Kérdések

Több
17 éve 8 hónapja #313438 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Kérdések
Engem inkább az foglalkoztat, hogy az orkok lelke hová kerül? Hiszen elvileg tündelélek volt. Mandosnál a helyük, vagy a Semmiben?

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313435 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
azt egyből gondoltam,hogy nem így működött!de ha nem csak egy dolog megteremtésére/átformálására használhatták a willjüket,akkor valahogy csak kellett "mérni",vagy mittudomén.hogy mondjuk egy dologra a fele willjét használta el,vagy ilyesmi...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313426 Írta: Feanor Faelivrin
Feanor Faelivrin válaszolt a következő témában: Kérdések
Szerintem úgy lenne hogy Manwe 10000 will/kor, így nem tudja mind elkölteni egyszerre :D

"A mosoly a leger

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313397 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Acho: A will azért nem mértékegység. Nem egészen olyan hogy "Melkornak van 100 000 will pontja, ebből 1000ért felépíti a Thangorodrimot, 1000et elkölt sárkányfejlesztésre..."

ááááááááá pedig rohadt jól hangzik :lol: :lol: :lol: :lol:

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313395 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
A tündék is hasonló következtetésre jutottak a Szilmarilokban ;)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313393 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta:

Randír írta: Nem lehet az,h halott,de Mandosba nem megtért tündék szellemét zárta ezekbe a hüllőkbe?


Ez megint nehéz dolog lett volna, de szerintem elvben lehetséges. Gyakorlatilag ahhoz, hogy egy lelket magadhozz köss, még életében kell ezt megtenned. (Ahogy Szauron a Kilencekkel)
Szerintem ahhoz túl sok ork volt (mindig többen voltak mint a tündék) ráadásul szabadon és kellő számban szaporítani sem lehetett volna őket.

Felmerem vetni azta elképzelést az orkok esetében [illetve a szilmarilokban is említi az író],hogy mikor az eldák három háza utnak indult nyugat felé páran akik féltek a valáktól ott maradtak középföldén ,és néhányat elfogott belőlük Morgoth.Ezeket a tündéket megkínozta megrontotta a lelküket illetve testüket vagyis eltorzíthatta a őket valami varázslattal is..........tehát akkor lelket nemkellet nekik adni..... :?

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313392 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Nessa írta: Én nem akarok nagyon ebbe beleszólni, mert nem értek hozzá, de: Randír nem a sárkányok lelkére célzott (hüllők)?


Köszönöm, hogy szóltál, elnézést, figyelmetlen voltam.

Nem tudom, a sárkányok hüllők-e, majd ha látok egyet, talán meg tudom mondani (gyorsan megvizsgáltatom Felagunddal :D ).
A sárkányoknál viszont a kisebb maia esélyesebb, mert jelentős willel rendelkeznek.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313387 Írta: Nessa
Nessa válaszolt a következő témában: Kérdések
Én nem akarok nagyon ebbe beleszólni, mert nem értek hozzá, de: Randír nem a sárkányok lelkére célzott (hüllők)?

*csak az RG semmi más...*
"Most velem nevetsz, vagy rajtam?"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313381 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Randír írta: Nem lehet az,h halott,de Mandosba nem megtért tündék szellemét zárta ezekbe a hüllőkbe?


Ez megint nehéz dolog lett volna, de szerintem elvben lehetséges. Gyakorlatilag ahhoz, hogy egy lelket magadhozz köss, még életében kell ezt megtenned. (Ahogy Szauron a Kilencekkel)
Szerintem ahhoz túl sok ork volt (mindig többen voltak mint a tündék) ráadásul szabadon és kellő számban szaporítani sem lehetett volna őket.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313378 Írta: Randír
Randír válaszolt a következő témában: Kérdések
Nem lehet az,h halott,de Mandosba nem megtért tündék szellemét zárta ezekbe a hüllőkbe?

A szívünk mélyén mindannyian utazók vagyunk – vagy futók./Dominic Vernius gróf(Dűne)/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313373 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Voronwe írta:

icke írta: az orkok valószínűleg megkínzott és megrontott tündékből születtek, a trollokat valószínűleg az entek megcsúfolására teremtette Melkor, a sárkányokról viszont még elképzelésünk sincs.
icke

Talán azért, mert a válasz túl egyszerű. (?)
Gondolom középföldén már akkor is éltek (nem gonosz csak "természetes") gyíkok, férgek, vagy pl. krokodil-félék, és amikor Melkor gonoszsága megrontott néhányat ezek közül is, úgy látta, érdemes tovább "dolgozni" rajtuk.
Aztán gonosz szellemeket zárt beléjük - esetleg maiákat???- és a saját gonoszságából is átadott vmennyit :arrow: így aztán fogyott is rendesen a willje...


Ez szép és jó, de ennyi maiát nem talált volna még Melkor sem, ráadásul az ő hatalmuk nagyobb.
És abban sem vagyok biztos hogy maiák tudnának utódot létrehozni. (nincs rá dokumentált eset csak ha az egyik fél Gyermek)

A fő kérdés, honnan volt az orkoknak lelke? A törpök teremtésénél egyértelműen kiderül, lelket csak Ilúvatar adhat (főleg olyan formában, hogy aztán szabadon szaporodjon egy adott nép), ő adott a törpöknek, az enteknek és a sasoknak.
Viszont Melkornak nem valószínű, hogy adott volna az orkokhoz (bár azért teljesen szerintem ki sem zárható).

A "fogunk egy gyenge maiát és belerakjuk egy testbe módszert" nagy sikerrel alkalmazta Szauron a váltott farkasok teremtésekor. (de a váltott farkasok lényegesen erősebbek az orkoknál)


Acho: A will azért nem mértékegység. Nem egészen olyan hogy "Melkornak van 100 000 will pontja, ebből 1000ért felépíti a Thangorodrimot, 1000et elkölt sárkányfejlesztésre..."

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313344 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

A "will"-ről: mint már több helyen is írtam, a különböző ainuk hatalmának mértéke is különböző volt - nem csupán vala és maia, hanem vala és vala, maia és maia hatalma között is részint mennyiségi, részint minőségi különbségek fedezhetők fel. Mindegyiküknek volt egy befolyási köre, egy fogalmi terület, amin belül az erejét használta; Yavanna az élő-növekvő-sarjadó dolgokkal, Ulmo a vízzel, Manwë a levegővel állt kapcsolatban, stb. (Azt nem tudom pontosan, hogy a "will"-jük kizárólag erre a területre terjedt ki, vagy csupán preferenciáról van szó.)
Mértékegységről nem tudok, hogy lett volna, viszont a "will" minden ainu és tünde esetében egy adott mennyiség volt, ami nem tért vissza. Lásd Fëanor és a szilmarilok, vagy Yavanna és a Két Fa esetét; azt a "will"-t, amit ezekre fordítottak, nem nyerhették vissza, és így nem is alkothatták újra őket.

A númenori invázióról: a valák akár szembefordulnak a támadókkal, akár hagyják őket Valinor földjén maradni, konfrontálódtak volna a világ és Eru törvényeivel, szabályaival. Nem vállalhatták a felelősséget egyik változatért sem, így inkább "egy időre letették Arda kormányzásának terhét", és a felsőbb hatalomhoz, Ilúvatarhoz továbbították a döntést - aki ezzel a lépéssel, mint az ezt követő eseményekből látszik, nyilván egyetértett.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313329 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések

Acho írta: Szmóg és Smaug nem ugyanaz,ugye?

De, csak kétféleképpen fordítják a különböző magyar fordítások.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313328 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
Szmóg és Smaug nem ugyanaz,ugye?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313310 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
lehet,hogy alapvető kérdés,de minden vala/maia stb. ugyanannyi will-t kapott,vagy rang szerint különbözőt?és hogyan fogyott?mármint,egy dolgot lehetett vele tenni, vagy több mindent is?és volt valami mértékegysége, mint. pl. varázspont vagy mitttudomén?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313306 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Ulmo írta: Meg talán a másik dolog az, hogy a Valák nem akartak harcolni Ilúvatar saját gyermekei ellen.


Nos, igen.. valamilyen szinten az is testvérmészárlás lett volna.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313295 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Meg talán a másik dolog az, hogy a Valák nem akartak harcolni Ilúvatar saját gyermekei ellen.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313294 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Fingolfin írta: Miért volt szükség Eru beavatkozására mikora a hatalmas Númenori flotta a valák ellen fordult nem mintha így ezzel bármi gond is lenne, de ez annyira úgy hangzik mintha letudták volna győzni a valákat a másodszülöttek!? :?


Azért, hogy az eset ne ismétlődhessék meg. Nme az volt a baj, hogy a Valák ellen fordultak, hanem az, hogy olyasmit kartak meguknak, mai nekik nem járt. Nme Eru, vagy a Valák rosszakarat miatt, hanem - talán nem túl pontosan megfogalmazva- azt a spirituális erőt, ami a Valák földjén van, az emberek nem bírták volna el.

Meg aztán ember ne akarjon halhatatlan lenni, ha nem annak van teremtve. Legalábbis testileg ne akarjon az lenni.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313288 Írta: Voronwe
Voronwe válaszolt a következő témában: Kérdések

icke írta: az orkok valószínűleg megkínzott és megrontott tündékből születtek, a trollokat valószínűleg az entek megcsúfolására teremtette Melkor, a sárkányokról viszont még elképzelésünk sincs.
icke

Talán azért, mert a válasz túl egyszerű. (?)
Gondolom középföldén már akkor is éltek (nem gonosz csak "természetes") gyíkok, férgek, vagy pl. krokodil-félék, és amikor Melkor gonoszsága megrontott néhányat ezek közül is, úgy látta, érdemes tovább "dolgozni" rajtuk.
Aztán gonosz szellemeket zárt beléjük - esetleg maiákat???- és a saját gonoszságából is átadott vmennyit :arrow: így aztán fogyott is rendesen a willje...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313287 Írta: Fingolfin
Fingolfin válaszolt a következő témában: Kérdések
Miért volt szükség Eru beavatkozására mikora a hatalmas Númenori flotta a valák ellen fordult nem mintha így ezzel bármi gond is lenne, de ez annyira úgy hangzik mintha letudták volna győzni a valákat a másodszülöttek!? :?

..döbbenten menekültek előle azt hivén,hogy maga Orome jött el,mert tébolyult haragjában szeme úgy izzot mint a valáké..

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313258 Írta: Mandos
Mandos válaszolt a következő témában: Kérdések

Acho írta: mi lett Ungoliant sorsa,miután szembefordult Morgoth-al?


eltávozott egy sötét helyre, ahol szövögette a hálóját (ha az első szembefordulására gondolsz).

Miután pedig közösen megölték a Fákat, utána Morgoth adott a Formenosból rabolt kincsekből Ungoliantnak, de a Szilmarilokat már nem adta oda. Erre ő behálózta Morgoth-ot, az pedig kiáltott egyet, jöttek a Balrogok és elkergették.
Ungoliant ezután elmenekült, párosodott pókszerű lényekkel a Gorgototh völgyében, majd eltávozott -a tündék szerint pedig elpusztult, mégpedig úgy, hogy saját magát falta fel, mert akkora volt az éhsége.

Vegetáriánus: ősi indián szó, jelentése: béna vadász

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313255 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
mi lett Ungoliant sorsa,miután szembefordult Morgoth-al?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313246 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
köszi.a szövegértésemmel vannak problémák. de ez az Ungoliant.téma mindenhogy bonyolult...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313241 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Olvasd el még egyszer, mit írtam az ainukról és a maiákról.
Sőt, segítek: de.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313237 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
nem tólzottan,de ezt még értem! :-) de szauron már nem teremtett/alakított át semmit,ugy-e?vagy tévedek?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313235 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Vala: Ardára leszállt, nagyobb hatalmú ainu.
Maia: Ardára leszállt, kisebb hatalmú ainu.
Más különbség nincs a két csoport között.

Innentől remélem, jó vagy dedukcióból :)

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313233 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
ja,persze,Melkor vala volt!viszont akkor neki is kellett,hogy legyenek maiái!és Szauron teremtett újat? teremthetett egyáltalán?hiszen ő maia volt,ha jól tudom,és azt hiszem Aulé maiája!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313227 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Az ainuk és a tündék rendelkeztek egy tulajdonsággal, a "will"-lel, ami a másodteremtés hatalmát jelentette, vagyis azt a képességet, hogy az Eru által teremtett, létező világot szándékuk szerint változtassák, alakítsák. Ezt használta Fëanor a szilmarilok kovácsolásakor, Yavanna a dalában, amikor létrehozta a Két Fát, és Melkor, amikor kitenyésztette az orkokat és más szörnyeket. Hogy ezt pontosan hogy tette az egyes lények esetében, nem tudjuk; az orkok valószínűleg megkínzott és megrontott tündékből születtek, a trollokat valószínűleg az entek megcsúfolására teremtette Melkor, a sárkányokról viszont még elképzelésünk sincs. Azt viszont tudjuk, hogy az összes ainu, így a valák közül is Melkor kapta a legnagyobb hatalmat, vagyis a legtöbb "will"-t...

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313223 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
de ha jól tudom, Erun kívül más nem teremthetett!vagy Morgoth csak "átalakította" volna őket?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
17 éve 8 hónapja #313217 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Ja, hogy az kettő. Nem látszott rajtuk :)
Egyébként határozottan jó kérdés, hogy eredetileg honnan származtak ezek a jószágok. Nem valószínű, hogy a Nagy Muzsikában Ilúvatar tervei szerint szerepeltek volna - én megkockáztatom, hogy Melkor keze munkáját dicsérik, talán még Utumno idejéből, amikor "Melkor gonoszsága és gyűlöletének penésze kiáramlott onnan (...), s a szelíd állatok csupa-szarv szörnyekké váltak", esetleg a későbbi, angbandi kísérletek termékei. Sárkány v 0.7 :D

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.987 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére