Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
20 éve 3 hónapja #198976 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Dín írta: A Láng szvsz Eru része, és mint ilyen, öröktől való, nem keletkezett és nem pusztuló... Sőt, esetleg lehet Eru maga is, bár ez elég merész...


Na szerintem itt arról van szó, hogy a Láng lényegileg független volt Erutól, de olyan értelemben nem volt az, hogy Iluvatar akarata nélkül nem volt képes ható erőként működni, puszta potencia volt. Eru pedig a szellemében megfogant dolgokkal ad értelmet és célt a Lángban lakozó erőnek.
Eru képes teljesen uralni ezt az erőt, ugyanis felette áll, viszont az új életekben már felül kerekedhet a benne rejlő (ön)pusztító erő is.
A világban működik az Eru által az ainuknak tovább adott értelem: a harmónia és egység ismerete és vágya, de ugyanakkor a szabad önös akarat szikrája és egyben az anyagi világ létének oka: az Olthatatlan Lángban rejlő kiszámíthatatlan erő is, mely bár nem keletkezQ és pusztulo, de magaban rejti a keletkezést és pusztulást. És e két dolog az élet forgatagának alapja.

Na most nagyon leegyszerusitve fogalmaztam, meg pontatlanul is talán, de remélem úgy nagyjából érthetQ mit akarok mondani. LÉnyegében Schellingen alapul az egész, csak most nem tom jobban kifejteni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198974 Írta: Nwalme
Nwalme válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
szerintem Erunak teher lehetett a láng, vagy ilyesmi azért tette különállóvá, bár ez lehet hogy hülyeség, ne szedjétek le a fejem érte... :cry:

...one day i met a precious soul
whose words had touched my heart
his poetry resounded so
it tore my soul apart...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198934 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Attól még, hogy a Láng nem Eru része, származhat tőle, mint ahogy a világ, az Ainuk, Ilúvatar gyermekei stb. szintén nem részei Erunak. Én személy szerint az Olthatatlan Láng alatt az önálló, szabad akarattal rendelkező élet szikráját értem: azt, amit pl. csak Eru tehetett bele az Aule által megalkotott törpökbe.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198879 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A Láng szvsz Eru része, és mint ilyen, öröktől való, nem keletkezett és nem pusztuló... Sőt, esetleg lehet Eru maga is, bár ez elég merész...

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198797 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nos arra sincs, hogy o teremtette volna... De szvsz értelmetlen is lett volna. Eru azért használta a Lángot, mert anélkül nem tudott volna teremteni. Ha tudott volna, akkor fölösleges lenne a Láng.
És annak sincs értelme, hogy megteremti a LÁngot, hogy aztán eszközként használja. Hisz ha egyszer már képes ebbe az eszközbe a valóságteremto erot "belerakni" akkor az a képessége már o benne is megvan így a Láng szintén fölösleges lenne.
Schelling istenképe szerint egy harmadik lehetoség van, de ezt majd késobb, mert még várom a visszajelzéseket a felvázolt párhuzamról, mert érdekel, hogy mennyire és milyen fenntartásokkal vonható.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198778 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Tudtommal semmiféle bizonyítékunk nincs arra, hogy a Láng nem Erutól származik. (Bár az ellenkezőjére sem tudnék mondani...)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198590 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Még annyit, hogy szerintem bizonyos értelemben a Láng független Erutól, hiszen szüksége van rá, hogy valóssá tegye a szellem által elképzelt anyagi világot, ezen felül pedig arra, hogy a sajátjától föggetlen szabad akaratot teremtsen, amely még arra is képes hogy tagadja a teljességét, és a harmónia ellen törjön. Ezt pedig Eru maga nem tenné meg. Az erre való vágy, képesség a Lángból származik, nem Eruból.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198534 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Nwalme írta: Jó, és ha jól emlékszem a szilmarilokban Eru elküldi az olthatatlan lángot, hogy Arda szíve legyen
Melkor hogyan tudta volna megkaparintani?

Szerintem igazából sehogy.
Csak ezt ő nem vette észre (/nem értette meg)...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198527 Írta: Nwalme
Nwalme válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Jó, és ha jól emlékszem a szilmarilokban Eru elküldi az olthatatlan lángot, hogy Arda szíve legyen
Melkor hogyan tudta volna megkaparintani?

...one day i met a precious soul
whose words had touched my heart
his poetry resounded so
it tore my soul apart...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198490 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Az Olthatatlan Láng szerintem sem független Erutól, hanem egylényegű vele. Egyszerűen egy más aspektusa ugyanannak a mindenható létezőnek, amit "Atyának" nevezünk másik alakjában. Itt sem kell messzire mennünk. Tolkien egyértelműen a keresztény teológiát követi:
Ilúvatar=Atya, Olthatatlan Láng=Szentlélek. (A Fiúról csak azért nincs szó, mert a Mindenható harmadik megjelenési formája csak a Világ későbbi korszakaiban válik fontossá, noha természetesen a keresztény teológia szerint az is mindig is a legfelsőbb lény része volt.)


Most nincs időm ennek a kifejtésére, (és volt már is erről itt korábban szó) de én számomra inkább a Schelling: Értekezés az emberi szabadság lényegéről című művében leírt Teremtő Értelem (Eru) és Teremtő Akarat (Olthatatlan Láng) párhuzam sejlik föl. Nem tudom Ankalimon olvastad e ezt, ha igen érdekelne a véleményed.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198476 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Férfi/nő

Az ainukról Tolkien explicit kijelentette, hogy van férfi/női jellegük. Ennek azért van jelentősége, mert ez alapján a tolkieni mitológiában működő jelentős Erők valamilyen módon leképezik az emberek között ismert férfi/női attributumokat.

Eruról viszont más kijelentések születtek. Amiről már korábban volt szó: a "he" névmást használja (éppúgy ahogy a keresztény Istenre is ezt használják az angol nyelvben), és az egyik névváltozata az Allfather, ami szintén férfiúi jellemzésnek tűnik. Ebben az esetben viszont Tolkien valószínűleg nem szándékozott semmi valóban új dolgot kitalálni, csak követte a keresztény teológia régi motívumait (amelyeknek alapjai az ősi és egyértelműen patriarchális jellegű zsidó hagyományból kerültek át a keresztény tanításokba).

Ilúvatarról valóban emberi jellegű alakként beszél az Ainulindale, azonban ne felejtsük el, hogy Rúmil, ezt az elbeszélést a valák elmondása alapján foglalta írásba, és az egész történetnél alapvető probléma volt, hogy a valák milyen szavakkal fordítsák quenyára az általuk átélt, téren és időn kívüli eseményeket, olyan lényeknek, akik már a tér és idő fogságában élnek.

Ebből következően az egész Ainulindale képes beszéd. Minden benne szereplő fogalom annyiban pontos, hogy az adott korban a tündék adott szókészlete alapján az közelíti meg legjobban a téren és időn kívül, a mi fogalmainkkal nehezen megragadható valóságot.
A dal nem dal, hanem valamiféle harmonikus, örömteli, elvont és nem vizuális jellegű szépség.

Ilúvatar alakja, mozdulatai stb csak képek, amelyekre az érvelésben nem célszerű hivatkozni. (Egy téren és időn kívül létező istennel kapcsolatban egyszerűen fogalmilag téves "alakról" beszélni.)


Az Olthatatlan Láng szerintem sem független Erutól, hanem egylényegű vele. Egyszerűen egy más aspektusa ugyanannak a mindenható létezőnek, amit "Atyának" nevezünk másik alakjában. Itt sem kell messzire mennünk. Tolkien egyértelműen a keresztény teológiát követi:
Ilúvatar=Atya, Olthatatlan Láng=Szentlélek. (A Fiúról csak azért nincs szó, mert a Mindenható harmadik megjelenési formája csak a Világ későbbi korszakaiban válik fontossá, noha természetesen a keresztény teológia szerint az is mindig is a legfelsőbb lény része volt.)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198468 Írta: Nwalme
Nwalme válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
tök jó ötlet!!
hamár Eru, az olthatatlan láng konkrétan milyen szerepet tölt be hogy Melkor annyira meg akarta kapni?hatalmat, esetleg tudást? :?:

...one day i met a precious soul
whose words had touched my heart
his poetry resounded so
it tore my soul apart...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja - 20 éve 3 hónapja #198467 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Finwe írta: Nem nem, Ungoliant nem volt maia, ő volt az Olthatatlan Lángon és a Nagy Semmin kívűl az egyetlen amely Erutól függetlenül létezett.

Ja és Eru egyértelműen férfi volt, nem is tudom hogy merülhet föl ennek az ellenkezője :) .
Miféle nőiesség lenne egyáltalán benne?


Artemisz (Celebthil) írta:

Finwe írta: Nem nem, Ungoliant nem volt maia, ő volt az Olthatatlan Lángon és a Nagy Semmin kívűl az egyetlen amely Erutól függetlenül létezett.

"Az Olthatatlan Láng Ilúvatarnál volt".

Tehát nem volt tőle független! :wink:


Orsie írta:

Csele írta:

Finwe írta: Ja és Eru egyértelműen férfi volt, nem is tudom hogy merülhet föl ennek az ellenkezője .
Miféle nőiesség lenne egyáltalán benne?

Húhúhú, Finwe, kihúzod a gyúfát a női forumozókból!
Pl.: szépen énekel, törödik a gyerekeivel , s nekem egyértelműen az Anya szerep jut eszembe róla!

nwalme írta: aha,és akkor mi a férfias benne, Finwe,hmmm??
nekem mindegy mi ő, végülis lehet hogy nincs neme, vagy mindkét nem előnyös(belső!!) tulajdonságaival rendelkezik
na jó ez így bonyolult egy pöttyet, talán az ainuk éneke-részből gondoltam
nem tudom, miért nő, szerintem Tolkien ezt mindenki saját képzeletére bízza 8O 8O 8O


Hmm. Szvsz lehetne férfi is meg nő is. A muzsika szeretete miatt, a gyengédsége és törődése miatt, ahogy Csele mondja. De ugyankkor kemény és igazságos is, és tud büntetni is, ha kell. Ez inkább férfi tulajdonság. Tehát leginkább nwalméval értek egyet, hogy mindkét nem tulajdonsága benne van. Egyértelműen nincs leírva, hogy nő vagy férfi lenne.

És mi van, ha egy istennek nincs neme? Vagy egyesül benne valahogy a 2 nem? A katolicizmus istenét is sok helyen öreg bácsiként ábrázolják, de ez is csak egyéni interpretáció kérdése szvsz, csak valahogy elterjedt. Ott is több istenkép van, a kemény, aki büntet, özönvizet hoz a világra, megsemmisíti Szodomát és Gomorrát - ez inkább férfiasabb, és létezik az az Istenkép, aki mindent megbocsájt. Egy Istennél szvsz nem a neme a fontos, tényleg lehet, hogy nincs is neki, vagy olyan, mint az állatvilágban egy-két állatfaj, aki nemet tud váltani vagy mindkét nemet magában hordozza :D Az Isten-jelenség misztifikus dolog, amihez ez is hozzátartozik.

Finwe, nem csak a férfiúi büszkeség és némi minden férfi természetből adódó sovinizmusa mondatta Veled hogy "egyértelműen férfi"? ;)
Női fórumozók: nyugi, a pasik már csak ilyenek :D


Orsie írta:

Csele írta: Szerintem sincs neme (minek?). Lehet, hogy fizikailag nem is létezik. Bár a Szil-ben írják, hogy kerekre "gyúrta" a világot, de szerintem ez is inkább olyan művészi meglátás, nem kell így elképzeni szó szerint.

Naná, azt sem szó szerint kell értelmezni, hogy a katolikus isten porból és sárból alkotta az embert és végül az orrán át fújta belé az életet...
Nah mind1, ne is folytassuk, mert átküldenek minket a vallás-topicba :D

Csele írta:

Orsie írta: Női fórumozók: nyugi, a pasik már csak ilyenek :D

De szerencsére nevelhetők!

Jaja, hálistennek :twisted:

Felagund írta: Eru neméhez: szerintem sincs neme (hasonlóan a keresztény Istenhez), de tény, hogy Tolkien mindig 'He'-ként hivatkozik rá ;) :P

Orsie írta:

Felagund írta: Eru neméhez: szerintem sincs neme (hasonlóan a keresztény Istenhez), de tény, hogy Tolkien mindig 'He'-ként hivatkozik rá ;) :P

Ez nem feltétlenül jelent semmit, mert ha jól tudom az angolban a "He" általános alanyként is funkcionál. A németben is így van, ha valaminek nincs eldöntve a neme, akkor ott is hímnemmel hivatkoznak rá...

Angwen írta:

Orsie írta:

Felagund írta: Eru neméhez: szerintem sincs neme (hasonlóan a keresztény Istenhez), de tény, hogy Tolkien mindig 'He'-ként hivatkozik rá ;) :P

Ez nem feltétlenül jelent semmit, mert ha jól tudom az angolban a "He" általános alanyként is funkcionál. A németben is így van, ha valaminek nincs eldöntve a neme, akkor ott is hímnemmel hivatkoznak rá...


Hát, erről eddig nem hallottam. Az általános alany angolban a "one", a németben meg ráadásul létezik semleges nem is, sőt, az angolban is használják szükség esetén az it-et, bár nem tagadom, hogy ez Eru esetében kissé furcsa volna. :roll: De a keresztény Istenre is a He-t használják angolban; tehát én is affelé hajlok, hogy nincs neme. Jobban mondva fölötte áll az ilyen különbségeknek.

Orsie írta: Te mondanád egy élőlényre, hogy "one", ha meghatározott élőlény, csak a neme nem biztos? Lehet, hogy igazad van, nem vagyok biztos benne, hogy úgy van, ahogy én mondtam, csak úgy emlékszem, hogy vannak esetek, amikor a hímnemű személyes névmással is lehet általános alanyt jelölni. Németben is. (Németben a semleges névmásnak van külön funkciója, meghatározott esetekben használják, és elég érdekes esetekben is das Mädchen az kislányt jelent, pedig a kislány az ugye elvileg nőnemű... sokszor a kicsi dolgokat jelölik a németben das-sal.) De ez gondolom csak élőlényekre vonatkozik és nem tárgyakra mert úgy lenne logikus. Ezt látszik igazolni, hogy az Istent is "He"-vel jelölik... vagy csak én gondolom így? Majd megkérdezem Alcartól, ő biztos tudja :D

Finwe írta: Hát szerintem a teremtés mikéntje, a felállított világrend, Eru bemutatása mind egyértelműen férfivoltára utalnak. Nem megszülte gyermekeit, hanem megálmodta, kigondolta őket. Sőt a természeti világ még nem is létezett a kezdet kezdetén, azt is ő teremtette meg a Láng segítségével. Tehát az eszme, a gondolat megelőzte a "természetetanyát".

A világrend eléggé hierarchizált ez sem nagyon férne össze az anyasággal, nőiességgel, sőt a feltétlen szeretetnek is ellentmond. A legnagyobb hatalmakat a férfiak kapták, sőt az elsők Eru gondolataiban is a férfi valák voltak: Manwe és Melkor. Asszem utalás is van rá, hogy Manwe volt neki a legkedvesebb.

Vagy ha megnézitek a törpök esetét, akkor bár megbocsát Aulénak és nem gyilkolja le a gyerekeit, de megátkozza őket és viszályt bocsát a tündék és közéjük, ezzel is versenyt támaszt. Ez is tipikusan férfias.

Akkor a bemutatásban láthatjuk hogy elsősorban erejével és tudásával, tekintélyével hat az ainukra. És miért is változtatja az ainuk gondolatait valósággá? Hogy megmutassa nekik, hogy senki sem alakíthat a muzsika menetén az ő elképzelése ellenére. Azaz hogy megmutassa, hogy vele nem lehet szembeszállni.
Hát mondanom sem kell, hogy ez sem túl nőies dolog. Persze nem tagadom vannak benne tipikusan női tulajdonságok: megjelenik benne a feltétlen szeretet is, gyengédség, megbocsájtás, dehát ezek minden férfiban is megvannak, csak hát Eru esetében nem ezek vannak túlsúlyban.

Finwe, nem csak a férfiúi büszkeség és némi minden férfi természetből adódó sovinizmusa mondatta Veled hogy "egyértelműen férfi"?
Női fórumozók: nyugi, a pasik már csak ilyenek


Nana én egy irodalmi műről tettem megállapítást, Te meg személyeskedsz! :nono:

De azért érdekelne a topicgazda véleménye is :) Oisin azt hiszem pontosabban megtudná ezt fogalmazni.

Csele írta: Finwe:
Komolyan! Egy isten nem lehet ff vagy nő!
Képzeld el, hogy ff (ahogy észrevettem, már elképzelted), minek teremt akkor női és ff egyedeket is? Hogy a gyerekei vele szemben ne unatkozzanak?
Szerintem inkább semleges nemű, s a tulajdonságait elosztotta a nemek között.

(a világ pedig nem volt minig ff-központú, ugyanis egy matriarchális - hogy is írják? - rendszerből alakult ki - csak a mai töri-kutatás alapja sok szempontból még mindig a Biblia, s abból úgye egy csomó mindent kicenzúráztak annak idején...)


Nwalme írta: ejnye Finwe, itt csak találgatás folyik, akkor mondhatnád ki ilyen biztosan hogy Eru nő vagy férfi ha magát a szerzőt kérdeznéd meg, amit sajnos nem lehet megtenni...
én még mindíg tartom azt a véleményemet, hogy mindkét nem tulajdonságaival rendelkezik
ja és nehogy azt hidd hogy csak a férfiak kemények..
azért mert Manwe a legkedvesebb neki, nem biztos hogy férfi..... :D
és a törpöket nem ő késztette teljesen arra hogy veszekedjenek a tündékkel
sztem gondold át egy picit amit leírtál, más szemszögből, nem férfi-női szemmel nézve.. 8O 8O 8O


Finwe írta:

ejnye Finwe, itt csak találgatás folyik, akkor mondhatnád ki ilyen biztosan hogy Eru nő vagy férfi ha magát a szerzőt kérdeznéd meg, amit sajnos nem lehet megtenni...

Én nem találgatok. Ez a meggyőződésem. A szerzőt ha meg is kérdezném nem az ő véleménye érdekelne, hanem az hogy mi van szerintem a műben.

azért mert Manwe a legkedvesebb neki, nem biztos hogy férfi.....

Nem szerelmi vagy nemi vonzalom miatt, hanem mert ő érti meg legjobban őt. Inkább hasonlóak egymáshoz, ezért szereti őt a legjobban

és a törpöket nem ő késztette teljesen arra hogy veszekedjenek a tündékkel
sztem gondold át egy picit amit leírtál, más szemszögből, nem férfi-női szemmel nézve..

De igen ő vetette el a viszályt köztük. Ez a szövegekből egyértelmű.
Szerintem meg Te gondold át és cáfold meg ha tudod :)

De mi az hogy nem férfi-női szemmel? Eru egy "emberi" lény így a lehető leglogikusabb, hogy neme is van. Persze lehetne nemtelen is vagy kétnemű is. De szerintem nem az.


Milendoria írta: Elárulom nektek, hogy amikor még alig-alig ismertem a Tolkien-mitológiát, és elolvastam a Szilmarilokat, nekem Eru egyértelműen nőnemű volt, s csodálkoztam is rajta, hogy hogy lehet férfi. Aztán kicsit kutakodtam itt-ott, elolvastam a Szilmarilok függelékét, s ott az állt, hogy az 'atar' tünde (asszem sinda... :hein: ) szó jelentése apa, s az 'ilúve' jelentése "teljesség, mindenség". Összerakva tehát "a mindenség atyja".


Nwalme írta:

Én nem találgatok. Ez a meggyőződésem. A szerzőt ha meg is kérdezném nem az ő véleménye érdekelne, hanem az hogy mi van szerintem a műben.

na ez azért erős egy pöttyet, szerintem is a saját képzeletünkre van bízva de azért nem ennyire...

Inkább hasonlóak egymáshoz, ezért szereti őt a legjobban

én nem mondtam hogy nemi vonzalom
egy férfi és egy nő is lehet lélekben hasonló

De mi az hogy nem férfi-női szemmel? Eru egy "emberi" lény így a lehető leglogikusabb, hogy neme is van. Persze lehetne nemtelen is vagy kétnemű is. De szerintem nem az.

szerintem meg pont ez az
egy élőlényre sem hasonlít a földön, lehet hogy konkrét alakja sincs.
és nem válaszoltál -a nők is lehetnek kemények- kijelentésemre..
vajon miért :D :D

Finwe írta:

szerintem meg pont ez az
egy élőlényre sem hasonlít a földön, lehet hogy konkrét alakja sincs.
és nem válaszoltál -a nők is lehetnek kemények- kijelentésemre..
vajon miért

De van alakja. Le van írva, hogy van keze, amit föl is emel, hogy leállítsa a zenét. Van arca ami fenségesen ragyog. Vannak lábai amik elott a második muzsikánál majd az emberek ülnek, ahogy az le is van írva a Szilben :) . Persze ez nem azt jelenti hogy valóságos fizikai teste van, ez inkább egyfajta szellemi eloképe a tündék, törpöt, emberek majdan megszületo fizikai testének.

És igen ha ezt akartad hallani a csajok is tudnak kemények lenni, de itt most nem errol van szó. Hanem mégiscsak egy istenrol, amely mint olyan egy idealizált no,- vagy ferfialak lehet elvileg. Az idealizált noben pedig a gyengedseg, a feltétlen szeretet, a mindenek egyenlosege és megtartása, a befogadás van túlsúlyban, és a fizikai fájdalom árán való nemzés jellemzi.
Gondoljatok csak Galadrielre. Én o benne hatalmas férfias erot érzek (ezért tisztelem és egyébként szeretem is), de ettol meg ízig vérig no



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja - 20 éve 3 hónapja #198464 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A ki jönne nyugatra topikban egy nagyon izgalmas teológiai jellegű vita bontakozott ki az ainuk és Eru nemi hovatartozásáról. A vitát itt lehet folytatni.


Nwalme írta: hogyan érti tolkien hogy a tündék a világ vágéig maradnak a földön
ez nagyon igazsságtalan lenne!!
ebbe még Valinorban is bele lehet pusztulni
hamár itt tartunk, szerintetek Eru nő vagy férfi?
nekem valamiért az az érzésem, hogy nő :roll:

Csele írta:

hamár itt tartunk, szerintetek Eru nő vagy férfi?
nekem valamiért az az érzésem, hogy nő


Szerintem nincs neme,bár én azon is csodálkoztam, hogy a valáknak van. De mivel ők többen vannak, tudnak házasodni, s így "ki tudják használni" ennek az előnyeit.
Iluvatar egyedül van, neki fölöseges a nem.
Erről most eszembe jut a Valahol európában-ból a gyerekek fohásza
"Föld anya, ég anya..." Nyilvánvaló, hogy Istenhez fohászkodnak, de ők anyaszerepben képzelik el.
Amugy nem érdekes, hogy egy ainunak sincs gyereke, csak Melian-nak, akinek viszont tünde a férje? Talán nem is lehet maguktól gyerekük.

Artemisz (Celebthil) írta:

Csele írta: Amugy nem érdekes, hogy egy ainunak sincs gyereke,.

Szvsz nem.

Ők mással vannak elfoglalva.. :wink:


És ha jól jött le nekem a Szilmarillokból, a Valáknak sincs kifejezett nemük, max. a mi fogalmaink szerint közelebb állnak egyik vagy másik nem képviselőihez.. Őhozzájuk nemigen érhet fel egy egyszerű halandó agya, még a tündéké se nagyon.. :wink:


Angwen írta: A valáknak igenis volt nemük. Idézni sajnos max. angolul tudnék, de a Szilmarilok explicite leírja, hogy bár a testük csak egyfajta "ruházat" számukra, van nemük, ami a lényük része, éppúgy, ahogy az embereknél sem a ruházat szabja meg a nemüket, hanem fordítva. (Ez most jó zavaros lett... :roll: )
Erről már volt szó valamelyik topicban: a korai elképzelések szerint a valáknak éppúgy voltak gyerekeik, mint a legtöbb mitológia isteneinek. Később ez változott, az ilyesfajta szaporodás Ilúvatar gyermekeinek a jellemzője lett. (Javítsatok ki, ha tévedek.) Úgyhogy én Melian gyermekét a tünde férjének tudnám be.


Artemisz (Celebthil) írta:

Angwen írta: van nemük, ami a lényük része, éppúgy, ahogy az embereknél sem a ruházat szabja meg a nemüket, hanem fordítva. (Ez most jó zavaros lett... :roll: )

Oké, oké, én is vhogy így gondoltam, hozzátéve, hogy a nem náluk nem főképp a nemzés funkciója miatt létezik...



Sil írta:

Csele írta:

Éppígy pl. Varda azért jár női alakban, mert a lénye nőnemű

Ez tecc! Azt hiszem így van a tündéknél is, a lelkük meghatározza a nemüket, így ha újjászületnek is, úgyanahhoz a nemhez tartoznak. Szóval ez lehet jellegzetessége a tolkieni világnak!

A lélek, a fea hordozza a test (a hroa) egyfajta lenyomatát, emlékszik rá, és az újjászületéskor ez alapján újraalkotja a testet, ezért a tündék ugyanolyan testbe születnek újjá. Szóval nemcsak a nemük marad ugyanaz, hanem a testük is (és mellesleg az emlékeiket is fokozatosan visszanyerik, mert az meg ugye alapból a fea része)... :wink:

Sil írta:

Csele írta:

És a korai elképzelések szerint bizony voltak nekik gyerekeik is.

A jó valák gyerekei még elmennek, de elképzelem, hogy Melkor vala, Ungoliant maia (asszem), s más neműek. Abból aztán szép gyerekek lettek volna!

Hát, ha belegondolunk, hogy eredetileg Melkor és Ulbandi gyermeke volt Gothmog, a balrogok ura... :wink:



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #187659 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta: Mindegy, legalább visszaadta a hitemet abban, hogy érdemes elvégezni a bölcsészkart, mert bármilyen agyatlan marhaság írkálásából meg lehet élni.


:mrgreen:

Ez itt az évszázad megállapítása. :lol:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #187636 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Őszinte részvétem, Dín! Azon a marxista fejtegetésen én is kissé meglepődtem (csak azért nem nagyon, mert az első sokkon már túlestem): egyrészt se füle, se farka, másrészt meg hogy a bánatban jön Tolkienhez? :roll: Nem gondoljátok, hogy szegény foroghat a sírjában? :? Mindegy, legalább visszaadta a hitemet abban, hogy érdemes elvégezni a bölcsészkart, mert bármilyen agyatlan marhaság írkálásából meg lehet élni.

Egyébként ezzel együtt volt néhány jópofa gondolat is, ami tetszett, bár szvsz többnyire azok is elég merész következtetéseket és erős pontatlanságokat tartalmaztak...

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #187604 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Igen, el lehet képzelni milyen élmény volt ezt fordítani... :nagyonpara: Ha tízszer nem futottam neki ennek a szövegnek, akkor egyszer sem, mert egyszerűen képtelen voltam elhinni, hogy épeszű ember ilyet leírhat. Ráadásul tele van tárgyi tévedésekkel. Később szót ejt némi marxi gazdaságfilozófiáról is asszem.


Mondjuk az első sokk után már tudtam röhögni is. :mrgreen:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #187595 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Húha, emberek, most kezdtem el olvasni az a bizonyos A gyűrűk ura filozófiája c. könyvet... Hát van benne egypár gyöngyszem!

Bár nem kívánom az olvasót egy nemiségfelfedező túrára küldeni Középföldén, észre kell vennünk, hogy az ősi és gusztustalan Banyapókkal Tolkien a leghagyományosabb freudi fogalmat, a vagina dentatát (’fogazott vagina’) használja. Ez jelképezi az ősi anyai erőt, amely felemészti a hímazonosságot és autonómiát. Ez a kasztráló fogás pontosan az, amitől a fetisiszta fél, és emiatt keresi az uralmat a fetisizált tárgy birtoklásával. Szembe kell nézni az anyával, és túl kell járni az eszén; a Gyűrűt csak ezután lehet elpusztítani a tüzes Végzet-katlan tisztán anyai forrásában.


Öööööö... Nem gondoljátok, hogy ez egy kissé erős?

Másik kedvencem:

A nagy és súlyos küldetés a tárgyiasított világ helyreállításával ér véget, amely megszabadul a fetisizmustól:
Ment, az ajtóhoz ért, sárgán világított bent a lámpa, és égett a tűz; és kész volt a vacsora, csak őrá vártak. És Rozi bevezette, és hellyel kínálta a karosszékben, s a kis Elanort az ölébe rakta. Ő meg mély lélegzetet vett, s így szólt: --Hát, hazaértem. (KV 403)
A tűz, az étel, a fény és az oltalom tárgyainak egységét látjuk, amely az emberi melegséget és közösséget jelképezi. A szöveg úgy láttatja Samut, mint ülőalkalmatosságot a kislánya számára, s ezzel a meghitt kapcsolatot áthelyezi a tárgyakról a személyekre. A székek pusztán székek; nincsenek mágikus tulajdonságaik, de emberi kapcsolatot teremtenek -- "dolgok gyűlései". A fetisizált Gyűrű helyét elfoglalja a családi kör. Diadalmas hangsúly van a két és szón az utolsó előtti mondatban. Az ismétlés egyfajta ritmust ad a két különböző dolog kapcsolatának; s e kettő egysége arra szolgál, hogy megáldja az emberi életet.


Hát, részemről no comment... :roll:

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #187141 Írta: Estel Adániel
:P Dehogy, sőt, még a felirata is más volt... (Ash Nazg stb. vs I.N.R.I.)

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #185788 Írta: Peredhil/Phoenix
Frodó nyakában egy gyűrű alakú kereszt volt? 8O :D

Peredhil - Thor

"Eladom az Internet teljes másolatát 5689 db DVD-n (vagy 2 DVD-n pornó nélkül)."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181965 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Jó, így persze oké...

Azért kíváncsi volnék, Tolkien hogy gondolkodott erről...

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181964 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Artemisz (Celebthil) írta: Na, neee!!!

Hol volt a kereszt GONOSZ?

Nehéz az volt, azt aláírom.
Sőt, a vég felé közeledve egyre nehezebb.. Eddig oké lenne..

De nem a Sátán műve volt...

Nem azt mondtam, hogy a kettő ugyanaz!
A keresztet ma is használjuk a köznyelvben, mint teher, küldetés, feladat, stb. szinonimáját. Pl. mindannyiunknak meg van a maga keresztje. Frodónak is megvolt... :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181963 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Na, neee!!!

Hol volt a kereszt GONOSZ?

Nehéz az volt, azt aláírom.
Sőt, a vég felé közeledve egyre nehezebb.. Eddig oké lenne..

De nem a Sátán műve volt...

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181962 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Artemisz (Celebthil) írta: Azért az kicsit érdekesen hangzott elsőre, mikor egy önjelölt nagyokos ismerősöm a Gyűrűt a kereszttel, Gollamot meg Júdással azonosította... :roll:

Merthogy ugye: "ha ő nincs, én képtelen lettem volna elpusztítani a Gyűrűt".. és akkor ha Júdás nincs, nincs megváltás se.. meg minden...

Furi... :?

Azért a Gyűrű-kereszt párhuzam nem olyan nagy hülyeség...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181947 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Azért az kicsit érdekesen hangzott elsőre, mikor egy önjelölt nagyokos ismerősöm a Gyűrűt a kereszttel, Gollamot meg Júdással azonosította... :roll:

Merthogy ugye: "ha ő nincs, én képtelen lettem volna elpusztítani a Gyűrűt".. és akkor ha Júdás nincs, nincs megváltás se.. meg minden...

Furi... :?

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181945 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Egyetértek szerintem téves gondolat abból a tolkieni megjegyzésből, hogy ő Középfölde világát X ezer évvel a miénk elé helyezi, ilyen következtetéseket levonni. Megint csak a leveleire kell hivatkozzak: arra nagyon vigyázott ugyan, hogy az általa leírtak ne legyenek homlokegyenest ellentétesek a katolikus dogmákkal (lásd levelezéseit egyházi személyekkel a Valák szerepéről, Melkorról stb.), de ez nem jelenti egyben azt, hogy direkt megfeleléseket képzelt volna bele a szövegekbe. Érdekes módon a Jézus-motívum egyetlen egy helyen merül fel a Levelekben, az pedig Gandalf halála és visszatérése (meg egy picit Frodó szerepe).


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181937 Írta: Lamorak
Lamorak válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Nellas írta: Idézet Ankalimon előadásából (nem biztos, hogy pont így mondta :roll: , de ez volt az értelme): "Ilúvatar ezután követekkel vezette az embereket, ilyen volt pl. Jézus is.."
Akkor most Tolkien szerint ki volt Jézus, ha szabad ilyet kérdezni. Tudom, hogy hívő katolikus volt (megjegyzem én is az vagyok), és biztos nem akart beleszólni a Bibliába :D , de számomra itt néhány dolog nem világos.


Ankalimon és pl. köztem szerintem ez egy nagyobb véleményeltérés; az én véleményem az, h bár Tolkien Középföldét határozottan a 'primér világhoz' kapcsolódóként kezdte megalkotni (az Aelfwyne- és Eriol-keretek tanusága szerint), később teljesen elszakította ezt a kapcsolatot, és Középföldét teljesen, radikálisan fikcióként kezelte, amelyben Ilúvatar nem = Isten, hanem csak ugyanazt a pozíciót tölti be, amelyet Isten a primér világban. Így én azt gondolom, Jézus semmilyen formában (legfeljebb motívumtársítások révén) nem jelenik meg Középföldén.

Lamorak
Pantes anthrópoi tou eidenai oregontai physei.
(Aristotelés)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181902 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Beren Erchamion írta:

amanibhavam írta: Ajánlom Tolkien leveleinek olvasását, sok mindenre választ adnak világképére, elképzeléseire vonatkozólag.


Én szívesen olvasgatnám a leveleit, ha lenne rá módom rá. Esetleg valaki tudna pár linket?


Bár elvileg az ilyesmit a Könyv kerestetikben, de mindegy: tolkien.ru/texts/eng Ne ijedj meg, orosz oldal, de ha rámész a linkekre, akkor ki lehet mazsolázni az angol szövegeket. :wink: (Bár ez egy közvetlen link, a frame-en kívül angolul van minden)

Magyarul még nincs. De lesz.

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181866 Írta: Nellas
Nellas válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Idézet Ankalimon előadásából (nem biztos, hogy pont így mondta :roll: , de ez volt az értelme): "Ilúvatar ezután követekkel vezette az embereket, ilyen volt pl. Jézus is.."
Akkor most Tolkien szerint ki volt Jézus, ha szabad ilyet kérdezni. Tudom, hogy hívő katolikus volt (megjegyzem én is az vagyok), és biztos nem akart beleszólni a Bibliába :D , de számomra itt néhány dolog nem világos.

"Ez az én szeretett fiam, őt hallgassátok!" Mondja az Úr. Ő az, aki atyja után a legnagyobb hatalmat örökölte. Az Ainulindale és a Valaquenta szerint először Melkor következett a sorban, aztán az ő "rossz útra térése" után Manwe. Ha ezután összekapcsoljuk Jézust a valákkal, mintha ő is az lenne, akkor ő Manwe? Vagy, bár ő is az idők kezdete előtt teremtetett, el volt rejtve mindenki elől, s így nem volt vala, hanem egyedül és mindent kizáróan az Isten fia? De mit csinált oly sok koron át? Üldögélt az Időtlenség Csarnokaiban? 8O

Egyáltalán Tolkien foglalkozott ezzel a kérdéssel? És ti, mit gondoltok minderről?

"Csak engedj élni... tüzekbe nézni...
tilinkószónál... mesét mesézni..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 5 hónapja #181230 Írta: Beren Erchamion

amanibhavam írta: Ajánlom Tolkien leveleinek olvasását, sok mindenre választ adnak világképére, elképzeléseire vonatkozólag.


Én szívesen olvasgatnám a leveleit, ha lenne rá módom rá. Esetleg valaki tudna pár linket?

"...a quendek szépsége ifjúságukban fölülmúlt minden más szépséget... s a bánat meg a bölcsesség csak gazdagította."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.654 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére