Kérdések

Több
20 éve 10 hónapja #148873 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
A HoME sorozatban jártasokhoz lenne egy kérdésem:
A "The End of the Third Age" és a "Sauron defeated" között mi a különbség? Mi az, ami az utóbbiban benne van, de az előbbiből kihagyták? S egyáltalán: miért jelent meg két különböző kötet a "The History of The Lord of the Rings" 4. számaként?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148868 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Sil-Sil, te mindig megelőzöl... :D

Köszi azért!

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148866 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések
Hogy mi volt keletre? :wink:
lotrmaps.middle-earth.us/mea/1st ... 3FIRST.GIF

És az a bizonyos térkévázlat, by Tolkien:
lotrmaps.middle-earth.us/maps/r3t_M145.gif

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148865 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Sebaj, én se ;)

A képkeresés folyamatban... ;)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148863 Írta: mithril
mithril válaszolt a következő témában: Kérdések
Bocs, lassú voltam...
:oops:

Én se tudok 10 ujjal gépelni...

"...magamat kigúnyolom, ha kell,
de hogy más mondja, azt nem tűröm el!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148862 Írta: mithril
mithril válaszolt a következő témában: Kérdések

Felagund írta: Valamint mivel középen volt, abban az értelemben, hogy nyugatra is és keletre is volt egy-egy másik földrész... (ha kell, tudok térképet mutatni ;) )


Öööö, mi volt keletre?

Ide nekem a térképet is! :D

"...magamat kigúnyolom, ha kell,
de hogy más mondja, azt nem tűröm el!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148861 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

mithril írta:

Vëannë írta: Sziasztok!

amanibhavam írta: A Középfölde kifejezés egy egyenes átvétel a koraközépkori északnyugat-európai világképből, és tkp. az összes ember által lakott, akkor ismert területet jelentette.

Igen, és azért volt "közép", mert felette eredetileg Asgard, a felső világ volt, ahol az istenek laktak, alatta meg az alvilág, Hel birodalma...


Köszönöm a sok választ! őszintén szólva, annyit tudtam, hogy a nevet honnan vette Tolkien (én legalábbis a Beowulfban találkoztam vele), csak az nem világos, hogy ez a kifejezés hogyan passzol. Mert ugyan azt mondhatjuk, hogy Középfölde "fölött" Valinor van, de mi van alatta? mitől lesz "közép"?


Nem. Horizontálisan közép!!!
Mikor Valinort kivették Ardából, helyette egy másik földrész keletkezett, és Középföldétől keletre is volt egy ún Fekete föld, de ezekről (azon kívül, hogy léteztek, mert van róluk egy térképskicc) semmit sem tudunk...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148856 Írta: mithril
mithril válaszolt a következő témában: Kérdések

Vëannë írta: Sziasztok!

amanibhavam írta: A Középfölde kifejezés egy egyenes átvétel a koraközépkori északnyugat-európai világképből, és tkp. az összes ember által lakott, akkor ismert területet jelentette.

Igen, és azért volt "közép", mert felette eredetileg Asgard, a felső világ volt, ahol az istenek laktak, alatta meg az alvilág, Hel birodalma...


Köszönöm a sok választ! őszintén szólva, annyit tudtam, hogy a nevet honnan vette Tolkien (én legalábbis a Beowulfban találkoztam vele), csak az nem világos, hogy ez a kifejezés hogyan passzol. Mert ugyan azt mondhatjuk, hogy Középfölde "fölött" Valinor van, de mi van alatta? mitől lesz "közép"?

"...magamat kigúnyolom, ha kell,
de hogy más mondja, azt nem tűröm el!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148834 Írta: Vëannë
Vëannë válaszolt a következő témában: Kérdések
Utánajártam...összesen kilenc világ volt, három szinten. Felül az istenek és az elfek, középen az emberek (ez Midgard), törpék és óriások, alul meg a halottak birodalmai.

"Home is where the way is
My road goes on forever
One more voyage to go"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148829 Írta: Vëannë
Vëannë válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

amanibhavam írta: A Középfölde kifejezés egy egyenes átvétel a koraközépkori északnyugat-európai világképből, és tkp. az összes ember által lakott, akkor ismert területet jelentette.

Igen, és azért volt "közép", mert felette eredetileg Asgard, a felső világ volt, ahol az istenek laktak, alatta meg az alvilág, Hel birodalma...

"Home is where the way is
My road goes on forever
One more voyage to go"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148799 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
Valamint mivel középen volt, abban az értelemben, hogy nyugatra is és keletre is volt egy-egy másik földrész... (ha kell, tudok térképet mutatni ;) )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148670 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

mithril írta: Sziasztok!

Fogalmam sincs, kérdezte-e már valaki, ha igen, lőjetek le nyugodtan (persze csak miután kaptam választ!). Szóval:
Középfölde, azaz Middle-Earth miért kapta ezt a nevet? milyen értelemben 'közép'?

Előre is kösz.


Tolkien a Brit-szigetek mitológiáját kívánta megteremteni életművével. A Középfölde kifejezés egy egyenes átvétel a koraközépkori északnyugat-európai világképből, és tkp. az összes ember által lakott, akkor ismert területet jelentette.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148669 Írta: Artemisz
Artemisz válaszolt a következő témában: Kérdések
Khm...

A viking-skandináv mitológiakörben a tulajdonképpeni világnak, amibe a káosz erői nem tartoznak bele, a neve MITGARD, azaz a Középső Világ. Nem gondoljátok, hogy ez is lehet egy párhuzam?

Rengeteg párhuzama van a GyU-nak is a viking-germán mondákkal (Szigmund-Szigurd mondakörből a Kettétört Kard, melyet az örökös számára eggyé kovácsolnak; a dwergek, a kovácsmesterség titkainak ismerői, és még sorolhatnám, ezek a legfeltűnőbbek..)

lassan kibomló
cseresznyevirág vagyok
Isten tenyerén


Az Erdő legyen Veletek!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148662 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Kérdések
Ha jól emlékszem, Tolkien részéről ez a Middangeard tükörfordítása/átvétele, vagy a Beowulfból, vagy a Cristből...
Mindenesetre amennyire tudom, Európára értették akkoriban.

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148648 Írta: mithril
mithril válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Fogalmam sincs, kérdezte-e már valaki, ha igen, lőjetek le nyugodtan (persze csak miután kaptam választ!). Szóval:
Középfölde, azaz Middle-Earth miért kapta ezt a nevet? milyen értelemben 'közép'?

Előre is kösz.

"...magamat kigúnyolom, ha kell,
de hogy más mondja, azt nem tűröm el!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147487 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Kérdések
na ne ez kb olyan nekem hogy gal olyan idős mint én

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147286 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Rabyn írta: De furcsa.. Pedig én kb egyidősnek gondoltam őket.. (jo mondjuk én Gornit 40körülinek képzeltem el amikor a könyvet olvastam)


Én is 40 körülinek képzeltem el, és meg is ijedtem amikor azt mondta hogy 40 éve nem járt Lórienben...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147201 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Kérdések
De furcsa.. Pedig én kb egyidősnek gondoltam őket.. (jo mondjuk én Gornit 40körülinek képzeltem el amikor a könyvet olvastam)

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147198 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések

Rabyn írta: Aragorn télleg idősebb mint Theoden???


Méghozzá 17 évvel idősebb. Mivel a númenori királyi házból származik, ezért nem látszik rajta a kora.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147195 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Kérdések
Aragorn télleg idősebb mint Theoden???

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147078 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Kérdések
Gundabadról szól valamilyen krónika vagy bővebb leírás mint ami a Gyu3 függelékében található??

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #146728 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

Silima írta: Sziasztok! Tudom, hogy nem vág teljesen ide, de nem tudnátok nekem olyan címeket írni (magyarul vagy németül), ahol a különféle megszállott rajongók a LotR szereplőivel, a LotR helyszíneivel és a LotR alapján történetkiegészítéseket tettek közzé? Szóval azt akarom kinyögni, hogy a LotR folytatásait megírták, kisebb-nagyobb módosításokkal. Vagy ami a könyvből kimaradt...
Na jó, tudom, már elég késő van nekem , és még tanulnom is kell, mert holnap suli, és ilyenkor már beszélni se tudok, nemhogy írni...
De ha valamelyiktek megértette, amit nyökögtem, várom az 5leteket! Köszi!!


Amire te gondolsz az fan-fiction.
Biztos linkelnek neked egy párat.
Azért a "folytatás" szó szvsz kicsit erős...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #146727 Írta: Silima
Silima válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok! Tudom, hogy nem vág teljesen ide, de nem tudnátok nekem olyan címeket írni (magyarul vagy németül), ahol a különféle megszállott rajongók a LotR szereplőivel, a LotR helyszíneivel és a LotR alapján történetkiegészítéseket tettek közzé? Szóval azt akarom kinyögni, hogy a LotR folytatásait megírták, kisebb-nagyobb módosításokkal. Vagy ami a könyvből kimaradt...
Na jó, tudom, már elég késő van nekem , és még tanulnom is kell, mert holnap suli, és ilyenkor már beszélni se tudok, nemhogy írni...
De ha valamelyiktek megértette, amit nyökögtem, várom az 5leteket! Köszi!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145836 Írta: Eleniel (csillaglany)
Eleniel (csillaglany) válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudom, hogy volt már róla szó, de valami még eszembe jutott Elledan és Elrohir sorsával kapcsolatban.
Nem lehet, hogy csak dönteniük kellett akkor, mikor Elrond elhajózott? Mert akkor úgy is dönthettek, hogy elmennek, de nem akkor rögtön, hanem később (mint pl. Legolas). Szóval az, hogy nem vele mentek, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ember-létet választották... nem? :oops:

Sail away, sweet sister
(Brian May - Queen) :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145740 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
amani: részben igazad van. Az általad említett szöveg szerint részben Námo döntésén, részben a fea saját döntésén múlik, hogy mennyi ideig van a Várakozás Csarnokaiban. Persze van kivétel: Fëanor.

Szméagol: ugyanebben a szövegben (Laws and customs of the Eldar) olvastam, hogy az idők folyamán a fea "felemészti" a hroát, így lehet, hogy a test "elhalványul". Hogy mi lesz a testetlen feával? Hát...azt mondja a szöveg, hogy otthontalanul vándorolnak, olyan helyeken kísértenek :!: , amiket korábban ismertek: erdők, források stb. És ezek a feák néha nem jóindulatúak. Ugyanis alapesetben a tündék feáit Valinorba szólítják. Azok maradnak Középföldén, akik ellenállnak ennek a hívásnak. És ez az ellenállás már a Homály hatásának az első jele. És a testetlen lélek, a hroa nélküli fea előbb-utóbb keres magának egy testet... :evil: [size=9:4odkz4q8]Ami ez után következik, már egy kicsit bizarr, de sajnos illeszkedik a tolkieni világ rendszerébe[/size]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145677 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Ulmo írta: Alcarcalimo: azért még létezhetnek tündék Valinoron kívül. Az erdőtündéket tudomásom szerint senki nem hívta Valinorba, ők Középföldén maradtak. És csak azért nem látjuk őket, mert "elhalványultak" (angolul: faded)


Elhalványultak? Mondhatjuk úgy, hogy eltűnt a hroájuk? Akkor mi lett a feájukkal? Céltalanul kószálnak közöttünk?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145638 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Ulmo írta: Aeglos: miért gondolod, hogy Mandos bárkinek is parancsolt? Ő a Holtak Házának őrzője, és a Valák bírája. A tündéknek és embereknek megvan a saját sorsuk, ezen a Valák önszántukból nem változtathatnak. Nem Mandostól függött, hogy kivel mi történik. A Valák Ilúvatar akaratának végrehajtói. Ilúvatar Gyermekeinek nem parancsolhatnak.
Lúthien esete annyiban speciális, hogy ő egy maia gyermeke, hatalmas erővel rendelkezett, és Mandost meghatotta a szomorúsága. De Ilúvatar engedélye nélkül Beren és Lúthien nem térhetett volna vissza Középföldére.

Alcarcalimo: azért még létezhetnek tündék Valinoron kívül. Az erdőtündéket tudomásom szerint senki nem hívta Valinorba, ők Középföldén maradtak. És csak azért nem látjuk őket, mert "elhalványultak" (angolul: faded)


Ennek azért kicsit ellentmondanék, mert az Námo döntésén múlik, a tünde feája meddig lakozik Mandos csarnokaiban, mikor térhet vissza Középföldére. (Ld. Laws and Customs among the Eldar, ha jól emléxem)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145632 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Aeglos: miért gondolod, hogy Mandos bárkinek is parancsolt? Ő a Holtak Házának őrzője, és a Valák bírája. A tündéknek és embereknek megvan a saját sorsuk, ezen a Valák önszántukból nem változtathatnak. Nem Mandostól függött, hogy kivel mi történik. A Valák Ilúvatar akaratának végrehajtói. Ilúvatar Gyermekeinek nem parancsolhatnak.
Lúthien esete annyiban speciális, hogy ő egy maia gyermeke, hatalmas erővel rendelkezett, és Mandost meghatotta a szomorúsága. De Ilúvatar engedélye nélkül Beren és Lúthien nem térhetett volna vissza Középföldére.

Alcarcalimo: azért még létezhetnek tündék Valinoron kívül. Az erdőtündéket tudomásom szerint senki nem hívta Valinorba, ők Középföldén maradtak. És csak azért nem látjuk őket, mert "elhalványultak" (angolul: faded)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145580 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Kérdések

De Arda nem pusztult el, nem? Akkor vannak tündék még ma is?
(Nagyon nagy hülyeség volt? )


Miért lenne hülyeség? Ha úgy fogjuk fel, hogy ez, ahol most élünk Arda (az), akkor ugye nincs még vége. Tündék is léteznek még persze - Valinorban, itt nem maradt egy sem, mind átkelt már a réven, az ő idejük e földön lejárt.
Ilúvatar szándékait a Valák sem tudják, mi meg pláne.
üdv.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #145571 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Ulmo írta: A tündék sorsa és élete Ardához van kötve. Ha Arda elpusztul, a tündék is elpusztulnak. Valinorban és Középföldén is.


De Arda nem pusztult el, nem? Akkor vannak tündék még ma is?
(Nagyon nagy hülyeség volt? :oops: :lol: )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.004 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére