Bombadil

Több
21 éve 9 hónapja #83411 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Bombadil
Ráadásul így maradt egy tökéletes rejtély a regényben, ami még szebbé tesz mindent... Bombadil Toma, a Gazda... hm...elég rejtélyes...

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 9 hónapja #83408 Írta: Toma
Toma válaszolt a következő témában: Bombadil
Sziasztok! Az az igazság, hogy nem volt nagyon időm elolvasni minden hozzászólást a témában, de azt azért látom,hogy általában mindenkinek van valamilyen kialakult véleménye Bombadilról (valós kilétét illetően). Én is sokat gondolkodtam ezen, de valójában magától Tolkien-tól sehol sem olvastam semmi konkrét dolgot Tomáról. Így tehát abba belemenni, hogy maia e vagy egyéb "emberfeletti lény" (egyébként biztos, hogy az) kár is lenne szerintem.
Nem lehetséges, hogy maga Tolkien sem tudta, hogy ki is Bombadil valójában? Nem azt mondom, hogy "BUG-ot" hagyott a regényben, csak azt, hogy lehetséges, hogy nem is akarta bolygatni Toma személyével kapcsolatos dolgokat... Szerintem, ha nagyon belement volna (bár ez talán hülyeség), akkor sokkal bővebb magyarázatot kellett volna adnia arra vonatkozóan, hogy miért is nem száll szembe az Ellenséggel maga Bombadil is, hiszen nyilván az ő érdeke is az volt, hogy Szauron eltűnjön Középföldéről...
Nem?

"Arany napsugárban, csillag fényét lesve
vár reám valaki, míg leszáll az este..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 4 napja #75836 Írta: Frodina
Frodina válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem tudom, olvastátok-e a Gyűrűkúrát. :D Szerintem Bombadilról (azaz Berzedil Tomáról :lol: ) szólnak a legtutibb részek!!!

Egy kis ízellítő: Toma éneke:

Belövök és kijövök, szemem forog, röhögök.
Irula pirula, jaj de furcsa figura!
Tedd ide, tedd oda, a narkó lesz az oka.
Házam körül zöld a fű,
Mák ha érik, gyönyörű!
Hasis lesz, de jobbat mondok,
Eztet vedd be, nincs több gondod!
(...)
:P :wink:

Frodina:))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 4 napja #75758 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
és én még csak nem is szavaztam ;-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 4 napja #75753 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Hát a szavazás elég érdekes eredményt hozott. Ezt a szavazó topicot több százan keresték fel, és negyvenen szavaztak eddig. Az elsöprő többség szerint Tomát nem lehet besorolni a tolkieni mitológia hagyományos teremtményei közé. (Hát hiába érveltem??? 8O :D )
A mitológián kívüli koncepciók közül a "természet szelleme" és a "Tolkien maga" verzió látszik a többség számára a legelfogadhatóbbnak.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hete #74599 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Aiya!

A Szavazások szekcióban van egy új szavazás Bombadil Toma természetéről. Az eddigiek méltó kiegészítése lenne, ha minél többen szavaznának, és látnánk az elhangzott érvek eredményeként milyen kép alakult ki...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73804 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Amani mester:
Valóban nagyon jó a megfogalmazás, ez egy remek összefoglalása a Bombadil="a Föld szelleme/lényege/esszenciája" gondolatnak.

Semmiképpen nem akarok vitatkozni vele. Csak a rend kedvéért jegyzem, meg, hogy ugyanezek az érvek az elentétes oldalon is felhasználásra kerültek, és ezért gondolják sokan, hogy Toma nem akármilyen maia, hanem pont Yavanna maiája, a korai, megrontatlan Föld őrzője és egyben megtestesülése. (Lásd: Yavanna Cementári)


Valahogy most az az érzésem, hogy igazából a két oldal eltérő alapállásból hasonló atribútumokkal rendelkező lény koncepcióját vallja, csak az egyik oldal azt mondja, hogy Toma egyedi létező, a másik meg azt, hogy akár nevezhetjük maiának is (hiszen ismert tulajdonságai nem mondanak ellent ennek).


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73803 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil

varda írta: Ancalimon: ezek szerint megtaláltad a nyelvi utalást? Vagy nem ezt kerested?


Igen, több helyen is, csak nem a Szilmarilokban. De nemcsak korai hanem későbbii kéziratokat találtam is vannak, ahol a koncepció egyértelműen le van írva...

Ennek ellenére nekem továbbra is úgy rémlik, hogy ezt valahol a Sil is említi, de arra a részre nem bukkantam rá...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73725 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Bombadil
Köszi hogy lefordítjátok az angol idézeteket!
Brisa: Először tényleg kicsit támadó hangvételt éreztem ki, de már mondtad, hogy ez tévedés volt. Kérdezz csak nyugodtan, csak még nem találtam ki egy általam elfogadható koncepciót Toma énekére. :roll: :wink:
Most ennyit, hulla vagyok, és még máshová is be akarok nézni
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73663 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Bombadil
Nem lehet, hogy Bombadilt a valák küldték, megfigyelni a középföldei eseményeket? Habár lehet, hogy ez kissé butaság, mert Manwe és Varda ha felmentek a Taniquetilre (asszem így kell írni), akkor mindent láttak és hallotak.(Szilmarilok)

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73632 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil
Érdekes, hogy ugyanazok az "érzetek" - mert nálam is leginkább csak érzet az összhatás alapján az, hogy Tolkien volna Bombadil - milyen különböző gondolatokat váltanak ki.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73623 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
még egy adalék: szóval számomra TB nem egy "hozzárendelt szellem", mint ahogy a Valák pl. lényegüknek megfelelően választottak egy-egy elemet Arda összetevőiből, hanem a Földnek az a kicsi tudatos része, ami még megmaradt... rajta érezni, hogy ő igazán otthon van, nem csak afféle átutazó vendég, mint tündék, emberek, hobbitok
hogy egy másik világból kölcsönzött fogalmat alkalmazzak: TB a Földerő


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73619 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
a "természet szelleme" kicsit hülyén hangzik nekem, jobb szeretem inkább az (élő) Föld megtestesülésének képzelni

két idézet a teória alátámasztására, az első Tolkien 19. sz. leveléből, amelyben a kiadójától kérdezi a következőt:

"Do you think Tom Bombadil, the spirit of the (vanishing) Oxford and Berkshire countryside, could be made into the hero of a story?"


angolul nemtudóknak:

"Gondolja, hogy Tom Bombadilt, az oxfordi és berkshire-i (eltűnőben lévő) vidék szellemét megtehetném egy történet hőséül?"

egy másik mondat meg magából a LotR-ból, kiemelés tőlem:

"Power to defy our Enemy is not in him, unless such power is in the earth itself. And yet we see that Sauron can torture and destroy the very hills."


-mondja Galdor a Tanácsban a többieknek.

"Nincs őbenne erő, hogy ellenálljon az Ellenségnek, hacsak magában a földben nincs meg ez az erő. És mégis, láthatjuk, hogy Szauron magukat a hegyeket is képes megkínozni és elpusztítani." (az én fordításom)

A magamét hozzátéve: számomra TB Tolkien Középföldéjének egy nagyon korai állapotát testesíti meg, azt az időt, amikor Eru megteremtette Ardát, és az egész egyfajta egységet alkotott, és a Vlák még éppenhogy csak elkezdtek ismerkedni a számukra teremtett világgal. Az egész tolkieni koncepció központi témája a hanyatlás, a természettel együttélő, kicsit mágikus, kicsit isteni világ eltávozása, átfordulása az emberek tudatos, kissé érzéketlen világába. TB ennek az egésznek az első stádiumát testesíti meg, amikor magának a Földnek is egyfajta tudata van, érző, gondolkodó lény, Gazdája önmagának és a rajta élő Természetnek ("Bombadil Toma a Gazda.") Aztán ahogy jönnek a különböző tudatos lények, először a tündék, majd az emberek, úgy tűnik el ez a tudat, a világ megváltozik, és TB visszahúzódik a világnak egy pici szegletébe, ahol még önmaga lehet, ahol még ő az igazi Úr.


Azt hiszem, ennél tisztábban sosem fogom tudni megfogalmani TB-vel kapcsolatos álláspontomat.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73616 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil
Miért? Döntésre kell jutnunk? Meglepődnék, ha ez sikerülne... Még ha szinte minden érv egyirányba is mutatna, akkor is maradnának meggyőzhetetlen szkeptikusok.

Nekem különben szimpatikus a szabadságra ment vala, illetve maia elképzelés is.

A természet szellemével már kevésbé tudok azonosulni, de azért érdekelne, hogy miért gondolod ezt.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73615 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
na jó

maradjunk annyiban, egyesek szerint maga Tolkien, mások szerint Maia, megint mások szerint az Anyaföld valamilyen megtestesülése/szimbóluma, és gyakorlatilag ott vagyunk, ahol elindultunk... :-)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73613 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil
Most már tényleg végigolvasom a Lost Roadot, eddig csak bele-beleolvasgattam.

Szerintem nem feltétlenül tudathasadásos állapot, nem egyszerre történik a kettő, hanem egymás után, Toma (Tolkien) a történet alatt van Középföldén, majd a történet után már Középföldén kívül fordítja le a Nyugatvégi Piros könyvet. ugyanakkor testi valójában mindig is Középföldén kívül van és szellemi valójának is csak egy része tartózkodik Középföldén (na ez most tudathasadás lesz :) ), valahogy úgy, mint Bastian a Végtelen Történetben.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73610 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
nem, nem, Alboin/?lfwine szvsz nem kolbászolt ott történelmi korokon keresztül Középföldén, meg aztán a Lost Road-nak megvolt a maga történetvezetési koncepciója (apa és fia, mint szereplőpáros felbukkanása különböző valós és letűnt történelmi és áltörténelmi korokban, lásd HoME V.)

ha Tolkien TB-vel azonosítaná magát, az némi tudathasadásra is vallana, hiszen a "Concerning Hobbits" fejezetből elég világosan kiderül, hogy ő lenne az, aki a Nyugatvégi Piros Könyvet westronból átültette angolba, hogy mindannyian élvezhessük, namost nem lehet ez is, meg TB is egyszerre


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73608 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil

Brisa írta:

amanibhavam írta:
Tolkien szvsz fordítóként azonosította magát, Alboinként, aki időutazást tett egy rég eltűnt világba, és feljegyezte az ott hallottakat


És nem-e lehet, hogy ez a krónikás maga Toma volt? Hiszen hozzá minden hír eljut...


Hát ez az. Elrond is mondja, hogy amikor ő találkozott Tomával még másképp hívták. Tehát több néven is ismerhették, ezek egyike lehetett akár Alboin is.

Szerintem nem játszik Toma olyan fontos szerepet, nem ő az intő jel, hanem Fűzfa Apó és a buckamanók. Toma épp csak kéznél van, hogy ne fulladjanak az események még a történet kezdete előtt tragédiába. Tolkien kialakította a hobbitok jellemrajzát, amiből tkp. egyenesen következik, hogy felügyelet nélkül szinte minden csapdába azonnal belesétálnak, majd amikor Tomaként azt látta, hogy ez be is következik, kénytelen volt valamelyest beleavatkozni az eseményekbe, nehogy már az elején véget érjen a történet. (Most Kincső gondolatmenetén próbálok haladni, azaz azon, hogy a történet kvázi az írójától függetlenül, magától íródik.)

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73568 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: a smileyktól lassan nem látni a hozzászólásokat

Tolkien szvsz fordítóként azonosította magát, Alboinként, aki időutazást tett egy rég eltűnt világba, és feljegyezte az ott hallottakat


És nem-e lehet, hogy ez a krónikás maga Toma volt? Hiszen hozzá minden hír eljut...

Kincső: Jól van, abbahagyom. Úgy látom, támadásnak veszed a kérdéseimet. Pedig esküszöm, nem annak szántam. Je, én én nem húztalak be semmilyen csőbe. Te magad jöttél rá a saját következetlenségedre. Bevallom, nekem fel se tűnt. :oops:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73562 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Bombadil
Szerintem is fontos Bombadil.

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73554 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
már hogyne lenne TB fontos... ő az első intő jel a hobbitok számára, hogy a világ több, mint amit ők megszoktak


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73552 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil
a smileyktól lassan nem látni a hozzászólásokat

Tolkien szvsz fordítóként azonosította magát, Alboinként, aki időutazást tett egy rég eltűnt világba, és feljegyezte az ott hallottakat


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73546 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Bombadil

varda írta: Bár ez nem épp egy komoly érv, de ha már eszembe jutott a gondolat, akkor leírom. :mrgreen:

Bombadil azért maradt ki a filmből, mert őt hitelesen csak Tolkien személyesíthette volna meg, és ő már sajnos nincs közöttünk. (Peter Jackson is répát eszik Bríben > a film alkotója is beleszőtte magát a filmbe, miért ne tehette volna meg ugyanezt a Könyv szerzője is.)

Aiya Varda! (remélem jól írtam!)

Szerintem mindketten jól tették, habár Jackson szerepe nem akkora nagy, hogy beletudná magát szőni a történetbe. Csak stasztitált, a forgatás alatt elhasználtak pár tonna répát :wink: , és megspóroltak vele egy színészt. Bombadil szerepe se nagyon fontos, de őt naggyobbá teszi a körülötte lévő rejtély(ek).

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73541 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Bombadil

Brisa írta:

Kincső írta: Nem, nem, nem! :roll: Úgy látszik félreérthető vagyok. :? Korábban leírtam, hogy szerintem Bombadil=Tolkien. DE ha csak Középfölde keretén belül gondolkodunk, akko maia. A helyzet az, hogy korábban szent meggyőződésem volt az előbbi állítás, de a sok érvvel most megingattak a többiek (és nem csak Ancalimon és amani, azért mert most épp ők írtak a legtöbbet, korábban mások is írtak ide :evil: ), így nem is tudom, melyik az igazi :? :roll: . És ezt le is írtam korábban! Nem olvastál vissza? :roll:


Értem, szóval te (is) a két állítás között hezitálsz. Nekem tetszik az a "szabadságra ment maia" elképzelés.
Amúgy a két koncepció kizárja egymást?


Ezt hogy érted? 8O Furcsa lenne egyenlőségjelet tenni a két állítás közé: Tolkien=Bombadil=maia??? 8O :) És ha Tolkien=Bombadil, akkor teljesen másként értelmezzük az adott információkat, mintha egy maiával azonosítjuk. Például ha maia, akkor azért nem hat rá a gyűrű ereje, ha meg Tolkien, akkor azért, mert az események külső szemlélője, aki bár mindent tud, nem tud befolyásolni - ez egyébként szerintem nagyon jól tükrözi Tolkien hozzáállását a művéhez. 8) Szerintem ő elhitte, amit írt. De ez most elég OFF volt... :roll: :wink: Vagy Te úgy érted, hogy Tolkien egy "vakációzó maiá"-val azonosította magát? :roll: :)

Brisa írta: Amúgy te fentebb azt mondtad, hogy a Toma=maia és Toma=Tolkien (jó az igaz, hogy ez nem amani véleménye, hanem Vardáé és az enyém :roll: ) között hezitálsz.


Olyan hihetetlen, hogy egyezik a véleményünk? :shake: :wink: :) Az ott egyébként nem és, hanem vagy.

Brisa írta: Miért, szerinted milyen nyelven énekel Toma?


Aha, szóval be akartál húzni a csőbe! :nono: :sleepy: :bawling: :confused2: :wink: Azért kérdezted, hogy milyen szavakat használnék. Most aztán verhetem a fejem a falba. :roll: :) Először leírtam, hogy "halandzsa" nyelv, azután meg szavakat használok. :( Ez nagyon nem volt szép! :evil: :D :wink: Na most alaposan belegabalyodtam a saját állításaimba. Hogy magyarázzam ki magamat? :cry: :hein: :rmad2: :| :oops: :wink:

Brisa írta: Hangutánzó és hangfestő szavakra gondolsz? Mint pl. a "csobbanó-szisszenő" vagy "csipp-csöpp", "huss", "izgő-mozgó", "zizzen" stb.?


Olyanokra, de mivel ugye nem magyarul lenne... szóval érted. :? :wink:

Brisa írta: Amúgy nem kötekedni akarok, csak valóban érdekel, hogy egy ilyen kérdésről mit gondol egy 13 éves lány. Tudod, szakmai ártalom... :roll: :wink:


Csak megtévesztő volt a "szakmai ártalom" hangvétele... :roll: :) :? :wink:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73536 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Bombadil
Bár ez nem épp egy komoly érv, de ha már eszembe jutott a gondolat, akkor leírom. :mrgreen:

Bombadil azért maradt ki a filmből, mert őt hitelesen csak Tolkien személyesíthette volna meg, és ő már sajnos nincs közöttünk. (Peter Jackson is répát eszik Bríben > a film alkotója is beleszőtte magát a filmbe, miért ne tehette volna meg ugyanezt a Könyv szerzője is.)

Ancalimon: ezek szerint megtaláltad a nyelvi utalást? Vagy nem ezt kerested?

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73513 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Bombadil

Kincső írta: Nem, nem, nem! :roll: Úgy látszik félreérthető vagyok. :? Korábban leírtam, hogy szerintem Bombadil=Tolkien. DE ha csak Középfölde keretén belül gondolkodunk, akko maia. A helyzet az, hogy korábban szent meggyőződésem volt az előbbi állítás, de a sok érvvel most megingattak a többiek (és nem csak Ancalimon és amani, azért mert most épp ők írtak a legtöbbet, korábban mások is írtak ide :evil: ), így nem is tudom, melyik az igazi :? :roll: . És ezt le is írtam korábban! Nem olvastál vissza? :roll:


Értem, szóval te (is) a két állítás között hezitálsz. Nekem tetszik az a "szabadságra ment maia" elképzelés.
Amúgy a két koncepció kizárja egymást?

Kincső írta: "Szajkózás" pedig: Ancalimon szerint - én úgy vettem ki, bár lentebb azt írta, hogy nincs 100%-ig meggyőzve, nem tudom most hogy van ezzel - Bombadil maia, amani szerint pedig nem besorolható, de nem Tolkien, hanem a "Természet erői". (Bocsi ha pontatlan vagyok!) Hogy milyen nyelven énekel, abban megintcsak nem egyezik a véleményem az övékével, szóval fogalmam sincs, hogy szerinted én mit "szajkózom". :roll: :evil: :? :(


Amúgy te fentebb azt mondtad, hogy a Toma=maia és a Toma=Tolkien (jó az igaz, hogy ez nem amani véleménye, hanem Vardáé és az enyém :roll: ) között hezitálsz.
Miért, szerinted milyen nyelven énekel Toma?

Kincső írta: Úgy érted, magyarul? :roll: Magyarul nincs szerintem megfelelőjük, mert ezek kezdetleges szavak lennének, rövidek, vidámak, csengőek... nem tudom elmagyarázni... De ha adsz egy hetet, hogy közben semmi mást nem kell csinálnom, kidolgozom neked, hogy milyen szavak lehetnének! :D :wink: (Körülbelül olyan rövid indulatszavak, vagy egyszótagú szavak, a szépségre, virágokra, fákra, állatokra, növényekre,vízre, stb.-re... :roll: )


Hangutánzó és hangfestő szavakra gondolsz? Mint pl. a "csobbanó-szisszenő" vagy "csipp-csöpp", "huss", "izgő-mozgó", "zizzen" stb.?

Amúgy nem kötekedni akarok, csak valóban érdekel, hogy egy ilyen kérdésről mit gondol egy 13 éves lány. Tudod, szakmai ártalom... :roll: :wink:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73483 Írta: Elrond
Elrond válaszolt a következő témában: Bombadil

amanibhavam írta: De a törpökben nem lakozik lélek, mint a Teremtő Gyermekeiben, s míg mesterségben ügyesek, művészetük nincs; és majdan visszatérnek a hegy kövébe, melyből vétettek.


Szerintem a törpöknek van művészetük: a mesterségük. Ők is sokat tanultak a tündéktől, emberektől, és ez befolyásolhatta őket műveikben. Ennek segítségével vitték tökélyre mesterségüket.

Legalábbis ez az én véleményem.

The echo of a distant time
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73437 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Bombadil
Amanibhavam:
Ez megérne egy külön vitát.
Amit leírtál az a tündék általános vélekedése a törpökről (mint ahogy az is hogy sem törp gyermekek, sem törp asszonyok nincsenek). Tolkien maga is leírja, hogy maguk a törpök erről a kérdésről teljesen máshogy vélekednek, és a tündék állítása nem megbízható... (Azt hiszem Középfölde történetének ismeretében bátran állíthatjuK, amit a törpök és tündék egymásról állítanak, az a legkevésbé megbízható információ.) :wink:


Tetejében az idézeted a Szilmarillok egy korai változatából való, és a törpök koncepciója az idők folyamán erőteljesen változott...


A késői Szilmarilokban viszont Tolkien mester elmeséli a törpök teremtését az "Aule és Yavanna" című részben. Amikor Aule megteremti a törpök testi alakját, és Iluvatar felfedi ezt, elmondja: "Miért próbálkozol olyasmivel, ami meghaladja erődet s a hatalmadat? Mert tőlem csupán önön létezésedet kaptad ajándékba, nem többet, ezért kezed és elméd teremtménye csupán a te léteddel létezhet, akkor mozdul, ha mozdítani gondolod, s ha gondolatod máshol jár moccanatlanul áll..." Ekkor Aule felajánlja neki őket. A törpök ekkor felébrednek és már menekülnek az őket elpusztítani akaró Aule elől. Iluvatar mondja: "Ajánlatodat elfogadtam... Nem látod, hogy ezeknek a lényeknek immár saját élete van, s a maguk hangján beszélnek... Ahogy létet adtam az ainuk gondolatainak a világ kezdetén, úgy adok most helyet vágyaidnak a való világban..."
A Középfölde filozófiájának központi eleme, hogy csak Iluvatar adhat lelket a teremtményeknek. Ezért kellett Iluvatar közreműködése itt is. Viszont ezzel az aktussal Iluvatar pont a hiányzó lelket (fea) adta hozzá az Aule által alkotott testhez (hroa).


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73419 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Bombadil

"But the Dwarves have no spirit indwelling, as have the Children of the Creator, and they have skill but not art; and they go back into the stone of the mountain of which they were made."


De a törpökben nem lakozik lélek, mint a Teremtő Gyermekeiben, s míg mesterségben ügyesek, művészetük nincs; és majdan visszatérnek a hegy kövébe, melyből vétettek.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 2 hete #73385 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Bombadil
amani: Felhívom a figyelmedet arra a tényre, hogy fél nap alatt még mindig nem tanultunk meg angolul :( :wink: , bár én kétség kívül igyekeztem (azaz angol nyelven olvastam, persze szótárral). :D

Lestat: Félreértetted! Szó sincs arról, hogy Bombadil törp lenne. :D 8O :roll: :lol: Csak egy idézet kapcsán kerültek szóba a törpök, amit nem sokkal lentebb megtalálhatsz, és a "lélek" egy Ardán kívülről származó "lélek". Ööö... azt hiszem nem tudtam világosan elmagyarázni, miről van szó :oops: :roll: , úgyhogy jobban jársz, ha visszaolvasol. :? :wink:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.562 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére