Nyelvek és írások

Több
18 éve 10 hónapja #275729 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

A Gyűrűk Ura írta: Az oldalon pedig a Jogvédelem menüpontban felvannak tüntetve hogy a Titkos naplók mind MTT vagy az oldalon található emberek munkája.


Ez kedves dolog, de nem kéne talán el

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275726 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

A Gyűrűk Ura írta: Úgy látom ti csakis a Tokien által megformázott, megmunkált nyelvet fogadjátok el. Fogadjátok el azt is melyet csak félig vagy kis részben írt Tolkien! Még az is baj hogy piros és fekete színnel van írva?? Tán inkább fehérrel lett volna írva hogy az meg eggyezzen az óhajotokkal? Az oldalon pedig a Jogvédelem menüpontban felvannak tüntetve hogy a Titkos naplók mind MTT vagy az oldalon található emberek munkája.


Ez pontosan így van. Ez itt egy Tolkienról és Tolkien munkásságáról szóló honlap fórumának a Nyelvek és Írások topikja, ezért értelemszerűen csak a tolkieni nyelvekkel foglalkozunk, függetlenül attól, hogy mennyire kidolgozottak vagy rudimentárisak. (NB az ork nyelvvel is foglalkozunk, de kizárólag azzal a pár szóval és gyér nyelvtannal, ami Tolkientól származik.) Felbukkannak persze neo-tolkieni szavak is, de alkotóik igyekeznek maximálisan szem előtt tartani a fonológiai, morfológiai, szemantikai - egyszóval a nyelvészeti szabályokat, és ha kicsit is visszaolvasnál a topikban rájönnél, hogy sokszor megvitatjuk egy-egy neo-szó formáját és jogosultságát. Ja, és keményen kicsillagozzuk őket, így jelölvén, hogy ezek a tolkieni nyelvek szabályain alapuló új, általunk (vagy mások által, de a kánonnak megfelelő és a komolyabb nyelvészeti körökben, lásd elfling, lambengolmor, elm, Gwaith stb elfogadott) kreált szavak.

Javasoltam uzg mordornak, hogy fáradjon át inkább a Nyelvteremtők topikba (ami ugyanezen a fórumon található egyébként), ott teljesen helyénvaló a szószedete.

Ami pedig a honlap layoutját illeti, hát tényleg szemet próbáló, de ez legyen már az odalátogató problémája, nem a miénk.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275723 Írta: A Gyűrűk Ura
A Gyűrűk Ura válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Úgy látom ti csakis a Tokien által megformázott, megmunkált nyelvet fogadjátok el. Fogadjátok el azt is melyet csak félig vagy kis részben írt Tolkien! Még az is baj hogy piros és fekete színnel van írva?? Tán inkább fehérrel lett volna írva hogy az meg eggyezzen az óhajotokkal? Az oldalon pedig a Jogvédelem menüpontban felvannak tüntetve hogy a Titkos naplók mind MTT vagy az oldalon található emberek munkája.

" Ash nazg durbatul

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275714 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: kialakitott e eggyáltalán valami szókincsel ellátot feketebeszédet?nem de csinált nyelvtant amiből a pihent agyu angolok kialakitották,így valami köze mégis van.bár nem a profeszor alkotta de a világot meg kell változtatni!


Erőst ajánlom, hogy nézz körul az Ardalambionon ez ügyben. Szókincs van, de nagyon gyér - cserében a nyelvtan helyzete se sokkal jobb. Nem érdekelnek a pihent agyú angolok, akkor is csak fan fiction az egész, és mondhatni köze sincs Tolkienhoz. Eru áldja meg őket, még az alapvető nyelvészeti szabályokat se tartották be, gondolok itt pl. az összes unattested szó kicsillagozására, hogy ne merüljek bele a komolyabb lingvisztkába...

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275711 Írta: uzg mordor
uzg mordor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
kialakitott e eggyáltalán valami szókincsel ellátot feketebeszédet?nem de csinált nyelvtant amiből a pihent agyu angolok kialakitották,így valami köze mégis van.bár nem a profeszor alkotta de a világot meg kell változtatni!

pfúj Harry potter!emiatt vetitették késöbb a gyűrűk urát,pusztuljon!!!!!!!!!!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275695 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: ezt nem én hanem angol oldalak csinálták csak magyarositottam,egyébként ezeken az oldalakon amiket valószinüleg ismertek rajta van csak angolul www.lugburz.com www.thelandofshadow.com


Ettől függetlenül nem sok köze van a Tolkien által kialakított Fekete Beszédhez.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275682 Írta: uzg mordor
uzg mordor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
ezt nem én hanem angol oldalak csinálták csak magyarositottam,egyébként ezeken az oldalakon amiket valószinüleg ismertek rajta van csak angolul www.lugburz.com www.thelandofshadow.com

pfúj Harry potter!emiatt vetitették késöbb a gyűrűk urát,pusztuljon!!!!!!!!!!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275462 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: Elkészült az elsö magyar feketebeszéd szótár www.utumno.gportal.hu


Úgy vélem, a Nyelvteremtők topicban melegebb fogadtatásban lesz részed...

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275394 Írta: Annedun
Annedun válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: Elkészült az elsö magyar feketebeszéd szótár www.utumno.gportal.hu


hát hogy is mondjam.. elég furcsa, elég piros, és elég érdekes.... röviden fogalmazva.

szeretni és szeretve lenni

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275312 Írta: Tünde
Tünde válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: Elkészült az elsö magyar feketebeszéd szótár www.utumno.gportal.hu


Ráadásul alig olvasható a főoldal és TELE VAN HELYESÍRÁSI HIBÁVAL :!:

"Anyává csakis a gyerek tehet - nem az apa"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275295 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
megelőztél, Felagund mellon.
uzg mordor: ez így csak fan fiction (ha hozzáteszed ezt, akkor semmi gond vele - anélkül viszont kevés köze van Tolkienhez...)
A többivel is maximálisan egyetértek. Szerintem pótold a mulasztásodat...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja - 18 éve 10 hónapja #275294 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

uzg mordor írta: Elkészült az elsö magyar feketebeszéd szótár www.utumno.gportal.hu


Nomármost két dolog, azt leszámítva, hogy szerény véleményem szerint a honlap dizájnja némi átgondolásra szorul:

Amit itt citálsz, az NEM a Fekete Beszéd, vagy ha igen semmiképpen sem az, amit a Professzor kitalált. Minden, amit a Fekete Beszédről tudni lehet, ITT van.

A másik (sokkal súlyosabb) probléma: amint láttam a honlapon rajta van Melkor titkos naplója. Ez még nem is volna gond, amennyiben ezt a szerző (Ery) engedélyével és a NEVÉNEK FELTÜNTETÉSÉVEL csináltad volna, amit - ahogy láttam - erősen elmulasztottál... Hát pótold szépen, mert ez így (bármi furcsa) szerzői jogokat sért! (Ezen kívül a Szauron naplóját is mintha már olvastam volna... :roll: )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #275288 Írta: uzg mordor
uzg mordor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Elkészült az elsö magyar feketebeszéd szótár www.utumno.gportal.hu

pfúj Harry potter!emiatt vetitették késöbb a gyűrűk urát,pusztuljon!!!!!!!!!!!!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #274425 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: A "meril" szóval milyen női neveket lehetne alkotni? (Sindául persze.)


Már kész is van... :) :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 10 hónapja #274419 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A "meril" szóval milyen női neveket lehetne alkotni? (Sindául persze.)

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274399 Írta: Hirannor
Hirannor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nagyon szépen köszönöm Cerebrum Neked, és Neked is Ninniach.. :) Tökéletes :)

Ne sírj, mert vége lett! Mosolyogj, mert megtörtént.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274140 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Variáció az utolsó versszakra, by Nin & Amy:

Am meleth lín
Af fae nín ristannen
Na Erw achenin,
Na 'orn aglareb hon eglerion
Ar na 'lass hon bangon
Am meleth lín.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274131 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
No, az első három verszakot én mondjuk így fordítanám, az utolsón még töprengek kicsit (vagy sokat :P ), az keményebb dió lesz... :roll: Mivel úgy gondoltam, hogy a jelentésén olyan nagyon sokban nem változtatna, nem szenvedtem a feltételes móddal (ami nem nagyon ismert a sindarinban), hanem sima kijelentő mód, jelen időben írtam az egészet...

Am meleth lín
Far traston i channas nín
Ar traston i noe dín phain,
I ardh velui in-ely nín;
Riston i fae nín minai
Am meleth lín.

Am meleth lín
Cuion sui galadh vi taen,
Hebin i ’olas laeg anim,
Brenion i r

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274101 Írta: Hirannor
Hirannor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok.
Köszönöm Cerebrum előre is :)
A vers Vörösmarty Mihály : Ábránd című verse, ha nem ismernéd leírom Neked :
VÖRÖSMARTY MIHÁLY : ÁBRÁND


Szerelmedért
Feldúlnám eszemet
És annak minden gondolatját,
S képzelmim édes tartományát;
Eltépném lelkemet
Szerelmedért.

Szerelmedért
Fa lennék bérc fején,
Felölteném zöld lombozatját,
Eltűrném villám s vész haragját,
S meghalnék minden év telén
Szerelmedért.

Szerelmedért
Lennék bérc-nyomta kő,
Ott égnék földalatti lánggal,
Kihalhatatlan fájdalommal,
És némán szenvedő,
Szerelmedért.

Szerelmedért
Eltépett lelkemet
Istentől újra visszakérném,
Dicsőbb erénnyel ékesítném
S örömmel nyújtanám neked
Szerelmedért!

és még 1x köszönöm :)

Ne sírj, mert vége lett! Mosolyogj, mert megtörtént.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274063 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Ninniach írta:

Noredhel (Voronwë) írta:

Hirannor írta: Sziasztok!

Szeretnék megkérni valakit, aki jól ismeri a sindarin nyelvet, hogy segítsen nekem. Egy verset kellene lefordítani magyarról sindarinra...


:arrow: Cerebrum... :lol:


sic transit...


Ne quid nimis! :D

Hirannor: Lássuk, lássuk azt a verset... :)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274024 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta:

amanibhavam írta: Eldanáre, Narelda, Náriel


:twisted: A Nárielt már elég régen kérdeztem, de egyesek nem találták helyesnek... :twisted: Persze nekem ez így jó, ahogy van, csak kíváncsi is vok.


Hát persze. Szívesen, egyébként.

Javaslom, hogy olvasd el a rövid összefoglalót a noldák névadásáról, a főoldalon megtalálod.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #274015 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

amanibhavam írta: Eldanáre, Narelda, Náriel


:twisted: A Nárielt már elég régen kérdeztem, de egyesek nem találták helyesnek... :twisted: Persze nekem ez így jó, ahogy van, csak kíváncsi is vok.

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273977 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Eldanáre, Narelda, Náriel


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273942 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Ninniach írta:

Noredhel (Voronwë) írta: Két kérdésem volna: hogy hangzana a Noredhel quenya formában, ill. mi lenne a "hivatalos" neve egy Feanor házából való nőnek? (Mmint nekem :lol: ) Most a "...finwë" típusú nevek lehetséges női megfelelőire gondolok...


Amennyiben a Noredhel annyit akar jelenteni: tűz-elf, akkor Eldanáro.

A második kérdésedet nem igazán értem. Konkrétan Finwë egy férfinév, eredete kissé homályos (vö. PM 340-341), a "...finwë" típusú nevek szintén férfinevek, ezekből nem lehet lánynevet csinálni ilyen formában.


Az Eldanáro viszont így nem nőies forma...

Hát akkor más, az apára is utaló név mi lehetne? (Továbbra is Fëanor háza... az egyik fiú gyermeke :oops: ) Az a fajta "apai név" ami az összes Feanor-csemetének volt, csak nem nagyon használták.

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273940 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta:

Hirannor írta: Sziasztok!

Szeretnék megkérni valakit, aki jól ismeri a sindarin nyelvet, hogy segítsen nekem. Egy verset kellene lefordítani magyarról sindarinra...


:arrow: Cerebrum... :lol:


sic transit... így jártunk mi, akik már nem igazán írunk ide... (Cereb mellon, tudod, hogy nem vitatom el a tudásodat :) )

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273939 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: Két kérdésem volna: hogy hangzana a Noredhel quenya formában, ill. mi lenne a "hivatalos" neve egy Feanor házából való nőnek? (Mmint nekem :lol: ) Most a "...finwë" típusú nevek lehetséges női megfelelőire gondolok...


Amennyiben a Noredhel annyit akar jelenteni: tűz-elf, akkor Eldanáro.

A második kérdésedet nem igazán értem. Konkrétan Finwë egy férfinév, eredete kissé homályos (vö. PM 340-341), a "...finwë" típusú nevek szintén férfinevek, ezekből nem lehet lánynevet csinálni ilyen formában.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273936 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Hirannor írta: Sziasztok!

Szeretnék megkérni valakit, aki jól ismeri a sindarin nyelvet, hogy segítsen nekem. Egy verset kellene lefordítani magyarról sindarinra...


:arrow: Cerebrum... :lol:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273930 Írta: Hirannor
Hirannor válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sziasztok!

Szeretnék megkérni valakit, aki jól ismeri a sindarin nyelvet, hogy segítsen nekem. Egy verset kellene lefordítani magyarról sindarinra...

Ne sírj, mert vége lett! Mosolyogj, mert megtörtént.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273919 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Két kérdésem volna: hogy hangzana a Noredhel quenya formában, ill. mi lenne a "hivatalos" neve egy Feanor házából való nőnek? (Mmint nekem :lol: ) Most a "...finwë" típusú nevek lehetséges női megfelelőire gondolok...

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 11 hónapja #273918 Írta: polarbear
polarbear válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya!

Köszönöm neked és Alcarcalimo-nak a szíves segítséget!

K.

Estel Adániel írta: Ha pedig szereted az online megoldásokat, itt egy átíró linkje: www.tengwar.art.pl/tengwar/ott/start.php?l=en ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.437 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére