Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Több
20 éve 10 hónapja #149542 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta: A van-e Gonosz Jó nélkül teljesen más kérdés, mint az, hogy van-e Jó Gonosz nélkül. Az utóbbihoz kapcsolódóan: A gyűrűk ura befejezésének elég népszerű értelmezése, hogy a tündék ideje éppen Szauron legyőzetése miatt járt le, vagyis az abszolút gonoszság nélkül az abszolút jóság (hiszen a tündék egészében véve többé-kevésbé mégiscsak ennek a megtestesítői) értelmét veszti. Az előbbihez: én sem nevezném dualistának, mert Melkor és Ilúvatar egyértelműen NEM egyenrangú: Eru egészen nyilvánvalóan megmondta előre, hogy semmi esélye senkinek, aki vele akar szembeszállni.


Szerintem nem is ilyen típusú dualizmus, inkább a gnosztikus/katar gondolat, a világon kívül létező abszolút tökéletes Isten és a tisztátalan anyagot teremtő, azzal munkálkodó, megvetendő Rex Mundi ködlik fel bennem.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149537 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta: A van-e Gonosz Jó nélkül teljesen más kérdés, mint az, hogy van-e Jó Gonosz nélkül. Az utóbbihoz kapcsolódóan: A gyűrűk ura befejezésének elég népszerű értelmezése, hogy a tündék ideje éppen Szauron legyőzetése miatt járt le, vagyis az abszolút gonoszság nélkül az abszolút jóság (hiszen a tündék egészében véve többé-kevésbé mégiscsak ennek a megtestesítői) értelmét veszti. Az előbbihez: én sem nevezném dualistának, mert Melkor és Ilúvatar egyértelműen NEM egyenrangú: Eru egészen nyilvánvalóan megmondta előre, hogy semmi esélye senkinek, aki vele akar szembeszállni.


1. Nem vagyok biztos abban, hogy a tündék az abszolút Jó megtestesítői lennének... Sokkal inkább (ahogy H. K. Fauskanger is írta a Quenya Course-ban) egy tökéletesített ember, ha úgy tetszik, embereszmény megtestesítői.

2. A tündék ideje szvsz nem Szauron legyőzésével jár le, hiszen jónéhányan már a Gyűrűháború előtt és alatt is elvándorolnak Szürkerévbe.

3. Eru szerintem tökéletesen kívül esik minden középföldi vizsgálódáson. Melkor ellenben nem. Szvsz ha már dualitás, akkor Melkor vs. Valák.

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149535 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
A van-e Gonosz Jó nélkül teljesen más kérdés, mint az, hogy van-e Jó Gonosz nélkül. Az utóbbihoz kapcsolódóan: A gyűrűk ura befejezésének elég népszerű értelmezése, hogy a tündék ideje éppen Szauron legyőzetése miatt járt le, vagyis az abszolút gonoszság nélkül az abszolút jóság (hiszen a tündék egészében véve többé-kevésbé mégiscsak ennek a megtestesítői) értelmét veszti. Az előbbihez: én sem nevezném dualistának, mert Melkor és Ilúvatar egyértelműen NEM egyenrangú: Eru egészen nyilvánvalóan megmondta előre, hogy semmi esélye senkinek, aki vele akar szembeszállni.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149527 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Csak gyorsan és szőrmentén...

A "Van-e Gonosz Jó nélkül?" kérdéskörben nagyon tudom ajánlani Tütüke hozzászólását... Ez szerintem elég egyszerűen rövidre zárja a témát, ha nem keletkezéselméleteket vizsgálunk... :)

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149517 Írta: Well-of-Souls

Angwen írta: Így Melkor nem csak hogy nem tudta tönkretenni a nagy tervet, de (minden igyekezete ellenére) még hozzá is tett ahhoz. (Van-e Jó Gonosz nélkül?...)

Én inkább úgy kérdezném: van-e Gonosz Jó nélkül? :wink:

Ninniach írta: Kerdes: a Levelekbol idezett kijelentes szerinted az Eru/Melkor dualizmusra vonatkozik? Mert szvsz inkabb a szereplokre altalaban, hogy nem alkotott absolute evil karaktert

Gondolom, ezen a helyen elsősorban azt akarja megmagyarázni, hogy MIÉRT nem alkotott absolute evil karaktert - és én ebből arra tudok csak következtetni, hogy pont azért, mert nem is hitt egyáltalán a Jótól függetlenül, önállóan fennálló Gonosz létezésében ("I do not think there is such a thing"). Szerintem éppen ezért valamiféle manicheus dualizmusról egyáltalán nem is beszélhetünk ebben a műben (vagyis: van egy Jó és egy Rossz ősprincípium, amik egymással egyenrangúak, és kölcsönösen feltételezik egymást) - a Rossz itt egyfajta folyományos dolog, és nem klasszikus értelemben vett "létező" (tehát csak olyasmi, amit a Jó előzetes ismerete és létezése nélkül egyálatlán el sem tudnánk képzelni).

Na most valószínűleg szépen megismételtem magam. Sebaj, mentségemre szolgáljon, hogy hétfő reggel van :)

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149323 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Angwen írta: És kapcsolódik a szabad akarat kérdéséhez is: az ainuknak egyrészt megadatott a lehetőség, hogy azt hozzák létre, amit akarnak (és tudnak), másrészt hosszú távon nem szállhatnak szembe eredményesen Ilúvatar akaratával.

Az ujjambol vetted ki a szot :) A szabad akarat nagyon lenyeges es szvsz a szabad akarat az, amivel meg lehet kerulni a "szarmazhat gonosz Erutol" problemat. Es itt jon kepbe az "uttermost": Eru szabad akaratot adott az ainuknak ("I have kindled you with the Flame Imperishable") es ezaltal kozvetlenul nem "felel" a tetteikert. De mivel az ainuk megiscsak Erutol szarmaznak, nem tehetnek olyat, ami ne kanyarodna valamilyen modon vissza Eru elkepzelesehez/akaratahoz, akkor is ha a tettuk forrasa onmagukban van. Lehet, hogy ez igy kisse zavaros, de pillanatnyilag nem birom ennel jobban kifejezni magam...

Well, szerintem azert jo munkat vegzel :) (olvass csak szorgalmasan :wink: ) Es reszemrol elfogadom amit irtal mint a gonosznak a definiciojat. Kerdes: a Levelekbol idezett kijelentes szerinted az Eru/Melkor dualizmusra vonatkozik? Mert szvsz inkabb a szereplokre altalaban, hogy nem alkotott absolute evil karaktert (kivetel nelkul mindegyikben van jo is es gonosz is, meg ha Melkor vagy Sauron eseteben a jo csak a kezdetekben volt meg).

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149319 Írta: Tütüke
Tütüke válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Nagyot tévedek, ha úgy gondolom, hogy a felvetett témához, bár lazán, de kapcsolódik az alábbi idézet?
A Szilmarilokból, a Fák elpusztítása után:
Abban az órában olyan Sötétség született, amely nem valaminek a hiánya volt, hanem önálló létezéssel bíró valami, hiszen valójában a Fényből hozta létre a gonoszság...

Tütüke

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149309 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Hát nem tudom, szerintem itt mutatkozik meg igazán, milyen sokat vett átt Tolkien a katolikus-keresztény világképből. Alapvetően itt is ugyanaz a dilemma, mint Lucifer lázadásánál: ha Isten jó, hogy teremthet rosszat, ha pedig jót teremt, az hogy válhat rosszá. És kapcsolódik a szabad akarat kérdéséhez is: az ainuknak egyrészt megadatott a lehetőség, hogy azt hozzák létre, amit akarnak (és tudnak), másrészt hosszú távon nem szállhatnak szembe eredményesen Ilúvatar akaratával. Én sem gondolom, hogy Eru tervezte volna be Melkor lázadását, de semmiképp nem érte készületlenül, és ez egyszersmind lehetőséget adott a többieknek, hogy szembeszálljanak a gonoszsággal, és kihozzák magukból azt is, amit egyébként, ösztönző erő nélkül, talán nem tudnának. Így Melkor nem csak hogy nem tudta tönkretenni a nagy tervet, de (minden igyekezete ellenére) még hozzá is tett ahhoz. (Van-e Jó Gonosz nélkül?...)

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149300 Írta: Gandalf

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149286 Írta: Well-of-Souls
Amennyire én látom

(1) Melkor gonoszsága nem betervezett ügy volt, hanem egyfajta baleset (úgy látom, ebben többé-kevésbé egyetértünk);

(2) Ami az én problémám, az az, hogy az "it has its uttermost source in him" mondat mit is jelent. Ha ugyanis jól értem, akkor Eru "az Ainuk minden gondolatának, tettének forrása", és hát ugye Melkor is ebbe a társaságba tartozik - viszont hogy lehet Eru a Melkor-féle "hamis zene" forrása? Tolkien ugyanis véleményem szerint nem hitt abban, hogy a bűn/gonoszság/disszonancia visszavezethető egy végső létprincípiumra, mondjuk az Istenre, vagy Erura - ahogy tetszik. Egy helyütt a Levelekben azt írja (183 Notes on W. H. Auden's review of The Return of the King - hála neked, Ninniach, végre tudok idézni.... :) ):

"In my story I do not deal in Absolute Evil. I do not think there is such a thing, since that is Zero."

Lehet, hogy itt a megoldás...? Számomra csak ez az egy lehetőség maradt: Eru ugyan minden lét (így az ainuk gondolatainak/tetteinek) forrása, de ezzel mégsem válik az (egyes) ainuk bukása révén előállt gonoszság forrásává, mert a gonoszság nem "önálló létező", hanem valaminek a hiánya, "zérus" (a fene essen bele, hiába igyekszem, nem tudom egészen értelmesen kifejezni magam....)

Hogy mégis érthetőbb legyek, hadd idézzek egy ősöreg filozófiakönyvből -annál is inkább, mert Tolkien e helyütt egy az egyben hozza a jóféle skolasztikus létfilozófiát, ahol a bűn nem önálló entitás, hanem az adott létezőt megillető valamilyen jó hiánya, vagyis "zéró" (bocs az angolért, de nincs magyar nyelvű hozzáférésem a dologhoz):

"Hence it cannot be that evil signifies being, or any form or nature. Therefore it must be that by the name of evil is signified the absence of good. And this is what is meant by saying that "evil is neither a being nor a good." For since being, as such, is good, the absence of one implies the absence of the other." (Summa Theologica, Prima Pars, A teremtésről)

Amennyire meg tudom ítélni, ez gyakorlatilag ugyanaz, mint amit Tolkien fentebb idézett sorai állítanak, csak jobban kifejtve. A konklúzióm tehát az, hogy ugyan Eru a forrása mindennek (ő a "jó" ősforrás, aki eredetileg mindent jónak alkotott), a gonoszságnak (hamis zenének :) ) azonban - mivel a jó hiánya - nincs "uttermost source in him". A kör tehát bezárul: a "minden" forrása Eru nem forrása Melkor zűrjeinek. Gondolom én...

Na jó, lehet hogy ez off is volt, meg (valószínűleg) érthetetlen is, de hát én csak itt ülök, és küzdök, kevés sikerrel....

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149220 Írta: Vëannë
Vëannë válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Persze, mondja (a harmadik dallam után :wink: )

igazad van, bocs, késő volt :oops:

De épp az a lényeg, hogy ha az Ainuk minden gondolatának, tettének a forrása maga Eru, akkor mindenképp tudnia kellett, mit várhat Melkortól... más kérdés, hogy ezt így tervezte-e.

Kívülről nézve Melkor bukása teljesen szükségszerű szerintem, hiszen ha Ardán minden tökéletes és jó lenne, nem szólna túl sok mindenről a Szilmarilok... :)

"Home is where the way is
My road goes on forever
One more voyage to go"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149186 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Vëannë írta: Igen, de ugyanakkor Eru a második dallam után azt is mondja: "no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument", vagyis ő nagyon jól tudta, mi fog születni Melkor dallamából, mégsem állította meg rögtön az elején...


Persze, mondja (a harmadik dallam után :wink: ), de akkor miért nem állitja meg az első dallam után? Szvsz nem az a lényeg, hogy pontosan tudta MI fog születni Melkor dallamából hanem az, hogy it has its uttermost source in him. Vagy?

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja - 20 éve 10 hónapja #149185 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
re OFF: olvassa.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149183 Írta: Vëannë
Vëannë válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Eru elég tág teret adott a valáknak Ea megteremtésében, ne feledjük, ő csak a vázat ("proposed them a theme") "alkotja", a részleteket a valák dolgozzák ki "ye shall show forth your powers in adorning this theme, each with his own thoughts and devices.


Igen, de ugyanakkor Eru a második dallam után azt is mondja: "no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument", vagyis ő nagyon jól tudta, mi fog születni Melkor dallamából, mégsem állította meg rögtön az elején...

"Home is where the way is
My road goes on forever
One more voyage to go"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149162 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
OFF: nézd csak, valaki, aki olvasott már Donaldsont...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149092 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Amanibhavam írta:

Mau Rauser írta: Vsz, Ilúvatar előre tudta (tervezte?) mindezt, Melkor lázadását éppúgy, mint a Világ eredeti formájának eltorzulását és gyermekek ébredését. hiszen a Látomásban sem volt benne minden, illetve a valák később ébredtek rá, hogy mennyi mindnere em figyeltek (lásd entek )

Üdv:
-- Mau



Hát ez így ölég unalmas lenne.

(hát szívesebben lennék andelaini ló mint ember... bár ez így tényleg ölég unalmas lenne.) Szvsz Eru elég tág teret adott a valáknak Ea megteremtésében, ne feledjük, ő csak a vázat ("proposed them a theme") "alkotja", a részleteket a valák dolgozzák ki "ye shall show forth your powers in adorning this theme, each with his own thoughts and devices, if he will". Melkor élt ezzel a lehetőséggel...

Finwe, bevallom nem igazán értem a hozzászólásod első bekezdését...

_Neo írta: Kulon ugyan egyikuk sem sejti Iluvatar akaratat, ez teny, de talan egyutt "kiadjak" az egeszet.


Hát éppenséggel nem: "Yet some things there are that they [the Valar] cannot see, neither alone nor taking counsel together; for to none but himself has Ilúvatar revealed all that he has in store". Csak a legvégén fog "összeállni" az egész.

Szerintem sem építette bele Eru a tervébe Melkor "lázadását".

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149053 Írta: Well-of-Souls

_Neo írta: Teremtes...
szvsz Eru tudta elore -vagy legalabbis sejtette- Melkor "lazadasat", amit ugye ezen informacio fenyeben nem feltetlenul kell lazadaskent ertelmezni, sokkal inkabb egy megtervezett, szuksegszeru lepeskent kell vizsgalni

Szerintem attól, hogy valamit előre tudunk, még nem feltétlenül akarjuk is. Gondolom, Melkor lázadása esetleg benne volt lehetőségek paklijában, de nem hinném, hogy Eru így akarta volna, vagy esetleg tervszerűen épített volna rá. Gondolom én....

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149040 Írta: _Neo
_Neo válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Teremtes...

Csak egy erdekesseg, ami eszembe jutott az alant elfekvo sorok olvasgatasa kozben: a kereszteny mitologia Istene szoval teremt, Eru (es az ainuk) dalban...

Finwe: szvsz Eru tudta elore -vagy legalabbis sejtette- Melkor "lazadasat", amit ugye ezen informacio fenyeben nem feltetlenul kell lazadaskent ertelmezni, sokkal inkabb egy megtervezett, szuksegszeru lepeskent kell vizsgalni (gondolok itt a viz-jeg, hopelyhek letrejottere pl.).
Ezen gondolatmeneten tovacsordogalva jutott eszembe, hogy sokkal inkabb lehetne az ainukat Eru "arcaikent" ertelmezni (magus, Domvik 7 arca), mint onallo lenyekkent kezelni. Kulon ugyan egyikuk sem sejti Iluvatar akaratat, ez teny, de talan egyutt "kiadjak" az egeszet.
Persze mindenki ugy ertelmezi a kepet, ahogy aklarja, epp ez a lenyeg, ezek csak az en gondolataim.

"Ötszáz, bizony, dalolva ment
Lángsírba velszi bárd:
De egy se birta mondani
Hogy: éljen Eduárd. -"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #149037 Írta: Finwe
Finwe válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Szvsz Melkor kezdetben sejtette csak a teremtést, és e sejtése Eru elméjéből származik.

Iluvatar kizárólag a teremtésben létezik, és a teremtés pedig Eru gondolkodása, legalábbis kezdetben. A gondokodás szerintem pedig egy benyomástól indult és szépen finomodott. Alakultak, formálódtak a mondatok, míg az ainuk alakjának gondolatában formákba rendeződött minden. Olyan ez, mint amikor bennünk is vannak bizonyos benyomások, de kinyilatkozatatást, alkotást valamilyen formákba rendezve hozunk létre.
Persze aztán a teremtés tényleges aktusával már új élet született, ami onnantól kezdve elszakadt Eru gondolataitól és önálló életet kezdett élni. Iluvatar szerintem megsejtette a valák alakját, aztán ők kiteljesítették magukat.
Melkor és Manwe az "első mondat" voltak a teremtésben, ők voltak legözelebb a "teremtés alapsejtéséhez". Melkor 2 véglet között dönthetett, hogy mire használja hatalmas tudását, erejét: vagy csodás dolgokat formál, amiket még Iluvatar is megcsodál, vagy pedig szembeszáll vele a teremtést "megkívánván". Tehát szerintem Melkor alakjában lehettek kezdetben a legnagyobb lehetőségek a két végletre. Ő benne volt a legnagyobb az erő. Ő neki volt a legnagyobb lehetősége, hogy igazi erős individuummá váljék és az individualitás irányába vigye a világot.
Az ő döntését tervezhette be esetleg Eru: individualitás vagy közösség. De nem Eru döntött erről, hanem Melkor.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148996 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Mau Rauser írta: Vsz, Ilúvatar előre tudta (tervezte?) mindezt, Melkor lázadását éppúgy, mint a Világ eredeti formájának eltorzulását és gyermekek ébredését. hiszen a Látomásban sem volt benne minden, illetve a valák később ébredtek rá, hogy mennyi mindnere em figyeltek (lásd entek :) )

Üdv:
-- Mau


Hát ez így ölég unalmas lenne.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148955 Írta: Mau Rauser
Mau Rauser válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Vsz, Ilúvatar előre tudta (tervezte?) mindezt, Melkor lázadását éppúgy, mint a Világ eredeti formájának eltorzulását és gyermekek ébredését. hiszen a Látomásban sem volt benne minden, illetve a valák később ébredtek rá, hogy mennyi mindnere em figyeltek (lásd entek :) )

Üdv:
-- Mau

Ez a művészet csodája, hogy az ember néha nagyobbat szarik, mint amekkora a seggén kifér.
(Weöres Sándor)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148925 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Amanibhavam írta: Hát az Ainuk teremtéséről vajmi keveset tudunk... könnyen meglehet, hogy Melko, aki Manwéval együtt az első volt, "látta" a többi Ainu teremtését, és kedvet kapott hozzá.


Hacsak így nem történt... (a nagy munkahelyi rohanásban, mikor máskor) egyszer csak felötlött bennem, hogy tképpen Melko bukása szükségszerű volt. Gondojatok csak bele: ha ő nem önállóskodik, akkor könnyen elképzelhető, hogy Ilúvatar Gyermekei nem is kelnek életre...

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148904 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta:

Vëannë írta: Tudom, hogy Eruról volt már szó, de az Ainukról is rengeteget lehetne beszélni, például Melkorról...


Hát igazából róluk már elkezdtünk egyszer beszélgetni, de aztán átcsúszott az egész egy elég végeláthatatlan és kibogozhatatlan vitába... de kezdjük el újra :) engem pl. pillanatnyilag az izgat, hogy Melkor honnan vette a teremtés ötletét? Mert ugye elindult megkeresni az Olthatatlan Lángot, hogy Ő IS teremtsen. Ezek szerint láthatott már teremtést? Mert ebben az értelemben a saját meg a többi vala megteremtése nem igen lehetett példaadó...


Hát az Ainuk teremtéséről vajmi keveset tudunk... könnyen meglehet, hogy Melko, aki Manwéval együtt az első volt, "látta" a többi Ainu teremtését, és kedvet kapott hozzá.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148901 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Vëannë írta: Tudom, hogy Eruról volt már szó, de az Ainukról is rengeteget lehetne beszélni, például Melkorról...


Hát igazából róluk már elkezdtünk egyszer beszélgetni, de aztán átcsúszott az egész egy elég végeláthatatlan és kibogozhatatlan vitába... de kezdjük el újra :) engem pl. pillanatnyilag az izgat, hogy Melkor honnan vette a teremtés ötletét? Mert ugye elindult megkeresni az Olthatatlan Lángot, hogy Ő IS teremtsen. Ezek szerint láthatott már teremtést? Mert ebben az értelemben a saját meg a többi vala megteremtése nem igen lehetett példaadó...

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148831 Írta: Vëannë
Vëannë válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Ninniach írta: Ami a rendszerezést és a szisztematikusságot illeti, hát az tényleg nagy falat lenne, én megelégednék a kezdetekben néhány kósza felvetéssel is (csak hogy beinduljon a topik :) )

Szerintem kezdhetnénk az elején :) ..Tudom, hogy Eruról volt már szó, de az Ainukról is rengeteget lehetne beszélni, például Melkorról...

"Home is where the way is
My road goes on forever
One more voyage to go"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #148345 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Nimrais írta: Szóval engem az érdelekne hogy milyen ellentmondások várnak kibékítésre illetve milyen lyukakat kell feltölteni?
Ha egy két példát is említenétek azt igazán megköszönném...


Hát pl. Tolkien inkonzekvensen használta a "World" szót: hol Ea-ra, hol Arda-ra vonatkoztatta, és ebből kifolyólag nem egyértelmű, hogy a Walls of Night hol húzódik (lásd Nienna lakóhelye, avagy Morgoth száműzetésének helye és az ebből fakadó esetleges kavarodások).

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147745 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén

Well írta: Gondolom, valami rendszerező munkára lenne szükség, és szisztematikusan kellene végigvenni mondjuk a Szilmarilokat, mégiscsak az a "Biblia".

Szvsz azért a Silmarillion annyira nem fix dolog, pusztán Chr. T.-on múlt, hogy az került bele, ami. Pont most olvasom újra a "Morgoth's Ring"-et és lenyűgöző, hogy mennyit változott az, amit mi Silmarillion-ként ismerünk... Ami a rendszerezést és a szisztematikusságot illeti, hát az tényleg nagy falat lenne, én megelégednék a kezdetekben néhány kósza felvetéssel is (csak hogy beinduljon a topik :) )

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147508 Írta: Well-of-Souls

Ninniach írta: Ööö... sikerült mindenkit elijesztenem? :?

Engem semmiképpen :) , csak kifogytam az ötletekből...
Gondolom, valami rendszerező munkára lenne szükség, és szisztematikusan kellene végigvenni mondjuk a Szilmarilokat, mégiscsak az a "Biblia". Bár nem tudom, ehhez érez-e valaki kedvet - elég nagy falat (talán túl nagy is)....

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147246 Írta: Nimrais
Nimrais válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Sziasztok!

"lehet-e valamilyen rendszert felépíteni a művekben található filozófia-töredékekből, és ha igen, akkor mivel tudjuk az esetleges ellentmondásokat/lyukakat kibékíteni vagy feltölteni "

Elég sokat elolvastam a topicból,nem mondom hogy az egészet mert az egy kicsit sok lett volna elsőre,de az a lényeg hogy nagyjából értem a témát.
Szóval engem az érdelekne hogy milyen ellentmondások várnak kibékítésre illetve milyen lyukakat kell feltölteni?
Ha egy két példát is említenétek azt igazán megköszönném...

"Bocsánat, én nem azt állítom, hogy Tolkien magánfilozófiája azért különbözik az Ardába írttól, mert nem tudott jól fogalmazni, hanem mert esetleg Ardába "beleírt" magából olyan dolgokat, amelyeket a "hivatalos", katolkius világszemléletében nem képviselhetett anélkül, hogy kvázi eretneknek ne bélyegezték volna. Tehát Ardával "kiírta" magából a saját, ha mégoly enyhe, eretnekségét."

Visszatérve pedig az "eredeti" problémára,nagyjából egyetértek amanibhavam e hozzászólásával.
Szvsz az ember képes átérezni egy másik ember érzéseit (kivétel talán a nagyon szélsőséges esetek) amit úgy értek hogy akár egy másik vallásba/világba is bele tudta magát képzelni.

persze ez csak egy vélemény...

"Legkülömb ember, aki bátor.
S csak egy külömb van: aki bátrabb."
-A tűz csiholója-

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 10 hónapja #147228 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Mitológia, vallás, filozófia Középföldén
Ööö... sikerült mindenkit elijesztenem? :?

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.656 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére