Tolkien Klub

Több
20 éve 3 hete #214552 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Lassan elindul a nyári szünet után a Tolkien klub szervezése.

Egyelőre csak privát kiváncsiságból arra szeretnélek kérni benneteket, hogy csináljunk ötletbörzét, milyen programtípusokkal és témákkal kellene folytatni a programsorozatunkat.



Segítségként néhány konkrét kérdés:

Inkább kevesebb hosszabb, vagy több rövidebb ismeretterjesztő előadást látnátok szívesen?

A témák inkább mindenki számára érthető ismeretterjesztő jellegűek legyenek, vagy az már uncsi és inkább a tudományos igényű elemzések kerüljenek sorra?

A témák mélyégüket tekintve inkább átfogó, általános jellegűek legyenek (földrajz, hadviselés, filozófia, stb...) vagy inkább a tolkieni mitológia mélyebb rétegeit, a kevesek által ismert magyarul meg nem jelent forrásokat feldolgozó speciális témák az érdekesek?

Szerintetek érdemes-e folytatni a tolkien nyelvészeti kurzusainkat? És ha igen akkor inkább egy-egy nyelv alaposabb, tanfolyami rendszerű "megtanulása" legyen a cél, vagy inkább minél több nyelv, írásrendszer, nyelvészeti forrás felvillantása lenne a célszerű?

A témák koncentráljanak a tolkieni mitológia eredeti, a professzor által készített írott forrásaira, vagy terjedjenek ki a különböző adaptációkra is? Azaz legyen-e illusztrációkra vonatkozó, filmes, szerepjátékos, képregényes, stb. téma is a programban?

Mi a szerencsésebb programforma: a klasszikus előadás (roppant okos előadó, csendes áhitattal figyelő hallgatóság... ;) ), vagy a kötetlen beszélgetés/vita egy-egy témáról egy vitavezető irányításával, esetleg egy-egy adott téma körüljárása két-három előre felkészülő előadó közreműködésével, akik különböző aspektusait dolgozzák fel az általános témának és egymással is vitatkozva, a közönséget is bevonva ütköztetve adják elő a különböző álláspontokat?

Milyen módon lehetne bevonni a Tolkien Klub munkájába a megszokott ismeretterjesztő/tudományos/nyelvészeti témák mellett az MTT más jellegű aktivitásait? Lehet-e/szabad-e játékokat is felvenni a programba? És ha igen milyeneket (szerepjáték, társasjáték, kvíz szerű vetélkedők, stb)?

Érdemes-e valamilyen kreatív tevékenységet folytatni a Klub fogallakozásain (éneklés, rajzolás, üvegfestés, gyöngyfűzés, stb...)? Vagy lehetőséget adni a kreatív tevékenységet űzők produkcióinak bemutatására (kórus, színdarab bemutatók, képzőművészeti kiállítás, vers/novella felolvasás)?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.
Téma zárolva.
Több
20 éve 1 hónapja #212370 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

meztelencsiga írta: már jól volna ha oszlopos elnöki tag lennék, mert nagyokat lehetne zabálni meg sok lovó. kérem intézkedni mihamarabb az érdekembe.



Jajj én is közétek tartozom :) Jujj tudod mire gondolok ott lent.


Az elnökségi tagságról majd jövő tavasszal a Társaság tagjai döntenek.

Köszönjük az értékes hozzászólást, de ennek ebben a topicban sajnos nincs helye.
Téma zárolva.
Több
20 éve 1 hónapja #212362 Írta: Meztelencsiga
Meztelencsiga válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
már jól volna ha oszlopos elnöki tag lennék, mert nagyokat lehetne zabálni meg sok lovó. kérem intézkedni mihamarabb az érdekembe.



Jajj én is közétek tartozom :) Jujj tudod mire gondolok ott lent.
Téma zárolva.
Több
20 éve 1 hónapja #210932 Írta: Patiszon
Patiszon válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

gilloth írta: Tudom, valószínűleg túl korai... de szeretném megkérdezni, h lesz-e ősszel Tolkien Klub, és nem MTT tagoknak részt lehet-e venni.

gilloth


Szia Gilloth!

Én eddig részt vettem pár ilyen klubbon, és nyugodtan eljöhetsz, szívesen látnak akkor is, ha esetleg (még) nem vagy MTT tag :)

1ébként úgy hallottam, lesz szeptembertől, de ne vedd ezt biztosra, én is csak reménykedem, hogy igazam lesz :) )

A barát dolga az is, hogy szemére vesse barátjának, ha ostobaságot akar elkövetni.
Téma zárolva.
  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
20 éve 1 hónapja #210524 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Tudom, valószínűleg túl korai... de szeretném megkérdezni, h lesz-e ősszel Tolkien Klub, és nem MTT tagoknak részt lehet-e venni.

gilloth
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #200605 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Eneira levelének ihletésére: az utolsó alkalmon nem maradt idő arra, hogy mindenki kifejthesse szavakkal is, mit jelent számára A Gyűrűk Ura, ill. az egész tolkieni mitológia. Aki szeretné, az elmondhatná itt.

Más. Szeretnék egy kis szösszenetet írni a Beszélgető-sarokról a TolkienHU (főoldala) számára. Itt fogom mellékelni az utolsó alkalom során készült csoportképet, valamint az alkotások fotóit is. Ez utóbbihoz kérném a segítségeteket: írjátok meg nekem priviben, hogy ki melyik csoportban volt. Szerintem elég a nicknév, de aki a polgári nevét is szeretné közzétenni, annak sincs akadálya.

(Az osztott pajzsos /Lau-nemértegyetvele :mrgreen: / csapat ne fáradjon már a privivel. Lau elküldte a nickneveket. :wink: )

[size=9:3f2p6lt0]Hogy a beszámoló mikor fog elkészülni, nem tudom. Ugyanis sajna nemcsak rajtam múlik (a képeket a Galériába én nem tudok feltölteni).[/size]

De addigis várom a neveket és az írásokat ide.

Brisa
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #198567 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
TOLKIEN KLUB!!!!!

Megvan az új helyszín.

Telcontar irodájánban leszünk
cím: Erzsébet krt. 51. Első emelet 3.

A 4-es vagy 6-os villamossal kell menni a Király utcához - nagyon közel van a megállóhoz
(Ha a nyugati felé fordultok, akkor a jobb kéz felőli oldalon.)


Új kezdési időpont:

15:00!!!!

Legytek pontosak, légyszi!

15:00-16:00 - Beszélgetős sarok
16:00-17:00 - Quenya kurzus bef.
17:00-18:30 - Bessélegtés A Gyűrűk Ura filmtrilógiáról Varró Attila filmesztétával, a Filmvilág szerkesztőjével


Belépő: 300HUF

(Ez utóbbira azért van nagy szükség, mert a Macskások ma éjjel kettőkor ( :!: :!: :!: ) küldtek smst, hogy bocs, nem jó a szombat. Sürgősen találni kellett egy új helyszínt, amért nagy hála kriszanának és Telcontarnak. Viszont az irodát nem ingyen kapjuk, az MTTnek is bőven be kell szállnia.
Ezért számítunk a jótét lelketekre, hogyha esetleg van még a belépőn kívül egy-két száz fölös forintottok - amit monjuk a Macskában teára költöttetek volna -, azzal segítsétek meg az MTT-t és a rendkívüli heyzetet.
Nagyonn köszönöm.)


A sok hercehurca után tehát sok szeretettel várlak Titeket az utolsó Tolkien Klubon!

Morgana

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #198438 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Emberek,

a Zöld Macskások miatt még nem biztos, hogy holnap, a Tolkien Klubon náluk leszünk.
Még nem tudok részleteket, de folyamatosan tájékoztatva lesztek!!!

Csak kérem, hogy nézzétek folymatosan a fórumot, amint van valami, felteszem.
És szóljatok Mindenkinek, akiről tudjátok, hogy jönne!!!

Bocs. Én is nagyon ki vagyok akadva...

M

ui.: valamelyik okos chates tegye be mára címnek, kérem, hogy nézzen rá mindenki a topicra, mert gondok vannak.

Köszönöm szépen.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #198423 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Üdvözletem!

Figyelem, népek! Ugyibár emligettem, hogy viszem a rendelt denevéreket a 5-i TK-ba. A három kékes addig (legkésőbb ott) döntse el, melyikük marad ki; ha valamelyikük nem jelenik meg, hogy átvegye a denevért, a kérdést eldöntöttnek veszem, és kiszolgálom a másik kettőt!

icke

U.i.: tudom, hogy off, de legalább 5-ig ne vegyétek ki plz! :roll:

ignis sum quae contra frigus ardet
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #198069 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Kedvesek!

Írjatok nekem priviben kérdéseket, témákat, amikről szívesen hallanátok Varró Attilától!

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #197985 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Ha már Tolkien Klub...

Szürke írta: Nem tudom érdekel-e valakit, de lesz itten egy ilyen NNT nevezetű összejövetel, és van egy csomó jelentkezésünk, és aki jönni akar annak nem ártana ha befizetné a pénzt rá mert különben nem jöhet.

Határidő: június 15.
Befizetési alkalom: június 5, Tolkien-klub előtt és után.
Összeg: 2900 Ft


[size=9:fseaqud4]Eddig már 1 azaz egy ember befizette, remélem a többiek is megmozdulnak mert különben kénytelenek leszünk visszamondani.[/size]


"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #197811 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Ne feledjétek:

JÚNIUS 5-ÉN, SZOMBATON UTOLSÓ TOLKIEN KLUB!!!


A program:

14:30-16:00: Beszélgető-sarok: Beszélgetés A Gyűrűk Uráról
16:00-17:00 Quenya nyelvlecke - Kaposi Angéla
17:00-18:30 Vitaest: A Gyűrűk Ura filmtrilógia



:arrow: a főprogram inkább beszélgetés lesz, amire szeretettel várunk mindannyiótokat!

Vendégünk Varró Attila, filmesztéta, a Filmvilág szerkesztője.
Kérdezzétek bátran!

Helyszín továbbra is a Zöld Macska.


Várlak Titeket!
Gyertek!

M



Ui.: utána mehetünk Sting-koncertre... :twisted:

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196717 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Holtak vezére írta: TK-n lehet tagságit kérni?
mármint magamnak...
:?: :?: :?:


Nem.
De azért kérdezz rá Battitól, hajlandó-e hozni neked, tekintettel arra, hogy vidéki vagy.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196712 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
TK-n lehet tagságit kérni?
mármint magamnak...
:?: :?: :?:

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja - 20 éve 3 hónapja #196678 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Kedvesek!

Jövő hét szombaton, június 5-én lesz az utolsó Tolkien Klub!

Ez alkalommal befejeződik a Varda-féle Quenya kurzus, az előadás helyett pedig beszélgetés/vitaest lesz két meghívott vendégünkkkel.

Varró Attilával, aki a Filmvilág című legnagyobb magyar filmes szaklap szerkesztője és az ELTE-n tanárom. Fiatalember, aki még gyerekként olvasta a GyU-t, most pedig a legjobb magyar műfajelmélész.
(Jó arc és nagyon laza, nyugodtan kérdezzétek!)

&

Antal Nimróddal, aki a Kontroll című magyar film rendezője, illetve az Egyesült Államokban reklámfilmeken és klipeken dolgozott.
(Nagyon szurkoljatok, ő pénteken mond biztosat, de lelkes és a telefonjai alapján kedves, közvetlen ember.)

A téma természetesen a filmtrilógia lesz. A beszélgetést én vezetem, de kérdezzetek bele bátran! Remélem, hogy izgalmas párbeszéd alakul ki vendégeink és köztünk.
Készüljetek kérdésekkel, mi az, ami eddig fúrdalta az oldalatokat, és amire most egy-egy a filmszakma két oldalán álló szakember, aki szereti a GyU-t, válaszolhat.

Gyertek!!!

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196669 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Az az igazság, hogy csak tippelhetünk, miért szőtt disszonanciát Melkor a saját dallamába, hiszen ezt a motivációját nem emelte ki Tolkien emlékeim szerint.
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196601 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
a rossz a jó hiánya.
a jó-t meg fogalmazza meg más ( a rossz hiánya nem ér)

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196576 Írta: Eneira
Eneira válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Namarie: ez utóbbi az, amit nem mernék explicite kijelenteni.

Én is úgy emlékszem, Melkor még bőven a muzsika előtt járta a saját útjait, a Sötétségben.
1. Célja, lényegében az ő szemszögéből nézve: ha választani kell, a Harmónia pusztítása, semmiképp sem a fejlődés. De leginkább saját uralmának megvalósítása Ardán, miután más hely nincs.
2. Melkor gonosz, persze tényleg relatív, de ha őt felmentjük valahol az erkölcsi kategóriáinkon kívül, akkor mellérakhatjuk társnak Hitlert is, és Sztálint(nem akarok politizálni!). Ők nagyon is jelenkoriak, és tudjuk, mennyit érnek. Bár csodálhatnánk akár Hitler, Himmler, Eichmann hihetetlen szervezőkészségét, nemde? HA elfelejtjük, mit is tettek.
3.Persze, az is elképzelhető, hogy Melkor saját sötétsége bontakozott ki a Külsőtől. Felerősítette a benne rejlő...hmm...rosszat. Nem akarok bibliai párhuzamokat vonni, vagy istenkáromló lenni, előre leszögezem, mielőtt írnám a következő sorokat.
Elég furcsa az egész: miért csak ő? Genetikailag hibás? Ilúvatar elrontotta a teremtését? Belőle hiányzik a jó? Vagy ő csak más? :D
Mert icke szempontjából valóban nézhetem úgy a dolgot, hogy ő csak más és mást akar. Bár nehezen tudom elképzelni, hogy szépnek találta, amit kigondolt, max. vágyódott rá. Mármint a hatalomra, hogy uralhasson másokat. De szerintem gyűlölete épp abból fakad, hogy irigykedik a többiek által teremtett világra, az Első- és Másodszülöttekre, stb. Lsd. orkok. Elcsúfította, megrontotta szegény tündéket, megcsúfolva Ilúvatart, de magának teremtve egy fajt, amin uralkodhatott. A saját világát építette. Akik elvesztették tudásukat, szépségüket, s kapták helyette a fékevesztett gyűlöletet, ostobaságot, de igénytelenséget és kitartást. Gondolkodni nincs módjuk, talán nincs is mivel, de mi szükség lenne rá? Irányított, enyhén gépies hadsereg, aki félik és gyűlölik tisztelt Urukat.
A választás fel sem merül bennük, dehát hogy is várhatnánk el egy orktól, hogy átálljon a jó oldalra, mikor az SS-esek EMBERKÉNT gyilkolták fajtársaikat, tudatosan, nem tisztelve sem életet, sem értéket. Nekik volt választásuk, de birka módjára haladtak a Vezérük után.
Szegény orkok. Ők legalább ostobák, egyszerűek. Beléjük táplálták, tehát így nézve, akár e párhuzamban, ők is áldozatok. Ettől függetlenül valahogy nem sajnálom a fajt. Bár mégis. Elvégre valamikor tündék voltak. Ezt sajnálom.
Gondolatokat így is kihagytam, túl sok van a fejemben erről (is), bocsánat, ha néha összefüggéstelen voltam.

Boldogok azok, kik nem láttak, mégis hisznek.
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #196552 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

icke/Telemnacam írta: Üdvözletem!

Namarie: ez utóbbi az, amit nem mernék explicite kijelenteni.


De én igen ;)

Melkor már a Muzsika formálásakor is disszonáns volt, és nem akart a többiekkel együttműködni...

Our knees do not bend easily
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #195946 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Üdvözletem!

Namarie: ez utóbbi az, amit nem mernék explicite kijelenteni. A Szilmarilokból nem egészen erre emlékszem, de utána kéne nézni... :roll: Most már tényleg visszakérem.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #195945 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Szerintem a Rossz definíciója a következő is lehetne: rossz az, ami/aki a mások életére és megsemmisítésére tör, és nem önvédelmi célból, hanem PUSZTÁN azért, hogy saját hatalmát növelje, teszi mindezt úgy, hogy nem nézi, kinek, minek árt vele.

Melkornak nem a külső sötétség fertőzte meg az elméjét, szerintem azt mindig is magában hordozta, hanem inkább saját sötétsége bontakozott ki egyre jobben. A sötétség már a Valák muzsikája alkalmával benne volt.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #195944 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Üdvözletem!

Brisa írta: Kiindulásként:

Azzal mindenki egyetért, hogy Melkor Rossz. A vita abból alakult ki, hogy
1) mi a funkciója ennek a szerepnek? (A Harmónia szétrombolása, a pusztítás vagy a változás és fejlődés elősegítése?)
2) honnan nézve tűnik Melkor gonosznak? (Minden relatív vagy vannak abszolút és objektív erkölcsi kategóriák?)
3) miért vált gonosszá nemcsak Melkor, hanem az orkok is? (A tudás és a tudatlanság szerepe, a választás lehetősége, a félelem ereje, hatalomvágy, a "genetikailag kódolt gonoszság".)

Átolvasva az írásokat, úgy láttam, hogy viszonylag nagy az egyetértés abban is, hogy a gonoszságnak több szintje van (Melkor, Gríma és az orkok három különböző kategóriát képviselnének?)

Ne felejtsük, a kérdés még mindig: "Vajon a harmóniára törekvők a Jók, a harmónia megteremtése ellen dolgozók a Rosszak? A harmónia, mint cél jó fogalom-e arra, hogy különbséget tegyünk a két pólus között?"


Nos.

Sajnos nincs nálam a magam Szilmarilok-példánya, így elképzelhető, hogy pontatlan dolgokat (értsd: orbitális marhaságokat) fogok beírni. Ezekre alkalomadtán kérem felhívni a figyelmet.

1. Amennyire emlékszem, Melkor még Arda megteremtése előtt, az Ainuk Muzsikája idején is többször elhagyta társait, hogy az Olthatatlan Lángot keresse - mint tudjuk, ez a keresés hiábavaló volt, hisz a Láng mindvégig benne, bennük volt, mivel Ilúvatar lelkükbe helyezte azt. Az Olthatatlan Láng voltaképpen a teremtés képessége, mellyel eredetileg csupán Ilúvatar rendelkezett, de aztán felruházta vele teremtményeit is :arrow: így jöhetett létre Arda.
Melkor a Lángot az elején a tudásért magáért kereste. Viszont oly sokat bolyongott egyedül, távoli helyeken, hogy a Sötétség megfertőzte az elméjét - így vált Melkorból, a dicsőből az a lény, kit utóbb Morgothnak neveztek.
Itt válik el az, amit Tolkien ír Melkorról, és amit a vala számomra jelképez. Tolkien nem hagy kétséget afelől, hogy Melkor kapzsiságból, merő önérdekből, hasonló indokokból dúlta fel Arda békéjét. Célja tehát csupán a pusztítás, illetve saját sötét vágyainak kielégítése volt.
Hogy nekem mit jelent, az más tészta :)

2. Minden relatív - bizonyos szinten, és vannak erkölcsi kategóriák - bizonyos szinten. A Szilmarilok eredetileg ugyebár egy fordítás. Bilbó fordítja, amennyire tudom, a Völgyzugolyban fellelhető tünde írásokból. Épp a forrás eredete miatt egy bizonyos szemszögből mutatja be az eseményeket. Nem várható el, hogy egy tünde elismerőleg szóljon Melkor bármely tettéről. Ebből a nézőpontból Melkor mindenképp gonosz. Ha ő maga is vezetett volna krónikát (és itt most nem Ery örökbecsűjére célzok :wink: ), nyilvánvalóan mást kapnánk kézhez. Abszolút erkölcsi kategóriának tekinthető talán a bibliai szempont: ne ölj, ne lopj, etc. Eszerint Melkor megintcsak gonosz; saját nézőpontjából nem feltétlenül. Csupán némiképp önző, kicsit talán erőszakos - nem tudhatjuk, mennyire volt fejlett az egoja. Túlzott lelkiismeret-furdalása biztos nem volt; nehezen tudom elképzelni, amint álmatlanul hánykolódik mondjuk Maedhros vagy Húrin miatt :D

3. Hogy Melkor miért vált gonosszá, fentebb emligetém. Az orkok? Ilyennek teremtette őket Melkor. Ami annak idején megváltoztatta őt - a Sötétség -, az ezúttal is jó munkát végzett. A félelem, a börtönök sötétje, Melkor kínzásai elcsúfították a tündéket, és új teremtmények jöttek helyettük létre. Az orkok. Rettegtek Angband Sötét Urától; de félték és gyűlölték "testvéreiket", a tündéket is, akár az embereket. Morgoth minden orkba beleplántálta a gyűlöletet a többi nép iránt, azok nem saját akaratukból lettek azzá, amik. Én pont ezért nem ítélem el őket.

És mivel a vita kezdetén posztolátumként fogadtuk el a Jó, a Rossz és a Harmónia viszonyát, szvsz ezt nem kéne feszegetni :P

icke

ignis sum quae contra frigus ardet
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #195923 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

Mírrand írta: Ez mondjuk attól is függ, hogy mikor mentetek el. Amúgy végig zongoráztuk az összes ismert féltünde életét, illetve bizonyos szellemek sorsát. Így dióhéjban. :wink:

Kincső írta: ...kár hogy 6-kor el kellett jönnünk...


:roll: :wink: :?:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
20 éve 3 hónapja #195879 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Amit megígértem:

icke írta: Nem tudom, van-e valakinek még hozzáfűznivalója :) Az a baj, hogy itt mindenkinek határozott véleménye van a kérdésről, és ez a vélemény az alapvető világszemléletéből fakad. Nekem bárki bármeddig mesélheti, hogy Melkor így rossz, úgy rossz, ugyanazt fogom látni benne, amit eddig: a szabad akarat, az egyéni jogok egyfajta alakját.


A vita eddig azt boncolgatta, hogy milyen különbségek vannak a vélemények között. Ha képesek lennénk szemléletet váltani, és a közös pontokat, a hasonlóságokat keresni, akkor a vita teljesen átlényegülne. :D

Megpróbáljuk?


Kiindulásként:

Azzal mindenki egyetért, hogy Melkor Rossz. A vita abból alakult ki, hogy
1) mi a funkciója ennek a szerepnek? (A Harmónia szétrombolása, a pusztítás vagy a változás és fejlődés elősegítése?)
2) honnan nézve tűnik Melkor gonosznak? (Minden relatív vagy vannak abszolút és objektív erkölcsi kategóriák?)
3) miért vált gonosszá nemcsak Melkor, hanem az orkok is? (A tudás és a tudatlanság szerepe, a választás lehetősége, a félelem ereje, hatalomvágy, a "genetikailag kódolt gonoszság".)

Átolvasva az írásokat, úgy láttam, hogy viszonylag nagy az egyetértés abban is, hogy a gonoszságnak több szintje van (Melkor, Gríma és az orkok három különböző kategóriát képviselnének?)

Ne felejtsük, a kérdés még mindig: "Vajon a harmóniára törekvők a Jók, a harmónia megteremtése ellen dolgozók a Rosszak? A harmónia, mint cél jó fogalom-e arra, hogy különbséget tegyünk a két pólus között?" :arrow: Erre keressük meg a közös választ.

Brisa
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #194695 Írta: Mírrand / Verinen Enkeli
Mírrand / Verinen Enkeli válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Ez mondjuk attól is függ, hogy mikor mentetek el. Amúgy végig zongoráztuk az összes ismert féltünde életét, illetve bizonyos szellemek sorsát. Így dióhéjban. :wink:

"Alarms will ring for eternity
The waves will break every chain on me"
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #194664 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Nagyon jó volt a klub :itscool: , mind _Neo, mind Ankalimon előadása, kár hogy 6-kor el kellett jönnünk. Azt hiszem Ring nevében is kérhetem, hogy valaki legyen kedves összefoglalni, mi volt Ankalimon előadásának a vége! (Egyáltalán meddig tartott még?)

"...asztaltalan szó-malaszttal..."
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #194454 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Sziasztok!

Kaposi Angéla, Varda, betegsége miatt sajnos nem tudja megtartani ma az utolsó Quenya előadását, ezért ma

Baksai Károly, _Neo, fog beszélni nekünk a quenya nyelvhez tartozó írásmódról!!!

Megértéseteket köszönjük!

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #194371 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Tolkien Klub

icke írta: Üdvözletem!

Leszünk! :D

[size=9:2pkkb1mu]De az azért édi, hogy alig egy nappal Brisa felvetése után már le is zárul a vita :wink: Shebaj, majd TK-ban folytatjuk, ha még érdekel valakit...[/size]

icke


Hát a TK-n már egy másik témát fogunk "folytatni", azaz elkezdeni. Tetszeni fognak neked a vitaindító kérdések. :wink:

Ja, és ezúttal nem "sima vita" lesz, hanem egy olyan konstrukciót fogunk Finnel megvalósítani, amellyel már sokkal több ember fog szóhoz jutni. És akik nem kívánnak megszólalni, azok is közölhetik a véleményüket úgy, hogy ki se nyitják a szájukat. :D

Brisa
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #193763 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Kedvesek!

Ugye nem felejtettétek el, hogy május 15-én, most szombaton Tolkien Klub lesz a Zöld Macskában?!

A program:

Május 15 . (szombat) 14:30

14:30 - 16:00: Beszélgető-sarok: Középfölde népeiről
16:00 - 17:00: Quenya nyelvlecke - Kaposi Angéla
17:00 - 18:30: Két világ határán - A féltündék - Füzessy Tamás

A Beszélgető-sarok ban ezúttal az eddigiektől eltérő vitára hívjuk az érdeklődőket. A kérdések, amelyeket feszegetni fogunk, a fajok közötti kapcsolatokra vonatkoznak majd egy kissé sajátos szemszögből.

Ők azok, akik két világ határán állnak, s sorsukat a legszebben talán éppen Elrond és Arwen élete példázza. Választásuk, kétségeik, Középföldén elfoglalt státusuk mindig foglalkoztatta az olvasókat.
Az előadás során Füzessy Tamás rávilágít a féltündék történetére a Tolkien-i mitológián belül.


A helyszínre vonatkozó további részleteket a főoldal Tolkien Klub címe alatt találjátok.

Mindenkit szeretettel várunk!


Morgana

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Több
20 éve 4 hónapja #193762 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Tolkien Klub
Most lezárom a vitát, lehet személyesen, priviben vagy a gondolatokban folytatni!

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."
Téma zárolva.
Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.433 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére