Nyelvek és írások

Több
19 éve 1 hete #271123 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: Nem a hagyományos nevükön szerepelnek, mint a Szilben! Némelyiket már beazonosítottam... (Maitimo, Findekáno és Findaráto kizárásos alapon... de több ilyen is van...)

pl. itt vannak tök ismeretlen nevek is...
www.tolkien.com.pl/kasiopea/ang/tolkien.htm


E nevek többségéről a HoME XII. kötetében olvashatsz, ott is elsősorban a The Shibboleth of Feanor c. fejezetben.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #271115 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nem a hagyományos nevükön szerepelnek, mint a Szilben! Némelyiket már beazonosítottam... (Maitimo, Findekáno és Findaráto kizárásos alapon... de több ilyen is van...)

pl. itt vannak tök ismeretlen nevek is...
www.tolkien.com.pl/kasiopea/ang/tolkien.htm

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #271111 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hát milyen neve legyen egy Noldának? Mordori? Nem egészen értem a problémát:DDD

vagy tengwa átírással van ott? Picit bővebben, mert így nem tudok segíteni...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #271108 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Emberek! Sokszor találok olyan képeket, amin kedvenc noldáink quenya néven szerepelnek, és nem mindig jövök rá, ki kicsoda...

Nincs vmi lista a névmegfeleléssekről vhol?

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #271083 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Dae/siss írta: Egy quenyatudort szeretnék megkérni, h ezt a mondatot fordítsa le nékem:
Én őrzöm az erdei lány kincseit

Köszi előre is!


Tirin i taureo wendeo harmar

Pussz:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #271058 Írta: Dae/siss
Dae/siss válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Egy quenyatudort szeretnék megkérni, h ezt a mondatot fordítsa le nékem:
Én őrzöm az erdei lány kincseit

Köszi előre is!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270802 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Feleim, ezennel meghirdetjük szeptember 17-re (szombat) a következő Yomeniet. Helyszín, időpont a szokásos. Témajavaslatokat várunk mondjuk keddig, ha addig semmi, akkor én majd kijelölök egyet jól :)

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270801 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszönöm, sokat segítettél. :P

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270649 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Sindarinban (a klasszikus módban) ha tengwákkal írsz le egy szöveget, akkor a magánhangzót követő tengwára (mássalhangzóra) rakod a tehtát, quenyában pedig a magánhangzót megelőző tengwára (mássalhangzóra). :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270647 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Már próbáltam, meg jegyzeteltem egy halmot, de nem világos. :cry:

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270622 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Anduin írta: Tudom, ezt már kérdeztem:
A tengwar-ban hogyan jelöljük az i,e,o,u,a-t. Tudom, az ékezetekkel, de azt hova rakod? :?:


Ez a módtól függ...

Alapvető információért lásd: J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura, E Függelék

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270620 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tudom, ezt már kérdeztem:
A tengwar-ban hogyan jelöljük az i,e,o,u,a-t. Tudom, az ékezetekkel, de azt hova rakod? :?:

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 1 hete #270587 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Fauskanger a vegyes igeragozásról írt egy érdekes cikket az elflingen, ami némiképp a múltkori gar- vs. gara-** problémára is rávilágít:

groups.yahoo.com/group/elfling/message/32259

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270295 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: Gimli, meg az ő próféta lelke... :twisted: Szegény Haldír...

(OFF: Cerebrum, az Invito-n is te vagy?)


Haldirnak erre azt kellett volna mondania egy gonosz vigyor és/vagy szemforgatás kíséretében, hogy "dornhoth", bár lehet, hogy erre Gimli beleállította volna a fejszéjét... (Márha megérti. :) )

(OFF: Én. :P )

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270294 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Gimli, meg az ő próféta lelke... :twisted: Szegény Haldír...

(OFF: Cerebrum, az Invito-n is te vagy?)

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete - 19 éve 2 hete #270293 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: Tanulság: Viggo kiejtése érdekes...


Szerintem nagyon is szép a kiejtése az összes szereplőnek sindarinban, viszont a szinkronosban ugyanez valami borzadály... :? Még talán az Arwent szinkronizáló hölgyeménynek a legjobb...

Noredhel (Voronwë) írta: Egyébként mit szoktak üvölteni az íjászoknak (szigorúan előttük állva?) Elrond, ill. Gorni?


Ugyanezen az oldalon megtalálhatod... Amúgy Elrond a FotR elején azt, hogy "Tangado haid! Leithio i philinn!" Aragorn pedig a TTT-ben "Tangado a chadad! Hado i philinn!". Szó szerint lefordítva elég... hmmm... zagyvaság mindkét mondat, de hát sajna nincs rendes sindarin szó arra, hogy "kilő", sem arra, hogy "pozíció"...

Noredhel (Voronwë) írta: A törp szöveget angolul sem értem pontosan...


Azt jelenti "Köpök a sírodra!". :twisted:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270279 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alyr Arkhon írta:

Cerebrum írta: Még egy "érdekesség" a pendraith-tal kapcsolatban, és bocsi, ha kicsit OFF lesz, de szerintem érdekes... :) Szóval egyszer a nagymamám nézte a filmet [size=9:mnksot1i](akkor még nem az eredeti DVD-n, hanem egy másoltan, amin nem volt felirat a sindarin nyelvű részeknél [sem])[/size], és ennél a résznél, mikor Aragorn Pendraith-ot kiált, a nagyi megkérdezte: "Mit mondott? Azt hogy létrák? Mert én annak értettem..." :D


A moziban én is "letras" nak értettem, gondolkodtam is egy sort, hogy lehett ilyen fantáziátlan Tolkien a szó megalkotásánál... :)


Tanulság: Viggo kiejtése érdekes...
Egyébként mit szoktak üvölteni az íjászoknak (szigorúan előttük állva?) Elrond, ill. Gorni?

A törp szöveget angolul sem értem pontosan...

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270262 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Még egy "érdekesség" a pendraith-tal kapcsolatban, és bocsi, ha kicsit OFF lesz, de szerintem érdekes... :) Szóval egyszer a nagymamám nézte a filmet [size=9:3ex12130](akkor még nem az eredeti DVD-n, hanem egy másoltan, amin nem volt felirat a sindarin nyelvű részeknél [sem])[/size], és ennél a résznél, mikor Aragorn Pendraith-ot kiált, a nagyi megkérdezte: "Mit mondott? Azt hogy létrák? Mert én annak értettem..." :D


A moziban én is "letras" nak értettem, gondolkodtam is egy sort, hogy lehett ilyen fantáziátlan Tolkien a szó megalkotásánál... :)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270248 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta: Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy Gimli mit mondott Haldírnak törpül... :twisted:


www.elvish.org/gwaith/movie_fotr.htm#ishkhaqwi

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270241 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy Gimli mit mondott Haldírnak törpül... :twisted:

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270205 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Még egy "érdekesség" a pendraith-tal kapcsolatban, és bocsi, ha kicsit OFF lesz, de szerintem érdekes... :) Szóval egyszer a nagymamám nézte a filmet [size=9:2u690amc](akkor még nem az eredeti DVD-n, hanem egy másoltan, amin nem volt felirat a sindarin nyelvű részeknél [sem])[/size], és ennél a résznél, mikor Aragorn Pendraith-ot kiált, a nagyi megkérdezte: "Mit mondott? Azt hogy létrák? Mert én annak értettem..." :D

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270185 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Akkor csak tényleg minimálisan, mert Lórienben meg ugye Haldirnak ugrik, hogy miért nem a Közös Nyelven beszél... :)


Igen, ez nekem is eszembejutott.
De ettől még lehet, hogy ezt a szót pont ismerte.
(az jutott eszembe, amikor a HerriPotterben Ludo Bumfolt panaszkodik, hogy csak egy szót ismer halandzsul, azt h csákány...)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270183 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ezt az "elszólást" méltán vehetjük filmes bakinak! :D

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270169 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Akkor csak tényleg minimálisan, mert Lórienben meg ugye Haldirnak ugrik, hogy miért nem a Közös Nyelven beszél... :)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270168 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: Azt észrevettétek már, mikor a filmen a Helm-szurdok ostrománál Aragorn elkiáltja magát, hogy 'Pendraith!', Gimli meg rögtön rávágja, hogy 'Good!'? Pedig ugye egyáltalán nem is lát ki a védfal mögül... Szóval ezek szerint Gimli mégis beszélné a sindarint? :)


Elvégre a másodkorban még közös nyelvnek számított.
(főleg az eregioni noldákkal történő kereskedelemben, lévén hogy ha a sindák nehezen tanulták a quenyát, a törpök (szvsz) még inkább.
Egyáltalán nem csodálkoznék, ha legalábbis minimális mértékben beszélné a sindarint.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270142 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Azt észrevettétek már, mikor a filmen a Helm-szurdok ostrománál Aragorn elkiáltja magát, hogy 'Pendraith!', Gimli meg rögtön rávágja, hogy 'Good!'? Pedig ugye egyáltalán nem is lát ki a védfal mögül... Szóval ezek szerint Gimli mégis beszélné a sindarint? :)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270043 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Több elmélet létezik arra, hogy mit jelent a neved. Ez az oka.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270033 Írta: Estelio
Estelio válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Láttam a keresztneveket sindarin és quenya nyelven. És szeretném tudni, hogy az én nevemből mért az lett, ami lett?
Sindarinul: Eta, Etelka - Nana

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270023 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ez igaz. :roll:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 2 hete #270000 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta:

amanibhavam írta:

cerebrum írta: Amúgy ha az igető valóban mel-, akkor a főnévi igenévi alak meli lenne, nem pedig melo, nem?


** elvileg, de mint a lenti listából is látszik, nem minden egyértelmű, hiszen ld. pl. a garo alakot


Talán volt egyszer egy gara-* is a gar- mellett... :roll: Mert a többi ott szereplő igét (brona-, gweria-, soga-) meg a-tövű igeként használjuk...


Hát nem tudom... még a _Lheben teil..._ mondatban is _gār_ szerepel és nem **gara.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.485 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére