Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
21 éve 6 hónapja #108535 Írta: Eriol AElfwine
Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!Éljen!!!


Végre van valaki, aki ugyanazt mondja, mint én. Gandalf köszi. Én ezt próbálom bizonyítani mindenkinek legalább egy hónapja. Kaptak idézeteket, de nem hiszik el.
Kösz, hogy ugyanaz az ötleted.


A professzor biztos nem véletlen ír le fogalmazási különbségeket, szürke és fehár Gandalfnál.

rég elmúlt fiatalkor Nyugaton=~hajdanvolt Nyugat

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108423 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
én azt a "Szauronnál is vénebb" kitételt úgy értelmezem, hogy nem időben vénebbek Szauronnál (habár Szauron is Eru gondolatából jött létre, gondolom, tehát valamikor "született", csak a Világ megalkotása előtt, tehát elvileg lehetnek lények, amik nála vénebbek), hanem Középföldén hamarabb ott voltak, mint Szauron, aki Melkor hívásának engedelmeskedve jött át Amanból


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108388 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
"Másik lehetőség: Tolkien megemlíti a GyU-ban, hogy "a világot névtelen férgek rágják"... Ezek lehetnek a tehetetlenségükben a föld mélyére menekült/vándorolt bukott ainuk, nem?"

Pontosabban: "A világ gyökereit névtelen lények rágják. Még Szauron sem tud róluk semmit, nála is vénebbek." Fejből idéztem, remélem, nagyjából pontos.
Szauronnál vénebbek???? Tehát a maiáknál vénebbek? Ez érdekes kérdést vet fel Középfölde keletkezésével kapcsolatban.

Túrin írta: Az istarok hatalmáról/sebezhetelenségéről: Manwe azért küldte az istarokat Középföldére hogy segítsék a Szauron elleni harcot, nem pedig azért hogy legyőzzék Szauron!


Persze, egyszerű is lett volna, felülni Gwaihir hátára és a levegőből megközelíteni a Végzet Hegyét, ott pedig szimplán bedobni a tűzbe a Gyűrűt. Vagy ha Gandalf maga nem, akkor Gollam kezébe adnni és vele együtt behajítani. :)

"Egy kérdés: hogy is van ez a tündék/ainuk jövőbelátásával? Mert arról ugye beszéltünk, hogy a tündéknél valamilyen formában ez megvan (pl. Círdan jóslata Gandalfnak)... Az ainuknál is, gondoljunk csak Mandosra..."

Akkor már idesorolhatjuk Frodót is, ahogy megjósolja Samu gyerekeit.
A Gyűrű révén Frodó is egyfajta rövid rálátást nyert az Időre (a Gondolatok topic aktuális témája ideköthető). A lények, hatalmuk és bölcsességük függvényében nem időpontok soraként élik meg a létezést, hanem sok-sok párhuzamos szálat látnak, amelyek az adott pillanatban összefutnak. hatalomtól füg, hogy mennyire látnak előre és bölcsességtől, hogy a szálak kuszaságából mennyire képesek kiolvasni a lehetséges jövőt.

"

J. R. R. Tolkien írta: Kerül még elibém a morguli Sötét Úr és az ő kilenc lovasa!


Ehhez képest egy nazgullal találkozik, Szauront pedig még csak meg sem közelíti... Most akkor hogy is van ez?"

Ez nem jóslat, csak ökölrázás :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108353 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szerintem az istárok nem a hatalmukat felejtették el, hanem Valinor képe homályosulhatott el bennük emberi testükben... de ez csak 1 5let.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108304 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Eriol AElfwine írta: Azt kell bizonyítanod, hogy a fordítás nek korrekt, mivel nem része a Tolkien korpusznak. mondj olyan idézetet, a könyvekből, ami cáfolja az én istar-sejtésem.


Még mindig nem értem. Csak én vagyok ilyen nehézfejű? :hein:

Mi köze van a Tolkien-korpusznak a te istar-sejtésedhez? Utóbbira már felhoztam az érveimet, lásd lejjebb...

A fordítás nem korrekt, ettől a szöveg maga még része a Tolkien-korpusznak... Éppen az a bajom, hogy a fordítások nem összehangoltak pl. a HoME-mal, a Levelekkel és egymással...

Mi a fenét kellene bizonyítanom?

Tény, hogy a Gyűrű Keresése a Tolkien-korpusz része. Tény, hogy a fordítás nem korrekt (Tolkienes nézőpontból persze). Tény, hogy ettől maga a magyar szöveg ugyanúgy a korpusz része.

Nem értem. :roll:

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108262 Írta: Eriol AElfwine
Azt kell bizonyítanod, hogy a fordítás nek korrekt, mivel nem része a Tolkien korpusznak. mondj olyan idézetet, a könyvekből, ami cáfolja az én istar-sejtésem.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108167 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Apró helyreigazítás: a Gyűrű Keresése fordítása tényleg nem része a Tolkien-korpusznak... Csak a szöveg... :wink:

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108166 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Eriol AElfwine írta: Dín bizonyítsa meg, hogy a Gyűrűk Keresése fordítása nem része a Tolkien korpusznak.

Én mondtam bizonyítást, mondjál te is.


Ezt most én sem értem. :hein:

Mondtam én valaha, hogy bármelyik Tolkien-szöveg nem lenne része a korpusznak? Ennyire átlátszó paradoxonba azért nem futok bele... :?

Én csupán annyit mondtam (és ez tény), hogy a lefordított Tolkien-szövegek nincsenek összhangban a korpusz egészével. De azt is mondtam, hogy ez természetesen nem felróható hibája a fordítóknak.

Szóval, mit is kellene bizonyítanom? :?:

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108136 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Eriol AElfwine írta: Dín bizonyítsa meg, hogy a Gyűrűk Keresése fordítása nem része a Tolkien korpusznak.

Én mondtam bizonyítást, mondjál te is.


most hogy jön ez ide? nem értem; egyébként vannak abban is hibák, a mértékegységekről szóló rész pl. teljesen meg van keverve
és hogy nincs benne index, nagyon zavaró


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108103 Írta: Eriol AElfwine
Dín bizonyítsa meg, hogy a Gyűrűk Keresése fordítása nem része a Tolkien korpusznak.

Én mondtam bizonyítást, mondjál te is.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #108058 Írta: Míriel
Míriel válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Százezer üdvözlet!

Dínnek teljesen igaza van a fordítással kapcsolatban. Ha máshol nem, A babó elején feltűnik a dolog :wink:
Rivendell vagy Völgyzugoly?

Úgy érzem, tele van a szám földdel.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #105486 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: amikor A Gyűrűk Urát fordították, még nem volt Tolkien-korpusz... a HoME 83-ban kezdett megjelenni


1. a GyU a sikerültebb fordítások egyike (ha lehet ilyet mondani, akkor a legsikerültebb)

2. Tolkien-korpusz volt, csk még nem adták ki... :wink:

Egyszóval nem akartam lebecsülni a fordítókat, amiért nem ismerik/ismerték a teljes tolkieni életművet... Csak egy problémára világítottam rá, ami van, attól függetlenül, hogy mi miatt.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #105025 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
amikor A Gyűrűk Urát fordították, még nem volt Tolkien-korpusz... a HoME 83-ban kezdett megjelenni


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #105016 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
OFF.

Eriol Aelfwine írta: Amúgy meg én nem tudok angolul, de bízok abban, hogy a fordítók jól fordították. Szerintem ilyen esetekben lehet, hogy a fordító Chris Tolkient is megkérdezte, de ezt csak ő tudhatja...


Ebben ne nagyon bízz... :roll:

Természetesen nem a fordítók munkáját akarom lebecsülni, csak az a bajom, hogy gyakran egészen apró félrefordítások keletkeznek pusztán azért, mert a magyar szöveget önálló szövegként fordítják, nem mint a Tolkien-korpusz részét.

Chris Tolkient meg nem hiszem, hogy bárki megkérdezte volna... :wink:

ON.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104414 Írta: Eriol AElfwine
Faramir idézi Gandalfot.

De ott van, ahol Frodóékról van szó.
Amúgy meg én nem tudok angolul, de bízok abban, hogy a fordítók jól fordították. Szerintem ilyen esetekben lehet, hogy a fordító Chris Tolkient is megkérdezte, de ezt csak ő tudhatja...

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104294 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Igazad van, mea culpa... :roll:

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104292 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Exile \Ex"ile\, n. [OE. exil, fr. L. exilium, exsilium, fr.
exsuil one who quits, or is banished from, his native soil;
ex out + solum ground, land, soil, or perh. fr.the root of
salire to leap, spring; cf. F. exil. Cf. Sole of the foot,
Saltation.]
1. Forced separation from one's native country; expulsion
from one's home by the civil authority; banishment;
sometimes, voluntary separation from one's native country.

Let them be recalled from their exile. --Shak.

2. The person expelled from his country by authority; also,
one who separates himself from his home.


szvsz a pang of exile szimplán a honvágyat jelenti ebben az esetben


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104289 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: ez nem igaz, szerintem; itt a szöveg Amanra utal, hiszen Olórin igazából ott van otthon


Már miért lenne Gandalf száműzve Amanból???? Hiszen éppen hogy a küldetése végeztével oda tér vissza. Nem száműzték, hanem rábíztak egy feladatot...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104288 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Az exile szó számkivetés, de a középföldi népek közül .


ez nem igaz, szerintem; itt a szöveg Amanra utal, hiszen Olórin igazából ott van otthon


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #104287 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ez most hosszú lesz, előre is bocsi.

Eriol Aelfwine írta: "Mert azt mondják, a testet öltött istaroknak sok mindent újra meg kellett tanulniuk, mégpedig lassú tapasztalás útján. S bár tudták, honnan jöttek, az Áldott Birodalom emléke már csak távoli álomképnek tűnt szemükben, és amíg hűek maradtak küldetésükhöz, örökkés sóvárogtak utána. Mondazonáltal, ha képesek voltak arra, hogy szabad akaratukból legyőzzék magukban a számkivetés gyötrelmét és Szauron csalárdságait, szembeszállhattak a gonosszal."

J. R. R. Tolkien írta: For it is said indeed that being embodied the Istari had needs to learn much anew by slow experience, and though they knew whence they came the memory of the Blessed Realm was to them a vision from afar off, for which (so long as they remained true to their mission) they yearned exceedingly. Thus by enduring of free will the pangs of exile and the deceits of Sauron they might redress the evils of that time.


anew= újra, de jelenthet új módon-t is. Szerintem itt inkább ez utóbbi az igaz, tekintve, hogy az emberi alak és az ezzel járó kötöttségek egy új nézőpontot jelentettek nekik.

A vision nem álomkép olyan értelemben, ahogy az eredeti szövegben van. Inkább látomás, amihez ha hűek maradnak, mindvégig ott lebeg a szemük előtt. A távolban, hogy Középföldére tudjanak koncentrálni, de azért ott van, mert tudják, hogy honnan jöttek és mi a dolguk.

Az exile szó számkivetés, de a középföldi népek közül. :!: Azt írja Tolkien:

Men, therefore, grew to fear them, even when they loved them, and they were held to be of the Elven-race (with whom, indeed, they often consorted).


Tehát az emberek féltek tőlük.


Szóval Eriol ne haragudj, de nem látom bizonyítottnak, hogy az istarok elfelejtették volna a hatalmukat. :roll: Ezt egyrészt a szövegek is megcáfolják (legalábbis az én értelmezésemben, nyugodtan cáfoljatok meg), másrészt azt konkrétan leírja Tolkien, hogy tanultak. Ergo logikailag vissza kellett volna nyerniük a teljes hatalmukat egy idő után, ám ez - az ismert korlátok miatt - lehetetlen.

Szarumánról:

Nem hiszem, hogy elhagyta volna a Világ Köreit (hiszen ezt valamiféleképpen jutalomként élik meg, akik hozzá vannak láncolva), ugyanakkor ha nem térhetett vissza Középföldére, akkor tényleg nem tudhatjuk, hová lett. Teljes (tehát fizikai ÉS lelki) megsemmisülés létezik a nem-emberek számára?

És egy utolsó kérés:

Eriol Aelfwine írta: + idézet Gandalfhoz:
Gyu IV. könyv, 5. fejezet. 345. oldal az enyémben.


Nézd már meg légyszi még egyszer, hogy hol is van ez. Rémlik, de sehogy sem találom (gépen olvasom angolul, úgyhogy ne oldalszámot mondj, plíz! :wink: ) A IV. könyv ötödik fejezetében tutira nem, mert ott Frodóékról van szó...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103789 Írta: Eriol AElfwine
Íme az idézetek:
Gyűrű Keresése:
"Mert azt mondják, a testet öltött istaroknak sok mindent újra meg kellett tanulniuk, mégpedig lassú tapasztalás útján. S bár tudták, honnan jöttek, az Áldott Birodalom emléke már csak távoli álomképnek tűnt szemükben, és amíg hűek maradtak küldetésükhöz, örökkés sóvárogtak utána. Mondazonáltal, ha képesek voltak arra, hogy szabad akaratukból legyőzzék magukban a számkivetés gyötrelmét és Szauron csalárdságait, szembeszállhattak a gonosszal."


Szarumánnal kapcsolatban: Gyűrű Keresése:
Curunír pedig elbukott: ... Az ő lelke arra ítéltetett, hogy bárhova távozzék is, Középföldére-testetlenül vagy alakot öltve- soha többé ne térjen vissza.




+ idézet Gandalfhoz:
Gyu IV. könyv, 5. fejezet. 345. oldal az enyémben.
Itt Szürke Gandalfról van szó:
A tündék közt Mithrandir vagyok, a törpök közt Tharkun, nyugaton, rég elfeledett fiatalkoromban Olórin voltam.



Majd később:
hajdanvolt NYugaton


Szóval szerintem nyertem.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103534 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Gandalf: igazad van, bocsi. Csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy az idézés eddig is jól működött, és könnyebb követni valakinek az érvelését, ha itt helyben alátámasztja, mint ha még a könyvet is böngésznem kellene... Főleg mert most dob le hatodszor a GPRS és nem tudok egy rohadt hozzászólást megírni normálisan... :evil:

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103527 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Már ne haragudj, de nem csak idézettekkel lehet érvelni, a pontos hivatkozás is megteszi.
Az más kérdés, hogy most nincs Nálad könyv...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103518 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Eriol AElfwine írta: Indoklás a felejtéshez:
Nem csak az én sejtésem volt, Tolkien prof. is leírta.
Indoklás:
Gyűrű keresése: Istarok tanulmány, második v. harmadik oldal közepe alatt kicsivel.

Szószerint leírja, nézzétek meg.
+ mikor Gandalf nem volt fehér, így beszéll:
Rég elfeledett fiatalkoromban a Nyugaton... GyU IV. könyv, 5 fejezet, Faramir mondja Frodónak.
Gimlinek és Frodónak Gondorban, fehérként már a hajdanvolt nyugatról beszél, de nincs a rég elfeledett.
Szarumán nem térhetett vissza Középföldére.
Gyűrű Keresése Istar tanulmány az indoklás.


Idézeteket, könyörgöm, idézeteket!!!! :roll:

Nem csak azért, mert lehet, hogy valakinek éppen nem available a könyv (mint pl. nekem, most :( ), de csak úgy lehet érvelni, hogy állítás+indoklás. Ha állítok valamit, idézettel alátámasztom.

Persze nem kell az egész istarokról szóló írást berakni, de egy-két mondat nem árt. Például a fent (jobban mondva lent) leírtak nem jelzik egyértelműen, hogy felejtésről lenne szó... A "rég elfeledett" egy szófordulat is lehet, mint ahogy én is gyakran használom, pedig hát...! :)

És ha már idézünk, akkor lehetőleg az eredetit, mert a fordítás során bizonyos egészen apró részletek (amikről tul.képpen a topic szól) elveszhetnek...

Celeborn írta: Hát. Szerintem 1: A GYűrűk Ura nem gyerekkönyv. 2.: Ez a GyU- Hábrú, II. vh, atombomba meg a többi következtetés eléggé lerágott csont már ahhoz, ezt az "észrevételt" érdtékeljük. De lehet, hogy csak én vagyok túl elfogult.


1. A GyU gyerekkönyv, ha gyerek olvassa. :) Viccen kívül: az értelmezési spektrum az olvasótól függ, és a GyU igenis remek gyerekkönyv lehet... Más kérdés, hogy mi, "nagy öregek" mit látunk benne.

2. Igen, ez nagyon lerágott csont, azon túl is, hogy túlságosan egyértelmű megfeleltetés (és ráadásul még hibás is :arrow: egy-két azonossági pontból egész allegóriát levezetni... khm). De ha valaki így értelmezi, akkor tegye! Ez is egy álláspont, és a cikkíró (ez cikk?) nem a II. világháborús allegóriát erőlteti, hanem egy olyan véleményt képvisel, hogy a GyU háborúellenes és békeszeretetre lehet tanítani vele a gyerekeket... Ez is sántít, de legalább részben igaza van (mármint hogy a GyU háborúellenes). Az más kérdés, hogy a gyerek nem azt fogja megérteni belőle, hogy mennyire nem akarták Középföldén a háborút...

A felnőtt meg szintén. Nagyon rá kellene koncentrálni az ilyetén értelmezésekre, mert alapvetően másról szól a mű...

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103501 Írta: Eriol AElfwine
Indoklás a felejtéshez:
Nem csak az én sejtésem volt, Tolkien prof. is leírta.
Indoklás:
Gyűrű keresése: Istarok tanulmány, második v. harmadik oldal közepe alatt kicsivel.

Szószerint leírja, nézzétek meg.
+ mikor Gandalf nem volt fehér, így beszéll:
Rég elfeledett fiatalkoromban a Nyugaton... GyU IV. könyv, 5 fejezet, Faramir mondja Frodónak.
Gimlinek és Frodónak Gondorban, fehérként már a hajdanvolt nyugatról beszél, de nincs a rég elfeledett.
Szarumán nem térhetett vissza Középföldére.
Gyűrű Keresése Istar tanulmány az indoklás.

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103431 Írta: Celeborn
Celeborn válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hát. Szerintem 1: A GYűrűk Ura nem gyerekkönyv. 2.: Ez a GyU- Hábrú, II. vh, atombomba meg a többi következtetés eléggé lerágott csont már ahhoz, ezt az "észrevételt" érdtékeljük. De lehet, hogy csak én vagyok túl elfogult.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103409 Írta: Beleg Cúthalion
Ez talan ebbe a topicba tartozhat :) Most talaltam.

index.hu/kultur/scifi/lotr0218/

Beleg

"Ab sagittae Ungarorum libera nos Domine!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103235 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

amanibhavam írta: ezt a kérdést Tolkien nyitva hagyta; a QS Conclusionben ez áll: (30. paragrafus)

Some say also that Morgoth himself has at times crept back, secretly as a cloud that cannot be seen, and yet is venomous, surmounting the Walls, and visiting the world to encourage his servants and set on foot evil when all seems fair.


Ugye hogy! :D

Én ugyan nem olvastam :oops: , de volt már erről szó néhány helyen...

Ancalimon írta: Az igazi probléma az, hogy egy ainu szükségszerűen kötődik a világ köreihez a világ végezetéig, és vajon mi lesz azokkal a bukott ainukkal, akik testi értelemben elpusztulnak... Mi lesz a sorsuk?


Véleményem szerint ugyanaz történik velük, mint Szauronnal: nem képesek újra testet ölteni, elveszítik a hatalmukat, és semmivel sem befolyásolják jobban a világ folyását, mint egy "sóhaj a szélben".

De komolyan. Mandos Csarnokaiba nem kerülhetnek, testet ölteni nem tudnak újra, viszont arról tudnánk, ha szellemekként folytatnák evilági pályafutásukat. A Semmibe megintcsak nem kerülhetnek, hiszen Melkort is csak hosszas huzavona után sikerült kizárni... (TÉNYLEG! Ha a valák is kötve vannak a világ köreihez, akkor Melkor a száműzetéssel elveszti ainu voltát? Mert tulajdonképpen elhagyja a világ köreit... :?: )

Másik lehetőség: Tolkien megemlíti a GyU-ban, hogy "a világot névtelen férgek rágják"... Ezek lehetnek a tehetetlenségükben a föld mélyére menekült/vándorolt bukott ainuk, nem?

Eriol AElfwine írta: Az istarok felejtése csak egy sejtés.
A Gyűrű Keresése elolvasása után fogalmazódott meg bennem, és mivel Gandalf mikor a nevéről beszél, ezt mondja:
A tündék Mithrandirnak hívnak,... a hajdanvolt Nyugaton Olórin volt a nevem. Plusz, mikor Gandalf visszatér:
Azt mondja: Sok mindenre újra emlékszem, amit elfelejtettem pedig nem szabadott volna. Ez most jutott eszembe. De ezek indokolhatják a sejtésemet.


Hm, ez érdekes. Ezt érdekes lenne boncolgatni, mivel az egyéb szövegek és a GyU többi része alapján kizártnak tartom, hogy egy ainu felejtsen... Ha már a tündék az újjászületés után emlékeznek a régi életükre...

Túrin írta: Az istarok hatalmáról/sebezhetelenségéről: Manwe azért küldte az istarokat Középföldére hogy segítsék a Szauron elleni harcot, nem pedig azért hogy legyőzzék Szauron!


Mondasz valamit! De Gandalf nem teljesen ezt mondja, amikor arról beszél, hogy az ő ellensége Szauron, és az ő kora a Harmadkor volt...

Egy kérdés: hogy is van ez a tündék/ainuk jövőbelátásával? Mert arról ugye beszéltünk, hogy a tündéknél valamilyen formában ez megvan (pl. Círdan jóslata Gandalfnak)... Az ainuknál is, gondoljunk csak Mandosra... De ezt a feltételezést cáfolja Gandalf kijelentése:

J. R. R. Tolkien írta: Kerül még elibém a morguli Sötét Úr és az ő kilenc lovasa!


Ehhez képest egy nazgullal találkozik, Szauront pedig még csak meg sem közelíti... Most akkor hogy is van ez?

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103095 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
ezt a kérdést Tolkien nyitva hagyta; a QS Conclusionben ez áll: (30. paragrafus)
Some say also that Morgoth himself has at times crept back, secretly as a cloud that cannot be seen, and yet is venomous, surmounting the Walls, and visiting the world to encourage his servants and set on foot evil when all seems fair.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103028 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Dínchamion írta:

Ancalimon írta: Vajon Szauron miután 4. testet öltött alakja is elpusztul a Harmadkor végén hová lesz? Testet ölteni képtelen szelleme itt marad a világban és anyagtalanul tehetetlenül itt lebeg közöttünk ma is?


Arra nem emlékszem, hogy ezt explicit módon leírta-e valahol JRRT, de nekem valami olyasmi elképzelésem van, hogy Szauron csatlakozott Morgoth-hoz a Semmiben. Csakhogy ő maia, így nincs olyan hatalma, amivel a Világ Határain túlról befolyásolhatná alattvalóit.

Plusz: azt ugye tudjuk, hogy életerejének jelentős része a Gyűrűbe volt kovácsolva: a Gyűrű pusztulásával a tolkieni leírás szerint nem maradt belőle több, mint "sóhajtás a szélben".


Morgoth sem képes befolyásolni a világon túlról alattvalaóit. Csak az általa korábban elültetett magok, élnek tovább, és a Megrontott Arda hordozza gonoszságát, anélkül, hogy Ő személyesen befolyást tudna gyakorolni rá.

Figyeljetek.

Az igazi probléma az, hogy egy ainu szükségszerűen kötődik a világ köreihez a világ végezetéig, és vajon mi lesz azokkal a bukott ainukkal, akik testi értelemben elpusztulnak... Mi lesz a sorsuk?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.622 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére