Rejtélyek Középföldéről

Több
20 éve 3 hónapja #199291 Írta: Csele
Csele válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Dehogynem. Sauron szvsz nem győzte volna le, de az utolsó dalába beleszőtte a Testvérmészárlás "témáját" (olvasd el milyen gyönyörű, és mesteri!) és ezzel tudta legyőzni Finrodot.


Egyik kedvenc részem a Szil-ből!!!
S nagyon jól példázza azt is, hogy az számított, hogy elhagyták Valinort, s nem az, hogy mit tette előtte-utána. Az átok mindekit utolért.

Ha adhatnék valamit, az a szív nyugalma lenne,
melyet az élet minden pillanatában megőrizhetsz,bármi történjék veled

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #199090 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Namarie/Alatariel írta: Felagund: hogy érted az átoknak való ellenszegülést?


Úgy, hogy "visszafogták" magukat, és nem engedtek egyrészt a Szilmarilok utáni vágynak, másrészt a saját (félig meddig természetükből fakadó) gőgjüknek. (Szvsz egy Fëanor-fi nem szocializálta volna olyan szépen az adánokat, mint tette azt Finrod... :roll: )

Namarie/Alatariel írta: Ha Mandos jóslatát nem átoknak, hanem jóslatnak veszük, úgy Finrod nem szegült ellenne semminek,. Szauron esetében egy magánál nagyobb hatalmat hívott ki.


Dehogynem. Sauron szvsz nem győzte volna le, de az utolsó dalába beleszőtte a Testvérmészárlás "témáját" (olvasd el milyen gyönyörű, és mesteri!) és ezzel tudta legyőzni Finrodot.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 3 hónapja #198729 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Ha már átok: szerintem Mandos átka nem átok, hanem inkább ok-okozati lánc felsorolása. Ha ezt teszitek, akkor ez és ez fog következni.. a valák nem büntető hatalmak szvsz..

Felagund: hogy érted az átoknak való ellenszegülést?

Ha Mandos jóslatát nem átoknak, hanem jóslatnak veszük, úgy Finrod nem szegült elllenne semminek,. Szauron esetében egy magánál nagyobb hatalmat hívott ki. Feanor fiai pedig magukra kérték az átkot..

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #196550 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Angwen: az átok sztem pont arra vonatkozott, hogy a bennük levő balsorsnak nem tudtak ellenszegülni (mint tette pl. Fingolfin, vagy Finrod). Morgothnak nagyon nagy hatalma volt Középfödén (Középfölde=Morgoth's Ring ;) ), úgyhogy sok mindent megtehetett. A Valák meg ugye jóval hatalmasabbak, úgyhogy ők egy egész népet is tudtak átokkal sújtani...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja - 20 éve 3 hónapja #196233 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Hát, például sokat töprengtem már rajta, hogyan is hatott pontosan Morgoth átka, amellyel Húrin gyermekeit sújtotta. Az rendben van, hogy ott szúrt ki velük, ahol csak tudott, de sok olyan balszerencse is érte őket, amiben közvetlenül nem volt benne az ellenség keze, például az, hogy a két testvér pont egymásba szeretett (mert ez ugyebár korántsem törvényszerű, még ha nincsenek is tisztában a rokoni viszonnyal), vagy a Saeros-incidens, vagy akár az, hogy Túrin véletlenségből megölte Beleget. Tehát azt kell feltételeznem, hogy Morgoth átka a konkrét intézkedésein túl valami mással is sújtotta Túrint, valami olyannal, amit magában hordozott. Pontosan hogy működhetett ez? Morgoth hogy tudta elérni, hogy pusztán a szavával ekkora hatást tegyen egy távol lévő, alkalmasint sosem látott emberre, és mibe került ez neki? Mert valamibe biztos, különben egyszerűen megátkozott volna mindenkit a földön.
Vagy ottvan ugyebár Fëanor és fiai esküje, amit nem szeghetnek meg. Vajon egyfajta belső késztetést helyezett ez beléjük? Vagy a tudatukban működött inkább?

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #196210 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Angwen írta: Nem tudom, ide illik-e, de régóta töprengek rajta, hogy mi is lehet pontosan a működési mechanizmusa Középföldén az átkoknak és az esküknek?


Ezt pontosítsuk kicsit.

[size=9:g76awu0k]Ez a topik azoknak a problémáknak lett szentelve, amelyek valamiféle belső ellentmondást hordoznak, és amelyekre a válasz nem egyértelműen vagy pontosan vezethető le a tolkieni szövegekből, hanem kicsit (vagy nagyon) agyalni kell rajtuk.[/size]

Szóval, pontosan melyik eskü, és melyik átok a problémás?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #196122 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Angwen írta: Nem tudom, ide illik-e, de régóta töprengek rajta, hogy mi is lehet pontosan a működési mechanizmusa Középföldén az átkoknak és az esküknek?

Hű, ez valóban jó kérdés! 8O

Engem is sokat foglalkoztatott...

Légyszi, valami bölcs koponya válaszoljon!

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #196036 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Nem tudom, ide illik-e, de régóta töprengek rajta, hogy mi is lehet pontosan a működési mechanizmusa Középföldén az átkoknak és az esküknek?

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #193120 Írta: Nellas
Nellas válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta: Hasonlóak voltak, mint a váltott farkasok, hogy óriásgyíkokba lelkeket börtönzött be?


Úgy tudom, igen.

"Csak engedj élni... tüzekbe nézni...
tilinkószónál... mesét mesézni..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #193067 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta: Én még azt is el tudom képzelni, hogy a númenori menekülteket nézték óriásoknak az őslakosok.

Nagy a valószínűsége, mivel a númenoriak 7 láb magasak voltak, ami kb. 213.36 cm (1 láb= kb. 30.48 cm), szóval az még nekünk is magas. :) .
Lenne nekem is egy kérdésem: Morgoth miből tenyésztette ki a sárkányokat? Hasonlóak voltak, mint a váltott farkasok, hogy óriásgyíkokba lelkeket börtönzött be?

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #193022 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Nellas írta: Szeretnék kérdezni vmit: Óriások. Mit lehet tudni a középföldi óriásokról? Vannak egyáltalán? Ugye a legenda szerint a Helm-szurdoki várat (vagy várfalat, nem jut eszembe...) is ők építették. Meg Bilbóék a Hobbitban hallják a hangjukat a hegyen. Nos? :?:


Konkrétan csak a Hobbit említi az óriásokat. Valószínűleg Tolkien korai elképzelése volt az ő szerepeltetésük, később biztos elvetette az ötletet.
Ami a Helm-szurdok építését illeti, az ugyebár legenda. Én még azt is el tudom képzelni, hogy a númenori menekülteket nézték óriásoknak az őslakosok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #193001 Írta: Nellas
Nellas válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
ÓRIÁSOK??!!

léccii...

"Csak engedj élni... tüzekbe nézni...
tilinkószónál... mesét mesézni..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #192883 Írta: Legolin
Legolin válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Így már értem, akkor tényleg lehet, hogy Hetedkor. Furcsán hangzik... :roll:

... - very mátalo...

- Hold me.
- I can't.
/Edward Scissorhands/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191906 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

_Neo írta:

amanibhavam írta: Ez nem az, hogy JRRT valamelyik (vagy éppen "az") utolsó interjújában mondott valamit, hogy hova is kell elhelyezni időben Középfölde eseményeit, és ebből extrapolálták a hetedkort valki okosak?


Lehet. En levelre tippeltem... Ra kell kerdezni a Forodrim-os kobakoknal ß)


Levél... :wink:

a 211-es levél írta: May I say that all this is 'mythical', and not any kind of new religion or vision. As far as I know it is merely an imaginative invention, to express, in the only way I can, some of my (dim) apprehensions of the world. All I can say is that, if it were 'history', it would be difficult to fit the lands and events (or 'cultures') into such evidence as we possess, archaeological or geological, concerning the nearer or remoter part of what is now called Europe; though the Shire, for instance, is expressly stated to have been in this region (I p. 12). I could have fitted things in with greater versimilitude, if the story had not become too far developed, before the question ever occurred to me. I doubt if there would have been much gain; and I hope the, evidently long but undefined, gap* in time between the Fall of Barad-d


Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191901 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Én nem emléxem ilyen utalásra az utolsó Tolkien-interjúból, de nézzétek meg magatok:
volgyzugoly.uw.hu/tolkien/utsoint.php (Igaz, ez nem a teljes szöveg...)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191889 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta:

Ulmo írta:

_Neo írta:

Felagund írta: Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )


Ezt mintha mar lejatszottuk volna irl... ß)
Elso kor: 583 ev
Masodkor: 3441 ev
Harmad: 3021 ev

441 ev mar erosen nem "kb"...
Sokkal valoszinubb, hogy minden kor eleje/vege egy igen jelentos esemeny, mint ahogy a kereszteny vilag is Jezus szuletesetol szamitja az idot.

Ulmo?


Én csak azt nem értem, mitől lett 583 év az Első Kor. A legtöbb variáció szerint nagyjából 600 év volt.
Az igaz, hogy általában egy hatalmas jelentőségű eseménytől számítják az időt. De akkor miért nem Númenor pusztulásával ért véget a Másodkor?
_Neo: utána kéne nézni ennek a "hetedkornak"


Ez nem az, hogy JRRT valamelyik (vagy éppen "az") utolsó interjújában mondott valamit, hogy hova is kell elhelyezni időben Középfölde eseményeit, és ebből extrapolálták a hetedkort valki okosak?


Lehet. En levelre tippeltem... Ra kell kerdezni a Forodrim-os kobakoknal ß)

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191880 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

amanibhavam írta:

_Neo írta:

Sultanus írta: Egy kérdés, amit már biztos feltett valaki korábban, de én új vagyok...

Miért ábrázolják a tündéket és hobbitokat hegyes füllel (pl. a filmben)? Én sehol sem találtam erre utalást Tolkiennél. Van ennek valami "mitológiai"alapja, vagy a fantasy irodalomból került át utólag ez toposz Tolkien világába is? (a filmben egy praktikus oka biztos van: első pillantásra lehet látni arcról, hogy ki kicsoda)


Hogy mitologiai alapja van-e, nem tudom, de Tolkien emliti, hogy a tundek fule "hegyesebb" (more pointed), mint az embereke. A hobbitokra nem emlekszem, szerintem az o fuluk csak PJ okossaga miatt hegyes.

A fantasy irodalom Tolkien elott igencsak gyerekcipoben jart (bar letezett), sokkal valoszinubb az, hogy Tolkientol vettek at a fantasy irok.

PJ sok marhasagot csinalt...


tolkien.slimy.com/tfaq/Hobbits.html#HobbitEars


attol meg tul hegyes a filmben ß)

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191846 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta:

_Neo írta:

Felagund írta: Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )


Ezt mintha mar lejatszottuk volna irl... ß)
Elso kor: 583 ev
Masodkor: 3441 ev
Harmad: 3021 ev

441 ev mar erosen nem "kb"...
Sokkal valoszinubb, hogy minden kor eleje/vege egy igen jelentos esemeny, mint ahogy a kereszteny vilag is Jezus szuletesetol szamitja az idot.

Ulmo?


Én csak azt nem értem, mitől lett 583 év az Első Kor. A legtöbb variáció szerint nagyjából 600 év volt.
Az igaz, hogy általában egy hatalmas jelentőségű eseménytől számítják az időt. De akkor miért nem Númenor pusztulásával ért véget a Másodkor?
_Neo: utána kéne nézni ennek a "hetedkornak"


Ez nem az, hogy JRRT valamelyik (vagy éppen "az") utolsó interjújában mondott valamit, hogy hova is kell elhelyezni időben Középfölde eseményeit, és ebből extrapolálták a hetedkort valki okosak?


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191838 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta:

Ulmo írta:

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta:

Ulmo írta: Legolin: a Szilmarilok szerint tízezer évszázad alatt fáradnak bele a tündék a világba, de ennyi idő nem telt el Arda keletkezése óta (legalábbis Tolkien műveiben nem).

Ezt hol írja? :hein: Nem emléxem rá. :?

a Szilmarillion első fejezete írta: A tündék nem halnak meg, amíg a világ él, csak akkor, ha megölik őket, vagy a bánat elemészti őket (ez a két halál őket is elérheti), a korral erejük nem csökken, kivéve, ha belefáradnak tízezer évszázad gyötrelmeibe...

Ezer köszönet. Most már beugrott. ;) :)


Szerintem a tízezer évszázad itt nem pontos időmeghatározás, hanem a borzalmasan hosszú idő elteltét akarja jelölni... :?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191823 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

_Neo írta:

Felagund írta: Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )


Ezt mintha mar lejatszottuk volna irl... ß)
Elso kor: 583 ev
Masodkor: 3441 ev
Harmad: 3021 ev

441 ev mar erosen nem "kb"...
Sokkal valoszinubb, hogy minden kor eleje/vege egy igen jelentos esemeny, mint ahogy a kereszteny vilag is Jezus szuletesetol szamitja az idot.

Ulmo?


Én csak azt nem értem, mitől lett 583 év az Első Kor. A legtöbb variáció szerint nagyjából 600 év volt.
Az igaz, hogy általában egy hatalmas jelentőségű eseménytől számítják az időt. De akkor miért nem Númenor pusztulásával ért véget a Másodkor?
_Neo: utána kéne nézni ennek a "hetedkornak"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191809 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

_Neo írta:

Sultanus írta: Egy kérdés, amit már biztos feltett valaki korábban, de én új vagyok...

Miért ábrázolják a tündéket és hobbitokat hegyes füllel (pl. a filmben)? Én sehol sem találtam erre utalást Tolkiennél. Van ennek valami "mitológiai"alapja, vagy a fantasy irodalomból került át utólag ez toposz Tolkien világába is? (a filmben egy praktikus oka biztos van: első pillantásra lehet látni arcról, hogy ki kicsoda)


Hogy mitologiai alapja van-e, nem tudom, de Tolkien emliti, hogy a tundek fule "hegyesebb" (more pointed), mint az embereke. A hobbitokra nem emlekszem, szerintem az o fuluk csak PJ okossaga miatt hegyes.

A fantasy irodalom Tolkien elott igencsak gyerekcipoben jart (bar letezett), sokkal valoszinubb az, hogy Tolkientol vettek at a fantasy irok.

PJ sok marhasagot csinalt...


tolkien.slimy.com/tfaq/Hobbits.html#HobbitEars


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191795 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Ulmo írta:

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta:

Ulmo írta: Legolin: a Szilmarilok szerint tízezer évszázad alatt fáradnak bele a tündék a világba, de ennyi idő nem telt el Arda keletkezése óta (legalábbis Tolkien műveiben nem).

Ezt hol írja? :hein: Nem emléxem rá. :?

a Szilmarillion első fejezete írta: A tündék nem halnak meg, amíg a világ él, csak akkor, ha megölik őket, vagy a bánat elemészti őket (ez a két halál őket is elérheti), a korral erejük nem csökken, kivéve, ha belefáradnak tízezer évszázad gyötrelmeibe...

Ezer köszönet. Most már beugrott. ;) :)

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191785 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta: Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )


Ezt mintha mar lejatszottuk volna irl... ß)
Elso kor: 583 ev
Masodkor: 3441 ev
Harmad: 3021 ev

441 ev mar erosen nem "kb"...
Sokkal valoszinubb, hogy minden kor eleje/vege egy igen jelentos esemeny, mint ahogy a kereszteny vilag is Jezus szuletesetol szamitja az idot.

Ulmo?

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191783 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Sultanus írta: Egy kérdés, amit már biztos feltett valaki korábban, de én új vagyok...

Miért ábrázolják a tündéket és hobbitokat hegyes füllel (pl. a filmben)? Én sehol sem találtam erre utalást Tolkiennél. Van ennek valami "mitológiai"alapja, vagy a fantasy irodalomból került át utólag ez toposz Tolkien világába is? (a filmben egy praktikus oka biztos van: első pillantásra lehet látni arcról, hogy ki kicsoda)


Hogy mitologiai alapja van-e, nem tudom, de Tolkien emliti, hogy a tundek fule "hegyesebb" (more pointed), mint az embereke. A hobbitokra nem emlekszem, szerintem az o fuluk csak PJ okossaga miatt hegyes.

A fantasy irodalom Tolkien elott igencsak gyerekcipoben jart (bar letezett), sokkal valoszinubb az, hogy Tolkientol vettek at a fantasy irok.

PJ sok marhasagot csinalt...

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191779 Írta: Sultanus
Sultanus válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Egy kérdés, amit már biztos feltett valaki korábban, de én új vagyok...

Miért ábrázolják a tündéket és hobbitokat hegyes füllel (pl. a filmben)? Én sehol sem találtam erre utalást Tolkiennél. Van ennek valami "mitológiai"alapja, vagy a fantasy irodalomból került át utólag ez toposz Tolkien világába is? (a filmben egy praktikus oka biztos van: első pillantásra lehet látni arcról, hogy ki kicsoda)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191753 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta: Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )


Hát így belegondolva elég nagy időhatárokkal számolhatta a 3000et...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191734 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről
Csak mer' ez a hetedkor nekem gyanúsan ismerős a MAGUS-könyvekből... :roll:

Amúgy valamelyik HoME-ben benne van, hogy Tolkien kb 3000 évet számolt egy korra (kivéve az elsőt, ahol ugye Beleriand pusztulása vis major volt... ;) )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191727 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Felagund írta:

_Neo írta:
Es azota sem. Elfileg a hetedkorban jarunk, a 14. yén 130. loajaban, egeszen pontosan.


Hetedkor? Ez hogy jött ki???


Ez jo kerdes ß)
Asszem a Forodrim szamolgatott, es erre az eremenyre jutottak ß)

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191714 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta:

Ulmo írta: Legolin: a Szilmarilok szerint tízezer évszázad alatt fáradnak bele a tündék a világba, de ennyi idő nem telt el Arda keletkezése óta (legalábbis Tolkien műveiben nem).

Ezt hol írja? :hein: Nem emléxem rá. :?

a Szilmarillion első fejezete írta: A tündék nem halnak meg, amíg a világ él, csak akkor, ha megölik őket, vagy a bánat elemészti őket (ez a két halál őket is elérheti), a korral erejük nem csökken, kivéve, ha belefáradnak tízezer évszázad gyötrelmeibe...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 4 hónapja #191640 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Rejtélyek Középföldéről

Obi-Wan (Ben) Kenobi1 írta:

Ulmo írta: Legolin: a Szilmarilok szerint tízezer évszázad alatt fáradnak bele a tündék a világba, de ennyi idő nem telt el Arda keletkezése óta (legalábbis Tolkien műveiben nem).

Ezt hol írja? :hein: Nem emléxem rá. :?

Még vhol a jó legelején.... :roll:

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.165 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére