Bombadil

Több
22 éve 3 hete #72943 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem Tolkien=Bombadil. És fordítsuk meg a kérdést: ha Tolkien meg tudná akadályozni, hogy Szauron győzzön - mert mint író, eleve írhatná úgy, hogy ne győzzön, de akkor semmi értelme nem lenne az egész történetnek. Én magamról tudom, hogy ha elkezdek írni, nem tudom előre, mi fog történni, közben jön az ihlet. Nem tudom, ki hogy van ezzel, és ez most kicsit zavarosra sikeredett, de azért remélem értitek... :? :roll:
És szerintem - a fenti okfejtésből kiindulva - minthogy így a történet folyásának "szabad akarata" van, ha Szauron győz, az ellen Tolkien sem tud semmit tenni.
Tudom, ez most zavaros, és sokan nem értenek egyet, dehát ezt nehéz megfogalmazni... :( :? :roll:
Szió:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72855 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Bombadil
Az a bizonyos 144. levél érdekes dolgokat ír. A Tomáról szóró részét megpróbálom tömören összefoglalni:

Középfölde jó és rossz, fekete és fehér oldalra van osztva. Mindkét fél uralkodni akar, hatalmat akar, bár más módon. Toma lemondott a hatalomvágyról, ő csak megfigyel és bővíti a tudását, mint egy remete. Pacifista, elutasítja a háborút. Ő csak akkor maradhat meg, ha Aragornék győznek. Ha Szauron kerekedik felül, abban a világban nem tudna létezni, mert Szauron minden fölött uralkodni akar.

Ez nekem megvilágította, hogy miért is bukna el Szauron ellenében, miért nem hat rá a Gyűrű, és miért nem lehet rábízni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72841 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil

Svindler írta: Varda: Es azt hogy magyarazod, hogy Sauronnal szemben Bombadil is elbukik?


Nagyon egyszerű! Ő megfigyelő, és ebben a minőségben nem avatkozhat be Középfölde sorsába, miután Tolkien Toma-ként beköltözött, hagyja zajlani az eseményeket a világ saját törvényei szerint, így ő is elbukna, ha rábíznák a Gyűrűt, mivel nem győzheti le Szauront. Ezért is marad kvázi észrevétlen Középfölde népei számára.

De Brisa magyarázata is jó! Hát igen, a mindenkiben benne lakozó gonosz :twisted:

Ancalimon: szerintem az általam kiemeltek érvek a teória mellett.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72792 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Bombadil

Ancalimon írta: Mi zárja ki hogy Beorn=Tolkien, vagy Turin=Tolkien, vagy BEREN=TOLKIEN?
Vagy minden szereplő=Tolkien??? :eek4:


Bizonyos szempontból persze mindegyik szereplő Tolkien. Hiszen ő találta ki őket. Ugyanakkor egyik-másikban felhalmozta azokat a tulajdonságokat, amelyek őt magát is jellemezték (illetve szeretné, ha jellemezné). Valószínűleg Frodóban is benne van Tolkien, meg Beornban is, de nem annyira, mint Tomában. Bombadil tudatosan lett megalkotva Tolkienszerűen (márha az elméletem igaz), érezni rajta, hogy a Mester azonosult vele. (Én mindig az éreztem, hogy Toma mindig "odafentről" beszél, s ezért először Eruként azonosítottam... de aztán rájöttem, hogy Bombadil még annál is "fejjebbről" szól - nem tudom, lehet e érteni ezt a zagyvaságot...)

Tudom, hogy a fentiek nem éppen 'klasszikus' érvek. :oops: :roll:

Amúgy akkor azok a mondatok is beleillenek ebbe a koncepcióba.

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72788 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
144. levél

"...he represents something that I feel important, though I would not be prepared to analyze the feeling precisely."

"---olyasmit képvisel, amit fontosnak érzek, bár nem lennék képes pontosan elemezni ezen érzésemet."

egy másik utalás a 153. levélben arra, hogy B bennemaradt a történetben, de olyasvalaki, aki egyébként nem illik oda:

"...I kept him in, and as he was, because he represents certain things otherwise left out."

"...Bennehagytam őt, méghozzá úgy, ahogy van, mivel olyasmiket képvisel, amik egyébként kimaradtak."


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72784 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Csak utal rá, vagy világosan kimondja? Biztos, hogy csak úgy érelmezhető az utalás?
Egyébként melyik két levélben?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72781 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
nem akarta; legalább két levelében utal erre


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72769 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Ez a Tolkien=Bombadil teória szimpatikusnak tűnik. De azon kívül, hogy semmi nem mond neki ellent, semmi sem támasztja alá. És ez bizony kevés érv.

Mi zárja ki hogy Beorn=Tolkien, vagy Turin=Tolkien, vagy BEREN=TOLKIEN?
Vagy minden szereplő=Tolkien??? :eek4:

A másik problémám ezzel - az egyébként nagyon tetszetős verzióval -, hogy ugyanaz mintha azt mondanánk, hogy Bombadil=Nem besorolható középföldei kategóriákba.

Korábban is jeleztem: Az első kérdés, amit el kell döntenünk: vajon Tolkien be akarta sorolni Bombadil-t Középfölde szabad népeinek rendszerébe, avagy nem?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72754 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Bombadil
Varda, szívemből szóltál! Pont így gondolom én is.

Svin: Sauron képletesen (is) a "Sötétség" megtestesülése. Még maga Tolkien sem tudja legyőzni a Gonoszságot. A saját világán belül sem. Hogy csöpögős legyek: azért, mert a Sötétség benne is megvan. Sauron (Melkor) a Mester ezen az oldalának a kivetítése. Míg Toma az, aki lenni szeretne (illetve amilyen volt). Szerintem a Mester olyan életre vágyott, amilyet Toma élt. Személyiségének egyes vonásait átültette rá, de még kiegészítette másokkal is (amik nem voltak meg benne). Egyfajta ideál lehet Tolkien bácsi számára.

Most megszólalt a pszichológus belőlem... :roll:

De nekem Astragan teóriája is nagyon tetszik.

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72719 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Bombadil
Varda: Es azt hogy magyarazod, hogy Sauronnal szemben Bombadil is elbukik?
Amugy tetszik az elkepzelesed. :D Lehet hogy Tolkien es felesege sirjan a "Beren es Luthien" feliratot "Toma es Aranymag"-ra kell cserelni idovel? :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72700 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil
Örülök, hogy van valaki rajtam kívül, aki nem zárja ki ezt a lehetőséget! :D

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72692 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Bombadil

varda írta: mintha az egész ház kívül esne Középföldén, nem volna igazán része neki.


Nem igazán része, mégis szervesen beletartozik... nekem nagyon szimpatikus ez az elképzelés (is... :? ), mert szvsz ennek szinte semmi nem mond ellent, amit Tomáról tudunk... a használható infók birtokában Bombadil nyugodtan lehet Tolkien (már azokra az infókra gondolok, amiket én ismerek... :wink: ).
Szóval lehet, hogy ez egy én képe Tolkiennek, ami Középfölde világától teljesen külön alakult ki, de mégis hozzá tartozik úgy, ahogy az alkotóhoz elválaszthatalanul hozzátartozik az alkotása.

Ennek ellenére nem állítom határozottan, hogy Toma maga Tolkien, de sztem ez sem egy rossz elképzelés.

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72689 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil

Elanor írta: Ancalimon megosztotta velünk, hogy Tolkien azt mondta, hogy Toma A szilmarilok és A Gyűrűk Ura világától teljesen külön jött létre, eredetileg nam tartozott bele ebbe a világba (ugye jól emlékszem?). Szvsz ezért nem lehet vala, vagy pedig maia, mert nem is ebben a ''környezetben'', ''elképzelés-világban'' jött létre (szerencsétlen szavak, de gondolom, értitek).
Igaz, Ancalimon azt is elmondta, hogy később mégis belekapcsolódott, mert, hogy Tolkien igenis fontosnak, odaillőnek érezte, de sztem akkorsem lehet vala, vagy maia.


Én pont ezért gondolom úgy, hogy ő inkább maga Tolkien. Tetszett neki a megalkotott világ és "beköltözött" egy kicsit, hogy belülről figyelhesse az eseményeket.

Ha a Föld megtestesülése lenne, akkor szvsz kiterjedne a hatalma egész Ardára, de úgy tűnik, hogy csak a saját birtokán belül gazda.

Számomra ezt a teóriát támasztja alá az is, hogy ő a "Legvénebb Apátlan" (Tolkien-nak az általa keletkeztetett világban valóban nincs apja, míg mindenki más, még a Maiák és Valák esetén is Ilúvatar mindenképp apának tekinthető)
Látta keletkezni a világot, tehát egyidőben került bele (Tolkien együtt élt a művével az alkotás során végig)
Nem hat rá a Gyűrű, sőt érdeklődve nézi azt meg (ő aki azért van ebben a világban, hogy megfigyelje annak eseményeit, nem pedig azért, hogy részt vegyen bennük)
A hobbitoknak nyugodt éjszakát tud biztosítani > a házba nem jöhet be semmi csak a szél(?) és a holdfény(?) > mintha az egész ház kívül esne Középföldén, nem volna igazán része neki.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72625 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
ez egy új megközelítés, honnan veszed ezt a gondolatot?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72609 Írta: Astragan
Astragan válaszolt a következő témában: Bombadil
Eddig úgy tudtam, toma régen istar volt, de belefáradt munkájába, és ilyen...rá nem jövök mi éltetet élt, ami igen dicséretes a maga nemében, s amit a természetért tesz. Aranymag a Folyó asszonyának leánya, hogy maia e vagy vala, olyannyira nem számít

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72577 Írta: Elanor
Elanor válaszolt a következő témában: Bombadil
Én ahhoz a teóriához szeretnék hozzászólni, miszerint Bombadil vala, vagy esetleg maia lenne.

Az MTT-tábor keretén rendezett vita során (milyen szépen fogalmaztam, nem? ;) ) Ancalimon megosztotta velünk, hogy Tolkien azt mondta, hogy Toma A szilmarilok és A Gyűrűk Ura világától teljesen külön jött létre, eredetileg nam tartozott bele ebbe a világba (ugye jól emlékszem?). Szvsz ezért nem lehet vala, vagy pedig maia, mert nem is ebben a ''környezetben'', ''elképzelés-világban'' jött létre (szerencsétlen szavak, de gondolom, értitek).
Igaz, Ancalimon azt is elmondta, hogy később mégis belekapcsolódott, mert, hogy Tolkien igenis fontosnak, odaillőnek érezte, de sztem akkorsem lehet vala, vagy maia.

Én is inkább olyasmire gondolnék, hogy vminek a megszemélyesítése, megtestesülése, esetleg a természetnek, vagy annak erőinek.

(Amikor azt mondja, hogy Zsizsik gazdát kvázi fontos személyiségnek tartja, az is ezt támasztja alá sztem, mert Zsizsik mit csinál? Növényeket termeszt, állatokat nevel, a természet erőivel egyensúlyban, szoros kapcsolatban él :arrow: bár az is igaz, hogy szinte az összes hobbit ezt csinálja...)

I feel complete when I feel sick inside

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72344 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
véhgre valaki kicsit egyetért velem!:-)

ezért szeretem pl. annyira SR Donaldsont... a világa részletes, de annyira nem kidolgozott, mint Középfölde, így aztán rengeteg teret hagy gondolkozásnak, párhuzamkeresésnek...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72340 Írta: svindler
svindler válaszolt a következő témában: Bombadil

esetleg Aranymag féllábú volt

:D

Clip írta: Bár az igaz, hogy néhány lappal ezelőtt azt mondja Toma:
"- Aranymag ezen a napon végzi a nagymosást meg az őszi nagytakarítást - magyarázta. - Hobbitoknak nem való az ilyen idő."
Itt meg Aranymag tudja irányítani az időjárást.


Nos, a forditas nem szo szerinti, ez az oka, hogy ez all a magyar szovegben. Ugyanis angolul:

'This is Goldberry's washing day,' he said, 'and her autumn-cleaning. Too wet for hobbit-folk ...'


De en meg mindig szivesebben tekintek Tomara ugy, mint a Fold, vagy Kozepfolde szellemere.

En sem hiszem, hogy Tolkiennek konkret, kiforrt elkepzelesei lettek volna Toma Kozepfolden betoltott szereperol. Tenyleg sok pontot probalt konzisztenciat teremteni a GYU es a korabbi irasok kozt (pl Glorfindel esete). Toma igencsek kilog, ha Tolkien maia-nak szanta volna a kezdetektol fogva, akkor ennel biztosabb labakon allna ez a teoria.
Epp Te mondtad, Ancalimon nem is oly reg az SW-vel kapcsolatban, hogy a tortenetek kovetkezetlensegeinek, a rajta letezo apro lyukaknak a betomese a rajongok fantaziajara van bizva. Bombadil egy godor :) ebben az ertelemben.

Amugy vele kapcsolatban felvetnek valamit.
Aki ismeri Vainemoinen alakjat, es veszi a faradtsagot, hogy elolvassa a Bombadilos jeleneteket, foleg a Tom Bombadil kalandjait, annak feltunhet a ket karakter kozti sok parhuzam.
Vainemoinen jelzoje a "venseges ven". A kulso abrazolasuk kozt is sok parhuzam van.
Folyo asszony lanyanak elrablasa is olyan motivum ami felbukkan a Kalevalaban szinten.
A "Bombadil csonakba szall" is tartalmaz jopar kalevalai motivumot.
Erdemes lenne tenyleg utananezni, hogy amennyiben Vainemoinen szolgalt mintaul milyen szerepet tolthetne be Bombadil kozepfolden.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72334 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
esetleg Aranymag féllábú volt


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72330 Írta: Clip
Clip válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem is Bombadil maia lehet. Ez illik rá az ismert teremtmények közül a legjobban.
Egyébként a Toma=Föld Aranymag=Természet ellen egy érv: Toma ezt mondja:
"De korán kell indulnunk, mert ezen a vidéken olyan az időjárás, hogy arról még Toma sem adhat hosszú lejáratú jóslatokat, s néha még másik zekét sem tud húzni, olyan hirtelen változik az idő. - Az időjárásnak nem vagyok a gazdája - mondta Toma -, sem én, sem más, aki két lábon jár."
A Természet szorosan összefügg az időjárással, és Aranymag is két lábon jár. Ez ellentmond.

Bár az igaz, hogy néhány lappal ezelőtt azt mondja Toma:
"- Aranymag ezen a napon végzi a nagymosást meg az őszi nagytakarítást - magyarázta. - Hobbitoknak nem való az ilyen idő."
Itt meg Aranymag tudja irányítani az időjárást. Hol az igazság? (odaát van :twisted: )

Clip

Üdv: Clip

Baruk Khazâd! Khazâd aiměnu!
Törpök fejszéi! Rajtatok a törpök!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72314 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
nem a Te érvrendszeredet nevezem egyszerűnek, hanem Bombadil besorolását; ha simán "csak" Maia lenne, akkor JRRT ezt simán bejelenti, tudjuk, milyen kényszeresen próbálta konzisztenssé tenni a világát és szereplőit

úgyhogy szerintem nem azért maradt nyitva a kérdés, mert Tolkien olyan huncut szerző volt, hanem mert Tm valóban egy nagyon régi koncepció (ha jól emléxem, egy játékfigura volt), aki valamiért bennemaradt a LotR-ban (hiszen végülis fontos szerepe van), de az Ainulindale/Valaquenta/QS vonalba már sehogysem volt beilleszthető komoly átszerkesztések nélkül; Tolkien leírta azt a kifejezést, hogy "legvénebb apátlan", aztán már nem volt menekülés a csapdából...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72312 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Azért szerintem ezt az érvrendszert semmiképpen nem lehet "egyszerű"-nek nevezni. Pont megfelel egy nehezebb "enigma" megfejtéséhez vezető lépés sorozatnak... Ne felejtsd, hogya most összefoglalt érvek többsége mögött több évnyi intenzív vita, és esetenként több tucat oldalnyi idézet áll. Az egyetlen új érv (amit még nem olvastam az erről szóló diskurzusokban), az Toma éneke és a Valarin nyelv megfeleltetése, de azért ez sem megkérdőjelezhetetlen...


Egyébként a látszat ellenére én sem vagyok meggyőzve azért teljesen...

Az álláspontom valami ilyesmi: Ha elfogadjuk, hogy Bombadil-t be kell sorolnunk a létező mythológiába, akkor ezt legellentmondásmentesebben (ez tényleg egy szó???) a "maia" koncepcióval tehetjük meg.

De amit leírtam, azt vitaindítónak szántam. Szerintem még nagyon sok körben lehet vitatni, az általam leírtakat is, és tényleg érdemes lenne folytatni a részletes elemzést...


Az izlésemnek jobban megfelel, ha itt is megpróbáljuk a Tolkien-i hagyományoknak megfelelően az ellentmondásmentes beillesztést. Tolkien meghatározását ("enigma") szivesebben értem úgy, hogy ez szellemi kihívás, és az öreg mester kuncogva várja, hogy valaki végre megfejtse a rejtvényt. De nem tudom megcáfolni azokat, akik azt gondolják, hogy ez abban az értelemben enigma, hogy nem megfejtetndő, nem kutatandó rejtvény.

Az agytornának mindenesetre kedvezőbb értelmezés, ha próbálkozunk a megfejtéssel...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72311 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
nézd, ha Bombadil egy ennyire könnyen besorolható jelenség lenne, mármint egy ilyen jól kitárgyalt fajba tartozna, akkor JRRT ezt számtalanszor egyszerűen kijelenthette volna

nem vagyok maiailag meggyőzve...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72306 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Egyetértek, hogy Olórin biztosan felismerne egy maiát. Szerintem fel is ismerte...
Ha megnézed a GYU Elrond tanácsáról szóló részét, Gandalf elég rejtélyes Tomával kapcsolatban.

Ne felejtsük: ő nem mondta el még magáról sem, hogy igazából egy Maia, ugyanezt nem árulhatta el egy másik maiáról sem. (A Balrogról sem mondja explicit módon, hogy "maia", csak körülírja.)

Szerintem pont, mint egyik maia a másikat keresi fel a GYU végén Tomát. (Mondván, régen találkoztak... :D )


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72301 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
én úgy érzem, hogy Olórin, mint echte Maia, felismerne egy másik maiát, ha látná, és feltehetőleg a Vanyarin-tudása sem veszett ki teljesen

én mindig amellett a teóriám mellett vagyok, hogy Bombadil a Föld megtestesülése, Aranymag pedig az élő Természeté


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 3 hete #72295 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
A hétvégi szegedi táborban ismét téma volt a jó öreg Bombadil.
Bevallom férfiasan a vita előtt nem tanulmányoztam oly gondosan ezt a topicot, de most megtettem, és úgy érzem még közel sincs "lerágva a csont".
Összefoglalom a hétvégi vitát (amiben lesznek már ebben a topic"-ban elhangzott érvek, és ellenérvek, de lesznek újdonságok is.)

Mi lehet Bombadil Toma:
:arrow: Ember
:arrow: Tünde
:arrow: Maia
:arrow: Vala
:arrow: Eru
:arrow: Tolkien
:arrow: A mitológiába be nem sorolható egyedi jelenség.

Megállapítottuk, hogy az első és legfontosabb kérdés, hogy vajon muszály-e besorolnunk Tomát a mitológia szereplői közé, vagy elfogadhatjuk, hogy ő kilóg ebből a körből.
Érvek a mellett, hogy nem kell besorolnunk:
:arrow: Tolkien azt állítja, hogy Toma egy enigma, egy rejtély. Minden alkalommal, amikor Tomáról kérdezik, kitér a válasz elől, és nem hajlandó pontosan meghatározni a helyét. Következtetés-> ez bizonyára azt jelenti, hogy ő maga sem akarta besorolni.
Érvek amellett, hogy miért lehet mégis besorolni valahova:
:arrow: Tolkien soha, sehol nem mondja ki, hogy Toma nem része Arda beszélő népei hierarchiájának. Sőt az egyik levélben kifejti, hogy Toma ugyan korábban keletkezett, és eredetileg egészében független volt a mondakörtől, amikor úgy döntött, hogy mégis beilleszti, akkor ezt úgy tette, hogy a nagy rendszerbe illeszkedő funkciója legyen. (144. levél) Általában véve Tolkien számtalanszor utólag illesztett be elemeket a mitológiába, ám minden alkalommal próbált gondoskodni arról, hogy az tökéletes egységet alkosson a meglévő részekkel.


A vita aztán úgy folytatódott, hogy amennyiben mégis megkíséreljük Tomát az ismert klasszifikációba illeszteni, vajon hova passzolna:
:arrow: Ember: Ezt a lehetőséget kizártuk, mivel Elrond leírása szerint Toma sokkal idősebb mint amennyi bármelyik ember lehetne.
:arrow: Tünde: Elképzelhető, hogy egyike az elsőként, Cuiviénen partján felébredteknek. A "legvénebb apátlan" kifejezésnek is lehet egy ilyen köznapi értelmezése. A legfőbb ellenérv, hogy a Tolkien-i szovegek szerint előbb volt itt mint az első magok, és az első esőcseppek. (Ez viszont még a legöregebb tündére sem igaz.)
:arrow: Vala: Elképzelhető, hogy hatalma és vérmérséklete alapján Tulkas nyaral Bombadil képében Középföldén, de ez ellen szól, hogy Tulkasz hitvese Nessa, akire nagyon nem illik Aranyamag leírása. Yavanna leírása illik Aranymagra, de Bombadil nehezen azonosítható Auléval. A legfőbb ellenérv azonban az volt, hogy Elrond szerint ha Szauron egész Középföldét a hatalma alá hajtja, akkor elbukik Toma is. Márpedig egy Tulkasz vagy Aule kaliberű Vala vélhetően egymagában is ki tud tartani Szauron ellenében, ha akar...
:arrow: Eru: Lásd ez előbbi: ha Eru testesült volna meg Tomában, akkor nem kellene elbuknia Szauron végső győzelmével. Emellett az erre vonatkozó legfőbb érvet (I am that I am - He is) Tolkien maga cáfolja a leghatározottabban.
:arrow: Tolkien: Erre igazából nem találtunk érvet, legfeljebb azt, hogy ez lényegében ugyanaz a megoldás, mintha azt mondanánk, hogy Toma nem sorolható be a Középföldi mitológiába...

A beszélgetés során végül a legtöbb támogatást a Bombadil=Maia verzió nyerte. Érvek voltak:
:arrow: Az, hogy Szauron gyűrűjének nem volt hatalma felette, de Szauron teljes győzelme mégis bukásra itélte volna arra utal, hogy kb. hasonló erejű lény lehetett.
:arrow: Tolkien egy helyen mint "spirit" hivatkozik Tomára, ez pedig hagyományosan a valák és maiák megnevezése.
:arrow: A leírás, amely kronológiailag elhelyezi Tomát, megfelelő lehet egy a világ teremtésekor a világba érkező maia számára.
:arrow: A szilmarillok egy helyen (ahol az entekről is szó van) írja, hogy Yavanna szolgáit elküldi, hogy védelmezzék a fákat és a növényeket Középföldén. A tény, hogy Középföldén az Entek védelmezte erdő mellett csak az Öregerdő maradt meg eredeti formájában arra utal, hogy Toma egyike lehet Yavanna védelmező maiáinak.
:arrow: A tény, hogy az Istaroknál nagyobb hatalmú lénynek tűnik Toma, nem jelentheti azt, hogy ő nem Maia, mivel az Istarokat a Valák szándékosan, eredeti Maia hatalmuknhoz képest lényegesen korlátozott formában küldték Középföldére. A korábban ide érkező Maiáknak nem volt ilyen korlátozásuk. (Tetejében a Maiák nem egységes rend, mind hatalomban, mind képességekben a lehető legváltozatosabbak, egyetlen közös jellemzőjük, hog yolyan lények, akik Arda teremtése előtt már Eru körül léteztek, de nem elég nagy hatalmúak, hogy a valák között tartsák számon őket.)
:arrow: Amikor Toma távozik a sírbuckáktól, akkor egy ősi, ismeretlen nyelven énekel. Elképzelhető, hogy ez a Valarin, a Valák és Maiák ősi, a quenyánál is öregebb nyelve...


Remélem ezzel új lendületet sikerül adni a topic-nak.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hónapja #67369 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Bombadil
haháá! tudom ki Beorn!! (ma olvastam iki a Babót :dance: )
és azt is értem, miért kérdés....hogy mi Ő??
Fíriel:igen, neki vannak :itscool:
és majd megpróbálom beszerzni :wink:

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hónapja #65948 Írta: Fíriel
Fíriel válaszolt a következő témában: Bombadil
Beorn?? Az aranyos! Az egyik kedvenc szereplőm. Neki vannak olyan "óriásméhei", és a háziállatai szolgálják ki, ugye?
Gandalf: Kösssssz! :)
n8n: szerezd meg a J.R.R. Tokien meséi című könyvet, ott benne van az egész vers. Ha elolvasod, megérted majd a homályos részeket. Majd lehet, hogy leírom ide az egészet, csak most olyan lusta vagyok! :oops:
Buckalakó-buckamanó: Egyik Star Wars, másik GyU. Csak mindig összetévesztem őket! :lol: :oops:
Fíriel :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hónapja #65866 Írta: n8n
n8n válaszolt a következő témában: Bombadil
Kösz, Brísa!
ennek nagyon örülök!!! :D (Babó)

n8n returns

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hónapja #65734 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Bombadil

n8n írta: Brísa:hol vannak ezek a cáfolatok?


Nos, a topik 7. oldalán olvashatod. (Köszi Svin!)

(A babót most fordítja újra Ulmo, abban már az általunk megszokott kifejezések lesznek. Fel lesz téve majd a tolkien.hu-ra)

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.612 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére