Nyelvek és írások

Több
21 éve 7 hónapja #98528 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

hobbit írta: Kössz így már világos :wink:
egy kérdés: mondjatok egy olyan szót amit palatizált nd- vel kell leírni :roll:
Még egy:Egy n tethát megkettőzünk és palatizáljuk plussz a következő a-t jelöljük rajta. Azt lehet egy Tengwán belül jelölni?



palatalizált nd?? milyen nyelven? magyarul? fénydárda:-)

quenyában nem tudok ilyen szóról

egy n tengwát megkettőzünk, palatalizájuk és ráteaszünk egy a-t? ez lehetséges, bár quenyában megint csak nincs ilyen szó, de ha magyar átírásra gonddolsz, akkor mondjuk az azannya ilyen


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98478 Írta: hobbit
hobbit válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Kössz így már világos :wink:
egy kérdés: mondjatok egy olyan szót amit palatizált nd- vel kell leírni :roll:
Még egy:Egy n tethát megkettőzünk és palatizáljuk plussz a következő a-t jelöljük rajta. Azt lehet egy Tengwán belül jelölni?

Az alagútban ismerkedtünk meg.Mikor kiértünk megláttam,hogy ronda és öreg.Akkor már késő volt.Megszerettem.
-üdv-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98354 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Gandalf írta: Imladrisnak van quenya megfelelője? Ha nincs, hogyan lehetne lefordítani a Völgyzugolyt (Rivendell)?


mondjuk: Ristananda


Ragoran: Imladris sindául van, hasadt völgyet jelent


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98300 Írta: Ragoran
Ragoran válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta:
Ragoran, az évszakok:

tél: Hríve
tavasz: Coire v. Tuile
nyár: Laire
ősz: Lasselanta


Hantale len!
A szerencsésre van szó quenyában?


Gandalf:az Imladris nem tünde? :?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98254 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Imladrisnak van quenya megfelelője? Ha nincs, hogyan lehetne lefordítani a Völgyzugolyt (Rivendell)?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98241 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hobbit: Ancalimontól idézek (remélem, megbocsátja... :wink: ):

Magánhangzók elhagyása

Ha az összes alapvető szabályt betartjuk, és sikerül megtanulnunk a speciális szabályokat is, akkor az elkészített tengwar szöveg majdnem teljesen korrektnek tekinthető. Azonban van még egy, csak a quenya átírásokra jellemző szabály, amely segítségével a legigényesebbek a végsőkig fokozhatják a quenya írásmód pontosságát. A quenyában a leggyakoribb magánhangzó az 'a', amelyet ezért a kifinomult írásmódban ahol lehet elhagyunk. Egyértelmű a helyzet, ha tehta nélküli rövid támaszt, vagy hosszú támaszt látunk: ez csak rövid 'a' és hosszú 'a' hangot jelölhet. Szintén egyértelmű, ha a rómen - áll tehta nélkül, mivel ez után mindig magánhangzó következik (kivéve az 'y' és a 'w' esetét), és jelölés hiányában ez csak az 'a' lehet. A problémát az okozhat, hogyha egy mássalhangzó fölött nincs tehta, az egyaránt jelentheti azt, hogy 'a' betű következik utána, illetve azt, hogy nem következik utána mássalhangzó. Ezért az 'a' magánhangzót csak azokon a helyeken hagyjuk el, ahol olyan mássalhangzók szerepelnek, amelyek magánhangzó közbeiktatása nélkül biztosan nem fordulnak elő. A quenyában a következő mássalhangzó kombinációk fordulhatnak elő, amelyeknél tehát az egyértelműség kedvéért ki kell tenni az 'a' tehtát, ha mégis szerepel közöttük 'a' hang: rf, lp, lt, lc, lqu, ld, lm, ly, lw, lv, rt, rty, rc, rqu, rm, rn, rs, ry, rw, rv, sc, st, ht, sty, hty, nw, rw, lw, tw, sw, squ, mn. Bármilyen más mássalhangzó kombináció esetén az 'a' tehta jelölése nem kötelező. Nem kell kiírni az 'a' tehtát, ha a szó 'ma' szótagra végződik, mivel quenya szavak sohasem végződnek 'm' hangra.

A másik lehetőség, hogy mindig elhagyjuk az 'a' tehtát, de külön jelöljük a mássalhangzó alá írt ponttal hogy az adott mássalhangzót nem követi semmilyen magánhangzó (Ez még mindig kevesebb jelölést igényel, mintha minden 'a' tehtát kiírnánk).

Létező, bár nem kötelező szabály, hogy a hangsúlyos szótagban mindig kiírjuk az 'a' tehtáját, függetlenül a fenti szabályoktól.


Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98239 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Szerintem arra gondol, hogy mivel az A a leggyakoribb maganhangzo a quenya-ban, ezert a thetat ami azt jeloli nem teszik ki mindig kotelezo jelleggel.
Akkor nem teszik ki mikor egyertelmuen csak az a theta allhatna ott, de ez nem rendes szabaly. Mindossze lehetoseg, hogyha ugyis csak az A thetajaval ertelmes az adott szo, akkor azt esetleg nem jelolik.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98231 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
szerintem pont nem segíti, mert megcsinálja helyetted; esetleg úgy, ha előbb te leírod a saját fejed szerint, aztán összehasonlítod a program által generálttal

hobbit:
milyen a-elhagyásra gondolsz?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98216 Írta: hobbit
hobbit válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ez segítené az írás megtanulását.

Az alagútban ismerkedtünk meg.Mikor kiértünk megláttam,hogy ronda és öreg.Akkor már késő volt.Megszerettem.
-üdv-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98211 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Elvileg egy ilyen program azt a celt szolgalja, hogy latin betukkel beirod a quenya(magyar, stb...) nyelvu szoveget, es a kivalasztott atirasi szabalyok (quenya eseten quenya modu atiras, magyar eseten magyar) kiirja az adott szoveget tengwakkal.
Pl azt gepeled be, hogy: Elen síla lumenn' omentielvo - csak igy, latin betukkel, es tengwakkal kiirja a program helyetted.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #98209 Írta: hobbit
hobbit válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A tengwaszerkesztő arra lenne jó, hogy pl: Tengwa szöveget nyomtathassunk kifele a gépből?
Ui Bocs hogy most off-olni fogok :roll: jól haladok a tengwákkal On
Még egy kérdés az a- elhagyás szabályát tulképpen mikor kell alkalmazni?
Üdv..

Az alagútban ismerkedtünk meg.Mikor kiértünk megláttam,hogy ronda és öreg.Akkor már késő volt.Megszerettem.
-üdv-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97603 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: ismerem mindkettőt, szerintem nézegetni, ismerkedni jók, de nálam pl. nem mindig működött jól az együttműködés más szövegszerkesztőkkel, hol ki tudtam copyzni a szöveget, hol nem; meg aztán nem mindenki használ windowst:-)
de persze mindenki ízlése szerint azt használ, ami tetszik neki :-)


Persze, aki igazán profi, az célszerű, ha megismerkedik a teljes font-készlettel, de én a topikot böngésző és kérdezősködő kezdőkre gondoltam - akik közé magam is tartozom.

i-Meoi Tauranáro
Uinqétundie Eldalongunna! Éltessétek a Tünde-nyelveket!

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97458 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Mau írta:

amanibhavam írta: lehet, de mink? tapasztalatom szerint nem olyan vészesen nehéz a "standard" (Dan Smith-féle) billentyúzetkiosztást megszokni

amúgy tehta, nem techta, csak, hogy kekeckedjek is

Mindenesetre a Y.A.T.T (Yet Another Tengwar Tool - www.jadro.cz/tengwar ) egy kezdőként is kitűnően használható Tengwar-szerkesztő. van egy hagyományosabb is, (a Mäns Björkman-féle TengScribe, letölthető a hem.passagen.se/mansb/at címről ha jól emlékszem), ami azonban jóval lassabb. Innen letölthető a Tengwar Parmaite font-család is.

Mert szerintem is elég macerás a Dan Smith-féle standard.

i-Meoi Tauranáro



ismerem mindkettőt, szerintem nézegetni, ismerkedni jók, de nálam pl. nem mindig működött jól az együttműködés más szövegszerkesztőkkel, hol ki tudtam copyzni a szöveget, hol nem; meg aztán nem mindenki használ windowst:-)
de persze mindenki ízlése szerint azt használ, ami tetszik neki :-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97454 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
mint bármely más idegen nyelvet: egyszerre tanulja az ember a nyelvtant, és halad előre a szókincsben, hogy alkalmazni tudja a megtanult nyelvtani szabályokat; se egyikkel, se másikkal nem sokra mész önmagában


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97430 Írta: G4nd4Lf
G4nd4Lf válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Még 1 hülye kérdés aztán nem zaklatlak egy ideig! Ti hogy kezdtétek el a quenyát tanulni elöször az öszes szó majd a ragozás? VAgy néha ez néha az?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97414 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: lehet, de mink? tapasztalatom szerint nem olyan vészesen nehéz a "standard" (Dan Smith-féle) billentyúzetkiosztást megszokni

amúgy tehta, nem techta, csak, hogy kekeckedjek is

Mindenesetre a Y.A.T.T (Yet Another Tengwar Tool - www.jadro.cz/tengwar ) egy kezdőként is kitűnően használható Tengwar-szerkesztő. van egy hagyományosabb is, (a Mäns Björkman-féle TengScribe, letölthető a hem.passagen.se/mansb/at címről ha jól emlékszem), ami azonban jóval lassabb. Innen letölthető a Tengwar Parmaite font-család is.

Mert szerintem is elég macerás a Dan Smith-féle standard.

i-Meoi Tauranáro

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97404 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: lehet, de minek


Csak azért, mert lehet! :D

És kösz a kiigazítást.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97395 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
lehet, de mink? tapasztalatom szerint nem olyan vészesen nehéz a "standard" (Dan Smith-féle) billentyúzetkiosztást megszokni

amúgy tehta, nem techta, csak, hogy kekeckedjek is


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97392 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Várjunk csak, a magánhangzó pozícióját egyedül az határozza meg, hogy milyen tengwára kerül? Ha igen, akkor - ha nem is egy egyszerű fonttal, hanem egy külön tengwa-szövegszerkesztővel - meg lehet oldani a problémát.

Léteznek kifejezetten japán nyelvhez való szövegszerkesztők, amik egy közönséges billentyűzetet használnak. A japánnam szótagírás van, tehát (legtöbb esetben) egy írásjel egy mássalhangzóból és egy, azt követő magánhangzóból áll. A program úgy dolgozik, hogy a leütött betűket megjeleníti európai betűkkel, és amikor egy msh. és egy mnh. egymás mellé kerül, akkor kicseréli őket a megfelelő szótag jelére.

Pl: Lenyomod a 'G'-t. A képernyőn megjelenik egy 'G' betű. Lenyomod az 'E'-t, mire a G eltűnik, éd megjelenik helyette a 'Ge' szótag jele.

Talán lehetne valami hasonlót csinálni a tengwákkal is. Lenyomod a msh-t, majd a következhő mnh-t, mire a program megjeleníti a tengwát, a techtával együtt (mivel azt a tengwar-techta kombinációt egy külön írásjelként tartja számon a program).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97351 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Olosta írta: Köszike ami!
Nem lehetne olyant csinálni, hogy a tengwa a megfelelő latin betűn legyen???


En is gondolkodtam mar a dolgon es meg is probalkoztam egy programmal. Viszont van egy kis bokkeno.
A quenya modnal ugye keves a magaban allo massalhangzo, sok a csoport. Illetve itt es minden mas esetben a maganhangzokkal ott a baj, hogy azoknak altalaban 4 pozicioja van attol fuggoen hogy milyen tengwara irjuk oket, es a billentyuzeten nincs 4 db e betu (magyar billentyuzetbe azert meg bele lehetne sulykolni az 'e', 'E', 'é', 'É', stb... helyekre a 4-4 poziciot)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97337 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Shana írta:
Ha olvastál volna, akkor láthattad volna, hogy én is Gandalf offolását próbáltam csökkenteni, mely szerint olvassa a linkeket.
Kérlek, szólítsd fel amanit is, hogy távozzon privibe Olostával, utolsó beírása szintén offnak minősül. Köszönet.


Akkor bocsi :oops:
na, én se offolok.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97335 Írta: Shana
Shana válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Elrond írta: Shana, G4nd4lf: Légyszi, ne offoljatok, kérlek menjetek át privibe!
Olosta: Köszi!


Ha olvastál volna, akkor láthattad volna, hogy én is Gandalf offolását próbáltam csökkenteni, mely szerint olvassa a linkeket.
Kérlek, szólítsd fel amanit is, hogy távozzon privibe Olostával, utolsó beírása szintén offnak minősül. Köszönet.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97329 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
csak megszokás kérdése, pár hét után már a legtöbb billenytűre emlékszik az ember


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97312 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ok, akkor majd megpróbálom megtanulni a mostani bill. szerint!

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97305 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Shana, G4nd4lf: Légyszi, ne offoljatok, kérlek menjetek át privibe!
Olosta: Köszi!

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97304 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Olosta írta: Köszike ami!
Nem lehetne olyant csinálni, hogy a tengwa a megfelelő latin betűn legyen???


de lehetne; kell hozzá egy fontszerkesztő program, meg sok idő


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97303 Írta: Shana
Shana válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

G4nd4Lf írta: egyépként hülye kérdéseimért bocsi de enélkül unatkozmátok


Jaja, személy szerint zabálom az írásmódodat is.
Szóval. Körbenéztél a bal oldalon található oldalakon?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97298 Írta: G4nd4Lf
G4nd4Lf válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
egyépként hülye kérdéseimért bocsi de enélkül unatkozmátok

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97295 Írta: G4nd4Lf
G4nd4Lf válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Idők kezdete óta élek koromat már nem is számolom:D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97293 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszike ami!
Nem lehetne olyant csinálni, hogy a tengwa a megfelelő latin betűn legyen???

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.440 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére