Kérdések

Több
20 éve 2 hónapja #208475 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések

Angwen írta: hát, rövid tartalmat nehéz lenne írni 14 db. 600 oldal körüli kötetről... ;)


14 db? Én a 13. kötetnél lemaradtam...

A Szürke Zarándok írta: Számomra a legmegbízhatóbb (ugyan nem eredeti Tolkien) netes forrás az Encyclopedia of Arda. Akármit néztem meg eddig benne, még semmiről nem derült ki, hogy hibás/elferdített adat lenne. Ráadásul nagyon sokrétű, részletes és jól használható. Azért szeretem, mint forrást jobban, mint a GyU-t, vagy a Szilmarilokat, amelyek magyarul rendelkezésemre állnak (más nincs meg), mivel teljesen megbízható adatokat közöl, hű a Tolkien-művekhez, mégis az ember egy-egy címszó alapján tud benne bármit megkeresni, s nem kell 100 oldalt végigolvasnia, hogy valamit megtaláljon benne.


Az Encyclopedia of Arda valóban elég jó, csak egy kicsit hiányos. A címszavak nagyon szűkszavúak, és csak lassan bővítik őket. Ebből a szempontból sokkal jobb forrás az Annals of Arda ( www.annalsofarda.dk/ ).


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208471 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Cruel Gorthaur írta: Ki kovácsolta a Narsilt?

Telchar, ha jól emlékszem.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208469 Írta: Kegyetlen Gorthaur
Kegyetlen Gorthaur válaszolt a következő témában: Kérdések
Ki kovácsolta a Narsilt?


(haradi átírás)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208426 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Köszönöm, majd írok. Időközben módosítottam az ekőző hozzászólásomat.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208425 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

A Szürke Zarándok írta: Hát ez nem talált. Se tábor, se semmi. De majd talán megveszem őket.


Vagy kölcsönadom, ha nagyon (ismétlem: NAGGYON :lol: ) szépen kéred :D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja - 20 éve 2 hónapja #208422 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Hát ez nem talált. Se tábor, se semmi. De majd talán megveszem őket. Bár jelenleg még nem tudok annyira angolul, hogy igazán sok hasznot tudnék húzni belőle, de kisebb részeket talán le tudok fordítani, ha valami érdekel belőle. Számomra a legmegbízhatóbb (ugyan nem eredeti Tolkien) netes forrás az Encyclopedia of Arda. Akármit néztem meg eddig benne, még semmiről nem derült ki, hogy hibás/elferdített adat lenne. Ráadásul nagyon sokrétű, részletes és jól használható. Azért szeretem, mint forrást jobban, mint a GyU-t, vagy a Szilmarilokat, amelyek magyarul rendelkezésemre állnak (más nincs meg), mivel teljesen megbízható adatokat közöl, hű a Tolkien-művekhez, mégis az ember egy-egy címszó alapján tud benne bármit megkeresni, s nem kell 100 oldalt végigolvasnia, hogy valamit megtaláljon benne.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208349 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Gyöngyszem: privi ment ezügyben

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208348 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések
hát, rövid tartalmat nehéz lenne írni 14 db. 600 oldal körüli kötetről... ;)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208345 Írta: Lora
Lora válaszolt a következő témában: Kérdések
ezeket nem lehetne megszerezni valahonnan? (mmint az írásokat?) vagy letölteni netről? (ha sehonnan se, valaki nem tudna esetleg egy rövid tartalmat írni?)

Gyöngycem (voltam valaha)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #208319 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

A Szürke Zarándok írta: Eldarion Aragorn fia, nemde? Érdekelne nagyon az az írás. Nem lehet valahol elolvasni, megszerezni?


Ha jössz táborba, ott meg tudom mutatni... (Ha nem, akkor mondjuk Kapolcson)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207646 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

A Szürke Zarándok írta: Eldarion Aragorn fia, nemde? Érdekelne nagyon az az írás. Nem lehet valahol elolvasni, megszerezni?

Csak angolul áll rendelkezésre, a HoME tartalmazza (HoME XII: The Peoples of Middle-Earth, egészen a kötet vége felé).

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207644 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Eldarion Aragorn fia, nemde? Érdekelne nagyon az az írás. Nem lehet valahol elolvasni, megszerezni?

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207641 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések
Hát, akad néhány olyan szöveg, amik végül nem kerültek be a Függelékbe sem, pl eredetileg lett volna egy Epilógus is a Gy.U.-hoz, amikor Samu mesél a gyerekeinek, hogy mi lett a többi szereplővel azóta, és épp a Király látogatására készülnek... Maga a King's Letter is létezik, fontos nyelvészeti forrás.

És Tolkien elkezdett írni egy folytatást is a Gy.U.-hoz, The New Shadow címmel, ami néhány oldal után abbamaradt, nem fejezte be. De a Negyedkorban játszódik, Eldarion uralkodása idején, és már megjelennek a jelei, hogy nincs minden rendben, pl a gyerekek orkosat játszanak...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207634 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Remélem, most már lezárhatjuk ezt a témát. Tehát, a Földet sosem hívták Ardának, Arda történelme, a tündék, törpök, hobbitok, dúnadánok stb. sosem léteztek, nincsenek sárkányok sem, meg balrogok, de Tolkien az Ardát nem egy másik bolygónak képzeli, hanem a Földnek a történelem előtti időkben. Most, hogy ebben már remélhetőleg mindenki egyetért, felvetnék egy új kérdést: írt-e Tolkien valamit arról, hogy mi történt a Negyedkorban (a GyU függelékein kívül)?

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja - 20 éve 2 hónapja #207137 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések
Alatar, szvsz te teljesen félreérted, miről beszélünk... Ajánlom, olvasd el Tolkien Tündérmesékről szóló esszéjét, vagy legalább a Mythopoeia c. verset, mindkettő benne van a Fa és Levél c. könyvben. És akkor talán jobban megérted, hogy Tolkientől mennyire távol állt Isten helyébe képzelni magát, és hogy mit is értünk mi és Tolkien "másodteremtés" alatt...

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207114 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések
Talán így érthetőbb (talán :roll: ): az egy pillanatig sem kérdéses, hogy egy ELKÉPZELT világról van szó, a kérdés csupán az, hogy HOVÁ képzeljük el. A válasz: a mi világunk egy korábbi korszakába. Mint már mondtam, a mitológiákhoz hasonlóan. Tehát Tolkiennak nyilvánvalóan NEM az volt a célja, hogy egyfajta prófétaként felülírja a Bibliát és megalapítson egy új vallást--biztosíthatlak, hogy ez az ötlet fel sem merült senkiben.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207021 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Alatar: Ha én most írok egy regényt, amiben az szerepel, hogy élt egyszer egy ember egy nagy palotában a mai Budapest területén, méghozzá a Vajdahunyad-vár mellett, ahol ma egy nagy tér áll (Hősök tere), attól még az az ember sosem élt ott valójában, csak a történetemben! Tolkien nem azt mondta, hogy a Földet ifjúkorában Ardának hívták és tündék, törpök, entek meg orkok laktak benne (orkok egyébként most is laknak, leginkább a pesti aluljárókban találkozhatsz velük), csupán azt, hogy a történetét ebbe a világba helyezi (és nem egy messzi-messzi galaxisba) és körülbelül a bibliai időkben játszódhatott volna. Ennek értelmében az Arda valóban azonos Földdel, hiszen ő nem egy másik bolygóba helyezi regényét. De ezzel nem lép Isten helyébe (a te szemszögedből minden valamire való író összetéveszti magát az Istennel, és csak megtörtént eseményekről szabadna írni), és nem akarja a világ történetét, földrajzát (kontinensek elhelyezkedése, stb.) megváltoztatni. Ennyi erővel a görögök (nem tudom biztosan, hogy ők-e) is Isten helyébe léptek, amikor azt mondták, hogy a világot egy isten tartja a hátán, és ők is a Földről beszéltek. Mondhatnád, hogy a görögök összetévesztették magukat Istennel, hisz hogy lehetne azt mondani, hogy az ő világuk=Föld, hiszen a Földet senki sem tartja a hátán.
Szerintem egyébként mindkét tábor egyetért, csak félreértjük egymást.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206970 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Kérdések

Ankalimon írta: Megismétlem az e helyen egyszer már felvetett gondolatomat: Álljon elő bárki, aki pontosan hivatkozni tudja azt a megbízható forrást, amely szerint Tolkien később elvetette ezt a koncepciót!!! (Már többször hallottam, hogy "úgy tudom", meg "úgy rémlik", "valahol olvastam" - miközben a szakirodalom tele van Tolkien "Arda=Föld" kijelentéseinek idézeteivel, és egy csomó elemzés, könyv, tanulmány mind-mind erre a koncepcióra épül... Könyörgöm: egy hivatkozást, plíííííííz!)


Ankalimon: azért nem írtam forrást, mert nem tudtam--és a jelek szerint azért nem tudtam, mert ilyen nem is létezik. ;) Azt írtam: ha jól tudom. Ezexerint rosszul tudtam. :oops: Megesik az ilyesmi. ;)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206957 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Alatar: Cstalakozom Ankalimonhoz, sosem mondtuk, hogy nem kitalált.
Ha az Iliászt nézed, abban is emberek szerepelnek, és istenek is szerepelnek, tudományos szempontból viszont az sem bizonyított, hogy a trójai háború mint olyan, létezett-e egyáltalán. Mégsem hasonlítjuk Homéroszt Istenhez.
Tolkien egyszerűen kitalált egy eladdig nem létező, bár valós alapokon nyugvó mitológiát magának (valós alapokon csak azt értem, hogy sem az "elfeket" sem a többi lényt nem ő találta ki, hanem már korábban "léteztek") mivel neki nem tetszett Anglia "Mitológiája" ill, hiányosnak tartotta. Sosem mondta, hogy ez így igaz, csak azt hogy ő ezt a Földre tervezte. (megjegyzem, az ír mitológiában sem ismeretlen az emberek országaival határos tündérkirályságok léte)



Off: A Biblia ószövetsége azért nézi zsidó szemszögből a dolgokat mivel a zsidók írták a saját népükről elsősorban. A kiválasztott nép dolog ebben a kérdésben konkrétan nem játszik szerepet. de ez télleg off.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206945 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések
Alatar:

Ankalimon írta: Tolkien mester sohasem állította, hogy az általa kitalált mitológia valóságosan megtörtént eseteket írna le. Mindössze annyit írt, hogy ez a KITALÁLT történet a mi világunk egy korábbi korszakában játszódik.



Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206942 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Kérdések
Nem értelek. Azt mondod, hogy ne szajkózzam, hogy Tolkien nem egy istenség, de kérlek figyelj rám.
Ha azt állítod, hogy Arda régen a mi, azaz a mostani Földünk volt régen, akkor Tolkient inkább ne is nevezzük írónak, mert az író valamit kitalál, és leír, hanem inkább prófétának, aki rávilágított arra, hogy mi is volt régen a ,,Bibliai idők előtt".
De ez nem így van, te azt állítottad, hogy BIZTOS, hogy Arda=Föld, mert sok minden alátámasztja.
Csillagok, göncöl, stb.
Én ezt mind elhiszem, hogy ezek csak a Földről láthatóak, de attól még nem kell megtörtént eseménynek lennie, elég kitaláltnak titulálni.
Én azt vettem ki szavaitokból, hogy több tízezer éve itt tündék éltek, meg istarok.
De lehet, hogy félreértettem, és ha ez tényleg így van, elnézést is kérek.
Szerény véleményem szerint ha a Földön is játszódtak volna az események, az sem változtat semmit semmin, így remélem a téma végéhez érkeztünk ;)

Alatar

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206925 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ne haragudj Alatar, de nem igazán értem a benned munkáló indulatokat.

Miért hozod elő újra és újra, hogy az író nem isten? Persze, hogy nem, de hogy jön ez egyáltalán ide?

Csak arra tudok gondolni, hogy bizonyos ponton félreértetted, amit írtunk: Tolkien mester sohasem állította, hogy az általa kitalált mitológia valóságosan megtörtént eseteket írna le. Mindössze annyit írt, hogy ez a KITALÁLT történet a mi világunk egy korábbi korszakában játszódik. Mint ahogy mondjuk az Arthur királyhoz köthető legendák, vagy a görög mítoszok helyszíne is ez bolygó. Ennek ellenére senki sem gondolja, hogy ezek szó szerint valóságos történések lennének, és szerintem benned sem merül fel, hogy ezért az ilyen témájú írások szerzői Istenhez hasonlítják magukat.

Az elsődleges források elsősorban Tolkien levelezéséből (megjelent a Letters of J.R.R. Tolkien c. kötetben), illetve a különböző általa dott interjúkból származnak. (Pl.: "A 211. levélben így ír: I have, I suppose, constructed an imaginary time, but kept my feet on my own mother-earth for place. I prefer that to the contemporary mode of seeking remote globes in 'space'. However curious, they are alien, and not lovable with the love of blood-kin.", az utolsó interjúban pedig így fogalmaz: "Óh, igen, ugyanaz a világ a kettő. A legtöbb ember elköveti azt a hibát, hogy úgy gondol Középföldére, mint a Földnek egy különleges változatára, vagy egy másik bolygóra a tudományos-fantasztikus fajtából, de ez csak egy ódivatú szó arra a világra, amiben benne élünk, ahogy azt elképzelték, Óceánnal körülvéve.") A másodlagosak pedig abból a tényből, hogy Arda minden csillagászati jelensége 100 %-ban megegyezik a Földével, márpedig a világegyetemben elképzelhetetlen, hogy ilyen fokú hasonlóság legyen két különböző égitest között.


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206922 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Frodó az első kötetben a Göncölszekeret látja (ez ismertebb az Orionnál és az összes többinél) amit a hobbitok Kaszásnak (vagyminek) hívnak, a tündék meg nem emlékszem hogyan.


Valacirca ;)

Alatar: Tolkien nem Isten (ő Eru ;) ), hanem csak egy krónikás, aki megtalálta a Tol Eressëán járt Eriol feljegyzéseit, vagy mit, illetve a Nyugatvégi Piros könyvet... ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206917 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Alatar írta:

Alyr Arkhon írta:

Alatar írta: Szerintem kezdjük inkább ott, hogy Te milyen forrásokból vszed, hogy Arda a Föld?
Máramennyire ezeket lehet forrásnak nevezni.


Ha figyelmesen elolvasod amit írt, benne van...

Ezek honnan vannak én azt kérdezem.


Tolkien: Letters

Ezenkívül, ha elolvasnád, amit belinkeltem alant, ott is találsz forrást.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206913 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Kérdések
Eljátsszhat azzal a gondolattal, hogy Arda létezett, de ha azt mondja: igen létezett vagy azt mondják: igen, létezett, akkor Tolkient Istennek akarják beállítani.
Ne állítsuk be szerintem, mert ő nem akarná edzt, tehát ne mondjuk ,hogy Arda a mi Földünk és a mai ember előtt volt, és létezett, mert nem igaz.
Mondom...ilyet bárki leírhat, írhat egy regényt, de attól még nem lesz hiteles, sem megtörtént.

Alyr: kiegészítettem egy kicsit az előző hozzászólásomat ;)

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206912 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Alatar írta:

Alyr Arkhon írta: Ehhh...
A világ teremtése le van írva a Bibliában az igaz, de a felsorolt személyek életkora alapján mindennek valamikor Kr. e. 4000 körül okt 23-a délután kellett volna bekövetkeznie, és azóta tudjuk, hogy mégsem akkor volt. Tehát a két időpont között mégiscsak eltelt idő ami nem nevezhető "Bibliai idők"nek, mert nem szerepel a Bibliában, de mégiscsak megtörtént. A Biblia mint történelmi forrás csak a Kr.e. 1. évezredtől használható. (akkor is -mily meglepő :D - erősen zsidó szemszögből tárgyalja az esményeket)

Tehát azt mondanám, hogy a Biblia azt írja le, amire az emberek emlékeznek a világ teremtéséből, a Szilmarilok meg azt amire a tündék. Sok motívum egyezik... :D
(mielőtt bárki felháborodna, hogy én itt miket Istenkáromlok, megjegyezném, mindez csak fikció, azt alátámasztandó, hogy Arda=Föld)

Én is állítom saját (de nem egyedüli) véleményem miszerint az író maradjon írónak, ls ne legyen Isten, se bármiféle próféta, aki látomásaiban látta, hogy Arda volt.
Ő ezt leírta, mert író volt és nagy képzelőereje volt, de csak a képzeletünkbe teremtett valamit, nem igazából. És ő ezt jól tudta.


Attól, ír egy olyan könyvet, ami szerint a világ teremtése és a Bibliai idők közé még ez is bekerül, nem veszi át Isten helyét, sem nem lesz próféta. Egyszerűen kitalált valamit. Vagy rájött valamire ;)
Nem vonja kétségbe Isten létét, sem cselekedeteit.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja - 20 éve 2 hónapja #206911 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Ehhh...
A világ teremtése le van írva a Bibliában az igaz, de a felsorolt személyek életkora alapján mindennek valamikor Kr. e. 4000 körül okt 23-a délután kellett volna bekövetkeznie, és azóta tudjuk, hogy mégsem akkor volt. Tehát a két időpont között mégiscsak eltelt idő ami nem nevezhető "Bibliai idők"nek, mert nem szerepel a Bibliában, de mégiscsak megtörtént. A Biblia mint történelmi forrás csak a Kr.e. 1. évezredtől használható. (akkor is -mily meglepő :D - erősen zsidó szemszögből tárgyalja az esményeket)

Tehát azt mondanám, hogy a Biblia azt írja le, amire az emberek emlékeznek a világ teremtéséből, a Szilmarilok meg azt amire a tündék. Sok motívum egyezik... :D
(mielőtt bárki felháborodna, hogy én itt miket Istenkáromlok, megjegyezném, mindez csak fikció, azt alátámasztandó, hogy Arda=Föld)

Én is állítom saját (de nem egyedüli) véleményem miszerint az író maradjon írónak, ls ne legyen Isten, se bármiféle próféta, aki látomásaiban látta, hogy Arda volt.
Ő ezt leírta, mert író volt és nagy képzelőereje volt, de csak a képzeletünkbe teremtett valamit, nem igazából. És ő ezt jól tudta.

A zsidó szemszög mint tudjuk nem véletlen mert ők voltak(!) a kiválasztott nép és Isten a zsidókon keresztül kilatkoztatta ki sokszor magát. Hogy miért a zsidókon keresztül? Mert Ábrahám volt az, aki a pogányok közt felismerte mint Egy Istent.
Persze azóta volt Jézus Krisztus aki azt mondta, hogy minden ember vendég az én Uram asztalánál, tehét nincs már választott nép, és ezt a zsidók a mai napig nem bírják elfogadni, de ebbe nem megyek bele, a lényeg az fent olvasható. ;)

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206906 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ehhh...
A világ teremtése le van írva a Bibliában az igaz, de a felsorolt személyek életkora alapján mindennek valamikor Kr. e. 4000 körül okt 23-a délután kellett volna bekövetkeznie, és azóta tudjuk, hogy mégsem akkor volt. Tehát a két időpont között mégiscsak eltelt idő ami nem nevezhető "Bibliai idők"nek, mert nem szerepel a Bibliában, de mégiscsak megtörtént. A Biblia mint történelmi forrás csak a Kr.e. 1. évezredtől használható. (akkor is -mily meglepő :D - erősen zsidó szemszögből tárgyalja az esményeket)

Tehát azt mondanám, hogy a Biblia azt írja le, amire az emberek emlékeznek a világ teremtéséből, a Szilmarilok meg azt amire a tündék. Sok motívum egyezik... :D
(mielőtt bárki felháborodna, hogy én itt miket Istenkáromlok, megjegyezném, mindez csak fikció, azt alátámasztandó, hogy Arda=Föld)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206903 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Azt nem tudom, de mondok egyszerűbbet, Frodó az első kötetben a Göncölszekeret látja (ez ismertebb az Orionnál és az összes többinél) amit a hobbitok Kaszásnak (vagyminek) hívnak, a tündék meg nem emlékszem hogyan. A csillagképekről tudvalévő, hogy csakis innen a Földről láthatóak így ebben az elrendezésben.

Ezt én minde elhiszem, de nem kéne szerepet cserélnie írónak és Istennek.
Tolkien sem akart és szerintem most forog a sírjában, ha mi azt állítjuk, hogy az a Föld amit mi taposunk az régen Arda volt.
Dehogyis! Tolkien maximum eljátszott a gondolattal, de nem Isten, aki meg tudja teremeteni és nem is próféta, hogy meg tudja mondani mi volt A Bibliai kor előtt (amiről ha beszélünk elárulom, hogy tudjátok, hogy az mindennek a kezdete a Bibliai kor. Istennel(!) és az éggel és a Földdel
"Kezdetben teremtette Isten az eget és a Földet"
Ez a Föld, hogy Középfölde volt-e senki sem mondhatja meg és ez senkinek sem a feladata, Tolkien szerint is, aki megmaradt írónak és egy nagy mitológia megalkotójának, egy zseniális elmének, aki nagy képzelőerővel bírt de csak ennyi.
Nem mondhatja, meg hogy mi mi volt azelőtt, hogy ez lett volna, meg ilyenek. Úgyhogy senki se mondja, hogy "bizonyítva van", hogy Arda = Föld.
Egy frászt.
Az nem bizonyíték, amit egy író leír, mert olyat én is tudok írni. Meg bárki.
Mellesleg a kitalált történetek is mind a Földön játszódnak (gondolok most akármilyen balladára) mégsem történtek meg.
Ezt a különbséget fel kell fogni és érteni is kell.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206898 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Azt nem tudom, de mondok egyszerűbbet, Frodó az első kötetben a Göncölszekeret látja (ez ismertebb az Orionnál és az összes többinél) amit a hobbitok Kaszásnak (vagyminek) hívnak, a tündék meg nem emlékszem hogyan. A csillagképekről tudvalévő, hogy csakis innen a Földről láthatóak így ebben az elrendezésben.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.004 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére