Kérdések

Több
20 éve 1 hónapja #212255 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Elhalványodás: a fëa és a hroä (a test és a lélek) a tündéknél szoros kapcsolatban van egymással. A lélek uralja a testet. Mivel a tündék lelke igen erős (legkirívóbb példa: Fëanor), lassan felemészti a gazdatestet. Ennek a végeredménye a halál, más esetben az elhalványodás. Ez utóbbi annyit jelent, hogy a tündékegy része nem volt hajlandó Valinorba menni még a Harmadkor idején sem, ezért az ő "büntetésük" lett az elhalványodás. Ez annyit jelent, hogy a test megszűnik létezni, nem marad látható fizikai formája a tündének. Enenk következményei is vannak: a lélek test nélkül nem létezhet sokáig. Ezért a lélek teste keres magának, hogy elfoglalhassa. Jó esetben egy másik személy önként befogadja a testetlen lelket, rosszabb esetben a lélek erőszakosan száll meg egy testet.

Emberek: ahogy Alyr is mondta, több kategória is van. Erről Faramir is beszél a Gy.U.-ban Frodóéknak: vannak a nagyok, az Edánok Három Háza: Bëor, Haleth, Hador - ez utóbbinak az őse volt Marach). Vannak a közbülső népek, az Alkony Emberei (csekélyebb, szabad, nem Szauront szolgáló emberek: rohírok, beornfiak, suhatagiak stb). És vannak a Sötétség, vagy a Homály Emberei, ők Szauron szolgái (keletlakók, haradiak, khandiak, fekete númenoriak stb)

Adan: ember. Edain: a Tündebarátok Három Háza. Dun-edain: Nyugathon emberei, númenoriak. Északlakók: a rohírok, rhovanioniak, suhatagiak ősei.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #212221 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Nilraen írta: Egy kérdés: Mi az az elhalványodás? Melyik Tolkien könyvben tudok erről többet olvasni?
És ez inkább egy kérés lenne: Nagyon nem vagyok tisztában Középfölde embereinek népcsoportjaival. Mármint tudom, hogy vannak a Rohírok, Gondoriak, Haradiak, stb. De vannak pl. a beoriak, marachiak, északlakók, adánok és még rengeteg ilyen nép. És hát az lenne a kérdésem, hogy ki kitől származik, ki melyik korban élt és hol, stb... Szóval ha ezt valaki leírná nekem azt nagyon megköszönném.


Az elhalványodás a tündék sorsa lett, hogy konkrétan mit jelent azt majd valami nálam tudósabb illető megmondja.

Embernépek (amennyit én tudok, aztán majd megmondják ha nem így van): Alapvetően 2 csoportra oszthatók, azok akik találkoztak és szövetségre léptek a tündékkel (asszem 3 nép volt, Beor, Haleth és Marach népe biztosan beletartozik, de hogy mások benne vannak-e azt nemtom) ők az edánok, és azok akik nem, ők a többiek. Az edánokat a tündék sikeresen belekeverték a szilmaril-ügybe, félig-meddig ki is haltak emiatt, de némileg pozitív tulajdonságaik is lettek. Magasabbak, szebbek és hosszabb életűek lettek. Végül hálából megkapták Númenort, ami később elsüllyedt, a gondoriak eredetileg és az arnori dúnadánok númenorból származtak. (dún-edain: nyugat tündebarát embere v. nyugati tündebarát ember)
A rohaniak, haradiak és a többiek mind az egyéb csoportba tartoznak.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #212219 Írta: Nilraen
Nilraen válaszolt a következő témában: Kérdések
Egy kérdés: Mi az az elhalványodás? Melyik Tolkien könyvben tudok erről többet olvasni?
És ez inkább egy kérés lenne: Nagyon nem vagyok tisztában Középfölde embereinek népcsoportjaival. Mármint tudom, hogy vannak a Rohírok, Gondoriak, Haradiak, stb. De vannak pl. a beoriak, marachiak, északlakók, adánok és még rengeteg ilyen nép. És hát az lenne a kérdésem, hogy ki kitől származik, ki melyik korban élt és hol, stb... Szóval ha ezt valaki leírná nekem azt nagyon megköszönném.

"Tolkien úgy érezte Középfölde varázsa Aragornnal együtt meghalt."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211749 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Kérdések
Lehet, hogy lassan tenyleg at kellene menni a filozofia a topikba, de:
Szerintetek meg lehet fogalmazni, mi a jo, es mi a rossz? Szerintem ez igencsak relativ. Pl. a tundeknek (es az embereknek) rossz volt, hogy Melkor megteremtette az orkokat, de Melkornak maganak meg jo. Szoval szvsz azert nem lehet tokeletes vilagot alkotni, mert mindenkinek mas a tokeletes.

Es hogy a jo meg a rossz nem letezhet egymas nelkul? Szerintem nagyon igaz ez. Ez is abbol fakad, hogy mindenkinek mast jelent ez a ket fogalom. Ami az egyiknek jo, az a masiknak rossz. Ezalatal nem irthato ki egyik sem teljesen.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211673 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Most nem tudjuk elképzelni, hogy Jó létezhet rossz nélkül, de igenis létezhet. A Rossz nem Jó nélkül. Mint mondtam, a Végső Csata után, Arda ujjáteremtésekor fog is.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211670 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Kérdések

A Szürke Zarándok írta: Ezekkel nem teljesen értek egyet. Szerintem a rossz nem tud a jó nélkül létezni, de a jó igenis tud. A Végső Csata után fog is.


Rossz nem letezhet Jo enlkul es forditva. Nem lenne viszonyitasi alap. Yin es Yang, tudod...

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211620 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Ezekkel nem teljesen értek egyet. Szerintem a rossz nem tud a jó nélkül létezni, de a jó igenis tud. A Végső Csata után fog is.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211173 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Kérdések
de ha Illúvatarról van szó, akkor miért ne teremthetne ő maga egyensúlyt? de tőlem átmáhetünk a filozófiás részbe.

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211161 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Ringbearer írta:

amanibhavam írta: egyik sem létezhet a másik nélkül

mért nem?
mért nem létezhet egy olyan világ, ahol csak a jó van?
Illúvatar nem volt képes egy ilyennek a megteremtésére?
Vagy mert ő maga is magában hordozza mindkettőt?


Mert egyvalami önmagában nem teremthet egyensúlyt.
Ilúvatar "mindenek atyja" magában hordozza ezt is, azt is. De ez már inkább a filozófia topicba tartozik.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211159 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Kérdések

amanibhavam írta: egyik sem létezhet a másik nélkül

mért nem?
mért nem létezhet egy olyan világ, ahol csak a jó van?
Illúvatar nem volt képes egy ilyennek a megteremtésére?
Vagy mert ő maga is magában hordozza mindkettőt?

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211125 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések
gonosz és rossz anropomorf fogalmak; kozmikus szinten Melko, Ungoliante és a többi talán csupán a pusztulás, rombolás egyensúlyát teremti meg a teremtéssel, alkotással szemben; egyik sem létezhet a másik nélkül


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211121 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Nimrocco mirimafea írta: Ilúvatar tökéletes világot akart teremteni,amiben semmi rossz nincs,csak szép és jó.De akkor,h lehet az,h a gondolatában voltak sötét dolgok(azaz Melkor)? :?


Senki nem mondta, hogy Ilúvatar világa tökéletes, és hogy csak jó van benne. Másrészt Melkor sem indult gonosznak. Az önzés, a mások feletti uralom vágya, a sok magányos vándorlás tette gonosszá.
Emellett Ilúvatar mondja is Melkornak, hogy "meglátod, minden műved illeszkedik az én alkotásomba" (nem szószerinti idézet!) Tehát Melkor/Morgoth gonoszsága bőven belefér Ilúvatar világába.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211100 Írta: Nimrocco mirimafea
Nimrocco mirimafea válaszolt a következő témában: Kérdések
Ilúvatar tökéletes világot akart teremteni,amiben semmi rossz nincs,csak szép és jó.De akkor,h lehet az,h a gondolatában voltak sötét dolgok(azaz Melkor)? :?

"Similis simili gaudet"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211089 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Ilúvatar Gyermeke írta: Már régóta foglalkoztat a kérdés: A Gyűrűk Urának első 11 fejezetét Réz Ádám fordította, a többit Göncz Árpád. Mi történt Réz Ádámmal közben? Esetleg meghalt?
Ha tudtok valamit erről, légyszí'...


Igen, sajnos meghalt :( . Amennyire én tudom, már súlyos beteg volt, amikor Göncz Árpád átvette a fordítást.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211088 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Kérdések
Már régóta foglalkoztat a kérdés: A Gyűrűk Urának első 11 fejezetét Réz Ádám fordította, a többit Göncz Árpád. Mi történt Réz Ádámmal közben? Esetleg meghalt?
Ha tudtok valamit erről, légyszí'...

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211028 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Kérdések
Ellana: Amanban is csak az örökéletűek élhetnek örökké (a tündék s a valák), a többiek NEM. Hiába "Halhatatlanföld"... A Valák nem másíthatják meg Ilúvatar akaratát. (érdemes ezügyben elolvasni a Szilmarilok, ill. a Gyűrű keresésének vonatkozó részeit, amikor a númenoriak oda akartak menni...) Szal Frodó és a többiek annak rendje és módja szerint meghaltak békében és nyugalomban.

Mellesleg: a tündék se "örökéletűek" Arda pusztulásával ők is eltávoznak...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211019 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Kérdések
1 kerdes: Amanban MINDENKI orokke el? Meg Frodo, Samu es Gimli is?

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210885 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Suhifarok írta: Thranduil feleségéről tudunk valamit (HOME, meg egyéb nyalánkságok), vagy teljes homály? A nevét legalább?


Sajna teljes a homály :( Thranduil (a.k.a Tündekirály) feleségéről, Legolas anyjáról semmi info nincs.
A család leírása nagyon hiányos, Thranduilnak is csak az apja ismert a Gyűrű Kereséséből: Oropher, ő vezette a Zölderdő tündéit a Dagorladi csatában.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210728 Írta: Suhifarok
Suhifarok válaszolt a következő témában: Kérdések
Thranduil feleségéről tudunk valamit (HOME, meg egyéb nyalánkságok), vagy teljes homály? A nevét legalább?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210463 Írta: Rohin
Rohin válaszolt a következő témában: Kérdések

Ilúvatar Gyermeke írta:

Rohin írta:

Ilúvatar Gyermeke írta: Tudom, hogy már egyszer Sil beírta, de elfelejtettem, melyik topicban keressem... :oops: Hol vannak Tolkien levelei a Neten?
Előre is köszi!


itt: www.tolkien.ru/texts/eng/


HANNON LE!!! :P


szivesen. :D

Eagyébként a jelszó a kicsomagoláshoz: tolkien

- Az énekesmadár.
- Úgy ám. A rigó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210461 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Kérdések

Rohin írta:

Ilúvatar Gyermeke írta: Tudom, hogy már egyszer Sil beírta, de elfelejtettem, melyik topicban keressem... :oops: Hol vannak Tolkien levelei a Neten?
Előre is köszi!


itt: www.tolkien.ru/texts/eng/


HANNON LE!!! :P

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210460 Írta: Rohin
Rohin válaszolt a következő témában: Kérdések

Ilúvatar Gyermeke írta: Tudom, hogy már egyszer Sil beírta, de elfelejtettem, melyik topicban keressem... :oops: Hol vannak Tolkien levelei a Neten?
Előre is köszi!


itt: www.tolkien.ru/texts/eng/

- Az énekesmadár.
- Úgy ám. A rigó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210456 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudom, hogy már egyszer Sil beírta, de elfelejtettem, melyik topicban keressem... :oops: Hol vannak Tolkien levelei a Neten?
Előre is köszi!

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • gilloth
  • Látogató
  • Látogató
20 éve 1 hónapja #210327 Írta: gilloth
gilloth válaszolt a következő témában: Kérdések
ÖÖ.. nem tudom, kapcsolatot teremtett-e Mornambar azóta vkivel ezügyben, de volt egy problémánk...

Mornambar
Elküldve: V Júl 25, 2004 4:15 pm
-Akkor megvárom a Tábor végit...
________________
gilloth:

Elküldve: V Júl 25, 2004 2:45 pm Hozzászólás tárgya: Előzmény: #209597


Mornambar írta:

Hogy lett a Boszorkányúrból Murazor?



az oldal szerint, El-Murazor a neve ami Fekete Herceget jelent, (nem tom milyen nyelven????) de születésekor a Tindomul nevet kapta (=Szürkület,alkony, homály fia, quenyául).

Ezek a mesék megvannak magyarul is?


Nem tudom. Kérdezz olyant, aki mélyebben ismeri a forrásokat...
megkísérelhetem a fordítását.. de azt hiszem, van aki ezt gyorsabban és pontosabban meg tudja tenni...


Ha még nem tette meg, kérhetnénk segítséget?

Ha kotnyeles voltam, akkor sajnálom, és kérem törölni!
Előre is hantale le!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210126 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Cerebrum írta: Hű, ez gyors volt. :D Le hannon! :wink:

Nincs mit. :D

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210125 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Kérdések
Hű, ez gyors volt. :D Le hannon! :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210124 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Cerebrum írta: Mondjátok csak, a Két torony egyik versikéjében ("Királyok Kapujától az Északi Szél fut sok dúlt zuhatagon át...") szereplő Királyok Kapuja, az az Argonath?

Igen. Királyok Kapuja, vagy Gondor Kapuja. ;)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210122 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Kérdések
Mondjátok csak, a Két torony egyik versikéjében ("Királyok Kapujától az Északi Szél fut sok dúlt zuhatagon át...") szereplő Királyok Kapuja, az az Argonath?

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210067 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudni lehet-e arról valamit, hogy Curufin és Orodreth mikor házasodtak meg, mi volt a feleségeik neve, illetve mi történt velük? Curufint is elhagyta a felesége? Ha igen, mikor?

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208523 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Persze, attól függ, mit keresel. Van egy-két nagyon részletesen kidolgozott, képpel, térképpel ellátott címszó, van sokhoz időegyenes, amin el van helyezve az adott név/esemény/hely. De valóban sok dolog kisség túl rövid, bár én hiányosnak nem nevezném az oldalt, mivel rengeteg címszó van benne.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.020 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére