Haditudományok Középföldén

Több
13 éve 3 hete #395245 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Római rákvértezet: www.franassisi.rbkc.sch.uk/image ... armour.jpg

Egyébként itt jegyezném meg, hogy a középkor jelentős részében a leglovagabb is lovagok is lánc/sodrony vértet hordtak, nem lemezpáncélt.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395240 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A rákvért alatt az összeillesztett fémlapokból álló vértet kell érteni?

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395234 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ha nem rakod mellé pl., hogy lábvért vagy mellvért, akkor a vért szó önmagában az egész testet fedő páncélzatra is vonatkozhat, tehát a lemezvértből nekem egy teljes testet lefedő fémvértezet ugrik be.

Fémlemezből készült lábszárvédő, alkarvédő ugyanúgy erősíthető lánc-nadrághoz, láncinghez, mint azok a fémlemezből készült mellvértek, amelyeket láncingre való erősítéshez terveztek. :)

Az ókori rómaiakra inkább a rákvértezet volt jellemző, amely a lemezvérteknek egy igen kezdetleges formája, és az alá tuti nem lehetett láncinget húzni. Azután a kelta törzsektől vehették át a rómaiak a láncing használatát.

De a páncélok fejlődéstörténete azért nem teljesen lineáris, vannak vissza-visszatérő elemek is, ráadásul régiónként, földrészenként változhatott, hogy azután a különböző népvándorlások megint jól összekuszálják a hadtörténészeket és a régészeket. :lol: Ha nagyon leegyszerűsítenénk az egészet, azt mondhatnánk, a fegyverek különböző típusai és fejlődése tette mindig indokolttá az újabb páncél- és vért-típusok kifejlesztését.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395231 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf írta: Na hát ezért beszélünk másról. :lol:

Definiáld, légyszi! :)

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395230 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Miért? Mit kéne értenem rajta? :D

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395229 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395228 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf írta: Mit értesz Te lemezvért alatt? Mert úgy érzem, eléggé tágan használod ezt a fogalmat ahhoz képest, ahogyan én beszélek róla. :)


Hát mindent, ami nem pikkelyvért, vagy láncing. :)
Kezdve a hopliták mell-, hát-,lábvértjétől a klasszikus lovagok vértjeiig.

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395227 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Mit értesz Te lemezvért alatt? Mert úgy érzem, eléggé tágan használod ezt a fogalmat ahhoz képest, ahogyan én beszélek róla. :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395226 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf írta: A páncélok fejlődéstörténetén egyébként jól érzékelhető az átmenet: a láncingeket eleinte lemezekkel erősítették meg, melyek egyre jobban idomultak a testhez, míg végül szükségtelenné vált a láncing, és a testet beborító lemezvértekre tértek át helyette. Tehát kiegészítő-elemből lettek kizárólagos vértezetté a történelem során.


Ez nekem furcsa. :D Ugyanis a görögök-rómaik az ókorban inkább lemezvérteket használtak. Illetve a rómaiaknál később van láncing már, de először igazán a frankoknál jelenik meg ez. Legalábbis képeken, meg töri könyvekből erre lehet következtetni, hogy lemezvért előbb volt.
Igazából ki találta fel a láncinget nálunk?

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395220 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Grondir írta:

Gandalf írta: Ha a mellvért az egész vértezet részeként készül, akkor úgy készítik el, hogy oda legyenek a lemezei erősítve a láncingre. Különálló mellvért alá nem lehet láncinget húzni.


Lehet, hogy tévedek, annyira nem vagyok a témában tájékozott, de a középkori lovagok is hordtak láncinget a lemezvért, így a mellvért alatt is.


Mondom, azokat a mellvérteket lehetett ráerősíteni a láncingre, amelyeket direkt így készítettek el, akármilyen mellvért alá nem húzható láncing (nem is praktikus).

A páncélok fejlődéstörténetén egyébként jól érzékelhető az átmenet: a láncingeket eleinte lemezekkel erősítették meg, melyek egyre jobban idomultak a testhez, míg végül szükségtelenné vált a láncing, és a testet beborító lemezvértekre tértek át helyette. Tehát kiegészítő-elemből lettek kizárólagos vértezetté a történelem során.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395213 Írta: Grondir
Grondir válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf írta: Ha a mellvért az egész vértezet részeként készül, akkor úgy készítik el, hogy oda legyenek a lemezei erősítve a láncingre. Különálló mellvért alá nem lehet láncinget húzni.


Lehet, hogy tévedek, annyira nem vagyok a témában tájékozott, de a középkori lovagok is hordtak láncinget a lemezvért, így a mellvért alatt is.

Az hol van leírva, hogy lemezvértet nem használtak? Olyat nem találtam, hogy használtak, de olyat se, hogy nem.
Oké, hogy Belegost törp kovácsai találták fel a láncinget; de egy nehézfegyverzetű tünde, vagy númenori-gondori gyalogost elég nehéz elképzelni csak láncingben.

Lacho calad! Drego morn!

"Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget, a fény, amely elhozza a hajnalt, a kürt, amely felébreszti az alvókat, a pajzs, amely az emberek birodalmát védelmezi."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395211 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Elendur Parmandil írta: (Nem feltétlenül Középföldéhez kapcsolódik, de lehet egy görög/római típusú mellvértet láncinggel együtt használni?)


Ha a mellvért az egész vértezet részeként készül, akkor úgy készítik el, hogy oda legyenek a lemezei erősítve a láncingre. Különálló mellvért alá nem lehet láncinget húzni.

Egyébként a láncing alá sem árt egy vastag posztó vagy bőring, hogy a bőrt ne sértsék meg a gyűrűk.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395205 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Jó mindezt tudni. :)
A tündék fegyverzete miből állhatott?

(Nem feltétlenül Középföldéhez kapcsolódik, de lehet egy görög/római típusú mellvértet láncinggel együtt használni?)

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395203 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
A leírások alapján valószínűleg a dol amrothi lovagok is láncinget hordhattak, de fémlemezekkel megerősíthették ezeket kívülről. Tehát az ő esetükben sem a klasszikus gótikus teljesvértet kell elképzelni.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395202 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Tolkien írta: And last and proudest, Imrahil, Prince of Dol Amroth, kinsman of the Lord, with gilded banners bearing his token of the Ship and the Silver Swan, and a company of knights in full harness riding grey horses; and behind them seven hundreds of men at arms, tall as lords, grey-eyed, dark-haired, singing as they came.


A 'full harness' eléggé a 'talpig vasban'-t jelenti...

És a man-at-arms is nehézfegyverzetű gyalogos.

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395201 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Ettől még Gondorban sem alakult ki, fegyelmezett falanxharcosok voltak ők is, habár nem annyira jók, mint a númenoriak.

Voltak lovasaik, de nem számottevően, sőt Dol Amroth lovagjaival kapcsolatban sem biztos, hogy teljesen a klasszikus nehézlovasság értendő rajtuk, mert a lovag (roquen) egy númenori katonai "szint" volt, az ohtar (harcos) feletti.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395198 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Felagund írta: Mivel a gondori katonai doktrínák a númenori mintákat követték, itt sem alakult ki komoly lovassági hagyomány

Azt megértem, hogy a númenoriaknál nem alakult ki a lovasság, és a kezdetekben még Gondornál is, de náluk végül is rengeteg idő állt rendelkezésre egy kis fejlődéshez, valamint a természeti adottságok is megvoltak lovasság kialakításához. (Ezt úgy értem, hogy nem egy minden mástól elzárt szigeten éltek, ahol logikusan a hajózás fejlődik, hanem egy nagy, sokféle adottsággal rendelkező területen.)

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395196 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Elendur: hála a középkorbuz...rajongó John Howe-nak, aki telefestette középkori lovagokkal Középföldét :P

A tündéknek max könnyűlovassága volt, de az sem számottevő, csatadöntő szerepben (lsd pl Fingon lovasíjász egysége).
Mivel a gondori katonai doktrínák a númenori mintákat követték, itt sem alakult ki komoly lovassági hagyomány, míg a rohaniakat én inkább a késő-ókori, kora középkori gótokhoz tudnám őket hasonlítani a hadászatukat/felszerelésüket illetően (esetleg talán a Martell Károly-féle frank lovagok kezdeti stádiumához, de majd a történész kollégák helyretesznek, ha nagyon eltájolódok :D ), mindenképpen inkább könnyű- semmint nehézlovasság.
Az egyetlen (habár igen látványos) példa, Dol Amroth lovagjai, tulajdonképpen kivételnek tekinthetők. Ők a leírások alapján tényleg "klásszik" középkori lovagokként vannak leírva, de ehhez azt kell tudni, hogy a teljes vértezet nagyon-nagyon-NAGYON drága dolog (a középkorban komplett falvak árát hordták magukon a lovagok!!!), így ők sem lehettek túl sokan, és ez is csak azért, mert Dol Amroth (valószínűleg jó fkvése és tengeri kereskedelmi kapcsolatai miatt) rendkívül gazdag város vol

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 3 hete #395192 Írta: Elendur Parmandil
Elendur Parmandil válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Tolkien nem a lovagkorhoz hasonlóan képzelte el Középföldét, sőt. Ha már párhuzam, akkor sokkal inkább ókor (Númenor-Gondor) vagy kora-középkor (Rohan). 90%-ban gyalogosan küzdöttek (főleg a tündék és a gondoriak).
Senki nem hordott lemezvértet, meg fura sisakokat, és a tündék nem harcoltak görbe kardokkal.

Ókor? :shock: Én inkább középkorra asszociáltam, ókorral kapcsolatban max. valami légió/phalanx-szerűséget képzeltem el a seregek elrendeződéseként. Van még mit fejlődnöm, na. :roll:
Másik: gyalogosan??? Én folyton lovasokként gondoltam a tündékre, nem gyalogságként. Lényegében Középfölde jelentős lovas haderejét Rohan jelentette? :?:
Görbe kardok... Gondolom, a filmbe azért került be, hogy mutassa, milyen hű, de gyors, erős és zseniális dolog is a tünde, oszt ilyen karddal rendszabályozza az orkokat. :D A könyvekben csak Egalmoth harcol szablyával.

Ha már harc a téma: lovasságnak mi a legjobb fegyverzet/páncélzat? (Nem feltétlenül a lovagokra/nehézlovasságra gondolok.)

Death must be so beautiful. To lie in the soft brown earth, with the grasses waving above one's head, and listen to silence. To have no yesterday, and no tomorrow. To forget time, to forgive life, to be at peace. ~ Oscar Wilde

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #394837 Írta: Dreamer_KF
Dreamer_KF válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Finwe írta:

Gandalf egy másik topikban írta: Utumno romjai nem kerültek víz alá, érdemes megkeresni a Harmadkori térképeken a helyét (Középfölde Atlasza segít).

Azon tűnődtem vajon a későbbi korokban elképzelhető lehetett é hogy Szauron Utumnoból hozzon után pótlást, ha már Móriában vannak évezredekig szundikáló balrogok... Akkor miért ne? Vagy olyan mélyen be van temetve?


Azt is el tudom képzelni, hogy az ilyen lények inkább a Nagy Harcra várnak, amikor Melkor kiszabadul börtönéből és elkezd tinidiszkót szervezni az utódnépeknek :)

"Where do I go
Follow the river
Where do I go
Follow the gulls"
Hair

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #393546 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Kérdés persze, hogy egy balrog hajlandó lenne-e engedelmeskedni egy eredetileg vele nagyjából egyenrangú maiának.

Ld. Ungoliant és Melkor esetét, vmi szövetségről lehet szó.

A másik kérdésre: Lehet hogy beragadt az illető és nem tudott évezredek alatt se kijönni. Bealudt. Nagyon mélyen:)))

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 1 hónapja #393527 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Finwe írta:

Gandalf egy másik topikban írta: Utumno romjai nem kerültek víz alá, érdemes megkeresni a Harmadkori térképeken a helyét (Középfölde Atlasza segít).

Azon tűnődtem vajon a későbbi korokban elképzelhető lehetett é hogy Szauron Utumnoból hozzon után pótlást, ha már Móriában vannak évezredekig szundikáló balrogok... Akkor miért ne? Vagy olyan mélyen be van temetve?


Kérdés persze, hogy egy balrog hajlandó lenne-e engedelmeskedni egy eredetileg vele nagyjából egyenrangú maiának.
(Évezredekig a romok alá temetve ki más lenne képes túlélni, mint egy balrog? Az orkok mind átköltöztek a Ködhegységbe, és a trollok nagy része is arrébb húzódott. Persze lehet még ott egyéb hatalmas lény is elméletileg, de miért maradt veszteg Sauron uralma alatt,miközben a szomszédos Angmarban folyton ébredezett a gonosz?)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 hónapja #393524 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf egy másik topikban írta: Utumno romjai nem kerültek víz alá, érdemes megkeresni a Harmadkori térképeken a helyét (Középfölde Atlasza segít).

Azon tűnődtem vajon a későbbi korokban elképzelhető lehetett é hogy Szauron Utumnoból hozzon után pótlást, ha már Móriában vannak évezredekig szundikáló balrogok... Akkor miért ne? Vagy olyan mélyen be van temetve?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377841 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Alyr Arkhon írta: Arról az apróságról pedig ne feledkezzünk meg, hogy a hunoknak sosem voltak klasszikus nehézlovas (lemezvértes) ellenfeleik, sőt a honfoglaló magyaroknak sem.
Ellentétben az angolokkal.

És amikor lettek őseinknek (illetve megjelent a lovagi harcmodor, stb), hamar véget is értek a kalandozó hadjáratok.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377834 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Arról az apróságról pedig ne feledkezzünk meg, hogy a hunoknak sosem voltak klasszikus nehézlovas (lemezvértes) ellenfeleik, sőt a honfoglaló magyaroknak sem.
Ellentétben az angolokkal.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377825 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

Gandalf írta: Bocsánat, de azért a hun reflexíjak nem kortársai az angol hosszúíjaknak, utóbbiak később jelentek meg! Az íjak teljesítményét csak kortárs viszonylatban érdemes megvizsgálni! A hosszúíjaknak is megvolt az evolúciója, ahogy a reflexíjaknak is, pl. egy honfoglaláskori magyar íj már eléggé más, mint egy hun íj volt.

Ez igaz.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377812 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Bocsánat, de azért a hun reflexíjak nem kortársai az angol hosszúíjaknak, utóbbiak később jelentek meg! Az íjak teljesítményét csak kortárs viszonylatban érdemes megvizsgálni! A hosszúíjaknak is megvolt az evolúciója, ahogy a reflexíjaknak is, pl. egy honfoglaláskori magyar íj már eléggé más, mint egy hun íj volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377804 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Persze, hatékonyabban tárolják és adják át a vesszőnek az energiát, az igaz. De korántsem annyival, amennyivel kisebb húzóerőre lettek tervezve, mint egy hosszúíj. Könnyebb vesszőkkel persze elérhettek jó lőtávokat, és mind hatótáv, mind átütő erő tekintetében simán felülmúlhattak egy átlagos rövid íjat, de az angolszász hosszúíj egészen különleges fegyver volt, aminek a lőtávjával és átütő erejével nemigen versenyezhetett semmi. Cserébe közel két méteres volt, és (állítólag) gyerekkortól napi több órát kellett gyakorolni (edzeni) vele, hogy valaki használni tudja.

A hun íjak legfeljebb a többi pusztai nép íjaival, vagy egy egyszerű, vadászatra használt rövid íjjal összehasonlítva lehettek nehezek, semmiképpen sem az angolszász hosszúíjakhoz képest. Az pedig, hogy nem a páncél átütésére lettek tervezve, nem jelenti azt, hogy a páncélos lovassággal szemben megfelelő taktikával ne érhettek volna el eredményt. A lovakat ugyanis nem páncélozták (csak jóval később, és akkor sem tetőtől talpig), és a legjobb páncélon is voltak rések meg gyenge pontok. Ráadásul a nehézlovasság eléggé nehézkes, gyors manőverekkel viszonylag könnyen szét lehet zilálni, és ki lehet fárasztani.

Üdv,
Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377791 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén

3.Aragorn írta: Oisin:

A visszacsapó íjaknak pont ez a különlegessége, hogy (húzásnál) kisebb befektetett energia által is képesek ugyanarra (vagy nagyobb) lőtávra, mint az egyszerű botíjak. Mindemellett a visszacsapó íjakat még ennél is gyöngébbre készítették, mert a lóról való íjászathoz a nagyon gyors megfeszítés és oldás, valamint a könnyű kezelhetőség volt a fő szempont. Tehát ebben a tekintetben átütő erő szempontjából kissé valóban alul maradtak a longbow-okhoz képest, de mindezt kb harmad akkora erő befektetése mellett érték el.

Ugyanakkor nem is a páncélos lovasság, vagy nehéz gyalogság páncélzatának átütésére készültek ezek a kompozit íjak.

Ha nem a páncélos haderő ellen készült,akkor mi van a hún és a szarmata íjászokkal?
A hún íjászok nyílvesszői híresek voltak a a nagy átütőerőről. Ezt a régészeti leletek is igazolják. Kifejezetten súlyos nyílhegyeik voltak...

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 2 hete #377764 Írta: 3.Aragorn
3.Aragorn válaszolt a következő témában: Haditudományok Középföldén
Oisin:

A visszacsapó íjaknak pont ez a különlegessége, hogy (húzásnál) kisebb befektetett energia által is képesek ugyanarra (vagy nagyobb) lőtávra, mint az egyszerű botíjak. Mindemellett a visszacsapó íjakat még ennél is gyöngébbre készítették, mert a lóról való íjászathoz a nagyon gyors megfeszítés és oldás, valamint a könnyű kezelhetőség volt a fő szempont. Tehát ebben a tekintetben átütő erő szempontjából kissé valóban alul maradtak a longbow-okhoz képest, de mindezt kb harmad akkora erő befektetése mellett érték el.

Ugyanakkor nem is a páncélos lovasság, vagy nehéz gyalogság páncélzatának átütésére készültek ezek a kompozit íjak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.669 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére