Kérdések

Több
17 éve 6 hónapja #319358 Írta: Edveron
Edveron válaszolt a következő témában: Kérdések
Na ja... vagy allegória... (vagy nem...)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319159 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez nem talány, sokkal inkább egy egszerű metafora, amiben szembeállítja Udún (Utumno) lángját (a balrogot) és Anor (a Nap) lángját, mint saját magát.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319137 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Kérdések
No és tegyüük hozzá, hogy Gandalf még ilyen pillanatokban is képes talányokban beszélni :)

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319136 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Bizonyára ezzel is ki akarta emelni az író, a láng lényegét, fontosságát, úgy kell hordozni, mint egy fegyvert, de persze, nem szó szerint, tokban, övre kötve:D.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319130 Írta: $Cunnir$
$Cunnir$ válaszolt a következő témában: Kérdések
Pedig tök jól hangzik, hogy: "Én táplálom Anor Lángját!" DE az sem rossz, hogy: "Én hordozom Anor Lángját!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319093 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta:

Anduin írta: Azért, ha hordozod, vigyázol is rá, lehet, hogy táplálod is, de igazad van..


A wield szó egészen pontos jelentése 'kézben tartott fegyver, illetve annak használata', amit az angol mindenféle fegyverrel használ (to wield a spear (am.: lándzsa van a kezében/lándzsát használ harcban)) de a magyarban csak a kardot szokás "forgatni", más dologgal ez elég hülyén hangzik ("Én vagyok Anor lángjának forgatója" :lol: )


A "fegyver" nincs a szó jelentésében...
Main Entry:
    wield  
Function:
    transitive verb 
Etymology:
    Middle English welden to control, from Old English wieldan; akin to Old High German waltan to rule, Latin valēre to be strong, be worth
Date:
    before 12th century

1chiefly dialect : to deal successfully with : manage2: to handle (as a tool) especially effectively <wield a broom>3 a: to exert one's authority by means of <wield influence> b: have at one's command or disposal


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319091 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Anduin írta: Azért, ha hordozod, vigyázol is rá, lehet, hogy táplálod is, de igazad van..


A wield szó egészen pontos jelentése 'kézben tartott fegyver, illetve annak használata', amit az angol mindenféle fegyverrel használ (to wield a spear (am.: lándzsa van a kezében/lándzsát használ harcban)) de a magyarban csak a kardot szokás "forgatni", más dologgal ez elég hülyén hangzik ("Én vagyok Anor lángjának forgatója" :lol: )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319084 Írta: Dreamer_KF
Dreamer_KF válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta: Ja, és félreértések elkerülése végett: Gandalfnak semmi köze a Nap táplálásához, Göncz papa valami okból kifolyólag a "wielder of the Flame of Anor" kifejezést fordította ígz. Igazából a 'wield'-re nincs igazán jó magyar kifejezés, de én mondjuk 'Anor lángjának hordozója'-nak fordítottam volna...


Hordozó tökéletes szó rá, szerintem.

"Where do I go
Follow the river
Where do I go
Follow the gulls"
Hair

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #319082 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Azért, ha hordozod, vigyázol is rá, lehet, hogy táplálod is, de igazad van..

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318961 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Ja, és félreértések elkerülése végett: Gandalfnak semmi köze a Nap táplálásához, Göncz papa valami okból kifolyólag a "wielder of the Flame of Anor" kifejezést fordította ígz. Igazából a 'wield'-re nincs igazán jó magyar kifejezés, de én mondjuk 'Anor lángjának hordozója'-nak fordítottam volna...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318920 Írta: Altaris
Altaris válaszolt a következő témában: Kérdések
semmi baj, senki sem úgy született hogy mindent tudjon. majd megtanulod, készséges tanárok mindig akadnak. :D sőt segítőkész barátok is!

Megmagyarázhatatlan minden, ami kettejük között történt, de igaz, hiánytalan valóság. /Szilvási Lajos - Bujkál a hold/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318916 Írta: $Cunnir$
$Cunnir$ válaszolt a következő témában: Kérdések
Köszi, köszi, bocs, bocs... :cry:

Ok, az 'Anor'-t túl fejből mondtam, már-már megszoktam. (Szerk után: Ja nem, má megint túlontúl álmos vagyok... Sz'al Arnor egy északi királyság, Anor pedig a Nap... oké-oké...)

Igen, a 6 kötet is teljesen jogos, csak hülye vagyok :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318912 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

$Cunnir$ írta: Tudjátok, én még elég friss vagyok a GyU témában, szal rengeteg kérdésem van. Az is baj, hogy eddig még csak a trilógiát olvastam el (de mindegyiket el fogom :twisted: ).

Szóval olyan kérdésem lenne, hogy van olyan, hogy Anor Lángja, meg Udun Lángja. Leskelődtem a térképen. Anor egy északi királyság, Udun pedig Mordor része. Namármost, milyen lángokról van itt szó? A móriai balrogot Gandalf Udun lángának nevezte. Ez még a Melkori időkre utalhat talán, amikor 'megteremtette' a balrogokat, és ott 'teremtette'? (Jó, lehet, hogy nem ő teremtette, igazából nem tudok sokat a dologról :oops: ) És Gandalf azt is mondja, hogy: 'Én táplálom Anor Lángját", meg hogy: "A Fekete Tűz nem segít neked, Udun Lángja!" Ezek fizikai értelemben értendő 'lángok', vagy inkább valami filozófiai dolog? Hát, ha a balrogot nézzük, akkor fizikai is lehet, nem? Na, mind1, inkább várom a segítségeteket :) ! Köszi!


Nos, kezdjük ott, hogy a GYU NEM TRILÓGIA. Van, aki harap, ha ezt mondod rá... Három kötet, de hat könyvből áll.

Anor és Udun:
Anor a Nap (majd a nyelvész-szekció megmondja, melyik tünde-nyelvben hívják Anornak, melyikben Anarnak).
Udun szerepel a GYU térképein is, Mordor egyik területe. Eredetileg Utumnonak, Morgoth első erődjének a sindarin neve volt Udun. Átvitt értelemben az "Alvilág". Vagyis Gandalf a "jó" erőt képviseli (Anor lángja), a Balrog a "gonosz" erőt (Udun lángja).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318911 Írta: Nessa
Nessa válaszolt a következő témában: Kérdések

$Cunnir$ írta: Anor egy északi királyság

talán inkább Arnor...

*csak az RG semmi más...*
"Most velem nevetsz, vagy rajtam?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318908 Írta: $Cunnir$
$Cunnir$ válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudjátok, én még elég friss vagyok a GyU témában, szal rengeteg kérdésem van. Az is baj, hogy eddig még csak a trilógiát olvastam el (de mindegyiket el fogom :twisted: ).

Szóval olyan kérdésem lenne, hogy van olyan, hogy Anor Lángja, meg Udun Lángja. Leskelődtem a térképen. Anor egy északi királyság, Udun pedig Mordor része. Namármost, milyen lángokról van itt szó? A móriai balrogot Gandalf Udun lángának nevezte. Ez még a Melkori időkre utalhat talán, amikor 'megteremtette' a balrogokat, és ott 'teremtette'? (Jó, lehet, hogy nem ő teremtette, igazából nem tudok sokat a dologról :oops: ) És Gandalf azt is mondja, hogy: 'Én táplálom Anor Lángját", meg hogy: "A Fekete Tűz nem segít neked, Udun Lángja!" Ezek fizikai értelemben értendő 'lángok', vagy inkább valami filozófiai dolog? Hát, ha a balrogot nézzük, akkor fizikai is lehet, nem? Na, mind1, inkább várom a segítségeteket :) ! Köszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #318593 Írta: Edveron
Edveron válaszolt a következő témában: Kérdések
hah... végre netközelbe kerültem így meg tudom köszönni: Köszönöm :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #317831 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Edveron írta: Hello! Egy újabb kérdés: Meg tudná valaki mondani, mik azok a tarkok?? Előre is kösz.


Gondori emberek. (dúnadanok)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 6 hónapja #317827 Írta: Edveron
Edveron válaszolt a következő témában: Kérdések
Hello! Egy újabb kérdés: Meg tudná valaki mondani, mik azok a tarkok?? Előre is kösz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317529 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Anduin írta: Lehet, hzogy egyszerűen csak az illusztrátor képzelte el így.
Mellesleg, ha lett volna náluk, nagykabát, kutyaszán, motoroszán, meg minden felszerelés, ami egy téli túrához kell, nem vesztek volna oda olyan sokan, pl.: Turgon felesége


A jég alá beesni sajnos ezek ellenére is lehet. Lásd: a mi foxink. Szerencsére kimászott, túlélte.

Csak a vanya származásúaknak lehet szőke a hajuk?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317487 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Fingolfin írta: Glorfindel kiknek a gyermeke mer én csak annyit hallotam származása felől ,hogy valószínűleg vanya-nolda szülők utóda,valaki nemtudna engem erről bővebben felvilágosítani :P

Erről nincs adatunk. A vanya származást (és ezáltal lehetséges rokonságát Finarfin házával) is csak a hajszínéből valószínűsítik.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317485 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Kérdések
Glorfindel kiknek a gyermeke mer én csak annyit hallotam származása felől ,hogy valószínűleg vanya-nolda szülők utóda,valaki nemtudna engem erről bővebben felvilágosítani :P

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317468 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Kérdések
Lehet, hzogy egyszerűen csak az illusztrátor képzelte el így.
Mellesleg, ha lett volna náluk, nagykabát, kutyaszán, motoroszán, meg minden felszerelés, ami egy téli túrához kell, nem vesztek volna oda olyan sokan, pl.: Turgon felesége

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317454 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Sil írta:

Draug írta:

Phaedra/Namarie írta: Miből lehetne a síkjég kellő közepén ruhát készíteni?
A Jenny Dolfen-féle ábrázolás, ahol köpenyben vannak, ami természetes, szerintem logikusabb.


Na látod ez egy jó kérdés, Amúgy nem emlékszem a köpenyes rajzra. (be tudnád rakni)

www.deviantart.com/deviation/5034224/

Nem emlékszem a ruházatukkal kapcsolatos hivatalos infóra. Viszont valami olyasmit ír Tolkien, hogy "szívükben még fiatal volt a tűz", azért tudtak megbírkózni az úttal.


Igen, erre az idézetre gondoltam, meg arra is, hogy a jégsivatagban se élelem, se víz,(na jó, a jég, de az se igazán kellemes) se semmi. (Megjegyzem, Felagund nagy felháborodásomra egyzser felvetette azt, hogy lehet, hogy pár fókát agyoncsaphattak. A sötétben ezt nem igazán tartom valószínűnek, meg aztán nehezen elképzelhető..)

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317424 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Draug írta:

Phaedra/Namarie írta: Miből lehetne a síkjég kellő közepén ruhát készíteni?
A Jenny Dolfen-féle ábrázolás, ahol köpenyben vannak, ami természetes, szerintem logikusabb.


Na látod ez egy jó kérdés, Amúgy nem emlékszem a köpenyes rajzra. (be tudnád rakni)

www.deviantart.com/deviation/5034224/

Nem emlékszem a ruházatukkal kapcsolatos hivatalos infóra. Viszont valami olyasmit ír Tolkien, hogy "szívükben még fiatal volt a tűz", azért tudtak megbírkózni az úttal.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317418 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Kérdések

Phaedra/Namarie írta: Miből lehetne a síkjég kellő közepén ruhát készíteni?
A Jenny Dolfen-féle ábrázolás, ahol köpenyben vannak, ami természetes, szerintem logikusabb.


Na látod ez egy jó kérdés, Amúgy nem emlékszem a köpenyes rajzra. (be tudnád rakni)

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317415 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Draug írta: Ez egy érdekes kérdés!
Útközben is készíthettek maguknak melegebb ruhákat(főleg miután rájöttek,hogy otthagyták őket, és így máshogy kell menniük) ; és kölünben is...hogy néznének már ki egy szél ingben a jégtáblák között :D


Miből lehetne a síkjég kellő közepén ruhát készíteni?
A Jenny Dolfen-féle ábrázolás, ahol köpenyben vannak, ami természetes, szerintem logikusabb.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317414 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez egy érdekes kérdés!
Útközben is készíthettek maguknak melegebb ruhákat(főleg miután rájöttek,hogy otthagyták őket, és így máshogy kell menniük) ; és kölünben is...hogy néznének már ki egy szél ingben a jégtáblák között :D

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317412 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Thereon írta: Szerintem ők is annyira szerették a hosszú, bokáig érő kabátokat, akárcsak én. Az az érzés, ahogy suhog mögötted a kabát...

Vagy felkészültek minden eshetőségre és akárcsak egy januári túrára, ők is vittek magukkal sálat, sapkát, kesztyűt... viszont ők használták is.


Nade erediteleg hajóval akartak menni, és szerintem indulás előtt nem érdeklődtek Középfölde és csatolt vidékeinek éghajlatáról.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317411 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem ők is annyira szerették a hosszú, bokáig érő kabátokat, akárcsak én. Az az érzés, ahogy suhog mögötted a kabát...

Vagy felkészültek minden eshetőségre és akárcsak egy januári túrára, ők is vittek magukkal sálat, sapkát, kesztyűt... viszont ők használták is.

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 7 hónapja #317408 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Amit most kérdezek, arról tudom, hogy nem tartozik a legokosabb kérdések közé, de:

azt tudjuk, hogy Valinor éghajlata nem tette szükségessé nagykabát viselését, és az is gyanítható, hoyg az útrakelő noldák eredetileg nem a Helcaraxet célozták meg. Akkor miért ábrázolják őket úgy, mintha egy rakat eszkimó menetelne a jégen?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.057 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére