Bombadil

Több
21 éve 5 hónapja #116423 Írta: jinx
jinx válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: ez az! kívülről érkezett! Tom Bombadil UFO! sőt, E.T.!


Áhá! Akkor ez a magyarázat az idióta dalocskákra! :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #116411 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok!

amanibhavam írta: ez az! kívülről érkezett! Tom Bombadil UFO! sőt, E.T.!


Ha neked a "kívűlről jövő" ezt jelenti... :roll: :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #116334 Írta: bea/mag
bea/mag válaszolt a következő témában: Bombadil
Én is nagyon sokat gondokodtam Toma ügyben, sőt Aranymagon is , hogy ő vajon kicsoda. Az biztos, hogy Toma a legöregebb középföldén, és sztem a világgal együtt született akárcsak a folyó asszony lánya, a természet embere, hozzá tartozik akár a virágok, és a fák.

2_41 menni kéne
gyilkos-e ki megmutatja hogyan kéne élned
és nem hagy maga után mást csak egy képet
/jac/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #116326 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
ez az! kívülről érkezett! Tom Bombadil UFO! sőt, E.T.!


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #116319 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok!

Én azt hiszem néha érdemesebb a saját érzelmeinkre hallgatni, mint másokéra, így most bátorkodom leírni a SAJÁT véleményem. (Ez azt jelenti, hogy elfogadom, amit a "tudósok" mondanak, de a szívem mélyén mindig ezt tarom igaznak.)
Tehát szerintem Bombadill kívűláll Középföldén. Nem tartozik hozzá. Csak úgy ott van a maga kis birtokán, ahol ő a Gazda. Nem lehet besorolni Középfölde semelyik népcsoportjába, mert ő csak egy külső szemlélő és kintről érkezett Középföldére, mert egy jobb világban akart élni. Rengeteg utalás és minden jellemvonása Tolkient idézi. Ő volt az, aki ott volt mindenek előtt és mindent látott megérkezni. (Persze, hogy mindenek előtt ott volt, hiszen ő indította útjára ezt a világot.)
(Hogy is fogalmazzak: ) Ő a Kívülálló Irányító...
Lehet kövezni... :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 5 hónapja #116282 Írta: Cúthalion
Cúthalion válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem Toma az egyik legnagyobb jellem: a természetben él, amit részben irányít, állandóan jókedve van (talán azért, mert nem foglalkozik a világ bajaival), van egy kis háza meg egy jó nője, aki kiváló háziasszony...egyszóval aranyélete van. :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #106789 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Bombadil
Nekem mindig is az volt az érzésem, hogy Bombadil magát az írót testesíti meg. (Szóljatok ha nagy ökörséget mondtam...)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 6 hónapja #106759 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Bombadil
A Bombadil=maia teória sem elég biztos (mondjuk semmi se az vele kapcsolatban). Ugyanis: az ekkor Középföldén tartózkodó maiákra (Szarumán, Gandalf,Szauron) ilyen-olyan hatással volt a Gyűrű. Bombadilra se ilyen, se olyan. Meg sem legyintette ereje és láthatatlanná vált. Tolkien az angol falusiak képére alkotta meg, és amikor el "kellett" volna helyeznie mitológiájában, maga is az mondta, ő "mitológiájának talánya".

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #103904 Írta: Prérifarkas
Prérifarkas válaszolt a következő témában: Bombadil
Hát igen, Bombadil mint finn.... :?
Ki tud innenkantelézni?
Rohadt jó hangszer, egyszerű vele játszani, stb.
Mióta a nővérem elkezdett Kantelézni, már csak Vejnemóninak hívjuk... :lol:
Szerintem Bombadil elég ködös...
Szerintem tuti nem vala, mert akkor inkább komolyabb és atalmasabb jelenség lenne, bár Tulkas is mindig csak nevtett, de ő legalább hatalmasabb volt...
Inkább a Yavanna maiája szerepbe illik bele.

Galadh
"what have I become, my sweetest friend? everyone I know, goes away in the end"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101972 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil
Hááááááááááááááááááát.... :lol: :lol: :lol:
Egen. Jó neked! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101938 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Bombadil
Uhrman Iván a kedvenc tanárom!!! :D :D :D :D :D
Jó nekem mi???

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101828 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Bombadil

Ancalimon írta: Elanor, Szerintem igazad van, de pontosan hol írja ezt Tolkien mester?


Én a Carpenter féle életrajzban olvastam.

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101795 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: méghogy maia...


:wink:


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101750 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil
Uhrman Iván si maiának mondja, tanulmányában ki is fejtette (meg nekünk többször a konferencián)....

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101703 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
természetesen a Bombadil szócikknél van...
annak idején én is lefordítottam a felét

méghogy maia...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101698 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Jó érzés, hogy vannak még támogatói a Bombadil=Maia teóriának... 8)

Azért emberek, jó lenne forrásokat is megjelölni az érvekhez.
Elanor, Szerintem igazad van, de pontosan hol írja ezt Tolkien mester?

Eonwe: a link amit megadtál, az az Arda enciklopédia főoldala. Azon belül hol van a hivatkozott írás?

Toma nem akármilyen maia, hanem pont Yavanna maiája, a korai, megrontatlan Föld őrzője és egyben megtestesülése. (Lásd: Yavanna Cementári). Talán egyike azoknak, akiket Yavanna az Entek mellett Középföldére küldött őrizni a Föld Királynőjének értékeit... (Szilmarillok)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101603 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: na jó, de Bombadil irodalmilag is korábbi alak, mint Középfölde, már a tízes években megjelenik, ha jól emléxem


Igen, és Tolkien csak később döntött úgy, hogy mégis beleteszi a könyvbe. Vmi oylasmit is mondott, hogy voltaképpen Bombadil figurája szorosan kötődik a GYU világához.

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #101564 Írta: Eönwë
Eönwë válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem tom, érdekel-e valakit, de érdekes oldalt találtam. [www.glyphweb.com/arda/default.htm[/url] Bombadilról hosszú fejtagetés, hogy miért lehet vala, miért nem, miért lehet maia, miért nem. Egyébként Tolkien mester maga is megjegyzi, hogy minden történetbe kell egy talány, rejtély és ebben Ő az.

I hate the way things change.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97925 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
na jó, de Bombadil irodalmilag is korábbi alak, mint Középfölde, már a tízes években megjelenik, ha jól emléxem


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97924 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Bombadil
Persze felvetődik a kérdés: vajon nem érthette-e Tolien ezt úgy, hogy Bombadil az ő számára jelenti az oxfordi vidék szellemét? Végül is a GYU-t Tolkien csak a Red Book of Westmarchból fordította, és a fordító értelmezése nem feltétlenül egyezik a "valós" valósággal.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97917 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
Bombadilról JRRT mondja egyik levelében, hogy az eltűnőben lévő oxfordi vidék szelleme.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97911 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Bombadil

Gandalf írta: Szerintem Bombadil nem kelta, hanem finn.


Szerintem nem, de hát nem kötelező mindenben egyetértenünk. ;)

Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #97073 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil

Tharkűn írta: Bombadil a maiák közül való, ezt Christian Tolkien írja a Középfölde Történelme című művében -5. kötet, de nem biztos- természetesen apja kiadatlan írásaira hivatkozva. Bombadilban az a jó, hogy egy szigetet képez az egész zűrzavaros világban. Lehet, hogy hatalma vetekszik Sauronéval, de semmit sem tesz ellene. Ez a hézag, ellentét, a sorból való kilógás teszi őt olyan érdekessé. Ugyanakkor -természetesen csak sejtés- az ő dolga az, hogy megmentse Frodóékat, talán Eru személyesen tette oda Tomát Ardára, hogy egy ilyen aprónak tűnő, de fontos cselekedettel fordítsa meg a világ sorsát!



Christophert akartál írni, gondolom

tudnál oldalszámot mondani, hol állít ilyet a Lost Roadban Christopher? nemrég olvastam, de nem rémlik ilyesmi


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #96627 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem Bombadil nem kelta, inkább finn. Engem jobban emlékeztet a derék öreg Vejnemöjnenre, mint a druidákra..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 7 hónapja #96620 Írta: Tharkûn
Tharkûn válaszolt a következő témában: Bombadil
Bombadil a maiák közül való, ezt Christian Tolkien írja a Középfölde Történelme című művében -5. kötet, de nem biztos- természetesen apja kiadatlan írásaira hivatkozva. Bombadilban az a jó, hogy egy szigetet képez az egész zűrzavaros világban. Lehet, hogy hatalma vetekszik Sauronéval, de semmit sem tesz ellene. Ez a hézag, ellentét, a sorból való kilógás teszi őt olyan érdekessé. Ugyanakkor -természetesen csak sejtés- az ő dolga az, hogy megmentse Frodóékat, talán Eru személyesen tette oda Tomát Ardára, hogy egy ilyen aprónak tűnő, de fontos cselekedettel fordítsa meg a világ sorsát!

Keresd magadban a jót, kezd a felebarátaiddal!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #94776 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Bombadil
Bombadil Toma szerintem is Maia. Szerintem nem azért lóg ki a sorból, mert más a létformája, hanem azért, mert másik mitológiából származik. Tolkien isteneinek (az Ainukra gondolok, akiket T. a BoLT-ben még maga is a "Gods" névvel illet) a többsége ui. a Skandináv, illetve kicsit a Görög-Római istenek jellegzetességeit viseli magán, meg persze a Keresztény hagyomány angyalaiét, mindezt keverve, Toma viszont hamisítatlan Kelta figura. Sok vonásában hasonlít Dagda-ra, az ír mesék főistenére, illetve arra, ahogy a druidák az ír mítoszokban megjelennek.

Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #93890 Írta: gorangae
gorangae válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok!

Elég sokat elolvastam az itt zaljó vitákból, hogy kicsoda, micsoda Toma Gazda! A sokféle gondolatban az a szép, hogy véleményem szerint mindegyik igaz. Szerintem Ő az a figura akiről mindenki azt gondolhat amit akar, igy kár róla vitatkozni! Mindenkinek szíve-joga eldönteni kit is akar az Ő szerepében látni, olvasni, igy mindenki egy kicsit jobban magáénak érezheti a regényt (ami szerintem több egy egyszerű könyvnél). Az elöbb egy kicsit rosszul fogalmaztam, vitatkozni lehet róla, de mivel nincs a birtokunkban az igazság, másokra nézetünket ráerőltetni nem szabad!

Üdvözlet Néktek

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #93889 Írta: Eriol AElfwine
Eriol AElfwine válaszolt a következő témában: Bombadil
Az Uhrmann Iván féle fordítás, a tanárom fordítása.
Nagyon jó tanár a gimimben.
Ő a végén hivatkozik az EMK-ra, hogy Toma igazából maia.
Történelmet és magyart tanít amúgy, egyesek "kétlábon járó lexikonnak hívják".

Eriol...Ki álmodozva bolyong

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 8 hónapja #93888 Írta: gorangae
gorangae válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok!

Elég sokat elolvastam az itt zaljó vitákból, hogy kicsoda, micsoda Toma Gazda! A sokféle gondolatban az a szép, hogy véleményem szerint mindegyik igaz. Szerintem Ő az a figura akiről mindenki azt gondolhat amit akar, igy kár róla vitatkozni! Mindenkinek szíve-joga eldönteni kit is akar az Ő szerepében látni, olvasni, igy mindenki egy kicsit jobban magáénak érezheti a regényt (ami szerintem több egy egyszerű könyvnél). Az elöbb egy kicsit rosszul fogalmaztam, vitatkozni lehet róla, de mivel nincs a birtokunkban az igazság, másokra nézetünket ráerőltetni nem szabad!

Üdvözlet Néktek

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #85202 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Bombadil
A Szukits kiadónál megjelent a Bombadil Toma kalandjai vadiúj, teljes kiadása! A már a J.R.R. Tolkien meséi című könyvből ismert versek mellett itt megtalálható a bevezető szöveg is, kísérő tanulmány és sokkal több vers - ez a teljes változat, nem a korábbi! Ráadásul több verset KÉT fordításban is tartalmaz, egy a már ismert Tóthfalusi-féle meseszerű fordítást és egy Középfölde mélységeit jobban bemutató fordítást is! 8) :!:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.529 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére