Vallás

Több
20 éve 9 hónapja #129676 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Nem. A teológia és a tudomány nem ugyanaz, de van legalább egy közös vonásuk: a metafizikai fikció és a valóság felcserélése. Éppen ebből indult ki a beszélgetésünk. Emlékeztetőül megint magamat idézem:

Egyébként leendő fenomenológusként az a véleményem, hogy a tudomány és a vallás, bár ellentétes dolgokat állít, valójában ugyanazt az alapvető hibát követi el: a valósággal szemben mindkettő jogosulatlan és teljesíthetetlen követeléseket támaszt.


Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129666 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Ilyen alapon a teológiát is felfoghatjuk tudományként.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129606 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Még 1x leírom:

Vedd észre, hogy ez nem ugyanaz, mint hipotéziseket alávetni a tapasztalat kontrolljának, ui. ez a tapasztalat már a tudomány fogalmai által preformált tapasztalat.


Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129543 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Ez igaz, de nem lehet általánosítani. Továbbra is vannak meglehetősen gyakorlatias tudományok, amelyek folyamatosan tapasztalati ellenőrzéssel dolgoznak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129477 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás

Gandalf írta: Ez így, ilyen formájában pontatlan. A tudományos kísérletezést is megelőzik az általad "természetes tapasztalás"-nak nevezett tapasztalatok.


Persze, megelőzik. Ezt soha nem tagadtam. Ha nem lenne eredendő fogalomelőttes tapasztalat, nem lenne tudományos tapasztalat sem, de a kettő attól még markánsan különbözik egymástól. Nyilván egy tudósnak is megvannak az eredendő tapasztalásai, csak éppen AMIKOR tudósként tevékenykedik, AKKOR ezeket félreteszi, és a jelenségekkel MINT a tudomány fogalmai által leírt DOLGOKKAL foglalkozik, NEM pedig MINT az eredendő tapasztalásban jelentkező BENYOMÁSOKKAL. És amikor így tesz, szükségképpen figyelmen kívül hagyja ezen benyomások bizonyos, a tudomány fogalomrendszere által meg nem ragadható aspektusait. Ez nem a tudomány valamiféle spec. fogyatékossága, hanem a fogalmakban való gondolkodás velejárója. És amint már mondtam, ez önmagában még nem is baj, csak az a baj, hogy a fogalmakat nem vetik alá folyamatosan a benyomások kontrolljának. Vedd észre, hogy ez nem ugyanaz, mint hipotéziseket alávetni a tapasztalat kontrolljának, amit a tudósok tesznek, ui. ez a tapasztalat már a tudomány fogalmai által preformált tapasztalat.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129340 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129218 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Vallás
NNa, és van már valami? :)

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129142 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Magamat idézném:

...meg kell nézni, miért is jöttek létre ezek a törvények, minek a céljából, minek a védelméből, s ennek megfelelően igazodni hozzájuk.

:wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129129 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Vallás

Gandalf írta: Tehát a betű szerinti betartás helyett a törvény szellemiségére, szellemére helyezi a hangsúlyt.


Például? Mi a szellemisége? S az miben különbözik a törvényektől?

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #129094 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Ez így, ilyen formájában pontatlan. A tudományos kísérletezést is megelőzik az általad "természetes tapasztalás"-nak nevezett tapasztalatok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128957 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Gandalf,

A tudományos tapasztalat (akárcsak a vallásos élmény) nem az eredendő tapasztalat. A tudós nem hagyja hogy a dolgok úgy jelenjenek meg ahogy vannak, hanem egy előzetes koncepció alapján kísérletileg faggatja őket, mintegy számonkérve rajtuk az okság törvényének való engedelmeskedést. A tudós (csakúgy mint a teológus) tapasztalatait ezért olyan erősen preformálja egy számára magátólértetődőként adott fogalmi háló, hogy az annak ellentmondó tapasztalatokkal többnyire nem tud mit kezdeni.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128918 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Oisin: Szerintem a tudományok nem feltétlenül tapasztalaton túli dolgokra koncentrálnak... az alapok empirikusak!

Darky: Szerintem ott van a különbség, hogy az Ószövetséghez való hozáállást változtatta meg Jézus. Eddig az volt a trend, hogy az isteni tö9rvényt szó szerint be kell tartani. Jézus pedig azt mondja, meg kell nézni, miért is jöttek létre ezek a törvények, minek a céljából, minek a védelméből, s ennek megfelelően igazodni hozzájuk. Tehát a betű szerinti betartás helyett a törvény szellemiségére, szellemére helyezi a hangsúlyt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128739 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Gandalf,

konkrétan arra gondolok, hogy egyik sem képes elfogadni a valóságot a maga redukálhatatlan sokféleségében, változékonyságában, mozgalmasságában, ahogy az számunkra minden fogalmi gondolkodást megelőzően adódik. Mind a kettő arra törekszik, hogy a valóságot egy tapasztalaton túli metafizikai fikcióra (Isten, természeti törvény) vezesse vissza. Egy ilyen redukció persze hasznos, mindaddig, amig a fogalmi konstrukcióinkat folyamatosan a valósághoz mérjük, és szükség esetén kiigazítjuk, vagyis addig, amig a valóság marad az igazság és minden egyéb érték végső kritériuma. A keresztény vallásban és a tudományban azonban a szerepek felcserélődtek: a metafizikai fikció vált az igazság és az értékek végső kritériumává. Ahhoz mérjük a valóságot, és ha az nem felel meg a vele szemben támasztott egységkövetelményünknek, akkor elutasítjuk vagy meghamisítjuk - a valóságot!

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128732 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Vallás
Ahá, értem.

Tehát azt mondod, hogy az Ószövetségben vannak a törvények, de Jézus maga az Újszövetségben még ennél is tovább megy, mondhatni rávilágít a nagyobb összefüggésekre, amikor például azt mondja: A törvény kimondja, hogy pl. ne csald meg a feleségedet, ám bizony mondom nektek, már hacsak ezt gondolja, az is méltó a gyehenna tüzére...vagy valami ilyesmi.
Mondhatni még szigorított rajta...mert már nem csak cselekvéshez köti, hanem lelkiismerethez is.

Igen igen...ebben tényleg van valami, nekem csupán lenne megint egy kérdésem. Mi van akkor, ha itt a büntetés fogalma alatt valami egészen mást ért, mint Isten büntetését, vagy a pokol tüzét vagy mit tudom én. Tehát nem a végső ítéletre gondol, hanem valami egészen másra. Mert így, valljuk be őszíntén, olyan, mintha kis diktátort játszana. Legalábbis az evangélisták leírásai alapján.

Üdvi

D.

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128722 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás

a valósággal szemben mindkettő jogosulatlan és teljesíthetetlen követeléseket támaszt.


Konkrétan?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128702 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás
Darky,

Nincs ellentét a kettő között, és az sem igazán helyénvaló kérdés, hogy melyik a helyes. Isten tegnap, ma és mindörökké ugyanaz.

Azt mondod: "Másfelől azt mondod, lehet választani a kettő között? Hát akkor tutira mindenki az Újszövetséges verziót választaná, mert az csöppet megértőbb mint az Ószövetség."

Megértőbb... attól függ, mit értesz megértőbbnek. Mert tényleg az, a kegyelem révén, DE: "Hallottátok, hogy megmondatott a régieknek: Ne ölj! Mert aki öl, méltó arra, hogy ítélkezzenek felette. Én pedig azt mondom nektek, hogy aki haragszik atyjafiára, méltó arra, hogy ítélkezzenek felette, aki pedig ezt mondja atyjafiának: Ostoba! - méltó a főtörvényszéki eljárásra; aki pedig azt mondja: Bolond! - méltó a gyehenna tüzére." - Érdemes elolvasni a Máté 5-7 részeket, az ún. Hegyi Beszédet, az egész erről a témáról szól.

WOW. Radikális, nem? A törvény csak a cselekedeteket tudja szabályozni, megvizsgálni, elítélni és a büntetést kiszabni, de Isten ennél többet vár el tőlünk: hogy tökéletesek és szentek legyünk, mert Ő Szent...

Az Ószövetség az Újnak előképe: minden ószövetségi törvény, szertartás, áldozat és ünnep Jézusra mutat, aki az idők teljességében eljött, hogy betöltse a törvényt: hogy magára vegye a bűneinket és meghaljon értük, hogy mi az ő igazságosságába öltözve megállhassunk Isten színe előtt tisztán és bűntelenül. És amíg Őbenne maradunk, addig meg is van az erőnk arra, hogy ne vétkezzünk, és ha vétkezünk, Ő hű és igaz: megbocsát és megtisztít minket minden gonoszságtól.

Az igazság az, hogy az Evangélium annyira egyszerű, hogy az ember egyszerűen nem hiszi el, hogy tényleg ennyi az egész, hogy az üdvösséghez csak hinni kell Jézusban és megmaradni Őbenne, hogy az üdvösséget nem lehet jócselekedetekkel kiérdemelni, és emiatt történik az, hogy amikor megfogyatkozik a hit, megszaporodnak a szabályok és kialakul a vallásos rendszer - ezt tedd, azt ne, ezt ehetsz, azt nem, hogy mennyit kell imádkozni és böjtölni és mikor... Pedig "ahol Isten Lelke, ott a szabadság" - de nem szabadosság! Szabadság a bűntől és rossz szokásoktól, szabadság arra, hogy szabadon adjam a szeretetemet Istennek.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128634 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Vallás
Pennie,

tudnál egy kicsit konkrétabb és gyakorlatiasabb lenni? Mert nekem még mindig nem tiszta. Eddig úgy látom, hogy amit az Ószövetségben mondtak, ellentétben áll az Újszövetségben írtakkal.
Másfelől azt mondod, lehet választani a kettő között? Hát akkor tutira mindenki az Újszövetséges verziót választaná, mert az csöppet megértőbb mint az Ószövetség. De ha lehet választani, akkor meg az a kérdés, hogy melyik hiteles, illetőleg hogy melyik helyes?

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128521 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Galdalf,

A jelenlegi tudományos világkép és a keresztény (valamint sok más monoteista) vallás világképe az ami szerintem összeegyeztethetetlen, nem pedig az összes lehetséges tudományos és az összes lehetséges vallásos világkép. Szerintem lehetséges olyan tudomány és vallás, amiknek a világképe 100%-ig összeegyeztethető, csak ez nem a jelenlegi tudományos világkép és nem a keresztény vallás. De ez számomra nem probléma, ui. a fentiek közül én egyikben sem hiszek! Egyébként leendő fenomenológusként az a véleményem, hogy a tudomány és a vallás, bár ellentétes dolgokat állít, valójában ugyanazt az alapvető hibát követi el: a valósággal szemben mindkettő jogosulatlan és teljesíthetetlen követeléseket támaszt.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128483 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Oisin: egy szóval sem mondtam, hogy tételes vallásban hiszel. De úgy vettem észre, mégis van valamiféle spirituális alapú hited. Te hogyan tudod ezt összeegyeztetni a tudományos világképeddel, ha úgy érzed, a kető összeegyeztethetelen?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128292 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás

Gandalf írta: Oisin: De hát Te vallásos vagy, nem? Akkor miért érzed, hogy a tudomény összeütközik a hiteddel?


Nem! Én nem vagyok vallásos! Nem hiszek semmilyen tételes vallásban, legkevésbé a monoteista vallásokban, de nem hiszek a tudomány mindenhatóságában sem. Ugyanis egyáltalán nem hiszek semmiféle örökérvényű "végső igazságban". Amiben hiszek, az az igazság örökös keresése, az igazságkeresés útja, és az ember képessége arra, hogy ezt az utat járja.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128283 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás
Amire te gondolsz, az az lehet inkább, hogy Isten igazságos és szerető egy személyben... Ezért van az, hogy bár a Törvény megtartását követeli meg, tudja, hogy erre képtelenek vagyunk, és ezért kiutat adott: a Kegyelmet, Krisztus váltsághalála által. Így aki elfogadja ezt a váltságot, az Isten igazságába öltözik, és a Törvény már nem hat rá... Róma 8:1-2
Itt kétféle törvényről olvasunk: a bűn és halál törvényéről és az élet Lelkének törvényéről... Az igazságosságot és a szeretetet nem lehet kettéválasztani.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128282 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás
Szerintem itt szét kell venni kétfajat törvényt: az igazságosság törvényét és a szeretet törvényét. Ha a szituációból indulunki ki, szerintem logikus, hogy miért vannak az Ószövetségben olyan törvények, amilyenek, és miért beszél az Újszövetség az egyetemes szerete törvényéről. Az Ószövetségi szituáció az, hogy egy szedett -vedett, vallási és erkölcsi szinkretizmusban élő népet kellett összefogni.

Egyes értelmezések szerint már az Ószövetségben is van szó az isteni kegyelem kiterjesztéséről más népekre. /Sajnos így fejből pontos forrást nem tudok adni/, példa erre a Jónás könyve: a babiloniakhoz megy a választott nép fia, hogy majdani leigázó nemzet közt hirdesse Isten igéjét.

Szerintem az igazságosság akkor jut tökélyre, amikor szeretetet is párosul hozzá.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128272 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Jézus azt monda: Én nem azért jöttem, hogy eltöröljem a Törvényt, hanem hogy betöltsem azt!

Oisin: De hát Te vallásos vagy, nem? Akkor miért érzed, hogy a tudomény összeütközik a hiteddel?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128266 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Darkman írta: No, a kereszténység ugye mind az Ószövetséget és mind az Újszövetséget elfogadja. Az Ószövetségben szerepel a mondat: " Szemet szemért, fogat fogért. " Az Újszövetségben pedig erre vonatkozóan: " Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel. "

A kettő nem mond ellent egymásnak?

De :)

Kérdés, mit értesz azon, hogy "a kereszténység mind az Ószövetséget és mind az Újszövetséget elfogadja". Mert ez így, ebben a formában nem teljesen fedi a valóságot ;)

Az Ószövetség lényege a Törvény, az Újszövetségé pedig a Kegyelem. És nem véletlenül beszélünk Ó- és Új Szövetségről - az új érvényteleníti a régit. De aki nem az új szövetség szerint él, arra a régi érvényes.

Amit ebben fontos megérteni: Isten nem változik, sem az elvárása az ember felé: hogy szent és tökéletes legyen, ahogy Ő az. A Törvény azonban képtelen arra, hogy megigazítson, hogy tökéletessé tegyen: a Törvény csak felfedi és nyilvánvalóvá teszi a bűnt. Sőt, megsokasítja! Hogy az ember rájöjjön, hogy saját erejéből képtelen megfelelni Isten elvárásainak. De a Kegyelem révén, hit által megszabadul a Törvény alól... Erről a legtöbbet a Rómaiakhoz és a Galatákhoz írt levelekben olvashatsz.

Pl: "A törvény nevelőnk volt Krisztusig..." Galata 3:19-4:7
Róma 5-8 fejezetek

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128242 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Vallás
Lenne egy kérdésem a Bibliával kapcsolatban, remélem választ kapok rá tőletek, mert érdekelne a véleményetek... :)

Nem tudom pontosan idézni, így általánosságban beszélek, ha nem így van, dobjatok rám követ és javítsatok ki.

No, a kereszténység ugye mind az Ószövetséget és mind az Újszövetséget elfogadja. Az Ószövetségben szerepel a mondat: " Szemet szemért, fogat fogért. " Az Újszövetségben pedig erre vonatkozóan: " Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel. "

A kettő nem mond ellent egymásnak?

Üdvike

D.

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #128210 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Gandalf,

Abban van valami, hogy a tudomány magyarázatsémája oksági, a vallásé meg teleologikus, és hogy ezek nem igazán tudnak ütközni, csakhogy mind a kettőnek van valamiféle kialakult elképzelése arról, hogy amit magyaráznak, az alapjában véve micsoda, és bizony ebben nagyon is tudnak ütközni, és ütköznek is! Erre akartam rávilágítani a tortás példámmal.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #127896 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Oisin: a tudomány nem mondja meg, mi a cél, mert szerinte nincsenek kimutatható célok, csak kiváltó okok...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #127818 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Oisin írta:

Gandalf írta: a tudományok arra keresik a választ, hogyan jött létre a világ, a Biblia pedig arra, mi célból. :wink: Két különböző kérdésre pedig nem kell azonos választ adni.

Ez igaz, de nem old fel semmit, ui. két különböző kérdésre is lehet olyan válaszokat adni, amik ütik egymást, mint ahogy a keresztény vallás és a modern tudomány teszi.

A példád nem jó. Miért kellene az egyik kérdésre megfelelnie egy másik kérdésre adott válasznak? Mi üti egymást?

Az igaz, hogy a kereszténység és a modern tudomány valamelyest "üti egymást", de nem feltétlenül a tudománynak van igaza! Az evolúciót a legtöbben bizonyított ténynek veszik, holott nem az, mert annak ellenére, hogy a genetika kimutat rokonságokat a különböző fajok között, nincs a fossziliák között bizonyíték arra, hogy egyik fajból létrejött volna a másik. Én nem tudom, Isten hogy teremtette a világot, és benne az embert, mert nem voltam ott. Amit tudok, hogy Isten Igéje abból a célból adatott, hogy megismerjük Őt, amennyire emberi korlátozottságunkban megérthető, és megismerjük magunkat. Nem természettudományos kiselőadás, bár sok esetben bebizonyosodott a pontossága ilyen téren is. A tudomány akkor száll el, amikor azt gondolja, hogy TUDJA, mi történt kezdetben. A tévében, a Mindentudás Egyeteme c. műsor űrkutatással foglalkozó részében elhangzott egy érdekes mondat. Nem tudom pontosan idézni, de a lényege az volt, hogy a világűrben semmit nem találtak olyannak, amikor személyes tapasztalat során megvizsgálhattak az űrhajósok, mint amit a tudósok az íróasztaluk és távcsöveik, műszereik mellől kiötlöttek... Az elméleteiket a valóság szinte kivétel nélkül megcáfolta. Ha ez így van a körülöttünk levő világgal kapcsolatban, amit legalább részben láthatunk és vizsgálhatunk, méginkább igaz olyan dolgokra, amelyek a régmúltban történtek, és még nagyobbak lehetnek az eltérések az elméletek és a valóság között....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #127814 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás

Gandalf írta: a tudományok arra keresik a választ, hogyan jött létre a világ, a Biblia pedig arra, mi célból. :wink: Két különböző kérdésre pedig nem kell azonos választ adni.


Ez igaz, de nem old fel semmit, ui. két különböző kérdésre is lehet olyan válaszokat adni, amik ütik egymást, mint ahogy a keresztény vallás és a modern tudomány teszi. Egy könnyebben emészthető példa:

kérdés1: hogyan készült ez a torta?
válasz1: ez a csokitorta úgy készült, hogy ...

kérdés2: mi célból készült ez a torta?
válasz2: ez a puncstorta az mtt szülinapra készült, ...

Namost nem tudom feltűnt-e, de a 2 válasz nem igazán kompatibilis... ;)

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 9 hónapja #127647 Írta: Rándzsa
Rándzsa válaszolt a következő témában: Vallás
Szvsz a Genezis az egy hitvallás a világteremtéséről...Egyébként a konfirmáción azt tanultam ,hogy a Biblia anem szembe állítható a tudománnyal... :roll:
Ithilgalad: van benne valami...... :wink:

Ash nazg durbatulúk
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg tharbatulúk,
agh burzum-ishi krimpatul.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.088 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére