Vallás

Több
20 éve 1 hónapja #211157 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás

Well-of-Souls írta:

Ardeth írta: Az ún. Katolikus,Ortodox...stb egyházak már erősen merevek(már a kezdetektől fogva).
Az igazi kereszténységnek semmi köze ezekhez.
Ezeket nevezhetjük szektáknak.

Kedves Ardeth!
Ne haragudj, hogy beleszólok, de nekem, mint katolikusnak erősen problémásnak tűnnek az olyan summás kijelentések, ahol egyetlen jól irányzott mondattal ("Az igazi kereszténységnek semmi köze ezekhez") elintéznek egy 2000 éves vallást mindazokkal együtt, akik speciel hisznek benne. Szerintem minden "merev" katolikus nyitott a dialógusra és az értelmes vitára - bár ebből az alapállásból nem hiszem, hogy sok értelme volna...
Továbbá: a kereszténység szvsz természetesen nem CSAK annyit jelent, hogy meg van valaki keresztelve, de az mindenesetre előfeltétele - még a "szekták" szerint is.
Well


Kedves Well!

Nem akarok elintézni semit.
Nem hiszek az egyházban és a vallásban se.(Egyikben se.)
Istenben hiszek.
A mai egyházra ráillik,hogy "ami elromolhat az el is romlik."
Ez egy vélemény.De nem akarok senkit se bántani vele.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211136 Írta: Aldaron (büzsü)
Aldaron (büzsü) válaszolt a következő témában: Vallás
Teljesen egyetértek veled Ilúvatar Gyermeke: Krisztus megváltása minden emberre kiterjed, azonban az üdvözülést az befolyásolja, hogy mi elfogadjuk-e Őt, mint személyes Megváltonknak - és hogy úgy élünk-e, ahogy az Atyának tetsző...
A vallás nem determináló, viszont egyedül Krisztus által tudunk csak üdvözülni... Mert "Senki, sem jut be oda, csak Énáltalam..." (nem tudom pontosan, hogy így van-e ez, de a lényeg bennevan..). Szóval a Kriszus befogadása életünkbe tesz minket keresztényekké, azonban lényegesnek tartom én a szentségi életet is... de ha valakinek a vallása nem engedi meg ezt akkor sincs semmi baj, mert az Isten hatalmas kegyelme kiterjed ezekre az emberekre is. Fontos, hogy Krisztust beengedjük a szívünbe... mert Ő csak akkor tud bejönni, ha neki ajtót nyitunk - annyira szeret minket, hogy nem tör a szivünkre, hagyja, hogy amikor mi akarjuk nyissuk ki neki... aki beengedi Őt, annak gyökeresen megváltozik az élete, mert mér Krisztus az élete irányítója, krisztusi életet él...

Nekem is ezek a gondolatok voltak most éppen a fejemben, és leírtam...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211133 Írta: Ilúvatar Gyermeke
Ilúvatar Gyermeke válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Mit értesz a "ki közületek a keresztényen"?
Meg van-e keresztelve vagy hisz-e istenben?
Két különböző dolog.
Nem?
Attól,hogy meg van kersztelve nem keresztény valaki.


Ez utóbbival egyetértek. Attól, hogy valakit megkereszteltek- akár gyermekként, akár idősebb korában, még nem lesz keresztény.

Hogy az-e a keresztény, aki "hisz Istenben" (én ezt nagy i-vel írom, mert tulajdonnév szvsz)- nos, ez ujabb problémát vett fel: az Írás szerint az ördögök (:evil: ) is hisznek Istenben, de rettegnek tőle...

Én inkább ezt a definíciót javasolnám: keresztény, azaz krisztusi, Krisztusban hívő ember. (A keresztény szónak ui. semmi köze a kereszthez!) Tehát olyan valaki, aki a názáreti Jézust elfogadja Urának és Megváltójának. Az, hogy melyik egyházba vagy un. szektába jár, ez teljesen mellékes- Isten a szíveket vizsgálja s nem a külsőségek alapján dönt- ez csak az embereknek fontos.

Ez csak egy rövid eszmefuttatás tőlem- nem akarom én itt osztani az észt... 8)

There is no reality. Only perception.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211092 Írta: Well-of-Souls
Well-of-Souls válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Az ún. Katolikus,Ortodox...stb egyházak már erősen merevek(már a kezdetektől fogva).
Az igazi kereszténységnek semmi köze ezekhez.
Ezeket nevezhetjük szektáknak.

Kedves Ardeth!
Ne haragudj, hogy beleszólok, de nekem, mint katolikusnak erősen problémásnak tűnnek az olyan summás kijelentések, ahol egyetlen jól irányzott mondattal ("Az igazi kereszténységnek semmi köze ezekhez") elintéznek egy 2000 éves vallást mindazokkal együtt, akik speciel hisznek benne. Szerintem minden "merev" katolikus nyitott a dialógusra és az értelmes vitára - bár ebből az alapállásból nem hiszem, hogy sok értelme volna...
Továbbá: a kereszténység szvsz természetesen nem CSAK annyit jelent, hogy meg van valaki keresztelve, de az mindenesetre előfeltétele - még a "szekták" szerint is.
Well

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211063 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Mit értesz a "ki közületek a keresztényen"?
Meg van-e keresztelve vagy hisz-e istenben?
Két különböző dolog.
Nem?
Attól,hogy meg van kersztelve nem keresztény valaki.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211061 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Maga a kereszténység egy szektaként indult.
Az ún. Katolikus,Ortodox...stb egyházak már erősen merevek(már a kezdetektől fogva).
Az igazi kereszténységnek semmi köze ezekhez.
Ezeket nevezhetjük szektáknak.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #211021 Írta: Evelyn
Evelyn válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Persze galamb és tűz,de ez csak egy-két megjelenítés,és a keresztény irányzatok közül is csak egy .(Igaz a legelterjedtebb manapság)Voltak(,és vannak)keresztény "szekták",akik több ill. komplexebb ábrázolásokat használtak.Az ún. kersztény ábrázolások szerintem erre nem a legjobb példák.


Úgy hallottam, a szekták vallása eléggé eltér a keresztény vallástól.
Egyébként közületek ki keresztény(ha lehetek ilyen őszinte a kérdések feltevésében!? :oops: )

Sose bánd meg azt, amit már nem tudsz visszacsinálni!!!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 1 hónapja #210686 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Találtam valamit egy röplapon,ismertetőn.Gondoltam megosztom veletek.
...az isteni szolgálatra bármilyen idő alkalmas,
és mindaz,amit a haza érdekében tesz az ember,
nem egyéb,mint Isten szolgálata.

- I.Mátyás Magyar király-

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207865 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Persze galamb és tűz,de ez csak egy-két megjelenítés,és a keresztény irányzatok közül is csak egy .(Igaz a legelterjedtebb manapság)Voltak(,és vannak)keresztény "szekták",akik több ill. komplexebb ábrázolásokat használtak.Az ún. kersztény ábrázolások szerintem erre nem a legjobb példák.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207762 Írta: adangeleb
adangeleb válaszolt a következő témában: Vallás
Nos szerintem az hogy hogyan ábrázolják a lelket az valóban nagyom sokszínű, de hogy a kereszténység miért madárként ábrázolja, annak bibliai háttere van. Amikor Jézust megkeresztelte Keresztelő János a Jordánban a Szentlélek Galamb formájában szállott le Jézusra, ezért lett a keresztény szimbolikában a Szentlélek szimboluma a galamb. De ugynígy a tűz is, mivel a Szentlélek tűz formájában szállott a tanítványokras. A keresztény szimbolikában legtöbb esetben az Isten Lelkét szokták ábrázolni, és nem annyira az ember lelkét.

"jó dolog gyertát gyújtani, de élvezetesebb a sötétséget szidni"
Anthony de Mello

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207733 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Na,de visszatérve a lélek témához.A lélek fogalmát sokan próbalták leírni,a természetét "megfesteni".Eddig ez nem sikerült még senkinek igazán.(Már mint leirni.)Azonban a képi kifejezések sokkal "beszédesebbek"(.Pl.:Madárként ábrázolva-jelentheti a szabadságot (is).A lélek szabadságát.Ábrázolják fény cseppként is a lelkeket.Ez jelentheti a tisztaságot,erőt...stb.)A képi kifejezésnek sok-sok jelentés rétege van.Szinte végtelen.Gondoljunk a korai szakrális ábrázolásokra (pl.:Tassili-fensík,barlangrajzok,sziklarajzok,sumér kötáblák és pecséthengerek,egyiptomi felíratok...stb.)

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207560 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Szívesen folytatom a történelmi "beszélgetést" veled,de nem tudom,hogy ez erre a megfelelő hely,topic vagy mi..?


Amíg nem szólnak ránk addig az...

Most nem tudok válaszolni, lehet hogy beletelik némi időbe mivel a nethizzáférésem kérdéses a következő hetekben...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207558 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Szívesen folytatom a történelmi "beszélgetést" veled,de nem tudom,hogy ez erre a megfelelő hely,topic vagy mi..?

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207556 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Az első kutatások,a sámánizmus területén("modern")a 17. sz. vége, 18.sz. eleje.Első sorban az orosz cárok hatására indultak meg az ilyen jellegű kutatások.(Később az első régészeti "kutatások" is az orosz cárok hatására indultak meg.)A sámánizmus maga(és az elnevezés is) késői eredetű.Többek között budhista elemeket is magába olvasztott.A korai vallásokból is magába olvasztott elemeket.Ezeket lehet nevezni Természeti vallásoknak.Habár a természeti vallásoknak nincsen konkrét,kiforott hit és istenvilága (Pl. :o lyan mint a görögöknek,vagy a perzsáknak.),és a szkíták-húnok népeinek bizonyíthatóan volt.De a megnevezésed közelebb áll(véleményem szerint) a vallósághoz. A szkíta-hún kor területe azt hiszem Belső és Közép-Ázsia volt.(Egyébbként a szkíta népek kialakulási területe Közép-Ázsia volt.)

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207500 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: 1.Miért szerínted mi a Mitólógia jelentése?Mit tartalmaz?Továbbá mit értesz az aktuális főistenen? :?:
2.A sámánizmus hitvilága nagyon késői keletkezésű.(Hitvilág és nem vallás.Továbbá inkább szertartás rend.)A sámánizmus ídőben igen távol esik a "klasszikus szkíta-hun kultúrától",továbbá területileg sincs teljesen szinkronban azzal.Azonban tény,hogy felfedezhető azzonoság a kettő között.Ebből következtettést levoni nem biztos,hogy helyes.Úgyanis a szkíta-hun vallás,kultúra..stb írásos bizonyítékai jóval szegényesebbek a sámánizmusénál.Továbbá a kettő között eltelt ídő nagysága nem biztos,hogy helyes következtettésre enged jutni.A mai népek sámánista hite késői keletkezésű,és átvétel is lehet. 3.A szkíta-hun népek kultúrális,antropológiai egyezése vitathattatlan. Megkülönböztet a régészet mind Szkíta-kort,mind Szarmata-kort,..stb és Hun-kort is.A legfrissebb kutatási eredmények pedig egy ún.szkíta-hun -kort is megkülönböztetnek.A kontinuitásuk a szkíta-hun népeknek letagadhatatlan. 4.Óvatosan a nomád kifejezéssel.Nem biztos,hogy minden népre helyes.A nagy állattartó életmód nem nomadizálás.(Pl.:A nomádoknak nincsenek állandó temetőik,a szkítáknak,húnoknak voltak.A szkíta-hun népeknek voltak városaik,a nomádoknak nincsenek.)



A sámánizmus mai formája valóban hordoz késői elemeket is. De alapvetően ősibb bármely más vallásnál. Ám ha akrod, nevezzük természeti vallásnak, vagy természeti népek vallásának. A ma élő sámánok szertartásai azonban igen hasonlóak azokhoz amiket több tízezer éves barlangrajzokon találtak.
Írásos emlékek? Nem tudom, hogy a sámánizmusnak vannak-e egyáltalán, európai kutatók a 19. századtól kezdve kezdték lejegyezni a szertartásokat.

A nomád nevet valóban elsiettem, elvégre a tatároknak/mongooknak is lettek városaik...
A szkíta-hun korról már csak azt kérdezném, melyik területen különböztetünk meg ilyen korokat? (márminthogy földrajzilag)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207305 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
1.Miért szerínted mi a Mitólógia jelentése?Mit tartalmaz?Továbbá mit értesz az aktuális főistenen? :?:
2.A sámánizmus hitvilága nagyon késői keletkezésű.(Hitvilág és nem vallás.Továbbá inkább szertartás rend.)A sámánizmus ídőben igen távol esik a "klasszikus szkíta-hun kultúrától",továbbá területileg sincs teljesen szinkronban azzal.Azonban tény,hogy felfedezhető azzonoság a kettő között.Ebből következtettést levoni nem biztos,hogy helyes.Úgyanis a szkíta-hun vallás,kultúra..stb írásos bizonyítékai jóval szegényesebbek a sámánizmusénál.Továbbá a kettő között eltelt ídő nagysága nem biztos,hogy helyes következtettésre enged jutni.A mai népek sámánista hite késői keletkezésű,és átvétel is lehet. 3.A szkíta-hun népek kultúrális,antropológiai egyezése vitathattatlan. Megkülönböztet a régészet mind Szkíta-kort,mind Szarmata-kort,..stb és Hun-kort is.A legfrissebb kutatási eredmények pedig egy ún.szkíta-hun -kort is megkülönböztetnek.A kontinuitásuk a szkíta-hun népeknek letagadhatatlan. 4.Óvatosan a nomád kifejezéssel.Nem biztos,hogy minden népre helyes.A nagy állattartó életmód nem nomadizálás.(Pl.:A nomádoknak nincsenek állandó temetőik,a szkítáknak,húnoknak voltak.A szkíta-hun népeknek voltak városaik,a nomádoknak nincsenek.)

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207195 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: 1.A sumír MITOLÓGIAI főisten EN-LIL,hogy melyik a legerősebb az valóban fügött attól melyik volt a legerősebb város pilanatnyilag.Így legerősebb város istene lényegileg tekinthető főistennek.De nem MITÓLÓGIAI szempontok szerint. 2.A sámánizmus nem vallás,hanem szertartás rend és semmi köze a jóval korábbi Szkíta-hun kulturához.A sámán jelentése=aszkéta,szerzetes és szanszkrit szó.Ezért inkább sámánizmus táplálkozik a szkita-hun kultúrából,s nem fordítva. 3.A szkíta-hun népek kultúrális kontinuitása vitathatatlan,s "jelképiségben" sokáig tovább él (PL.:Magyarországon) a (Kr.u) 15-16 századig.A jelképiség legkorábbi párhuzamai az ókori Mezopotámia(föleg északi részén),Urartu(mai Örményország, Grúzia,Törökország,Irán,Irak,Azerbajdzsán-tehát a kaukázus déli vidéke) területén találhatóak.Ezen területek lakóit pedig rokoni szálak fűzték a sumírokhoz a korai ídőkben a sémi népek térnyeréséig. A szkíta-hun népek jelképisége hatott a koraikereszténység keleti irányzataira is.(Az apostolok között vannak "szkíta térítők" is,akik a Sz.Koronán is szerepelnek mellesleg.)


Mit értesz sumer mitológiai főistenen?
Illetve miért pont Enlil a "Mitológiai főisten"? Tudtommal a szerepét mindig az aktuális főisten töltötte be.
A sámánizmust én sem neveztem vallásnak, csak megjegyeztem, hogy hiba volna annak nevezni. Sámánizmusnak az ázsiai nomád népek természeti hitvilágát szokás nevezni összefoglaló néven. Egyébként ez az elnevezés csakis annak köszönhető, hogy annál a törzsnél ahol először vizsgálták az ilyenfajta embereket (akik a szellemekkel, istenekkel tartanak kapcsolatot és a világfán járkálnak) ott pont sámánnak hívták ezeket. Más törzsnél, ill népnél máshogy hívják őket, a magyarok pl táltosnak hívták. Kialakulása igen korai, az ősidőkbe nyúlik vissza. Tehát semmiféle hun-szkíta (amit továbbra sem értem, miért kell együtt említeni) kultúra nem lehet korábbi. A hunok és a szkíták (meg a magyarok, a kunok, és a többiek) szintén ázsiai nomád népek, hitviláguk igen hasonló volt ahhoz ami manapság Kelet-Ázsiába szorult vissza Mongóliára és Szibériábaés hasonlóan ritkán lakott vidékekre. Mára sokat változott a legtöbb helyen, Európához közelebb pl egy nagyon furcsa keveréke jött létre az iszlámnak és az ősi hitvilágnak, távolabb a buddhizmus volt hasonló hatással.

A lélek fogalma szvsz akkor alakult ki amikor úgy érezték, hogy az aki meghalt nem halhatott meg, valamilyen formában még biztosan tovább kell élnie.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207014 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
A párhuzamokkal egyébbként csak,arra akartam utalni,hogy "egyszer minden körbe ér".Vagyis van egy közös eredő.Így a lélek elképzelések,képek is egy közös pontra vezethetők vissza.Ez akár több tíz ezer év is lehet.Mivel már az igen korai emberi "kulturákban" is találhatók ilyen "képek" a lélekről.Véleményem szerint a lélek kezdetben mint alapegység szerepelt a hitvilágban,és ennek a hitnek "lenyomatai" a ma fellelhető lélek "képek".Ebből válhatott ki előbb a női,majd később a férfi minőség.Elsősorban a környezeti hatásoknak köszönhetöen. Persze ez csak egy vélemény.Lehet tévedés is.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #207008 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
1.A sumír MITOLÓGIAI főisten EN-LIL,hogy melyik a legerősebb az valóban fügött attól melyik volt a legerősebb város pilanatnyilag.Így legerősebb város istene lényegileg tekinthető főistennek.De nem MITÓLÓGIAI szempontok szerint. 2.A sámánizmus nem vallás,hanem szertartás rend és semmi köze a jóval korábbi Szkíta-hun kulturához.A sámán jelentése=aszkéta,szerzetes és szanszkrit szó.Ezért inkább sámánizmus táplálkozik a szkita-hun kultúrából,s nem fordítva. 3.A szkíta-hun népek kultúrális kontinuitása vitathatatlan,s "jelképiségben" sokáig tovább él (PL.:Magyarországon) a (Kr.u) 15-16 századig.A jelképiség legkorábbi párhuzamai az ókori Mezopotámia(föleg északi részén),Urartu(mai Örményország, Grúzia,Törökország,Irán,Irak,Azerbajdzsán-tehát a kaukázus déli vidéke) területén találhatóak.Ezen területek lakóit pedig rokoni szálak fűzték a sumírokhoz a korai ídőkben a sémi népek térnyeréséig. A szkíta-hun népek jelképisége hatott a koraikereszténység keleti irányzataira is.(Az apostolok között vannak "szkíta térítők" is,akik a Sz.Koronán is szerepelnek mellesleg.)

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206959 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás
A lélek fogalma és mibenléte vallásonként, vagy inkább hitvilágonként változó (hiba lenne a sámánizmust vallásnak nevezni), van olyan elmélet is hogy több lelke van az embereknek, van hogy csak egy, van hogy ez igazából egy nagyobb dolog része, amibe a halál után ill a nirvána elérésekor visszaszáll, van hogy mindvégig megmarad önállónak, mi több az életben viselt személyiségjegyeit is viseli.
Magának a léleknek a fogalma nagyon ősi, akkor alakulhatott ki amikor az ember először gondolt bele abba, hogy mi is lesz a halál után. (ekkoriban jelentek meg a temetkezési szertartások is) Ez több tízezer éve volt, még mielőtt kereszténységeknek, hunoknak, szkítáknak, vagy egyálatlán vallásoknak hírét is hallották volna.

A keresztény szimbolikában lévő madarakhoz nem szólok hozzá mert az egy igenigen bonyolult dolog (mármint a középkori szimbolika) és én cseppet sem értek hozzá.

A hunoknak és szkítáknak szerintem nemigen van közös hitviláguk, tudtommal annyi bennük a közös, hogy lovas nomád népek voltak. (illetve így mégiscsak vannak közös vonásaik, de ezt azért nem nevezném hun-szkíta vonásnak, hanem inkább ázsiai eredetű samanizmusnak)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206933 Írta: Well-of-Souls
Well-of-Souls válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Azt hiszem Sz.Ferencet jelenitik meg sokat,amint madarakat,galambokat ettet.

Tudomásom szerint a Szent Ferenc-féle sztori nem a lélekkel kapcsolatos, hanem egy kicsit más ügy: a köztudatba úgy ment át a történet, hogy a Szent (jóságos ember lévén) mindenféle kedves teremtménynek, így a madárkáknak is prédikált nagy buzgóságában. A helyzet azonban az, hogy egy alkalommal (miután senki sem értette meg, miről is akart beszélni) nagyon elkeseredett, kiment a városon kívülre, és a dögöket faló madaraknak mondta el ugyanezt a mondandóját :)

Ardeth írta: A lélek nem keresztény "találmány".

Természetesen nem, de a keresztény és a nem-keresztény lélek-fogalom gyökeresen kölönbözik egymástól.

Man in general, if reduced to himself, is too wicked to be free.
Joseph de Maistre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206892 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Érdekesség: a sumír LIL jelentése lélek(LIL-Lél?).A sumír fő isten En-LIL,aki An(jelentése=ég azt hiszem)fia.Mind az ókorban mind a koraközépkorban(és a kereszténységben)a lelket egy madár alakjában ábrázolták.A szenteket sokáig nem nimbusszal jelenítették meg a kora kereszténységben,hanem a vállukon egy madárral.Később előfordul párhuzamos analógia is.Azt hiszem Sz.Ferencet jelenitik meg sokat,amint madarakat,galambokat ettet.Van egy olyan történet is,hogy beszélget(prédikál nekik) velük.A lélek nem keresztény "találmány".A szkíta-hun emlékanyagban is rengeteg analógia található meg ilyen madár ábrázolásokról.
A lelket légneműnek(vagy nagyon könyűnek)tartották.Úgy hitték,hogy képes repülni.("Kiszállt belöle a lélek.")A lélek a mitológiákban alapelem (és nagyon érzékeny is).Olyan,amin szinte minden meglátszik. (Lásd "a szem a lélek tükre".)PL.:bánat,harag,öröm...stb.


A sumereknél szerintem nagy hiba lenne főistenről beszélni. Enlil aszt hiszem Lagas istene volt, így a lagasiak számára a többiek előtt foglalt helyet. A történelem során mindig az számított "főistennek" aki az aktuálisan élen lévő városnak volt istene. Ez később változott, de a korai sumer viálgban így volt, mindig az a város volt a "főváros" amelyik a legerősebb volt és elfoglalta a többit, bár sosem az összeset. Később amikor a birodalmak kialakultak, az alapító város istene lett a főisten. (hasonló szerepet töltve be, mint Lagasban Enlil.) De eddigre már a sumerek napja leáldozott, az írás nyelve és az "uralkodó" nép az akkád lett.
Babilonban Marduk volt a főisten, ő töltötte be az emebriség megmentőjének és a legendák főszereplőjének szeepét. Asszíria idején Assur foglalta el ezt a pozíciót, ugyanezekben a legendákban csupána nevet cserélték ki. (bár később amikor Babilonra is kiterjedt Asszíria akkor Mardukra is odafigyeltek a királyok, ki úgy hogy elvitte a Marduk szobrot, ki úgy hogy visszavitte)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206887 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Vallás

Ardeth írta: Érdekesség: a sumír LIL jelentése lélek(LIL-Lél?).A sumír fő isten En-LIL,aki An(jelentése=ég azt hiszem)fia.Mind az ókorban mind a koraközépkorban(és a kereszténységben)a lelket egy madár alakjában ábrázolták.A szenteket sokáig nem nimbusszal jelenítették meg a kora kereszténységben,hanem a vállukon egy madárral.Később előfordul párhuzamos analógia is.Azt hiszem Sz.Ferencet jelenitik meg sokat,amint madarakat,galambokat ettet.Van egy olyan történet is,hogy beszélget(prédikál nekik) velük.A lélek nem keresztény "találmány".A szkíta-hun emlékanyagban is rengeteg analógia található meg ilyen madár ábrázolásokról.
A lelket légneműnek(vagy nagyon könyűnek)tartották.Úgy hitték,hogy képes repülni.("Kiszállt belöle a lélek.")A lélek a mitológiákban alapelem (és nagyon érzékeny is).Olyan,amin szinte minden meglátszik. (Lásd "a szem a lélek tükre".)PL.:bánat,harag,öröm...stb.

Az én vallásomból kiindulva Isten (héberül Jahve) az egy isten, aki van, de tudom, hogy a Fiúval és a Szentlélekkel egyetemben uralkodik, bár ez nem azt jelenti, hogy három Isten lenne.
Úgyhogy nem nagyon hiszek mindenféle sumír meg más főistenekben, meg, hogy hogy jelölték a lelkeket. Ez nekem nem érdekesség, ugyanis semmiféle dolog ne támasztja alá, ami viszont alátámasztja az pedig hiteltelen, mert mint tudjuk -én legalábbis-, hogy a Szentírás az ami teljes egészében a Szentlélek indíttatására lett megírva.
Pont.

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206882 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Vallás

Giltintur írta: Nem egészen vég most ide, így elnézést, de:
Szerintetek Istennek melyik a főbb tulajdonsága: Igazságos vagy Szerető? Illetve Igazságos vagy Megbocsájtó?
Hisz e kettő elég erős ellentétekbe kerülhet.. Illetve, nem tudjátok e az Egyház álláspontját e téren?

Nos. Isten Szerető, mindenkit szeret, még azokat is akik őttőle elfordultak.
Nem ellentét. Ebben az esetben legalábbis.
Ugyanis Isten mindkettő. Szeretetből bocsájt meg. Megbocsájtást viszont csak akkor kapsz, ha bocsánatot kérsz. A kérdésre így már választ is kaphattál... Isten minden esetben igazságosan jár el, ha bocsánatot kér Tőle az ember akkor is (Péter árulása) ha nem kér akkor is, azaz ha elfordul Tőle akkor is. (Örök kárhozatb, bár ebben az én szavam nullát ér)

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206798 Írta: Giltintur
Giltintur válaszolt a következő témában: Vallás
Nem egészen vég most ide, így elnézést, de:
Szerintetek Istennek melyik a főbb tulajdonsága: Igazságos vagy Szerető? Illetve Igazságos vagy Megbocsájtó?
Hisz e kettő elég erős ellentétekbe kerülhet.. Illetve, nem tudjátok e az Egyház álláspontját e téren?

Giltintur Celebóre

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206729 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Érdekesség: a sumír LIL jelentése lélek(LIL-Lél?).A sumír fő isten En-LIL,aki An(jelentése=ég azt hiszem)fia.Mind az ókorban mind a koraközépkorban(és a kereszténységben)a lelket egy madár alakjában ábrázolták.A szenteket sokáig nem nimbusszal jelenítették meg a kora kereszténységben,hanem a vállukon egy madárral.Később előfordul párhuzamos analógia is.Azt hiszem Sz.Ferencet jelenitik meg sokat,amint madarakat,galambokat ettet.Van egy olyan történet is,hogy beszélget(prédikál nekik) velük.A lélek nem keresztény "találmány".A szkíta-hun emlékanyagban is rengeteg analógia található meg ilyen madár ábrázolásokról.
A lelket légneműnek(vagy nagyon könyűnek)tartották.Úgy hitték,hogy képes repülni.("Kiszállt belöle a lélek.")A lélek a mitológiákban alapelem (és nagyon érzékeny is).Olyan,amin szinte minden meglátszik. (Lásd "a szem a lélek tükre".)PL.:bánat,harag,öröm...stb.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206712 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
Már nem emlékszem,hogy hol olvastam.
De órán is hallotam az egyetemen.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #206671 Írta: Alatar
Alatar válaszolt a következő témában: Vallás
Ezt hol olvastad?

SZIG

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #205919 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
A kultúrákban általánosan(,ha jól tudom) három fő lélek van:
-Egyik az amelyik a születéskor keletkezik,majd a halálkor megsemisül.
-A másik az amelyik a halál után nem távozik el,hanem a testben marad.
Ezért van a halotti maszk vagy halotti lepel ....stb.Ezt a lelket azért kell a testben tartani,mert kiszabadulva ártó lélekké vált. Egy idő után ez is megsemisült(vagy eltünt a testből).Ezért a gyászolási ídő a kultúrákban.
(Azt hisszem ezt Po-léleknek vagy hunnak hívták.)
- A harmadik visszatért a szubsztanciához,istenhez.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 2 hónapja #205910 Írta: Ardeth
Ardeth válaszolt a következő témában: Vallás
A lélek.Melyikre gondolsz?Több is volt.
Egyes kultúrákban hét lelket is megkülönböztettnek.

"A halál csupán a kezdet."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.913 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére