Gondolatok

Több
22 éve 1 hónapja #70582 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok

Az idézetet Várkonyi Nándor Varázstudomány című könyvéből vettem.

A reformációról eszembe jut néhány dolog. Szerintem a történelem során folyamatos süllyedésnek, degenerációnak vagyunk áldozatai. Mondhatjuk, hogy a világ fejlődik, meg a tudomány, stb - de mindez csak a materiális oldal. a spiritualitás folyamatosan hanyatlik, egyre gyorsabban - párhuzamosan és teljesen összefonódva a modern ember által "fejlődésnek" nevezett izével. Ezért anyagiasodott el a világ, ezért lett ennyire rövidlátó ( :arrow: demokrácia, x éves kormányzati ciklusok, folyamatos marakodás a pénzen).
A legnagyobb hiba sztem a tradíciók megkérdőjelezése volt:
mindenekelőtt a reneszánsz, amit a modern tudomány, stb megalapozásának tartunk - aztán ezzel párhuzamosan a polgárság öntudatra ébredése, és a reformáció: közvetlenül akartak kapcsolódni az Istenhez - ebből nőtt ki jó két évszázaddal később a felvilágosodás, ami a legnagyobb mérföldkő volt ebben a negatív folyamatban - és ezután, mint látjuk, már nincs visszaút, egyre több mindent meg lehet kérdőjelezni, és ezt meg is teszik (ebben élen járnak az ún. "liberálisok" - na ez is egy fura dolog...).
csak ezt akartam hozzáfűzni...

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70498 Írta: Fimbrethil
Fimbrethil válaszolt a következő témában: Gondolatok
Éerdekes Cueddo idézete de nem értek vele egyet
miért lennének dicsöségesek a keresztes háboruk?az eredeti iszlám tanitásbam a dzsihádot csak a hit védelmére használták, nem terjesztésére és szvsz a korban még nem fajult el,igy nem is fenyegették europát :arrow: nem jo az idézetben szereplö indok
és hát mint minden hábotuban itt is egy csomoan haltak meg
talán az egyetlen haszon az volt hogy eu megismerkedet az arab világgal igy pl fellendült a kereskedelem,kitágult a látokör stb

Aki Istenhez beszél, arról azt mondjuk, imádkozik,
akihez Isten beszél, arról azt mondjuk, megőrült.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70469 Írta: Batti
Batti válaszolt a következő témában: Gondolatok
A középkorról elég keveset tudok, bár elég sokan írnak és beszélnek róla. Viszont, ahogy én látom erős szellemi áramlatok határozták meg azt a korszakot főleg a végét. Olyanok amelyek jelentősen kihatottak a későbbi korokra némelyik máig érezhető hatású. Nézzük például a reformációt (mármint a vallásit) Ahhoz, hogy olyan méreteket öltsön, sok egyéb nem kevésbé fontos dolog mellett legalább két dolog kellett. Egyrész egy elvilágiasult, megosztott (volt idő amikor három Pápa vallotta magát legitimnek), velejéig romlott egyház, másrészt, az emberek részéről, igény a szellemi fejlődésre és élményekre. Viszonylag kevés ismeretttel rendelkezem a korra vonatkozóan de érdekesnek tartom a vizsgálatát. Nem rég olvastam (az író nevére nem emlékszem így első olvasásra) a Huszitizmus története címü könyvet. Az író erős nacionalizmusától és az ebbből fakadó rendszeres névsorolvasástól eltekintve érdekfeszítőnek találtam. A Német Római Császárság vagy a Római Király intézménye kicsit más megvilágításba került, sőt így vissza tekintve nem is tudom mit tanítottak nekem korábban. Sokat hallani a Zsigmond korabeli Magyarországról, már értek pár dolgot ami miatt virágzásnak mondják azt a kort. Ez igy elég homályos és konkrétumoktól mentes, de jobbára az ismeretek is azok melyeket birtokolok. Mindenesetre azt látom, hogy ahol a létszükségletek kielégítése már nem okozott problémát, ott erős igény ébredt a leki és értelmi fejlődésiránt. Az ismeretek bizonyos menyisége fölött pedig a korábbi szellemi és leki vezetők álszentsége is nyilvánvalóvá vált az emberek előtt. Még valami, azt mindenképp látni kell, hogy az akkor élt emberek legalább olyan világosan tudtak gondolkodni, ha a megfelelő információk és tudás birtokába jutottak, mint a mai ember hasonló körülmények között.

Este hazafelé menet halgatni szoktam a rádiót az autóban, rendszerint a slágert. Az embert bármikor érheti csalódás. Nos véleményem szerint kevés kiábrándítóbb van, mint Bob Dylan Knockin' on heaven's door-ja után a Dolly-Roll Riviéra címü szösszenetét hallani. Viszont otthon újfent megnéztem a Kétszáz éves ember (bicentennial man) c. filmet. Kedvenceim közé tartozik. Igen elgondolkodtató álomásokon keresztül jut el a robot az emberi kiteljesedésig. Mindenesetre, és nem csak e film miatt nem árt ha elgondolkodunk azon mitől is vagyunk Emberek, így nagybetűvel. Mert a biológiai, genetikai alap szvsz nem a legnyomósabb érv. Ma reggel felhívott egy ismerősöm és megköszönte, hogy ajánlottam neki a filmet és utána jót beszélgettünk. Kevés ilyen összecsengő élményem volt eddig.

"Kane o Keizai Suru"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70468 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok
Kicsit egyoldalú, de érdekes.
Cueddo, honnan van az idézet?


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70461 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ez tényleg érdekes...

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70455 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok

Találtam egy érdekes szöveget az egyik korábbi témával kapcsolatban (feudalizmus/királyság <--> demokrácia). Ennek segítségével sikerült végre megértenem a középkornak azt az arcát, amit eddig nem láttam.

A pogány misztériumhívő az istenhez vezető utat kereste, minthogy a lelki élmény s a közvetléen intuíció feltárhatja előtte az isteni lényeget; a keresztény hívő &#8211; az egész középkoron át &#8211; ugyanezt az utat kereste, a via unitivát, a misztikus egyesülést Istennel, deifikációt, henósist, megistenülést, mert csak Általa szabadulhatunk meg a Gonosztól, kinek rontó eszközei az anyag, a földi javak, a test. Az ész, a ráció törekvései háttérbe szorultak, nem a természet, az anyagi valóság reális megismerése lett a cél, hanem a lélek törekvéseinek érvényesítése, az eszmék, az erkölcsök, a hit, azaz Isten szolgálata. A &#8222;világkép&#8221; spiritualizálódott, valóban szellemivé lett, s ez az átszellemített szemlélet nemcsak a pogány arisztotelizmust tette a vallás szolgálójává (ancilla theologiae), hanem az összes tudományokat; nemcsak a tudományokat, hanem az embert is; nemcsak az embert, hanem az egész életet s e révén a történelmet. Ez a szellem teremtette meg a történelem leghumánusabb jogrendjét, illetve társadalmát, a feudalizmust, nyombían Róma barbár és emberellenes berendezkedésének felbomlása után; ez teremtette meg a legideálisabb eszme- és erkölcskultuszt, a lovagságot s vele Európa fénykorát; ez teremtette meg a legtökéletesebb kultúra- és civilizációterjesztő intézményét, a szerzetességet. Ez tette lehetővé a keresztes hadjáratokat, vagyis a pápák lángelméjű elgondolásának megvalósítását, hogy a mohamedán veszedelmet szülőfészkén fojtsák el; ez félezredévvel kitolta Bizánc bukását, s így megmentette Európát. Természetesen kitermelte önmagának fonákjait is, a merev dogmatizmust, az erőszakos hitvédelmet és a kasztérdekek önző szolgálatát. A hit gyengülésével a fonák került felül, az elfajulással a világképnek is el kellett tűnnie.



Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70444 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok

Laegolas írta: Sajnos sok esetben az "Egyhaz" es az adott vallas kinyilatkoztatojanak a tanitasai ket teljesen kulonbozo dolog.

Majdnem mindig... :crying: szerintem.

Egyébként a Momo-t én is olvastam, bár ez épp nem túl témábavágó... :roll: :wink:
[size=9:ciji9r0g](Eia: és Idegenvezető Gigi!)[/size]

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70434 Írta: E. Eia Ayna
E. Eia Ayna válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ring: Én olvastam... Éljen Momo, Hora és KassziopEIA! :mrgreen: ;) (Éljek!) :hello:

Tűznél ülök, s elgondolom,
hajdankorok embereit,
s hogy jönnek Majdanok, miket
már mások látnak itt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70433 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Gondolatok
"A férfiak a teremtés koronái. A nők pedig felveszik a koronát."
Bocs, ezt nem tudtam kihagyni :D !
A Momot ki olvasta? Egy hihetetlen jó történet
az időről és a gyermekről aki visszahozta az időnket. A Végtelen történet írójától.

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70389 Írta: Beleg Cúthalion
Beleg Cúthalion válaszolt a következő témában: Gondolatok
Jaja,

Sajnos sok esetben az "Egyhaz" es az adott vallas kinyilatkoztatojanak a tanitasai ket teljesen kulonbozo dolog.

Laegolas

"Ab sagittae Ungarorum libera nos Domine!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70387 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok

Ancalimon írta: Hozzátéve persze (mintegy új irányt kanyaritva a diskurzusnak), hogy mondjuk maga Jézus semmilyen formában nem utalt arra, hogy a nők bármilyen tekintetben hátrányba lennének a férfiakhoz képest. Ő végig felebarátokról beszélt és példázataiban vegyesen szerepeltek nők és férfiak. Azt csak a későbbi keresztény egyházak magyarázták bele a viselkedésébe, hogy a tanítói/papi hivatásra csak férfiak alkalmasak (a hivatalos ideológia az, hogy mind a 12 általa kiválasztott apostol férfi volt...)


Ideológiát mindenre lehet találni. Én is nagyon jó bibliai idézetek tudok felhozni arra vonatkozólag, hogy miért nem kellett (mi több, nem szabadott) ma levinnem a szemetet.
Ha jól tudom, a Koránban sincs benne a legnagyobb része azoknak az elveknek, melyek nevében a nőket az iszlám vallású férfiak olyan embertelen körülmények között tartják. (Bocsi, NEKEM nem lehet megmagyarázni, hogy az a nőknek jó, mert védi őket. :!: )
A keresztény egyházak ugyanezt csinálták, csak nem Allahra és Mohamedre hivatkozva, hanem Istenre és Jézusra.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70383 Írta: Beleg Cúthalion
Beleg Cúthalion válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ertem mit mondasz es meg is ertem :)

Hogy nincsenek a noi bodhiszattvak tulreprezentalva, ebben reszben igazad van, ertem ezalatt a tortenelmunkben fizikai hus-ver alakban megjelent bodhiszattvakat. Mondjuk kozuluk egy Tara, szerintem ismered is :)

Viszont a buddhatermeszet 3 sikon jelenlevo aspektusai kozul mar a masodik, a szambogakaja aspektus abrazolasaiban megjelenik az, hogy ferfi es noi principium nem elvalaszthato, egyik sincs a masik nelkul, tehat onmagaban mindketto ures. Mindegy, nem is ez a lenyeg, hanem az hogy a noi principium, mas szoval a bodhiszattvak noi aspektusa. Ilyen szinten mar nincs szo norol es ferfirol, ezert barmelyik formaban lehet abrazolni egy bodhiszattvat -bar en inkabb a buddha aktivitast mondanam helyette.

Na, szal mielott nagyon elkanyarodunk a dolgoktol, csak annyi, hogy fizikai valojukban megjelent noi boddhiszattva forma nem sok volt eddig a tortenetunkben, de dakini annal tobb :) sot, azok csak nok, ha megfigyeled.

Azzal kapcsolatban amit mondtal csak egy dolgot pontositanek. Meghozza azt, hogy nem egyenranguaknak nem tartotta Buddha a noket, hanem masnak tartotta mint a ferfiakat. De ugyanilyen komoly gondok voltak a ferfiakkal is, csak mas teren.
Amig a nok nagyon lelkizosek voltak, addig a ferfiak nagyon kemenyek voltak.
De ezt felhasznalta a tanitasaihoz, megpedig ugy, hogy a ferfiaknak nyilegyenes kategorikus tanitasokat adott, a nok viszont olyan gyakorlatokat kapnak, amiben az erzelmeiket hasznaljak fel a gyakorlasra.
Pl. vannak gyakorlatok amelyek irant sokkal fogekonyabbak a nok es sokkal tobb no gyakorolja emiatt (pl Cso).
Lehet hogy kicsit ez zavarosnak tunik, nem mindig allok a fogalamzasi skala tetejen :lol:
Ja, es Avalokitesvara (Csenrezi) altalaban ferfi alakban van abrazolva, 16 eves hercegkent.

Ami meg a tudasomat illeti, hat azzal a kevessel ami van nem allnek ki orszag-vilag ele :lol:

Laegolas
U.i.: Bocs mindenkitol ha nagyon OFF volt.

"Ab sagittae Ungarorum libera nos Domine!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70377 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok
Köszönöm Laegolas. Ismereteid a Tant illetően lenyűgözőek! (Bár én ennyit tudnék a Taoizmusról...)

Azért a kis ördög nem alszik: amit leírtál igazából csak pontosította amit mondtam: Buddha a tan megőrzésének szempontjából ebben az aspektusban nem tartotta egyenrangúnak a női szerzeteseket a férfiakkal. Ezt természetesen nagyon árnyaltan, és a kor általános ideológiájához képest roppant felvilágosultan kezelte (hiszen az összes korabeli vallási tendenciával ellentétesen ő végül elfogadta ezt a fajta aktivitást).
Anélkül, hogy ezzel szándékosan provokálnám a vitát jelzem: nem gondolom, hogy egy női testbe született lélek, pusztán az általad jellemzett specifikus női jellemzők miatt nehezebben érhetne el a lelki/szellemi fejlődés magasabb fokaira, vagy mondjuk hogy abban az életében eleve el lenne zárva előle a Megvilágosodás felé vezető út (igaz a bódhiszattvák között nincsenek túlreprezentálva a hölgyek... Bár, Avalokitesvarát ha jól tudom női alakban tisztelik!)

Természetesen ég és föld a buddhizmus ilyen irányú felvilágosultságnak tekinthető minmális megkülönböztetése és mondjuk a monoteisztikus vallások ezzel szöges ellentétben álló korai értékrendjének meztelen hátrányos megkülönböztetése...

Hozzátéve persze (mintegy új irányt kanyaritva a diskurzusnak), hogy mondjuk maga Jézus semmilyen formában nem utalt arra, hogy a nők bármilyen tekintetben hátrányba lennének a férfiakhoz képest. Ő végig felebarátokról beszélt és példázataiban vegyesen szerepeltek nők és férfiak. Azt csak a későbbi keresztény egyházak magyarázták bele a viselkedésébe, hogy a tanítói/papi hivatásra csak férfiak alkalmasak (a hivatalos ideológia az, hogy mind a 12 általa kiválasztott apostol férfi volt...)


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70373 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
" Semmim sincs, s nem félek semmitől. Ezért vagyok szabad..."

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70273 Írta: Beleg Cúthalion
Beleg Cúthalion válaszolt a következő témában: Gondolatok

Ancalimon írta:

Darkman írta: A Koránnal és az összes többi szent irattal pedig az a bajom, hogy azok alapjaiban abszolúte mellőzték a férfihatalmat, sőt, ellene voltak. Kifejezetten az egyensúlyt hangoztatták, mint pl. Buddha. Csakhogy a férfiközpontú világ hamar rácsapott ezekre, és koholt magának egy egyedi, saját vallást. Eldeformálta, szétszabdalta, hogy megtarthassa a hatalmát :(


A buddhista hagyomány szerint Buddha eleinte nem akarta engedni, hogy nők is szerzetesek legyenek, de miután sokat könyörögtek neki megengedte. Azért hozzátette: ha nők nem lettek volna szerzetesek, akkor a tan 1000 éven keresztül állna fenn romlatlanul. Viszont így csak 100 évig örzi meg eredeti mivoltát...

Szóval Buddha sem volt kivétel...


Ezt kicsit felreertetted, nem azert mondta mert a nok megrontjak a dolgot, hanem mert a nok mashogy latjak a vilagot, es ez az igazsag. A noknek fontos a kulso peldaul, altalanossagban a ferfiaknal tobbet adnak az anyagi dolgokra is, es az erzelmeik intenzivebben nyilvanulnak meg mint a ferfiake. Sokszor erzekenyebbek is.
A Dharma ugye arra tanit meg hogy ne az erzelmeink sodorjanak az eletben, ahogyan egy megvadult lo rancigalja ide-oda a fogatot maga utan, hanem tudjuk kezben tartani a gyeplot es ha nagyon zabolatlan a lo akkor is tudjuk megszeliditeni.
Viszont minel inkabb az erzelmei befolyasa alatt van egy ember, annal nehezebb a dolga ebben a temaban. Es ugye a nok koztudottan lelkileg is erekenyebbek, erzelmesebbek, konnyen sirnak, nevetnek, gyulolnek.
Szoval nem himsovinizmusbol mondta Buddha ezt, hanem csak tenyeket kozolt. :lol:

Azt is figyelembe kell venni, hogy akkoriban (kb 2500 eve es regebben) arrafele sokkal masabbak voltak az emberek. Sokkal fogekonyabbak voltak a lelki eletre, nagyobb odaadassal tudtak gyakorolni, ezert igen komoly szabalyokat is konnyebben tudtak megtartani mint a mai ember. Ezert van az, hogy akkoriban a Theravadin buddhizmus (tehat a szerzetesi vonal) volt elterjedt, mert nem okozott kulonosebb gondot ez embereknek az az eletmod. Aztan idovel megjelent az igeny a vilagi gyakorlasra is.

Ha ismered Milarepa es Marpa eletet, akkor emlekezhetsz ra, hogy Marpa azt mondta Milarepanak (legjobb tanitvanyanak), hogy azokat a modszereket melyekkel ot tanitotta, ne alkalmazza a jovoben, mert a jovo szazadok emberei mar nem lesznek kepesek arra hogy megertsek es betartsak az ott eloirtakat. Ezert szukseg volt nehany dologban a valtoztatasokra, ami viszont nem jelenti azt hogy minosegeben vagy hatekonysagaban romlott volna a Dharma atadasa.

Egyebkent a Dharma egy-ket vonala megorizte az eredeti tisztasagat.

Laegolas

"Ab sagittae Ungarorum libera nos Domine!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70268 Írta: Tindomerel
Tindomerel válaszolt a következő témában: Gondolatok
Én még csak új vagyok ezen a fórumon, de most a napokban meg kellett tapasztalnom sajnos azt, amit már oly sokszor hallottam:

Hogy ha valami igazán értékes, akkor azt csak akkor vesszük észre, amikor elveszítjük.

Hát, én most elvesztettem, sajnos. De azért még az élet megy tovább. Meg kell tanulnunk értékelni az igazán fontos dolgokat.

Üdvözlettel:
Tindomerel

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70262 Írta: Aryante
Aryante válaszolt a következő témában: Gondolatok
Felvetődött bennem még egy gondolat:
Végül mindent, amit jónak hittünk, el kell veszítenünk ahhoz, hogy az igazán jót elérjük?

Aryante

Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. (Novalis)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70261 Írta: Aryante
Aryante válaszolt a következő témában: Gondolatok
Nagyon szép idézet... és nagyon igaz. Nem is lehetett volna pontosabban megfogalmazni. Engem is újra és újra ilyen helyzetek elé állít az élet.
Hiába is próbálnál erővel átkelni egy ilyen folyón. S ha a sors eléd hozza a Hemingway által említett "jobbat", egyszercsak azt veszed észre, hogy már a túlparton vagy, s a folyó ismét patakká szelídült.

Aryante

Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. (Novalis)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #70252 Írta: Cicaful
Cicaful válaszolt a következő témában: Gondolatok
"...tudtam hogyha végeszakad valaminek, akár rossz volt, akár jó, mindenképpen űr marad a helyén. Ha rossz volt, az űr magától megtelik, ha jó, csak úgy lehet megszűntetni, ha a helyébe az ember valami jobbat talál." (Hemingway)

Ezt az idézetet nemrég találtam, és most kezdem érezni, hogy mennyire igaz. Már régóta nyomaszt egy dolog elvesztése, de csak most kezdem megérteni miért. Hogy miért nem tudok rajta úgy átlépni, mint egy kis semmiségen. Mint egy kispatak, melyet ha meg akarnék közelíteni, hogy átlépjem, hirtelen megduzzadna és rohannó, széles folyóvá válna, mely elnyel, hacsak a közelébe megyek.

(...)

Tudom, hogy nemigen illett a témába, de az én gondolatom volt. Szösszenet abból, ami most épp lejátszódik bennem. És gondoltam leírom Nektek...

"A kihívás:
megmaradni önmagadnak egy olyan világban,
mely megpróbál olyanná formálni, mint a többiek"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69931 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
Hali

ÉSZAH:

"Egyenlőség addig nem lesz, amíg 2, azaz kettő ember van a világon. Ez így utópisztikusan hangzik, de igaz. A kettő közül az egyik mindig erősebb lesz, vagy nagyobb bunkója lesz, stb. Az egyik szükségszerűen uralkodni fog a másikon. Ilyen az ember. Ha nem ilyen lenne, akkor már nem ember lenne."

Nem uralkodni kell, hanem vezetni. Vannak, akik végrehajtanak, s vannak, akik újat ötölnek ki, s vannak, akikből vezetők lesznek. Nem uralkodók, hanem vezetők. Uralkodni teljesen felesleges, ugyanis mindannyian egymástól függünk. Ha én Neked rosszat teszek, azt én ugyanúgy megsínylem.

Ancalimon

"Szóval Buddha sem volt kivétel..."

Ó, ezt szomorú hallani... :(

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69792 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Gondolatok
Bp. XIII. ker. Pozsonyi út-Radnóti sarok mellett


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69747 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ancalimon: Igen, én is úgy emlékszem, hogy tőled hallottam róla. Csak nem voltam benne biztos, mert többen is beszélgettünk ott, és nem akartam butaságot írni.
Egyébként én is szívesen elolvasnám, de mondjuk még van pár Tolkien-mű, amit elolvasnék, csak nem kapható sajnos... :cry:
De ha már itt tartunk: lehet hogy hülye kérdés, de mi az a Pendragon? Valami könyvesbolt, gondolom. És hol van? Elég tudatlan vagyok az ilyen kérdésekben... :oops: :roll: :? [/b]

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69695 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Gondolatok
pont két napja vettem meg potom 1800 Ft-ért a Pendragonban, szerintem baráti ár


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69694 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ancalimon: Kíváncsivá tettél. Azt hiszem, megyek a tolkien.ru-ra letölteni a Lost Roadot. :itscool:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69686 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok
OK, akkor ezt jól félreértettem. Ezt mindenesetre nem tudtam, de nagyon érdekes...

ÉSzAH írta: Ancalimon, végre egy ember, aki olvasta a Szeretet művészetét. :hello:


Alapmű. Egymásnak kölcsönöztük, fénymásoltuk, stb. Emlékszem évekbe telt mire szereztem egy saját példányt. (Most meg persze megjelent újra, mindenkinek a figyelmébe ajánlom.)

Szerintem ez az egyetlen valóban értékes gondolati konstrukció, ami a pszichoanalízis nyomvonalán született (na jó Jungnak is volt néhány használható ötlete... :) )


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69682 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok

Ancalimon írta:

ÉSzAH írta: Egy helyen már írtam, hogy az emberi agy eredendően nőnemű.


Ezzel azért vitatkoznék, persze csak akkor, ha jól értem amit mondasz... Szerintem az emberi természetnek nincs eredendő orientációja, annak éppúgy része a férfiúi, mint a női principium... Ezek ugyan igazán a történelemben sohasem voltak egyensúlyban, de még lehetnek, és törekednünk is kell rá, hogy legyenek...


Vigyázat! Nem értetted jól! Az emberi léleknek nincs neme és valóban az emberi természetnek sincs eredendő nemi orientációja. Amiről én beszélek az biológiai jellemző és mint ilyen, tény. Az emberi agy lekezdettlegesebb embrionális állapotában kimutatható (ne kérdezd, hogyan, nem vagyok orvos, sem biológus, én is csak olvastam valahol), hogy nőnemű. Ugyebár a női és a férfi agy között vannak fiziológiai különbségek is (nőknél két részre oszlott broca-központ, férfiaknál egy részben maradt broca-központ, stb.) Aztán az eltérő kromoszómák okozta biológiai impulzus hatására kezd el átalakulni és felvenni a férfi agy fiziológiai jellemzőit.

Ancalimon, végre egy ember, aki olvasta a Szeretet művészetét. :hello:

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69677 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Kincső írta: De én úgy látom, a fiatalság (értsd: 10-18 év) einstandolta ezt a topicot! Vagyis nem, csak asszem mi írunk mostanság.


Hát azért araszolgat itt még néhány korosztály... Lassacskán, öregesen... :pimp:

Kincső írta: Hát akkor vessünk fel újat... ööö... mondjuk: Kinek mi a kedvenc könyve? (Ez most nem tudom honnan jött... :roll: )

Kedvenc és meghatározó könyveim:
Kahlil Gibran: A Próféta
Erich Fromm: A szeretet művészete
Weöres Sándor: Teljesség felé
J.R.R.T.: Szilmarillok
G. G. Márquez: 100 év magány
Jorge Semprun: Nagy utazás
Lao Ce: Tao te king
(Hm, most látom, hogy csupa férfi író, ebből még baj lesz... :lol: )

De ami szerintem az európai irodalom csúcsa, és egészen biztosan felülmúlhatatlan:
Virginia Woolf: Hullámok

Kincső írta: Egy másik kérdés: szerintetek Tolkien csak úgy kitalálta Középföldét, vagy álombeli látomásképekből tudta meg szép fokozatosan a dolgokat?


Hát én egy végtelenül racionális véglényként tengetem az életemet, és ezért helyből el kellene utasítanom ezt a koncepciót. Azonban amikor erre terelődik a szó, mindig sutba dobom az uralkodó világképemet és azt kell mondanom: a Tolkien-i világ egy ihletett életmű, amely racionálisan felfoghatatlan mélységeit tárja fel a valóságnak Mindenképpen több néhány irodalmi szövegnél...


Kincső: Gondolom tőlem hallottál erről a könyvről a táborban. A könyv címe "The Lost Road" (Az elveszett út) lett volna, ami a Númenor bukásával megváltozott világra, és a Valinorba vezető út elvesztésére utal). A történet három rétegű: egy angliai apáról és fiúról szól (Oswin és Alboin), akik egy másik rétegben az 1000 körüli longobárd és gepida személyeket testesítenek meg, illetve egy harmadik Númenorban (Elendil és Herendil) játszódik.
Az angliai képekben a tolkieni életrajzi utalásokkal átszőtt szereplők, éberen és álmukban megmagyarázhatatlan módon egy rég elfeledett világ (Númenor) képeivel, szavaival, tudásával telnek meg. Egy-egy ihletett pillanatban előbukkanó töredékből lassan összeáll az egész történet Iluvatarról, a valákról, Morgoth-ról, a szilmarilokról, a noldák lázadásáról, a beleriandi történetekről, és végül Númenorról, az Ajándék országáról. Lassan felbukkannak a tünde nyelvek elemei, szavai, töredékei (Ebben a szövegben szerepel a híres inye tye-méla, és egy sor más sehol másutt nem olvasható quenya töredék is).
A szöveg hátborzongató. Tényleg...

Egyébként a HoME 5. kötetében található (aminek az a címe, hogy "The Lost Road and other writings"). Erősen gondolkodom, hogy le kellene fordítani magyarra...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69676 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Aryante írta: Azt azonban érdemes megemlíteni, hogy egy-egy nagy hatalmú államférfi döntései mögött épp egy okos asszony állt...


Ez jól hangzik, de sajnos az utóbbi időben ez az elegáns mondat sokszor annak a megideologizálására szolgál, hogy miért nem kell magas vezető pozícióba nőket ültetni ("hiszen úgyis ott álnak a nagyhatalmú államférfiak mögött, és ez így van jól, maradjanak is ott...")

ÉSzAH írta: Egyenlőség addig nem lesz, amíg 2, azaz kettő ember van a világon. Egyenlőség addig nem lesz, amíg 2, azaz kettő ember van a világon.


Ismételten figyelmeztetnek kell a tisztelt feleket, hogy biztosan gyalogolunk a szemantikai viták mocsara felé... Mi is az az egyenlőség??
Két ember között biztos nincs, de egy bonyolult összetett társadalom, igenis képes az egyenlőség eszméjét a gyakorlatban működtetni, persze csak akkor, ha az egyenlőség alatt nem "egyformaságot" vagy a képességek/lehetőségek terén való homogenitást értenénk.
Én szivesebben használom az egyenjoguság kifejezést...

Láttam a "Velencei kurtizán"-t. Valóban alapmű, minél több vaskalapos férfitársamnak kellene megnézni...

ÉSzAH írta: Egy helyen már írtam, hogy az emberi agy eredendően nőnemű.


Ezzel azért vitatkoznék, persze csak akkor, ha jól értem amit mondasz... Szerintem az emberi természetnek nincs eredendő orientációja, annak éppúgy része a férfiúi, mint a női principium... Ezek ugyan igazán a történelemben sohasem voltak egyensúlyban, de még lehetnek, és törekednünk is kell rá, hogy legyenek...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69675 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Darkman írta: A Koránnal és az összes többi szent irattal pedig az a bajom, hogy azok alapjaiban abszolúte mellőzték a férfihatalmat, sőt, ellene voltak. Kifejezetten az egyensúlyt hangoztatták, mint pl. Buddha. Csakhogy a férfiközpontú világ hamar rácsapott ezekre, és koholt magának egy egyedi, saját vallást. Eldeformálta, szétszabdalta, hogy megtarthassa a hatalmát :(


A buddhista hagyomány szerint Buddha eleinte nem akarta engedni, hogy nők is szerzetesek legyenek, de miután sokat könyörögtek neki megengedte. Azért hozzátette: ha nők nem lettek volna szerzetesek, akkor a tan 1000 éven keresztül állna fenn romlatlanul. Viszont így csak 100 évig örzi meg eredeti mivoltát...

Szóval Buddha sem volt kivétel...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69656 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sziasztok!
Nem éppen egy Gondolatok-téma ez sem... :roll:
Én előbb olvastam a könyvet, szóval nem tudok nyilatkozni.

Egy másik kérdés: szerintetek Tolkien csak úgy kitalálta Középföldét, vagy álombeli látomásképekből tudta meg szép fokozatosan a dolgokat?
Persze egy csomó mindent kitalált, de az emberi világ sok apró részletére, ha kérdezték, nem azt mondta, hogy még nem találta ki, hanem hogy ezt nem tudja, még nem derült ki számára.
Másik alátámasztás: állítólag van egy félbehagyott könyve, amely arról szól, hogy egy apa és a fia álmában egy rég letűnt civilizációról tud meg dolgokat, álmában látja az egészet. Sorozatban! Mind a ketten! Talán Tolkien magáról mintázta ezeket az embereket? Mit gondoltok? :?:
(Ezt egyébként a táborban hallottam.)
Sziasztok:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.613 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére