Gondolatok

Több
22 éve 1 hónapja #69653 Írta: Lara
Lara válaszolt a következő témában: Gondolatok
Telu:én is moziban láttam először,nézem,nézem,aztán egyszercsak látom,hogy ki van írva,hogy Elijah Wood.
Első benyomás: 8O
2.Hogy megnőtt :D
Aztán láttam a tv-ben is,és onnantól kezdve már tudjátok :)

I make my own luck.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69616 Írta: Telumehtar
Telumehtar válaszolt a következő témában: Gondolatok
Nos remélem ez nem lesz off...

Lenne egy kérdésem:

Nektek amikor láttátok a FOTR trailerét (elöször!) akkor mi volt az első reagálásotok????Mert engem ez nagyon érdekel....

Nekem pl.:Előszőr moziban láttam és az volt az elsö mondatom hogy ezt meg kell nézni..
Aztán otthon amikor a TV-t néztem:
A véleményem elég hülyeség volt....:1 kistermető ember (nem hobbit!) rohangál egy Gyűrűvel azt hogy mért azt nem tom...elérkezik egy kisa helyre ahol mindenféle emberke ad neki kardot meg nyilat és fejszét...És azzal rohangál tovább...

Na én akkor még megvoltam győződve hogy a kardot stb. az a kölök viszi...Amikor megnéztem a filmet leesett az állam amien idióta voltam elötte...

Szóval nekem is jó a logikám.... :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69599 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok
Undómiel, ha valakinek a korára vagy kíváncsi, megnézheted a profiljában vagy a Bemutatkozás topikban. Ha egyikben sem találod, akkor nyilván az illető nem akarta megadni.
De kérlek titeket, hogy ezt a rovatot ne töltsétek meg az "én ennyi idős vagyok" tartalmú bejegyzésekkel. Hagyjuk meg a gondolatoknak.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69595 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Hát igen, sajnos ritka... :(
Csak azt nem értem, hogy ezért miért pont anyukámnak gratulálsz? 8O Apukámnak is gratulálhatsz, mert ő a fő könyv-gyűjtő a családban, meg az ő húgának is, akitől egy rakás csíkos-pöttyös könyvet kaptam, és akkor ugye a nagyszüleimnek is, mert nem, lehet véletlen, hogy mindkét gyerekük könyv-faló :P . És az anyai ágról sem feledkezhetünk meg! :)

Egyébként pedig örömmel tájékoztatlak, hogy az osztálytársam és legjobb barátnőm is könyvmoly! Mondhatni mi vagyunk az osztály könyvmolyai. 8) persze más is szeret olvasni, de nem annyira.

Jut eszembe, vajon melyikünk olvasott több K.E.-t? :wink:

Na szió:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69592 Írta: Undómiel
Undómiel válaszolt a következő témában: Gondolatok
Na, akkor azt hiszem, ezennel dűlőre jutottunk!
Akkor Te pont annyi idős vagy, mint az öcsém!!! Bár ő 14, de komolyságra szinten vagytok. Én 17 vagyok, és az anyukádnak, akinek ennit segítesz, csak gratulálni tudok, mert ritka a korodbeli könyvmoly! Meg úgy egyébként is!!!Szóval becsüld meg magad, és olvass sok Kertész Erzsébetet!!! :D :D :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69583 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sziasztok!
Én 13 éves leszek, és te, Undómiel?
De én úgy látom, a fiatalság (értsd: 10-18 év) einstandolta ezt a topicot! Vagyis nem, csak asszem mi írunk mostanság.
Én olvastam a Fiút vártak, lány születettet, közvetlenül a megjelenése után irtó mázlival megkaptuk antikváriumban, 600.- Ft-ért!
Én a XIX. századra gondoltam, és latint és görögöt a lányok nem nagyon tanulhattak, csak a fiúk. Szerintem. Mintha kertész Erzsébetből meríteném az infót, de nem tudom.
Kézimunka-olvasás: Nos,ha a kézimunka olyan, mint ma az olvasás, akkor elég kevesen szerettek kézimunkázni! Mert ma, tapasztalataim szerint a legtöbb, még viatalabb egyed nem szeet olvasni... :cry:
Mostennyit, ha kihagytam valamit, bocsi, de anyukám munkahelyéről írok, és már mennénk haza. Sajnos... :(
Szió:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69577 Írta: Undómiel
Undómiel válaszolt a következő témában: Gondolatok
Én is szeretem Kertész Erzsébetet, csakúgy, mint Kincső!!! Olvastad a Fiút vártak, lány született- et? Nekem még nincs meg, a napokban láttam a könyvespolcon. Még valami. Nagyon örülök, hogy vannak még olyan elvetemültek, mint én, akik pótcselekvések helyett könyveket falnak!!!
Az ismereteim egy részét én is könyvekből szerzem. A kérdéseidre pedig megpróbálok válaszolni.

A német és francia mellett az olasz, az orosz és lassacskán az angol jutott vezető szerephez. Meg ugye a latin, mert 44-ig az volt a hivatalos nyelv. És a görög sem volt hátrány.

A kézimunka egy olyan dolog volt, mint manapság az olvasás. Nem mindenki szerette. De a románc komolyságát pl. az fejezte ki talán legjobban, ha a lány imádottának a két kicsi kezével hímezett zsepit vagy ilyesmi!!!

Én a lánynevelő intézetekről beszéltek. Ezekről dióhéjban annyit kell tudni, hogy általában gazdag polgárlányoknak, ill. néhány a kékvérű kisasszonyoknak készült, de ez utóbbiak voltak kevesebben, mert ugye egy főnemes nem engedte a gyerekét polgárlányok közé! Micsoda fertő! Szóval a grófkisasszonyoknak, stb. házitanítói voltak.

Jókai Mayer Fanny-ja is ott volt az OGY-n. Ha a lányokról beszélünk.
Kincső, ennyi! Azt hiszem, valami olyasmi lehet nálatok, mint nálunk. Anyának porallergiája van, de a könyvek egy része csak az ő szobájukban fér el...


Kinek ki a kedvence. Tolkien, na majd nem! Nekem nagy szerelmem még Jókai, szeretem az orosz realizmust is, de jöhet Hemingway, most őt és Kepest olvasok. Durell, Karinthy, Vámos, Szabó Magda, de a végtelenségig lehetne folytatni.

Lenne egy kérdésem. Én sajnos nem nagyon ismerlek Titeket (brühühü), és nem tudom, ki hány éves! Alkalmasint megírnátok?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69574 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sziasztok!
Szerintem nem lenne feltétlenül szükséges ideírni, hogy a GyU a kedvenc könyvünk... Kivétel:ha nem! De van ilyen a fórumon? :wink:
Szióka:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69569 Írta: Léli
Léli válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ai na vennui!

Nekem is a GyU a kedvencem (a Szilt most olvasom). De persze emellett még Agatha Christie krimijeit, a Harry Pottert és a Star Trek-könyveket is imádom. Ja, meg az Arthúr király mondaköréhez kapcsolódó írásokat.

Hosszú és eredményes életet
Telcontar Léli

"Az igazság pusztán nézőpont kérdése."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69544 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sziasztok!
Érdekes módon nekem is a Tolkien-művek a kedvenceim - hogy lehet ez? :wink: -, de hogy a GyU vagy a Szilmarilok tetszik jobban, azt nem tudom eldönteni.
Ezen kívül szeretem a Harry Pottert is, a Végtelen Történetet is, és inkább kedvenc íróim vannak: (Tolkien,) Hegedűs Géza, Erich Kastner, Kertész Erzsébet, Szabó Magda, valamint a kedvenc sorozatom a csíkos-pöttyös sorozat. Eddig nem volt olyan csíkos pöttyös könyv, ami (többé vagy kevésbé) ne tetszet volna. Viszont a Delfin-könyvek nekem nem annyira jöttek be.
Most ennyit írok, mert igazából most az anyukám munkahelyén vagyok, és dolgoznom kellene :roll: (nekem ez a nyári munka, néha bejövök kisegíteni :wink: ), csak volt egy kis szünet, és addig feljöhettem a Netre. :hello:
Sziasztok:
Kincső

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69509 Írta: Aryante
Aryante válaszolt a következő témában: Gondolatok
Rengeteg kedvenc könyvem van, köztük - persze - a Gyűrűk Ura :wink: , a Végtelen történet, de a legnagyobb hatást Hamvas Béla Karnevál-ja tette rám. 5 éve olvastam először, azóta ez a felülmúlhatatlan kedvencem.

Aryante

Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. (Novalis)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69503 Írta: Telumehtar
Telumehtar válaszolt a következő témában: Gondolatok
Hm....nem is tom...Nekem talán a Gyürük Ura de most olvasom a Monte Christo grófját...nekem tetszik tök jooo....
Ja és a Jane Eyre sem utolso könyv...
Kincső:És neked?????

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69502 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Hát akkor vessünk fel újat... ööö... mondjuk: Kinek mi a kedvenc könyve? (Ez most nem tudom honnan jött... :roll: )

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69499 Írta: Fimbrethil
Fimbrethil válaszolt a következő témában: Gondolatok
szerintem azért mert kiveséztük a férfi-nöi különbségek témát és senki nem vetett fel ujat

(ezt a nagy felfedezést :!: )

Aki Istenhez beszél, arról azt mondjuk, imádkozik,
akihez Isten beszél, arról azt mondjuk, megőrült.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69478 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Miért nem ir ide senki? :( :roll:





u.i.: ez a gép nem tud hosszú i-t irni... :evil:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69317 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Varda, ÉSzaH: Egyetértek!
Egyébként most jöttünk haza az MTT-táborból, csúcs volt! Bővebb beszámolók az MTT-tábor topicban!

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69316 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok

Undómiel írta: Kincső, melyik két nyelvre gondolsz? Szerintem nem kettő volt, de ha Te mondod...

Én a németről és a franciáról tudok. Miért, Te még tudsz? Én igazából csak regényekből veszem az ismereteimet, rengeteget olvasok, és sok XIX. sz.-ban játszódót olvastam, főleg K.E.-t, de másokat is.

Undómiel írta: Az igaz, hogy volt kézimunka, de azt nem kötelezettségként, hanem hobbiként művelték! Az is igaz, hogy a humán tárgyak felé terelődött a hangsúly, de akkoriban csak kevés kivételes ember foglalkozott reál dolgokkal, természetesen szinte kivétel nélkül férfiak!

Nos, asszem tán K.E. Zöldfa u. 38-ában szerepel, de máshol is, hogy az illető lány nem szívesen kézimunkázott egész nap, de rengeteg anyagot vettek neki és a testvéreinek, és elvárták, hogy hímezzenek, stb.
Ez utóbbiban lehet hogy igazad van - Magyarországot értve.

Undómiel írta: De! Az ilyen iskolákba a szülők igazán szívesen küldték volna a csemetéjüket, csak éppen kevesen tudták megfizetni!
Azt mondod, nem tudományok voltak tananyag! Akkor Te az irodalmat, történelmet, filozófiát minek nevezed???!!!

Most melyik iskolákra gondolsz? Ha a Teleki Blanka-félékre, akkor: külön voltak nemeseknek, akik meg tudták volna fizetni, ha akarják, és külön polgároknak, akiknek gondolom más típúsú volt, hiszen nem ugyanazt kell tudnia egy grófkisasszonynak, mint egy polgárlánynak.
Természetesen tudománynak tartom! Miért értjük félre egymást? :( Eléggé humán beállítottságú vagyok, és imádok olvasni, és szeretem a törit is (egyik kedvenc tantárgyam). És Teleki Blanka intézetében jól is tanították a törit. Nem elferdítve. De - nem tudom, de szerintem - SzJ sulijában nem tudományként tanították... :roll:

Undómiel írta: Sőt, akit otthon nem tiltottak a politikától, az abban a műfajban is tájékozottságot szerzett. Tudniillik már az első reformországgyűlésen is volt egy jelentős női hallgatóság a páholyokban! Azt mondod, ismered Szendrey Júlia életéről szóló regényt is! Hát abban bizony leírták, hogy dugta ő rendesen a szülei elől a könyveket, amik nem a korosztálybeli fiatal hölgyek lelki épülését célozták!!! De arra is jók voltak az ilyen intézetek, hogy a ponyvaregényeikkel sefteljenek! Pont mint mi!!!
Lánynevelő intézet-téma részemről kivégezve! Bocsi, hogy megint hosszú voltam!!! Csak annyit akartam mondani, hogy senkinek sem árt Kertész Erzsébetet időről időre feleleveníteni, hogy pontosan emlékezzünk a dolgokra!!! Én egyelőre a hatása alatt állok, nemrg fejeztem be a SZJ-t!!!

Szerintem azok a nők nem lányok voltak többségükben, vagy úgy kerültek oda, mint K.E. Teleki Blankájában Blanka.
Azt hiszem a szülők nem azért tartották jónak a lányaikat az ilyen intézetekbe járni, hogy tiltott könyveket olvashassanak... :wink:
Körülbelül 20 Kertész E.-könyv található a polcomon, a szobánkban sokszáz könyv, a lakásunkban sokezer, és ennek a zömét nem olvastam. De ha épp nincs kedvemrevaló új olvasnivaló, előveszek már olvasott könyveket.

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69083 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Gondolatok
Egyáltalán nem utópisztikus, sőt realista. Maga az egyenlőség gondolata az, ami utópisztikus.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #69075 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok

Szerintem egyenlőség sosem lesz, legalábbis még úgy ezer évig biztos nem!


Egyenlőség addig nem lesz, amíg 2, azaz kettő ember van a világon. :-) Ez így utópisztikusan hangzik, de igaz. A kettő közül az egyik mindig erősebb lesz, vagy nagyobb bunkója lesz, stb. Az egyik szükségszerűen uralkodni fog a másikon. Ilyen az ember. Ha nem ilyen lenne, akkor már nem ember lenne. :-)

Más ...
Egy helyen már írtam, hogy az emberi agy eredendően nőnemű. Az emberi társadalom pedig eredendően matriarchális. Ezt a kultúrantropológusok ki tudják mutatni. A mai "primitív" törzseknél még mindig megfigyelhető tiszta formájában is, de az olyan "modern", akár nyugati kultúrákban is, ahol még nem fordultak el az emberek teljesen a hagyományos gyökereiktől.
Én például a boszorkányüldözést a matriarchátus erőszakos megszüntetésére való törekvés egyik legfontosabb állomásaként értelmezem. Az semmi másról nem szólt, mint arról, hogy megfosszák a nőket a hagyományos hatalmuktól, a tudástól, az olvasástól, mindentől, ami a férfiak fölé helyezte őket. És mindentől, aminek a férfiak nem tudtak ellenállni bennük.
Láttátok a Velencei kurtizán című filmet. Ebből a szempontból alapmű. A legfőbb "tétele": a szellem szabadsága a test szabadsága. Ha valakinek felszabadítjuk a szellemét, akkor a testét nem lehet tovább fogva tartani. És a férfiak semmitől sem félnek jobban. Mind a mai napig.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68998 Írta: Undómiel
Undómiel válaszolt a következő témában: Gondolatok
Kincső, melyik két nyelvre gondolsz? Szerintem nem kettő volt, de ha Te mondod... Az igaz, hogy volt kézimunka, de azt nem kötelezettségként, hanem hobbiként művelték! Az is igaz, hogy a humán tárgyak felé terelődött a hangsúly, de akkoriban csak kevés kivételes ember foglalkozott reál dolgokkal, természetesen szinte kivétel nélkül férfiak!

De! Az ilyen iskolákba a szülők igazán szívesen küldték volna a csemetéjüket, csak éppen kevesen tudták megfizetni!
Azt mondod, nem tudományok voltak tananyag! Akkor Te az irodalmat, történelmet, filozófiát minek nevezed???!!! Sőt, akit otthon nem tiltottak a politikától, az abban a műfajban is tájékozottságot szerzett. Tudniillik már az első reformországgyűlésen is volt egy jelentős női hallgatóság a páholyokban! Azt mondod, ismered Szendrey Júlia életéről szóló regényt is! Hát abban bizony leírták, hogy dugta ő rendesen a szülei elől a könyveket, amik nem a korosztálybeli fiatal hölgyek lelki épülését célozták!!! De arra is jók voltak az ilyen intézetek, hogy a ponyvaregényeikkel sefteljenek! Pont mint mi!!!
Lánynevelő intézet-téma részemről kivégezve! Bocsi, hogy megint hosszú voltam!!! Csak annyit akartam mondani, hogy senkinek sem árt Kertész Erzsébetet időről időre feleleveníteni, hogy pontosan emlékezzünk a dolgokra!!! Én egyelőre a hatása alatt állok, nemrg fejeztem be a SZJ-t!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68987 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Gondolatok
Még néhány gondolat:

Már említésre került ebben a topicban a Maslow-féle szükséglet piramis, miszerint az emberek szükségletei több csoportba oszthatók, és a felsőbb szintű szükségletek csak azon a szinten kezdenek motivációs erővel bírni, amikor az alsóbb szintű szükségletek már megfelelően kielégítésre kerültek. Szerintem ez ad némi magyarázatot egyes társadalmi jelenségekre is.

Hova is akarok ezzel kilyukadni. Az "elfogadott értékrendhez". Való igaz, hogy ez az értékrend többnyire nem a teljes társadalmat felölelő konszenzusból jön létre. Ezt azok alakítják, akik az adott kor társadalmában elérték azt a szükséglet-kielégítettségi szintet, amikor már másra is gondolhatnak, mint a fizikai szükségletek kielégítése és a biztonságuk megteremtése. Fenntartom viszont azt az álláspontomat, hogy ezen emberek körében valóban "elfogadott értékrend" alakul ki. Elfogadott olyan értelemben, hogy azok többsége, akiknek meg van a lehetőségük abban, hogy ezt alakítsák, elfogadja ezeket az értékeket és ezek szerint él. Akkor, amikor kialakul. A világ ugyanis folyamatosan változáson megy keresztül és sok rendszer "bemerevedik", ettől vannak időről időre a forradalmak, mert gyors változásokat különben nehéz elérni.

Az, hogy a Földön szinte minden pontján olyan társadalmak alakultak ki, ahol a férfiak játszák az uralkodó szerepet szvsz szintén ezzel függ össze. Egyszerűbb úgy elérni a fizikai szükségletek kielégítését, és megteremteni a biztonságot, ha a munkamegosztás a két nem között figyelembe veszi a fizikai adottságokat, pl. a férfiak fizikai erőfölényét. A matriarchális társadalmaknak lehetetlen fennmaradni olyan környezetben, ahol háborúk dúlnak (szintén a fizikai szükségletek kielégítése érdekében).

Ugyanakkor ott ahol szinte az egész társadalom nőket és férfiakat is beleértve túllépett már ezen a szinten, megjelennek a magasabb szintű szükségletek is, és ezzel a nők elismerés utáni vágya is. Amit ha jól megnézzük, a társadalmi ideológia nem is tagad meg, csak a gyakorlatban nehéz néha érvényesíteni. De már az is jelent valamit, hogy ezt egyáltalán észreveszik és beszélnek róla. Hogy lehet beszélni róla. Ez már az első lépés az úton.

Idézet: Darkman

"Ezt persze a mai világ, mint ahogy te is, a társadalmi hovatartozással magyarázza."

Ezt nem igazán értem, én szerintem egy szót sem szóltam társadalmi hovatartozásról.

Idézet: Amani

"A dolog gyökere IMHO inkább abban keresendő, hogy régen az igen magas csecsemőhalandóság és a fogamzásgátlás hiánya miatt a nő élete erősen be volt határolva: gyereket szült, gyereket szült, gyereket szült... aztán meghalt, mivel az átlagéletkor korántsem volt annyi, mint manapság"

Pontosan! És egy ilyen helyzetben a nőnek ugyebár erőteljesen védelemre van szüksége, egész egyszerűen az életben maradáshoz. Még a háremek is betöltöttek hasonló szerepet.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68980 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Gondolatok
a világ ebben sem egyforma napjainkban sem; az USA-ban régóta mindennapi, hogy az iskolázott nők először karriert csinálnak, és csak később, harminc-harmincöt év körül alapítanak családot, szülnek gyereket, amikor már bejáratott pozíciójuk és jövedelmük van; sőt, mostanában hallottam már olyan kampányokról is, hogy "csinálhatsz karriert gyerekszülsé után is", tehát már vannak olyanok is, akiket pont ez a tendencia aggaszt
sok helyen persze ez még csak fel sem merül


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68977 Írta: Varda Tintallë
Varda Tintallë válaszolt a következő témában: Gondolatok
Szia Darkman!

Nem is tudom hol kezdjem... Talán ott, hogy leginkább arra akartam felhívni a figyelmet, hogy a problémát nehéz megindokolni, mert nagyon sok dolog van, ami valamilyen módon ebbe az irányba hatott, még ha az eredeti szándék nem is ez volt.

Igyekeztem nem általánosítani, ezért írtam, hogy "Európa néhány népét", mivel valóban van és volt olyan népcsoport, ahol a nők a férfiak tulajdonai voltak és ma is azok, de olyan is volt régen is, ahol ez nem így volt. Ezek az amani által is említett matriarchális társadalmak pl.

Mondandóm lényege leginkább az volt, hogy a társadalmi változások lassúak és többnyire nem tudatosan alakítjuk az új értékrendet, ezért van az, hogy még ma is általában véve nehezebb a nőknek érvényesülni a férfivilágban. (Értem ezalatt a munkahelyi környezetet.) Persze szvsz nem ebben a világban kellene megteremteni azt, hogy "egyenlő esélyek" legyenek, hanem a társadalmi berendezkedésnek kellene olymódon átalakulnia, hogy mindkét nem maximálisan ki tudja használni azt, amit a technikai fejlettségi szintünk különben lehetővé tenne.

De még ez is viszonylagos, hiszen a világ nem egységes, és a különböző kultúrkörök is különböző problémákkal küzdenek.

Namárie!

Varda Tintallë

I anwe harya limbe antar... / Az igazságnak sok arca van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68974 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
"Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. "

Magányosan a Fekete Erdőben, sötétségben tapogatózva, kígyók között...vajh mi adhat reményt....hol a segítő puha kéz...egy meleg tapintás....ó Isten.....egyedül maradtam.

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68968 Írta: Aryante
Aryante válaszolt a következő témában: Gondolatok
Persze az "okos" jelző nem tévesztendő össze a műveltséggel. (Nem műveltebbnek kell lenni; éberebbnek.) Inkább a józan észre gondolok itt és a nő alapvető intuitív, beleérző készségébe.
Talán nem véletlen, hogy ezekben a XIX. századi lányiskolákban inkább a humán oldalt fejlesztették a reál helyett.

Aryante

Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. (Novalis)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68967 Írta: Aryante
Aryante válaszolt a következő témában: Gondolatok
Azt azonban érdemes megemlíteni, hogy egy-egy nagy hatalmú államférfi döntései mögött épp egy okos asszony állt... :wink: És ez bizonyára "kicsiben" is működött/működik.

Aryante

Az ég bűneinkért haragszik ránk, a világ erényeinkért. (Novalis)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68963 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Azt tudom, olvastam is egy Kertész Erzsébet regényt Teleki Blankáról.
De a 19. század elején... És még később is a legtöbb szülő nem akarta a hasonló iskolákba elengedni a lányát, vagy ez eleve fel sem vetődött, képtelen gondolat volt. Ahova meg Szendrey Júlia járt (róla is olvastam Kertész E. regényt...), ott csak a két nyelv, a zene meg ilyen alapvető dolgok, de nem tudományok voltak a tananyag. Én legalábbis így tudom. Tehát ilyen tipikus lánynevelő intézet, házimunkához értsen, bájosan tudjon csevegni semleges témákról... Most meg annyi mindent tanulunk az iskolában, én nem is tudom, folyton nyafogunk, de én nem tudnék úgy meglenni, hogy egész nap csak kézimunkázzak meg zenéljek, mert ez egy ideig nagyon jó, de egy egész életet leélni úgy, hogy ne olvashassak csak esetleg valami romantikus ponyvaregényeket... szörnyű lenne... :?

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68960 Írta: Undómiel
Undómiel válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sorry, Amani, így stimmt!

Kincső, Te tényleg úgy tudod, hogy egy úrikisasszony semmit sem csinálhatott a 19. században? Itt nincs jól valami! A 19. század elején elkezdődött egy mozgalom, ami később pl. nálunk a reformkorrá nőtte ki magát, ami nemcsak a történelemből jól ismert változásokat, hanem a nők életében is gyökeres átalakulásokat hozott! És igenis tanulniuk kellett az ELIT nőknek, ha jó férjet akartak kifogni maguknak. Akkoriban nyíltak meg az első lánynevelő intézetek, p. Tanzer Lilláé is, ahol többek között Petőfi kedvese, Szendrey Júlia tanult, Teleki Blankáéról pedig nem is beszélve. Úgyhogy mondjuk inkább azt, hogy a 18.század végéig. De biztos van, aki oda is tud mondani kivételeket!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68957 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
Amani:Hát korábban igaz. De volt még szerepe a nőnek, (a gazdagoknál érdekházasságokat kötöttek,) a szegényeknél az asszonyok, lányok is rengeteget dolgoztak nem csak a ház körül, hanem pl. aratáskor is. :arrow: Ha erre jutott ideje, ereje a parasztasszonynak, akkor minden nő a döntésekben is kaphatott volna szót, nem :?:

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
22 éve 1 hónapja #68955 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Gondolatok
Undómiel: a feministát Darkmanra értettem, aki, ha jól tudom, férfi típusú egyed... csak közbeugrott a hozzászólásod

Kincső: XiX. század? az majdnem tegnap volt; amiről én beszéltem, az jóóóval korábbra igaz, a XIX. sz. csak következmény


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.541 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére