna? :wink: Egyébként, amani, igazat adok neked. Mert ugyan nem következik semmiből sem, hogy Eru egyenlő lenne a keresztény Istennel, de a tolkieni szövegek alapján tud-e valaki példát hozni arra, hogy miben különböznek egymástól? Szövegtől függetlenül az én elvont agyam olyasmiken spekulál, hogy pl. Eru (a Valák által) még azelőtt átvezetteti gyermekeit a „Vörös tengeren”, hogy szenvedtek volna, és hogy nem „tesztel” semmiféle elf/ember-Ábrahámot… Szóval csak azt gondolom, hogy egy „elkötelezett római katolikus” is szépítgetheti magában a saját Isten-képét… és elnevezheti Erunak :)

És most fújják el a flame-hegyek a port és hamut ...

Dínchamion írta:
Mint már sok helyen és sokszor elmondtam (itt is), a tolkieni szövegekben nincs hit.


szóval nincs.

Tény, hogy létezik Eru, hogy a valák aktívak, hogy az egész teológiai rendszer valóság...


vagy mégis van? (egy teológiai rendszerbe belefoglaltatik a hit is…)

Tehát azt alapból elutasítom, hogy "nem hittek" valamiben.


azt is, hogy „hittek” valamiben?

Nem hát, mert tudták .


materialista nézet? (tudás vs hit?) vagy tudták, hogy létezik Eru? Kitől? Az elfektől? :)


Kedves Dín, ha nem semmisítesz meg teljesen, és ha minimális esélyem van arra, hogy felépüljek égési sebeimből, akkor izgatottan várom a véleményed :lol:

Egyébként szerintem Gandalf alkotta a legszebb teremtés-motiváció magyarázatot!

Üdv, egy füstölgő hamukupac :)

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120908 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Gandalf írta: Lehet egyéb motívációja is a teremtésre: meg akarta ajándékozni teremtményeit a világgal, hogy ők is élvezhessék azt és gyönyörködjenek benne. Nem magának teremtett, másokért és mások számára, akiket pont azért hozott létre, hogy átéljék a létezés boldogságát.


Nem látom, hogy ez lényegesen különbözne attól, amit én a hiúságnál leírtam. Ha már eleve léteztek volna valamiféle teremtmények, akiknek a világot teremtette, akkor megállhatna az önzetlen ajándékozás elmélete, de ha előbb őket is meg kell teremteni ahhoz, hogy aztán legyen kit megajándékozni, akkor szvsz már nem. Mindenesetre kezdünk nagyon OFF lenni, úgyhogy ezúton kérek mindenkit, hogy ha reagálni akar, akkor azt a Gondolatok topicban tegye.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120875 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
engem ugyan nem bántottál meg... nincs bennem semmiféle pünkösdista fundamentalizmus; szerintem nincs feltétlen ellentmondás abban, hogy Tolkien hithű katolikusnak vallotta magát (az is volt) meg hogy valamilyen vágyképeket is megfogalmazott a maga által teremtett világon keresztül (még ha ez nem is volt tudatos); tudom, tudom, ti Lamorakkal kézzel-lábbal tiltakoztok az ellen, hogy az ember azon gondolkodjék, mit akarhatott Tolkien, én mindazonáltal mégis úgy érzem, volt benne egy elég erős ökumenizáló-szintetizáló törekvés, amit saját "hivatalos" hite nem engedett meg számára .
Pl. én is hiszem, hogy az, ami Tolkien világában le van írva, nem történt meg, mégis szeretném, ha megtörtént volna:-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120872 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: (...) szerintem nincs feltétlen ellentmondás abban, hogy Tolkien hithű katolikusnak vallotta magát (az is volt) meg hogy valamilyen vágyképeket is megfogalmazott a maga által teremtett világon keresztül (még ha ez nem is volt tudatos); (...) úgy érzem, volt benne egy elég erős ökumenizáló-szintetizáló törekvés, amit saját "hivatalos" hite nem engedett meg számára .


Lehetséges, de akkor miért akarta mindenáron, hogy a mennyasszonya átkeresztelkedjen? A többi keresztyén egyházhoz való viszonya nem igazán támasztja alá az ökumenizáló hajlamát. :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120871 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
engem ugyan nem bántottál meg... nincs bennem semmiféle pünkösdista fundamentalizmus; szerintem nincs feltétlen ellentmondás abban, hogy Tolkien hithű katolikusnak vallotta magát (az is volt) meg hogy valamilyen vágyképeket is megfogalmazott a maga által teremtett világon keresztül (még ha ez nem is volt tudatos); tudom, tudom, ti Lamorakkal kézzel-lábbal tiltakoztok az ellen, hogy az ember azon gondolkodjék, mit akarhatott Tolkien, én mindazonáltal mégis úgy érzem, volt benne egy elég erős ökumenizáló-szintetizáló törekvés, amit saját "hivatalos" hite nem engedett meg számára .
Pl. én is hiszem, hogy az, ami Tolkien világában le van írva, nem történt meg, mégis szeretném, ha megtörtént volna:-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120865 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Egy érdekes kiegészítés hozzá, amit a szegedi konferencián mondtak: hogy tulajdonképpen az Ainulindale nem "A"teremtéstörténet, hanem tünde-teremtéstörténet. Ahogyan a teológiai rendszere (ha ugyan lehet ilyesmiről beszélni) is tünde-hit. Tehát egy adott kultúra és civilizáció megközelítése.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120863 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: - de bizony partra léptek Ar-Pharazón emberei Amanban


Éreztem... :roll: Na mindegy, újabb érv, hogy miért olvassam újra a Szilmarilokat...

amanibhavam írta: - egy levelében viszont leszögezi, hogy Arda igazából a mi Földünkkel egyenlő

ebből persze nem következik automatikusan, hogy Eru egyenlő lenne azzal az Istennel, akiben JRRT "hivatalosan" hitt... talán azzal inkább (megspékelve a Valákkal), akiben hinni szeretett volna (hú, most felveszem az azbesztruhám)

Sil írta: Igen, szerintem is. :itscool: (És Eru az az isten, akiben még én is szeretnék hinni... :roll: )


Hm... Látom, nagyon népszerű ez a "miben hitt Tolkien" irány... :roll:

Szvsz teljesen hibás innen elindulni (amani: elvileg, ha az időrendiséget nézzük, szvsz a riport későbbi, tehát Tolkien változtathatott a véleményén, bár ott is azt mondja, hogy "Óh, igen, ugyanaz a világ a kettő. A legtöbb ember elköveti azt a hibát, hogy úgy gondol Középföldére, mint a Földnek egy különleges változatára, vagy egy másik bolygóra a tudományos-fantasztikus fajtából, de ez csak egy ódivatú szó arra a világra, amiben benne élünk, ahogy azt elképzelték, Óceánnal körülvéve." Szvsz ez azt jelenti, hogy nem ugyanaz, csak az a változata, ahogy elképzelték.).

Az a baj, hogy szvsz nincs olyan, hogy "szeretett volna hinni vmiben". Vagy hisz, vagy nem hisz. Elég furán hangzik, hogy "úúúúgy szeretnék hinni Eruban...!", nem? :wink:

Egyébként, szintén a Völgyzugolyon található interjúban hangzik el a következő:

G: Ön ateista?

T: Római katolikus vagyok. Elkötelezett római katolikus.


Ergo ha valaki elkötelezte magát valamelyik vallás mellett, akkor abban szilárdan hisz, és nem szeretne hinni valami másban...

Tudom, hogy sokakat megbántottam, ezért amanibhavamhoz csatlakozva felveszem az azbesztruhám, és most üssetek! :D :D

És egy megjegyzés Ninniachnak:

Ninniach írta: Szvsz a kulcsszó a "hit". Erunak nem azzal volt baja, hogy az emberek tudást halmoztak fel (amit sokszor rossz célokra is fordítottak), hogy gyilkolták egymást, hogy gonoszak és nagyravágyóak lettek, hanem azért, mert elfordultak tőle, mert megkérdőjelezték isteni mivoltát, mert elvesztették a hitüket benne. Hogyan nőhet az ember az isten fejére? Ha ignorálja a létezését... Tehát példát kellett statuálni.


Mint már sok helyen és sokszor elmondtam (itt is), a tolkieni szövegekben nincs hit. Tény, hogy létezik Eru, hogy a valák aktívak, hogy az egész teológiai rendszer valóság... Tehát azt alapból elutasítom, hogy "nem hittek" valamiben. Nem hát, mert tudták.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120849 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: ebből persze nem következik automatikusan, hogy Eru egyenlő lenne azzal az Istennel, akiben JRRT "hivatalosan" hitt... talán azzal inkább (megspékelve a Valákkal), akiben hinni szeretett volna (hú, most felveszem az azbesztruhám)

Igen, szerintem is. :itscool: (És Eru az az isten, akiben még én is szeretnék hinni... :roll: )

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120847 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
- de bizony partra léptek Ar-Pharazón emberei Amanban
- egy levelében viszont leszögezi, hogy Arda igazából a mi Földünkkel egyenlő

ebből persze nem következik automatikusan, hogy Eru egyenlő lenne azzal az Istennel, akiben JRRT "hivatalosan" hitt... talán azzal inkább (megspékelve a Valákkal), akiben hinni szeretett volna (hú, most felveszem az azbesztruhám)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120844 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Elryn írta: Szóval, arról, hogy Eru tökéletes-e. Szerintem azon a szinten, ahol Eru (Isten) létezik, már nem lehet szó jóról vagy rosszról egyszerűen (?) Eru fölötte van az ilyen tulajdonságoknak. Ő a minden, vagyis egyszerre jó és rossz, és egyik sem. Érthetően írtam le?


De azt vedd figyelembe, hogy Eru nem isten, hanem egy szöveg egyik szereplője. Amely szöveget egy ember írt le. Ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Némi párhuzam: a Biblia alapján a keresztény Isten sem tökéletes, sőt ő is csupán egy szerep. A teológiai törvények teszik azzá. Szvsz Eru esetében hiba lenne azzal kezdeni a meghatározást, hogy eleve tökéletes.

Elryn írta: Melkor pedig azért lett rossz, mert olyan hajlamot kapott rá Erutól.Vagy mert Eru úgy akarta, hogy az élet ne legyen habostorta. Az is lehet, hogy van vmi célja az egésznek(és itt képbe jön az is, hogy miért élünk), csak Eru nem árulta el senkinek. Azt is el tudom, képzelni, hogy ez csak amolyan iskola-féle felkészítés valamire.
Vagy csak úgy szivat minket, puszta szórakozásból, amolyan 'teremtsük valamit és nézzük meg mit csinál' játékból. Vagy unta a Semmit, és mozizni akart. Bár ez az utóbbi kevéssé valószínű, szerintem.


Ezzel azért eléggé kétségbe vonod Eru tökéletességét, nem? :wink:

Finwe írta: Szóval Erunak nincsenek ilyen prózai hibái. Ebből a szubjektív szemszögből nézve ő egy fennkölt, ideális isten.


Szerintem egy alapvető prózai hibát azért felróhatunk neki: a tétlenségét. Lásd azt az időt, amikor Melkor szabadon garázdálkodott Ardán.

Oisin írta: ha Eru magában foglal minden tökéletességet és nem szenved hiányt semmiben, akkor a nagy kérdés az, hogy vajon mi motiválja a teremtésre? Nyilván nincs szüksége arra, hogy teremtsen, nem érezhet vágyat a teremtésre, mert ezek nem férnek össze az előfeltevésünkkel. Amit én motivációként el tudok képzelni: az a hiúság (legyen aki dícsér, imád, stb.), az unalom (legyen ami elszórakoztat), illetve a játékosság (teremtés pusztán az alkotás öréméért, mint amikor a gyerek legózik).


Már megint veled vitatkozom, kezd deja vu-m lenni... :D

Szvsz Eru korántsem tökéletes, de még ha az is lenne, akkor is teremthet pusztán a teremtés öröméért. Ez a válasz a miértre, IMHO persze.

Ninniach írta: Miért nem elégedett meg azoknak az elpusztításával, akik lábbal illették Valinor földjét?


Talán azért, mert nem léptek emberek Valinor földjére... :wink: Bár lehet, hogy rosszul emlékszem, de úgy rémlik, hogy nem érték el a partot.

Ninniach írta: Szóval az a kérdés, hogy miért pusztította el Eru (és analóg módon Isten)tudatosan és válogatás nélkül teremtményeinek egy részét. Persze, az emberek megszegték a tilalmat, de miért kellett ennyire radikálisan megbüntetni őket?


Azért nem válogatás nélkül... Akik megérdemelték, jó előre el tudtak menekülni.

Ninniach írta: Oisin, vészesen közel jársz a megfejtéshez


Szerintem korántsem, de ezt már le sem merem írni, mert megkapom, hogy állandóan belekötök... :D

Ninniach írta: Én abból indulok ki, hogy az "itteni", ill. a tolkieni világ tulajdonképpen egy és ugyanaz (lásd Tolkien motivációja az egész dolognak a megírásához/alkotásához).


Nem, nem az. Mások az adottságai, a törvényei, a lehetőségei, a lakói... Arda nem a Föld.

(Huh, nem hittem volna, hogy ezt egyszer leírom.)

Mellesleg Tolkien ezt el is ismeri, olvasd csak el az interjút Völgyzugolyon! :wink:

Gandalf írta: Lehet egyéb motívációja is a teremtésre: meg akarta ajándékozni teremtményeit a világgal, hogy ők is élvezhessék azt és gyönyörködjenek benne. Nem magának teremtett, másokért és mások számára, akiket pont azért hozott létre, hogy átéljék a létezés boldogságát.


Ühüm, közelít... Szerintem mindünk közül Gandalf jár a legközelebb...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120836 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Lehet egyéb motívációja is a teremtésre: meg akarta ajándékozni teremtményeit a világgal, hogy ők is élvezhessék azt és gyönyörködjenek benne. Nem magának teremtett, másokért és mások számára, akiket pont azért hozott létre, hogy átéljék a létezés boldogságát. :wink:

Ami meg a szabad akaratot illeti: elfelejtitek, hogy Ardának van sorsa, s minden lény, amely valamilyen szinten kötődik Ardához, korlátozódik ezáltal. Ezért "szabadabbak" az emberek ilyen tekintetben. A szabad akaratot ne csak egyéni szinten vizsgáljuk!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120758 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Dínchamion írta:

Persze, nem szándékos cselekedet volt; inkább tudatosnak nevezném. Eru józan tudatának teljében elpusztította teremtményeinek egy részét (mellesleg szvsz Manwe nem explicite ezt kérte - úgy érezhette, hogy az adott helyzetben ő maga nem jogosult semmilyen megtorló lépés megtételére, az emberek lévén kizárólag Eru teremtményei). A "miért"-en lehetne még rágódni, de vallásfilozófusok ezt már régóta teszik, csak éppen nem tudom mire jutottak


2. azt kétlem, hogy a vallásfilozófusok a tolkieni szövegeken vitatkoznának. Kíváncsi lennék a véleményedre, mert a tolkieni világban nem feltétlenül igazak az "itteni" következtetések. És ez ugye a Mitológia, vallás , filozófia... topic.


A filozófusokat már off-ban lerendeztük. Miért nem igazak az "itteni" következtetések a tolkieni világban? Én abból indulok ki, hogy az "itteni", ill. a tolkieni világ tulajdonképpen egy és ugyanaz (lásd Tolkien motivációja az egész dolognak a megírásához/alkotásához). Szóval az a kérdés, hogy miért pusztította el Eru (és analóg módon Isten)tudatosan és válogatás nélkül teremtményeinek egy részét. Persze, az emberek megszegték a tilalmat, de miért kellett ennyire radikálisan megbüntetni őket? Miért nem elégedett meg azoknak az elpusztításával, akik lábbal illették Valinor földjét? Szvsz a kulcsszó a "hit". Erunak nem azzal volt baja, hogy az emberek tudást halmoztak fel (amit sokszor rossz célokra is fordítottak), hogy gyilkolták egymást, hogy gonoszak és nagyravágyóak lettek, hanem azért, mert elfordultak tőle, mert megkérdőjelezték isteni mivoltát, mert elvesztették a hitüket benne. Hogyan nőhet az ember az isten fejére? Ha ignorálja a létezését... :) Tehát példát kellett statuálni.

Hirtelenjében ennyit erről, bár azt hiszem, hogy még sokáig bírnám kergetni a saját farkam :lol: És egy csomó mellékvágányra futási "veszély" is lesekedik eközben, pl. amikor Númenor elsüllyedt és Középfölde is "kissé" megsínylette a beavatkozást, akkor nagy valószínűséggel további ártatlan emberek is elpusztultak, sőt, minden bizonnyal elfek is és ők meg miért? stb.

Oisin, vészesen közel jársz a megfejtéshez :biggrin2:

Üdv, Ninniach

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120738 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
nincs ebben semmi provokáció, csak megcsontosodott dogmatikusok érezhetik annak


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120724 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Elryn, bár a megfogalmazásod elsőre kissé... provokatívnak?... tűnhet, valójában nagyon tisztán látod a teremtés problémáját és a megoldási lehetőségeket is. Kissé filozófiaibb nyelvre lefordítva: ha Eru magában foglal minden tökéletességet és nem szenved hiányt semmiben, akkor a nagy kérdés az, hogy vajon mi motiválja a teremtésre? Nyilván nincs szüksége arra, hogy teremtsen, nem érezhet vágyat a teremtésre, mert ezek nem férnek össze az előfeltevésünkkel. Amit én motivációként el tudok képzelni: az a hiúság (legyen aki dícsér, imád, stb.), az unalom (legyen ami elszórakoztat), illetve a játékosság (teremtés pusztán az alkotás öréméért, mint amikor a gyerek legózik). Most már csak az a probléma, hogy mindezek a motivációk nehezen férnek össze azzal a komoly, teremtményei sorsát a szívén viselő, "bölcs és szerető atya" típusú képpel, amit a teremtő istenről a monoteista vallások és Tolkien megrajzoltak. Ha egy isten hiúságból teremt, nyilván kivételezni fog azokkal a teremtményeivel, akik jobban hízelegnek neki (ld. menny és pokol). Ha unalomból teremt, nyilván úgy irányítja majd a világ sorsát, hogy az minél mozgalmasabb és szórakoztatóbb legyen, függetlenül a teremtményei érdekeitől (ld. háborúk). Végül, ha játékosságból teremt, folyton le fogja rombolni és újjá fogja építeni a világát, mert a kész műben nem sokáig leli örömét (ld. vízözön, númenor, végső csata). Ha belegondolok, milyen is a világ, még az is lehet, hogy rájöttem a nagy titokra!? :mrgreen: Bocs ha én is provokatív voltam. Ilyen vagyok.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.679 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére