Haditudományok Középföldén

Több
16 éve 11 hónapja #324942 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Főleg ha azt vesszük még hozzá, hogy ebben a seregben balrogok, sárkányok is voltak dögivel.(jó, mondjuk a balrogok részéről csak hatan képviseltették magukat)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324938 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát igen, méricskélni, számolgatni ilyen térképek alapján valóban nehéz! az egymilliós sereget túlzásnak tartom, sztem max 500-600 ezer fő lehetett, persze ez abban a korban valóban nagyon hatalmas volt!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324935 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Azért a Szilmarilok térképei alapján ne kezdjetek messzemenő méricskélésekbe mert azok nem teljesen pontosak.
Másrészről az Első Korban bármit el tudok képzelni, még azt is hogy a noldák öt napig törnek előre rendezetlenül.


Igazad van, tényleg teli voltak energiával, de 8 napig nem szokott az ember ,,elsöpörni" egységeket, és ha egy kisebb sereg 8 napnyira van a főseregtől azt nem ,,előörsnek" hívják.

De igazad van, nem jó méricskélni.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324929 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Szerintem maradjunk annyiban, hogy nagy serege volt Melkornak abban a csatában! :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324919 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Azért a Szilmarilok térképei alapján ne kezdjetek messzemenő méricskélésekbe mert azok nem teljesen pontosak.
Másrészről az Első Korban bármit el tudok képzelni, még azt is hogy a noldák öt napig törnek előre rendezetlenül.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324907 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
1. kevés helyen szélesebb Anfauglith mint Barad Eithel és Angband között :P
2. lehet, hogy hosszába Barad Eithel-től a kék-hegységig 800 km,
3. de ha csak 100-120 km, ahogy mondod, akkor rossz a számításod, miszerint milliós seregekről lenne szó
4. azért, ha már az obijektív részénél tartunk, én még nem láttam lovat, ami pár perc alatt megtesz 100-120 kilómétert. Tudjuk, hogy azok a csaták napokig is eltartottak, de azért egy ,,rendezetlen előretörés" ami ,,elsöpri az orkokat" talán nem tartott 5 napig.....

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324901 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ráadásként:a Nirnaeth Arnoediad során a noldák nem a teljes síkot(Anfauglith mezeje) futották végig, hanem "csak" a Barad Eithel és az Angband közti távot. Ez a táv is kb. 100-120km!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324900 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Először is hangsúlyoznám mégegyszer, hogy mindenki megértse:ezt NEM én találtam ki, hanem a Középfölde Atlaszából vettem, nyugodtan nézze meg mindenki-ez így van(mégegyszer:ez a könyvben van így!).Másodszorra ez egy fantasy történet, kevés benne az elhihető dolog, úgyhogy szerintem nem hihetetlen dolgot írtam. Harmadszorra pedig Gwindor nem futva tette meg a távot, hanem lova hátán-idézmém:"A haragja egyszerre tébollyá változott, s kirontott LÓháton,számos lovassal együtt,üldözőbe vette a heroldokat,levágta őket,majd mélyen az ellenséges sereg sűrűjébe rontott."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324899 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Igen, igazad van, de erre elég lett volna pl egy 100km széles völgy is, az is elég nagy, még sok is egy 1 milliós (?) seregnek. Noldák, noldák, de hát azért a 800km futás utáni kapubetörés tényleg sántít.
Értem ezt a drámai hatást, de azért 800km az durva.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324883 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ennél a résznél pedig pontosan az lehetett Tolkien szándéka - legalábbis nálam azt érte el - hogy azon olvasók, kik már falják a lapokat, nem kezdi el részletezni az egész rohamot ezen pillanatokban, mikor is az adrenalin az olvasóban robbanásig feszül, s elképzelteti veled azt, mit mostanság a filmekben látni nagy csatáknál.. azzal a kivétellel, hogy ezt te képzelheted el. Már hallod is fejedben a kürtöket, és látod a sereget mely hihetetlen bátorsággal támadást indít meg, olyan elképesztő ütemben hogy a végkifejleten ajtót törnek :D
Kitűnő megoldás a lankadatlan éberség fenntartására.

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324882 Írta: Barazkibil
Barazkibil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Tolkien nem egy történelmileg hiteles csataleírást akart teremteni, hanem egy mitológiai alapokon nyugvó eposzt. Ilyen részletkérdéseken kiakadni olyan, mintha azt firtatnánk, hogy a kelta Táin Bó Cuailnge-ben hogyan tudta Cú Chulain egyedül védeni Ulster határait egy egész sereggel szemben, pihenés nélkül napokon át. A "tudományos" valósághűség egyszerűen nem tartozéka ennek a műfajnak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324878 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Teljesen egyetértek Anduinnal.
Idézek is a pomtosság kedvéért:
" ...Fingon föltette fehér sisakját ,s megfúvatta harsonáit,s Hithlum teljes serege előrontott hirtelen a hegyekből...Mielőtt Morgroth a nyugatnak indított seregét megerősíthette volna, a sereget már el is söpörték,s Fingon zászlaja átszáguldott Anfauglithon,s már Angband falai előtt nyúlt a magasba...berontottak a Kapun..."

Elég gyorsan futhattak,ha Morgrothot még ilyen táv után is meglepték... :lol:

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324874 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Oké, de akor nem értem, hogy Gwindor hogyan tudott egy szuszra 800km-t lefut, majd betöri Thangorod kapuját......ez egy kicsit sok, má bocs.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324868 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Csendesen megkérdezném, hogy ezeket a számadatokat milyen könyvből nézted :?: :roll:

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324817 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Hát a Középfölde Atlasza szerint Anfauglitn mezeje Ered Wethrintől az Ered Luin északi végéig ért(hangsúlyozom, ezt nem én találtam ki, hanem a könyvben van így). Ez a táv kb. 500 km. Dorthonion északi hegyei és a Thangorodrim hegyei közti táv pedig 80-100km. Ezen tényekre alapozva gondoltam úgy, hogy egy ekkora területen(ne felejtsük el, hogy Anfauglith mezejét Morgoth serege töltötte ki) Melkor serege esetleg! elérhette a milliós létszámot!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324698 Írta: Anduin
Anduin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Nem biztos, hiszen az utolsó Szövetség serege is majdnem akkora volt, és ők azért nem foglaltak el akkora területet, de nem ismerem Beleriand pontos földrajzát, mármint méretekre.
Viszont Fingon seregei pl elég gyorsan ott voltak Melkor várának kapujánál, egy rohamból, szóval annyire messze mégsem lehetett.

Last night, with many cares and toils oppress'd
Weary, I laid me on a couch to rest.
(Poe)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 11 hónapja #324697 Írta: Tulkas
Tulkas válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Lenne egy hülye kérdésem:elképzelhető, hogy az Izzó Harag háborújában Morgothnak milliós nagyságrendű serege lett volna(ugyanis ebben a csatában Melkor teljes serege Anfauglith egész mezejét beborította-és ez nem kis terület, majdnem fél Magyarország)?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 4 hete #320813 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

$Cunnir$ írta: OKé, köszi, elolvasom. Most már nagyon érdekel. VAlahol olvastam, hogy Manwe és Melkor tesók voltak, és erejük is megegyezett... Na, mind1, ne menjünk bele ebbe... Elolvasom! :D Igaz, mondták, hogy nehéz...


Toll és papír, jegyzetelj olvasás közben!

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320653 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Adaren írta: Háttrébb olvastam a Angurielről azonban most nem vagyok könyv közelben, megírná valaki hogy miről is nevezetes, kösszönöm.

Az Anguirel egy kard, Eol kovácsolta. Anglachel párja, ugyanabból a fémből is van. Eol megtartotta magának, később viszont Maeglin ellopta tőle.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #320621 Írta: Adaren
Adaren válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Háttrébb olvastam a Angurielről azonban most nem vagyok könyv közelben, megírná valaki hogy miről is nevezetes, kösszönöm.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #319522 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gelmir írta: Egyébként az EMK szerint nem volt ennyire egyszerű Melkor fölénye: mikoron a valák elé járultak, Melkor nem akarta beengedni Utumna erődítményébe Manwét és Tulkast,mert tőlük tartott.


Ez a motívum megtalálható a Szilmarilokban is. Tulkas megjelenése miatt menekül el Melkor az első összecsapásból.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #319504 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Ulmo írta:

$Cunnir$ írta:
Nem akarok belebeszélni, meg hülyeséget sem akarok mondani, csak az idegesítő kérdéseimet akarom feltenni :D Sz'al Ardát (így Középföldét is) nem Eru teremtette? :?:

Én a Valák Csatáját nem képzelem különösen hosszúnak, mert végül is 7+6 vala volt 1 ellen, nem? Vagy hogy is van ez? Van 7 férfi vala, és 7 női vala, igaz? Na, mind1. Az a lényeg, hogy Melkor enyhe túlerővel nézhetett szembe...


Arda fizikai valóját a Valák építették fel.

A Valák csatájában Melkor nem volt hátrányban, ez nem egyszerű matematika. Ő volt a leghatalmasabb, és míg a többi Vala jól körülhatárolt hatalmat kapott, ő mindegyikük hatalmából kapott egy keveset. Tehát kb egyforma erő állt mindkét oldalon. És persze a Valákon kívül ott voltak mindkét oldalon a Maiák is.
Bővebben a Szilmarilokban olvashatsz a témáról.


Egyébként az EMK szerint nem volt ennyire egyszerű Melkor fölénye: mikoron a valák elé járultak, Melkor nem akarta beengedni Utumna erődítményébe Manwét és Tulkast,mert tőlük tartott.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #318918 Írta: $Cunnir$
$Cunnir$ válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
OKé, köszi, elolvasom. Most már nagyon érdekel. VAlahol olvastam, hogy Manwe és Melkor tesók voltak, és erejük is megegyezett... Na, mind1, ne menjünk bele ebbe... Elolvasom! :D Igaz, mondták, hogy nehéz...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #318917 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

$Cunnir$ írta:
Nem akarok belebeszélni, meg hülyeséget sem akarok mondani, csak az idegesítő kérdéseimet akarom feltenni :D Sz'al Ardát (így Középföldét is) nem Eru teremtette? :?:

Én a Valák Csatáját nem képzelem különösen hosszúnak, mert végül is 7+6 vala volt 1 ellen, nem? Vagy hogy is van ez? Van 7 férfi vala, és 7 női vala, igaz? Na, mind1. Az a lényeg, hogy Melkor enyhe túlerővel nézhetett szembe...


Arda fizikai valóját a Valák építették fel.

A Valák csatájában Melkor nem volt hátrányban, ez nem egyszerű matematika. Ő volt a leghatalmasabb, és míg a többi Vala jól körülhatárolt hatalmat kapott, ő mindegyikük hatalmából kapott egy keveset. Tehát kb egyforma erő állt mindkét oldalon. És persze a Valákon kívül ott voltak mindkét oldalon a Maiák is.
Bővebben a Szilmarilokban olvashatsz a témáról.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #318915 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ez kicsit összetettebb. Eru teremtette, olyan értelemben, hogy valósággá tette az Ainuk Muzsikáját (amelynek dallamai elsőre szintén tőle eredhettek bizonyos értelemben az ainuk fejében). De az ainuk "másodteremtők" vagy "alteremtők", a létrehozott valóságot formálhatják, alakítgathatják.

(Ez egyben egy nagyon jó allegóriája mindannak, amit Tolkien maga művelt a mítoszokkal.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 1 hónapja #318913 Írta: $Cunnir$
$Cunnir$ válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Fingolfin írta:

Ulmo írta:

Olorin.papa írta:

Acho írta: A valák harcáról Melkor ellen (a tündék ébredése előtt) csak a Szilmarilok ír?kíváncsi lennék, hogy hogyan néz ki részletesebben az "istenek" csatája!


Nincsen róla leírás, csak annyi, hogy szörnyű volt, és Ardafelszíne megsínylette.

De képzeld el, rajzold, vagy írd le, és mi kíváncsian várjuk... :wink:


Esetleg nézzünk meg egy természetfilmet, ami egy bolygó kialakulását mutatja be. Kb így nézhetett ki az a "csata" is.


Tudom,hogy ez nemide tartozik de mivel itt említetted ,mikor a valák középföldét "készítették" akkor nem volt szilárd alakjuk? :?



Nem akarok belebeszélni, meg hülyeséget sem akarok mondani, csak az idegesítő kérdéseimet akarom feltenni :D Sz'al Ardát (így Középföldét is) nem Eru teremtette? :?:

Én a Valák Csatáját nem képzelem különösen hosszúnak, mert végül is 7+6 vala volt 1 ellen, nem? Vagy hogy is van ez? Van 7 férfi vala, és 7 női vala, igaz? Na, mind1. Az a lényeg, hogy Melkor enyhe túlerővel nézhetett szembe...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #316486 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Elírtam valamit: Aule lámpásiba a fényt Varda töltötte.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #316483 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A Gyűrű egy speciális eset. Sauron minden jel szerint megtalálta, hogyan tudja a will-jét növelni a Gyűrű által.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #316481 Írta: Argeleb
Argeleb válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Mindegyiküké csökkent, igaz, nem egyenlő mértékben.
A will nem megújuló hatalomforrás.


De ha Sauron felemelkedésére gondolunk (hk), akkor ez az állítás nem egészen igaz. Vagy csupán a Gyűrű megléte elegendő feltétele lehetett Sauron megerősödésének?
Mindenesetre az ilyen "felemelkedés" megtörténhet (meg fog történni) Melkorral is, hiszen a Földet nem vethetik le a Végzet-katlanba. Viszont Sauron bukása azt sugalja, hogy a végső győzelmet csak úgy érhetik el, ha valamilyen formában a földet is elpusztítják (vagy annak egy részét). Esetleg maga Melkor teszi ezt meg dühében, és így okozván saját maga vesztét...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 2 hónapja #316310 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ez igaz. Hogy jobban belegondolok:
-a világot állandóan újrateremteni,
-a fényt újrateremteni (Aulénak és Yavannának is csak egyszer sikerült, többször nem)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.666 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére