Vallás

Több
18 éve 1 hete #300832 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

Eleniel (csillaglany) írta: Lehet, hogy van valami gát a gondolkodásunkban, ami megóv minket az olyan továbblépéstől, amire még nem érettünk meg? Talán csak akkor tudunk a fejlődés követlező fokára lépni (paradigmát váltani), ha már morálisan is utolértük technikailag felgyorult világunkat?
Mit gondoltok erről?


Szerinted a történelem folyamán értük már utól magunkat morálisan?

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300822 Írta: Eleniel (csillaglany)
Eleniel (csillaglany) válaszolt a következő témában: Vallás
Ha jól értem, arra gondolsz, hogy:

1. az ember tapasztalja, hogy ellentétek léteznek (édes-sós, magas-mély, világos-sötét, stb...)
2. mivel az ember képes az általánosításra, eljut odáig, hogy általában a dolgoknak megvan a maguk ellentéte.
3. és ezért - bár a nemlétet nem tudja megtapasztalni, vagy ha igen, azt a létben nem tudja megmutatni, hírül adni - feltételezi, hogy van a létnek is ellentéte.
4. de ez nem változtat azon, hogy a létben nem lehet információnk a nemlétről.

Én legalábbis ezt hámoztam ki. 8)
Tény és való, hogy a nemlétet nem tudjuk elképzelni. Nekem legalábbis nem megy, bár mindig azzal hízelgek magamnak, hogy jó a fantáziám. :lol:
(Mondjuk, nekem már a végtelenben randevúzó párhuzamosok is gyanúsak voltak.)

Viszont annyit hozzáteszek, hogy azért szemlélhetjük a nemlétet csak a lét oldaláról, mert mi létezünk.
A nemlét szülötte pont fordítva gondolná. Már ha a nemlétben van gondolat.
[size=9:s1utw17a]Már megint oda lyukadunk ki, hogy a választ igencsak befolyásolja a kérdező természete.[/size]

Sail away, sweet sister
(Brian May - Queen) :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300819 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás
A nem-lét:

Hát igen, legutóbbi hozzászólásomban túl sok idegen szót használltam, egyesek szerint azoknak vannak magyar megfelelői, ezért teljesen fölöslegesek, érdekes mód ezek az idegen kifejezések mégis sokkal kifejezőbbek, tehát szokás használni őket, amúgy én nem vagyok híve a magyartalanításnak. (amúgy csak megjegyzem, hogy minden idegen szónak van magyar megfelelője, csak nem biztos, hogy mindegyik jó is).
OK. ez volt a lábjegyzet itt felül.

Szóval, ha a létet a maga teljes valójában akarjuk megérteni, akkor mindenféleképpen meg kell vizsgáljuk a lét kérdéseit, amivel a lét maga küzd. Esszerint hamar kiderül, hogy lét éppenséggel a nem-léttel küzd a leginkább, az jelent számára kihívást és veszélyt, mert minden, ami a létben létező, az a nem-létben semmisül meg. Erre a legjobb példa épp az emberi lélek léte. Az emberi lélek egy létezésen át fél a nem-lét fenyegetésétől. Ez egszisztenciális, vagy magyarul létalapú félelelm, mely nem tud szembe nézni a nem-léttel és annak kategóriáival. Esszerint a nem-lét is egy fajta ontikus forma (íme egy fogalom, melyet magyarul úgy kéne visszaadni, hogy létforma, de nem fedi a teljes valóságot, mert a lét formák teljes egésszére vonatkozik), ami csupán azért ismeretlen és nem jelzővel ellátot, mert nem tudunk annak objektív valóságáról és ebből kifolyólag nem tudunk semmit se kötni semmihez, vagyis a nem létben egyszerüen nincs objektivitás semmilyen tekintetben. Ezért azt is kijelenthetjük, hogy a nem-lét az a lét létformájából nyerherti csakis a maga valóságát, így csakis viszonylagos és ez azt jelenti, hogy a nem-lét bizonyításával nem tudunk létet bizonyítani. Csakis a lét bizonyításával tudunk nem-létet bizonyítani, amelynek tapasztalati eszközei vannak.

Természetesen mindez szerintem.

Gwendir a Keresztapa írta: Amúgy egészen erősen vonzódom a sintoizmushoz, már csak azért is, mert családfámat Amateraszu japán Napistennőig vezetem vissza.

Sinto 4Ever!


Te jó ég, 8O és ez most már biztos? :eek2:

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300814 Írta: Eleniel (csillaglany)
Eleniel (csillaglany) válaszolt a következő témában: Vallás
veramacska: lehet, hogy ez egy végtelen vita, de az nem baj - legalább agyserkentő... :D Egyébként van olyan probléma, aminek több megoldása létezik, már csak azért is, mert a válasz attól is függ, hogy ki teszi fel a kérdést, ki agyal rajta.
A vizsgálat tárgyára maga is vizsgálat ténye is hat - ez szerintem nemcsak a részecske-fizikában igaz. (Most jut eszember, hogy ilyen szemszögből a tolerancia nem erkölcsi követelmény, hanem szükségszerű velejárója a közös agyalásnak, amit valaki vagy felismer, vagy nem. 8 Úgy értem, hogy nem azért kell toleránsnak lenni, mert az erkölcsileg nemes, hanem azért, mert értelmetlen nem toleránsnak lenni.)

Még valami:azt hiszem, felmerült már lejjebb a paradigmaváltás gondolata. Mármint az, hogy a tudományos gondolkodás története felvázolható úgy, hogy:
1. létezik egy uralkodó világszemlélet (paradigma)
2. felbukkannak, majd egyre sűrűbben jelentkeznek olyan kérdések, amire ez nem ad választ
3. az addigi tudományos képet alapjaiban megrengető felfedezésre jut valaki
4. amelynek talaján új uralkodó világszemlélet épül fel (paradigmaváltás)
és így tovább...

Ha jobban belegondoltok, a mostani fejlődés egyre gyorsul, de alapvető újítást 50 éve nem produkál. Pl. a technikai kütyük egyre kisebbek, integráltabbak, gyorsabbak, nagyobb teljesítményűek, de alapjában véve nem változtak.
Lehet, hogy van valami gát a gondolkodásunkban, ami megóv minket az olyan továbblépéstől, amire még nem érettünk meg? Talán csak akkor tudunk a fejlődés követlező fokára lépni (paradigmát váltani), ha már morálisan is utolértük technikailag felgyorult világunkat?
Mit gondoltok erről?

Sail away, sweet sister
(Brian May - Queen) :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300794 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

Gwendir, a Keresztapa írta: Amúgy egészen erősen vonzódom a sintoizmushoz, már csak azért is, mert családfámat Amateraszu japán Napistennőig vezetem vissza.

Sinto 4Ever!


mesélj még egy két dolgot a sintoizmusról, meg Amateraszuról :)

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300789 Írta: Gwendir, a Keresztapa
Gwendir, a Keresztapa válaszolt a következő témában: Vallás
Amúgy egészen erősen vonzódom a sintoizmushoz, már csak azért is, mert családfámat Amateraszu japán Napistennőig vezetem vissza.

Sinto 4Ever!

Candide: Hát akkor miért teremtették a világot?
Martin: Hogy legyen min mérgelődnünk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300788 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Csagatar írta: képzeld igen! és nem a te hszedet gúnyoltam a Matrixszal, hanem beirtam mint a lehetsőségek egy újebb változatát...


;) meaning no offense...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300783 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
képzeld igen! és nem a te hszedet gúnyoltam a Matrixszal, hanem beirtam mint a lehetsőségek egy újebb változatát...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300761 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Csagatar írta: sőt még a Matrix is megjelent és trilógiát is kotyvasztottak belőle... :D


Lehet, hogy viccesnek tűnik, de hallottál már a buddhizmusról? ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300760 Írta: veramacska
veramacska válaszolt a következő témában: Vallás
Egyébként azon kívül hogy engem nagyon érdekel meg élvezem hogy itt beszélgetünk, meg gondolom ti is, igazából van értelme? Mert az egyszer fix hogy ez egy végtelen téma aminek jelen fejlettségi szinten sose lesz egyértelmű válasza, de lehet hogy később sem...

"Érzem, hogy szabad vagyok, de tudom, hogy nem vagyok az."
/E. M. Cioran/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300730 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
sőt még a Matrix is megjelent és trilógiát is kotyvasztottak belőle... :D

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300729 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta:
Egyes filozófiai felfogások szerint amit képesek vagyzunk elgondolni, az létezik is. Az, hogy milyen/melyik világban, az más kérdés.


Mások szerint meg az egész világ illúzió, mivel csak az elmédben létezik, tehát nem valóság...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300727 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

Phaedra/Namarie írta: Felagund: én inkább Descartes módszerét ajánlanám.

Módszer: nekem azt tanították, hogy jól kell tudni klérdezni. Egy jó kérdés fél válasz. ha meg nem jó a kérdés, még az is jó, mert akkor tudjuk, hogy azon za úton nem lehet menni.


hehe... de azót azt is tudjuk, hogy legkönnyebben manipulálni is a jól feltett kérdésekkel lehet :twisted:

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300705 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Vallás

veramacska írta: Holtak vezérével értek egyet, hozzátéve még azt a kérdést, hogy ha viszont a nem bebizonyított dolgokat elhiszed, akkor mi alapján válogatod meg azt, hogy viszont mi az amit elhiszel? Miért nincs pl. húsvéti nyuszi? (mármint fazékon kívül és élő állapotban...)


Egyes filozófiai felfogások szerint amit képesek vagyzunk elgondolni, az létezik is. Az, hogy milyen/melyik világban, az más kérdés.

Felagund: én inkább Descartes módszerét ajánlanám.

Módszer: nekem azt tanították, hogy jól kell tudni klérdezni. Egy jó kérdés fél válasz. ha meg nem jó a kérdés, még az is jó, mert akkor tudjuk, hogy azon za úton nem lehet menni.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300700 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
hát... ez van :)

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300691 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Vallás
nemlétet nagyon nehéz bizonyítani, csak kivételes esetekben sikerül..

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300688 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

veramacska írta: Holtak vezérével értek egyet, hozzátéve még azt a kérdést, hogy ha viszont a nem bebizonyított dolgokat elhiszed, akkor mi alapján válogatod meg azt, hogy viszont mi az amit elhiszel? Miért nincs pl. húsvéti nyuszi? (mármint fazékon kívül és élő állapotban...)


nincs? 8O

mindenki a saját maga által felálitott kritériumrendszer alapján dönti el, hogy elhisz-e valamit vagy sem.. én nem tudom, ezt a rendszeremet szavakb önteni... van amit elhiszek, van amit nem, de hipotézisként szinte mindent megtartok... nem akkor tagadok valamit, ha a létét nem sikerült bizonyitani, hanem akkor ha sikerült a nemlétét bizonyitani...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300683 Írta: veramacska
veramacska válaszolt a következő témában: Vallás
Holtak vezérével értek egyet, hozzátéve még azt a kérdést, hogy ha viszont a nem bebizonyított dolgokat elhiszed, akkor mi alapján válogatod meg azt, hogy viszont mi az amit elhiszel? Miért nincs pl. húsvéti nyuszi? (mármint fazékon kívül és élő állapotban...)

"Érzem, hogy szabad vagyok, de tudom, hogy nem vagyok az."
/E. M. Cioran/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300682 Írta: Holtak vezére
Holtak vezére válaszolt a következő témában: Vallás
szerintem sem kell tagadni a nem bizonyított dolgok létét csak hipotézisként felfogni őket és nem tényként kezelni. tehát nem bizonyított matematikai hipotézist pl nem kell használni amíg nincs bebizonyítva, vagy ha használod akkor nem biztos h jó lesz az eredmény. így a bizonyítékok után is lehet kutatni, hátha mégis bebizonyítható az adott sejtés.

"A kevesek mi vagyunk ugyan, ám mi tiszta szívvel indulunk csatába, míg amazok sokan, rohadt disznók egytől egyig"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 1 hete #300661 Írta: Elryn
Elryn válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta: Nem volna helyesebb hozzáállás, ha mindennek a létét tagadjuk, amíg nem bizonyítjuk be, hogy valóban létezik?


Ha valaminek egyszerűen tagadjuk a létét, nem fogunk az esetlegesen mégis létező bizonyítékok után kutatni. Tehát nem is fogjuk tudni bebizonyítani, hogy az a valami létezik, ez úton önigazoláshoz jutunk. Ami lehet hogy az ego kompenzációinak jó eszköze, de a megismerésnek nem.

"Hajamba hét csillagot és szalmát tűztem én"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300648 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
na most úszott el, egy hosszabb hsz, a különböző axiómarebdszerek által okozott logikai bonyodalmakról... mostanában elég gyakran megtréfál ez az oldal... :(

a lényeg, nem értek egyet azzal, hogy tagadjuk azt aminek a létét nem bizonyitottuk, mert:

az, hogy nem tudunk valamit bizonyitan nem jelenti feltétlenül azt, hogy nincs, vagy nem bizonyitható, csak azt jelenti, hogy ha esetleg létezik is, még nem vagyunk képesek bizonyitani... erre adódott már példa...

léteznek olyan esetek (pl. matematikában) ahol hosszú idő óta közismert tényt még mindig nem sikerült bizonyitani... szóval tudom, hogy úgy van,de a bizonyitási módot nem ismerem, akkor tagadjam, hogy létezik?

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300629 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
Nem volna helyesebb hozzáállás, ha mindennek a létét tagadjuk, amíg nem bizonyítjuk be, hogy valóban létezik?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300626 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
pl a lélek? Isten?

na nehogy má' most lenne az emberi tudomány a csúcspontján, és minden létezőt érzékelni tudnánk... elég sok tévedésre adott már okot az a történelem folyamán, hogy az emberek azt hitték amit nem tudnak bizonyitani az nincs... pedig volt, és idővel meg is győzüdtek róla, de vannak dolgok "amikre meg kell érni"...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300623 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Csagatar írta: ez még mindig nem azt jelenti, hogy nem az égben lakik, csak azt, hogy az égben sincs jelen fizikai, vagy legalábbis az 5 emberi érzékszerv által felfogható formában :)


És szerinted mi az a dolog, ami létezik, de öt érzékünkkel, valamint az általunk készített műszerekkel nem tudunk mérni?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300590 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta: Például említhetem azt az apróságot, hogy amikor lehetségessé vált a repülés, furamód senki nem nyert hirtelen bebocsátást a kezdő aviatikusok közül a Mennyeknek Országába (leszámítva talán azokat, akiknek a gépe lezuhant... :D ))


ez még mindig nem azt jelenti, hogy nem az égben lakik, csak azt, hogy az égben sincs jelen fizikai, vagy legalábbis az 5 emberi érzékszerv által felfogható formában :)

Te nem ismered az anekdotát a mérnökkel, a fizikussal meg a matematikussal? ejnye-ejnye... :D

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300589 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás
adjatok egy biztos pontot és kimozditom a sarkából a világegyetemet...

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300583 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta: Az Ész imádatáról a Nagy Francia Forradalomban: Szerintem eléggé nyilvánvaló, hogy az egésznek csak két értelme volt: az eyik, hogy oltsák a nép spirituális éhségét, a másik, hogy Robespierre (vagy Saint-Just? nemtom így hirtelen) az Ész Legfőpp Papjaként és így szakrális lényként tetszelegjen. (jahigen, a megalománia sem új találmány)

Úgy emlékszem, Robespierre...
Az idegen szavak pedig jók, én szeretem használni őket. :) :P
Fela: én is kételkedek valamennyire, és nem fogadok el azonnal mindent, hanem megpróbálok magamban felállítani egy átfogó rendszert. Persze nem a levegőből. :) Csak valamiféle biztos pontnak sztem kell lennie, amihez tudunk magunkban viszonyítani, szvsz.

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete - 18 éve 2 hete #300580 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Csagatar írta:

Felagund írta:

Csagatar írta: azt sem a tudomány cáfolta, hogy Isten az égben lenne...


Hát mi?


nos kérlek sorold fel azokat az érveket amelyekkel a tudomány megcáfolta az ISten égben lakozását :)


Például említhetem azt az apróságot, hogy amikor lehetségessé vált a repülés, furamód senki nem nyert hirtelen bebocsátást a kezdő aviatikusok közül a Mennyeknek Országába (leszámítva talán azokat, akiknek a gépe lezuhant... :D ))

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300579 Írta: Csagatar
Csagatar válaszolt a következő témában: Vallás

Felagund írta:

Csagatar írta: azt sem a tudomány cáfolta, hogy Isten az égben lenne...


Hát mi?


nos kérlek sorold fel azokat az érveket amelyekkel a tudomány megcáfolta az ISten égben lakozását :)

meg mint már utaltam rá az idézett hsz-ben, a tudomány számára nem az a kérdés, hogy hol van Isten, hanem, hogy egyáltalán van-e.

erinqua telmalya Ambaresse, torninya: ammára handelyanen silie!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 2 hete #300574 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
Csatlakozom Felagundhoz az idegen szavak tekintetében, főleg, hogy az itt előforduló idegen szavaknak van magyar megfelelője, tehát használatuk teljességgel felesleges.

Az Ész imádatáról a Nagy Francia Forradalomban: Szerintem eléggé nyilvánvaló, hogy az egésznek csak két értelme volt: az eyik, hogy oltsák a nép spirituális éhségét, a másik, hogy Robespierre (vagy Saint-Just? nemtom így hirtelen) az Ész Legfőpp Papjaként és így szakrális lényként tetszelegjen. (jahigen, a megalománia sem új találmány)

Másrészről azonban haszna is volt, mert így a Notre Dame, mint az Ész temploma, nem jutott a Cluny kolostorkomplexum és katedrális sorsára (a Cluny III. a középkor legnagyobb katedrálisa volt, épült a 12-13. században, és csodájára járt a világ... ma már csak az egyik csücske van meg).

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.036 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére