Kérdések

Több
18 éve 7 hónapja #284948 Írta: Koko
Koko válaszolt a következő témában: Kérdések

Noredhel (Voronwë) írta:

Lugdús írta: Lenne egy kérdésem: (a GyU-ban) Minas Morgulnál mielőtt kivonult a sereg a város tornyából hogyismondjam kilövellet egy zöld fény vagy mi volt az. És akkor aza kérdésem h ez mi is volt ez tulajdonképpen?


Azt hiszem, a könyvben is említ valamit, bár nem azt, hogy "diszkófény tör fel az égre"


Igen azért kérdezem!
Miért én azt mondtam volna h diszkófény tör fel az égre? :D
Vagy a filmes megjelenítésre gondolsz?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284946 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Kérdések

Lugdús írta: Lenne egy kérdésem: (a GyU-ban) Minas Morgulnál mielőtt kivonult a sereg a város tornyából hogyismondjam kilövellet egy zöld fény vagy mi volt az. És akkor aza kérdésem h ez mi is volt ez tulajdonképpen?


Azt hiszem, a könyvben is említ valamit, bár nem azt, hogy "diszkófény tör fel az égre"

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284941 Írta: Koko
Koko válaszolt a következő témában: Kérdések
Lenne egy kérdésem: (a GyU-ban) Minas Morgulnál mielőtt kivonult a sereg a város tornyából hogyismondjam kilövellet egy zöld fény vagy mi volt az. És akkor aza kérdésem h ez mi is volt ez tulajdonképpen?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284716 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Kérdések

Cerebrum írta:

Felagund írta:

Cerebrum írta:

Thereon írta: Barahir: sindául azt jelenti : torony-úr.


Nos, tudtommal nem egészen. A bara jelentése "égő, tüzes". A barad (torony) + hîr összetételből Barathir lenne. :wink:


Az én tudtommal Barahir neve nem (vagy nem egészen) sindarin eredetű...


Hát, pedig az etym-ben is ott szerepel a név a BARAS és a KHER gyököknél...


Drága Cereb, tökéletesen igazad van - zárd rövidre a dolgot azzal, hogy a prof megmondta, és kész :)

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284710 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta:

Cerebrum írta:

Thereon írta: Barahir: sindául azt jelenti : torony-úr.


Nos, tudtommal nem egészen. A bara jelentése "égő, tüzes". A barad (torony) + hîr összetételből Barathir lenne. :wink:


Az én tudtommal Barahir neve nem (vagy nem egészen) sindarin eredetű...


Hát, pedig az etym-ben is ott szerepel a név a BARAS és a KHER gyököknél...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284685 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Cerebrum írta:

Thereon írta: Barahir: sindául azt jelenti : torony-úr.


Nos, tudtommal nem egészen. A bara jelentése "égő, tüzes". A barad (torony) + hîr összetételből Barathir lenne. :wink:


Az én tudtommal Barahir neve nem (vagy nem egészen) sindarin eredetű...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284679 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Thereon írta: Ne nekem mond ezt írja Robert Foster :D


Hát... A Foster-féle Tolkien Enciklopédia magyar változatát inkább hagyjuk. Kissé sok benne a hiba.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284677 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ne nekem mond ezt írja Robert Foster :D

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284298 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Kérdések

Thereon írta: Barahir: sindául azt jelenti : torony-úr.


Nos, tudtommal nem egészen. A bara jelentése "égő, tüzes". A barad (torony) + hîr összetételből Barathir lenne. :wink:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284294 Írta: Thereon
Thereon válaszolt a következő témában: Kérdések
XJaniX, ha esetleg nem tudnál angolul:

Barahir: sindául azt jelenti : torony-úr. Adán, az Első Ház ura (Elsőkor 455-60). Tünde-barát, Bregor fia, Emeldir férje, Beren apja. A Dagor Bragollach során megmentette Finrod életét, aki ezért megesküdött, hogy segíteni fogja Házát, és neki adta Barahir Gyűrűjét. A csata után Barahir visszatért Dorthonionba, és gerillaháborút folytatott Morgoth erői ellen. A kis csapat Aeluinban talált menedéket. Barahirt itt ölték meg, amikor Gorlim elárulta.

Forrás: Tolkien Enciklopédia

Thereon, a vándorló varázsló

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284237 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Emlékeim szerint Páfrány Pockó 12 ezüstgarast kért Bugáért.


Igaz A GYU garast ír. :oops:
Ez az Északi Királyság idejéből maradt fenn, de a harmadkor végén már a törpök verték.Ez volt valószínűleg az Eriadorban elfogadott pénznem.
Ezen kívül Gondornak is volt saját pénzneme:a "tharni" és a "castar".
A tharni az eriadori garas megfelelője. 4 tharni = 1 castar.
Tolkien a penny( egy 8. századi angol pénznem) szót használta.
Forrás: Közéfölde életre kel

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284206 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

XJaniX írta: Ki volt Barahír? Vagy hol keressem! Tudom, hogy olvastam róla, azthiszem a Szilmarillokban, de nem jut eszembe. Tudnátok segíteni? :?


www.glyphweb.com/arda/b/barahir.html


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284205 Írta: XJaniX
XJaniX válaszolt a következő témában: Kérdések
Ki volt Barahír? Vagy hol keressem! Tudom, hogy olvastam róla, azthiszem a Szilmarillokban, de nem jut eszembe. Tudnátok segíteni? :?

"Az életben nem az számít, hogy mekkorát esel, hanem az, hogy utánna fel tudj állni."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284088 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Emlékeim szerint Páfrány Pockó 12 ezüstgarast kért Bugáért. Hogy a garast hogyan írta Tolkien azt nem tudom, de gondolom általánosan elfogadott volt, hogy kb egységes méretű súlyú és finomságú pénzeket használnak, függetlenül attól, hogy ki készítette azokat és mikor.
Csak így működhetett probléma nélkül a kereskedelem.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #284076 Írta: A Szürke Zarándok
A Szürke Zarándok válaszolt a következő témában: Kérdések
Michael Martinez Középfölde életre kel (Visualizing Middle-earth)c. könyvében az egyik tanulmányban ír Középfölde fizetőeszközeiről, de az számomra nem derült ki ebből az írásból sem, hogy volt-e valami megegyezés Középföldén arról, hogy milyen pénzt fogadnak el, illetve, hogy a távoli vidékek lakói mivel fizettek, ha netán a törpökkel, vagy mondjuk Gondorral szeretett volna kereskedni. Ugyanígy amikor Szarumán azt mondja A Király visszatér végén, hogy drága pénzért vette a hobbitoktól a két hordó pipafüvet, amit Pippin és Trufa talált Vasudvardben, vajon mivel fizetett érte?

Gondolom, hogy Gondornak és Arnornak volt valami egységes fizetőeszköze, amit uralmuk csúcsán szinte egész Középföldén használhattak. Lehet, hogy tényleg a törpök készítették a pénzt, de lehet, hogy a két királyságnak volt saját pénzverdéje is. Mondjuk, ha Tolkien erre nem tért ki, akkor nem "volt", legfeljebb lehetett, és ugyebár az is csak a képzeletünkben. De mindegy, vegyük úgy, hogy valóságról beszélünk.

"Ma már minden út görbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #283998 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Kérdések

Celebrom írta: Kérdés: milyen infót tudtok azzal kapcsolatban, hogy mi volt (mik voltak) Középfölde fizetőeszköze.


Erről nem tudnék sokat mondani, de a sindarinban mindenesetre mirian-nak nevezik a Gondorban használatos pénzérmét, aminek a váltója a canath (1 mirian = 4 canath).

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #283979 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések

Celebrom írta: Kérdés: milyen infót tudtok azzal kapcsolatban ,hogy mi volt (mik voltak) Középfölde fizetőeszköze.Például a Pajkos Póniban mivel fizettek a Középfölde más-más területeiről érkező utazók?


Általában a törpök által vert pénzt használták, mert az óidőkben a törp királyságoknak volt a legnagyobb szükségük a kereskedelemre.
A GyU-ban a Pajkos Póniban tallérral fizettek, de nem hiszem, hogy Tolkien is ezt a szót használta.

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #283961 Írta: Celebrom
Celebrom válaszolt a következő témában: Kérdések
Én a fél országot átkutattam a könyvért meg persze a netet,de semmi!Erre a bnőm egyik nap csak úgy mellékesen megkérdi, nem valami elveszett történetek vagy valami hasonlót keresek Tolkientől,mondom igen.Erre azt mondja : akkor holnap kiveszem neked a városi könyvtárból (Szentgotthárd 3000 fő).Én kamillázok és örülök a fejemnek.
Kérdés: milyen infót tudtok azzal kapcsolatban ,hogy mi volt (mik voltak) Középfölde fizetőeszköze.Például a Pajkos Póniban mivel fizettek a Középfölde más-más területeiről érkező utazók?

"Férfi-e az ki nem teszi jobbá a világot?!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282809 Írta: Niphredil Eleanor
Niphredil Eleanor válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta:

Niphredil Eleanor írta:

Alyr Arkhon írta:

Pókkirálynő írta: Sziasztok!

Lugdús írta: Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Az a vicces, hogy nálunk az ún. "nagy" (városi) könyvátrban nincs meg, de abban a városrészben, ahol én lakom, az egyik fiókkönyvtárában igen, pedig tuti, hogy ide kevesebben járnak.

Üdv.: Pókkirálynő


Nem vicces.
Annyit jelent, hogy valaki ellopta a nagykönyvtárból.



Nem feltétlenül! :roll: Miért kell mindig rosszat feltételezni? :confused2:


Annak a tudatában feltételezek rosszat, hogy mennyire hiánycikk ez a könyv.


Talán van benne valami, de akkor is... :roll: Valóban hiánycikk, de attól még nem biztos, hogy lopták!

Lothlórien virágai; Niphredil és Elanor

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282796 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Niphredil Eleanor írta:

Alyr Arkhon írta:

Pókkirálynő írta: Sziasztok!

Lugdús írta: Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Az a vicces, hogy nálunk az ún. "nagy" (városi) könyvátrban nincs meg, de abban a városrészben, ahol én lakom, az egyik fiókkönyvtárában igen, pedig tuti, hogy ide kevesebben járnak.

Üdv.: Pókkirálynő


Nem vicces.
Annyit jelent, hogy valaki ellopta a nagykönyvtárból.



Nem feltétlenül! :roll: Miért kell mindig rosszat feltételezni? :confused2:


Annak a tudatában feltételezek rosszat, hogy mennyire hiánycikk ez a könyv.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282790 Írta: Niphredil Eleanor
Niphredil Eleanor válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta:

Pókkirálynő írta: Sziasztok!

Lugdús írta: Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Az a vicces, hogy nálunk az ún. "nagy" (városi) könyvátrban nincs meg, de abban a városrészben, ahol én lakom, az egyik fiókkönyvtárában igen, pedig tuti, hogy ide kevesebben járnak.

Üdv.: Pókkirálynő


Nem vicces.
Annyit jelent, hogy valaki ellopta a nagykönyvtárból.



Nem feltétlenül! :roll: Miért kell mindig rosszat feltételezni? :confused2:

Lothlórien virágai; Niphredil és Elanor

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282777 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Pókkirálynő írta: Sziasztok!

Lugdús írta: Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Az a vicces, hogy nálunk az ún. "nagy" (városi) könyvátrban nincs meg, de abban a városrészben, ahol én lakom, az egyik fiókkönyvtárában igen, pedig tuti, hogy ide kevesebben járnak.

Üdv.: Pókkirálynő


Nem vicces.
Annyit jelent, hogy valaki ellopta a nagykönyvtárból.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282768 Írta: Pókkirálynő
Pókkirálynő válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Lugdús írta: Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Az a vicces, hogy nálunk az ún. "nagy" (városi) könyvátrban nincs meg, de abban a városrészben, ahol én lakom, az egyik fiókkönyvtárában igen, pedig tuti, hogy ide kevesebben járnak.

Üdv.: Pókkirálynő

"Fagyra tőrt emel az ág
s a pusztaság
fekete sóhaja lebben -
varjucsapat ing-leng a ködben."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282754 Írta: Koko
Koko válaszolt a következő témában: Kérdések
Oké icke mondtam h nem értek a könyvkiadáshoz. :D
Ami meg a Elveszett Mesék könyvét illeti... Hááát nem hiszem h a mi kis 5000 fős városkánk könyvtárában meglenne... :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282743 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Kérdések
Én még csak az elsőt olvastam, mert a szhelyi könyvtár kötészetbe küldte a másodikat... (biztos szétolvasták...)

Pedig Macska-Szauront akaroook... de hát majd csak bekötik már egyszer....

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282727 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések

Pókkirálynő írta: Sziasztok!

Nóli írta: Ludús, hizzátenném, h majdnemhogy hiába vennéd meg az Elveszett Mesék könyvét, ugyanis sehol sem lehet kapni.
De sokaknak megvan az MTTből, ha érdekel, (akár én is) szívesen kölcsönzik.
Azonban baromi nehéz olvasmány...

Én könyvtárból vettem ki, szerintem ott is érdemes körülnézni.

Üdv.: Pókkirálynő

FFFú, ez nagyon cseles :P

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282721 Írta: Pókkirálynő
Pókkirálynő válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Nóli írta: Ludús, hizzátenném, h majdnemhogy hiába vennéd meg az Elveszett Mesék könyvét, ugyanis sehol sem lehet kapni.
De sokaknak megvan az MTTből, ha érdekel, (akár én is) szívesen kölcsönzik.
Azonban baromi nehéz olvasmány...

Én könyvtárból vettem ki, szerintem ott is érdemes körülnézni.

Üdv.: Pókkirálynő

"Fagyra tőrt emel az ág
s a pusztaság
fekete sóhaja lebben -
varjucsapat ing-leng a ködben."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282703 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Ludús, hizzátenném, h majdnemhogy hiába vennéd meg az Elveszett Mesék könyvét, ugyanis sehol sem lehet kapni.
De sokaknak megvan az MTTből, ha érdekel, (akár én is) szívesen kölcsönzik.
Azonban baromi nehéz olvasmány...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282698 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Az Elveszett Mesék Könyve, I.-II. kötet.
Jogdíjak :D A kiadóknak nem kevés pénzébe kerül megvenni a fordítás/kiadás jogát az Estates-től; aztán a fordítói munka díja, még ha MTT-s csinálja, is pénzbe kerül, a szerkesztői, lektori, korrektori munka, illusztrációk, nyomdapénz, kötés... Ez mind rettentő sok pénz, és ha alacsony a példányszám, akkor egy-egy könyv ára a csillagos egekben lesz, sok-sok ezer forintoknál.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 8 hónapja #282690 Írta: Koko
Koko válaszolt a következő témában: Kérdések
Az 1. 2 része már megjelent?
Hm... Mi is a címe? (persze a magyar címe)
És miről is szól ez a két rész? Ha nem túl drága megveszem csak h lássák a kiadók h megéri kiadni! :)
Nem értek a a könyvek kiadásához de:
Ha a 3. rész olyan unalmas akkor valamilyen MTT-sel lefordittattyák és kiadják annyi példányban amenyit valószínü h el tudnak adni. Meg persze nem kell egy hej de szuper minöségünek lennie.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.983 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére