Nyelvek és írások

Több
19 éve 7 hónapja #244374 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Én nem hibáztatom olostát (még nem is ismerem), mert azt tudom, hogy fordításból van a szótár.
De honnan tudok egy sinda szótárt szerezni?
Megjegyzem, nekem magyarul kéne...

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244366 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta: A sindarin.uw.hu -ról letölthető szótár is hibás?


Igazából az a baj, h. a Das Sindarin Lexikon oldal szótárjában (ha jól tudom Olosta ezt fordította le) szép számmal akadnak hibák, meg furcsaságok, ráadásul egy csomó not attested szó van benne, amiket elfelejtettek csillaggal megjelölni... :? :roll: Ez (hangsúlyozom) nem Olosta hibája, hanem az övék...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja - 19 éve 7 hónapja #244364 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta: Apropó, a sindarin.uw.hu -n az első nyelvleckében egy kiejtés táblázat található. Ez is kamu? Legyen szives, és nézzen utána valaki!Le hannon ad!


Kiejtés tekintetében szvsz érdemes még meghallgatni a film idevágó dialógusait. (Persze az eredetit, még véletlenül sem a szinkronost!!!) Azt hiszem amúgy ezek itt is meghallgathatóak:

www.elvish.org/gwaith/movie.htm

Amúgy Olosta oldalán ha jól emlékszem a korpusz szövegei is megvannak hangfájlban, azokat is érdemes meghallgatni...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244359 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A sindarin.uw.hu -ról letölthető szótár is hibás?

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244354 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta: De, tegyük fel, hogy valakivel sinda nyelven akarsz társalogni... Ilyenkor mit teszel?


Hát, pl. a lehető legkisebb méretben kinyomtatod a mutációs tabellát, a tenyeredre ragasztod és akkor onnét tudsz puskázni... :lol: Ha ügyesen csinálod, észre sem veszik. (Bár egy szemfüles tündével hiába is próbálkozol...) :D :wink:

Komolyra fordítva a szót szvsz nem érdemes bemagolni a mutációkat (na, jó a lágy- és a nazális mutációt azért nem árt :twisted: ), ha majd sokat fordítasz, ill. sok sindarin szöveget olvasgatsz, előbb utóbb rádragadnak ezek a dolgok, és akkor már reflexből fogod tudni milyen hang mikor és hogyan változik meg... :)

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244331 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Olosta (Aelalin) írta:

Felagund írta: Ez nem csoda, az ottani anyag ugyanis finoman szólva is vitatható... :roll:


Pedig a nyelvtant, meg a szótárakat teljes egészében a sindarin.de-ről fordítottam, annak a linkje meg itt is kint van. :roll:
Jó, persze angolból jobb lett volna fordítai, de ugye angolul sajnos nem tudok.
Minden esetre, törölni fogom az oldalt, és akkor nem fog senki semmi hülyeséget megtanulni.


Az itten a hiba az általam hallottak alapján, hogy nagyon sok mások által gyártott szó is fellelhető benne, meg sok általánosítás is, valsz nem a te hibádból.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244319 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Felagund írta: Ez nem csoda, az ottani anyag ugyanis finoman szólva is vitatható... :roll:


Pedig a nyelvtant, meg a szótárakat teljes egészében a sindarin.de-ről fordítottam, annak a linkje meg itt is kint van. :roll:
Jó, persze angolból jobb lett volna fordítai, de ugye angolul sajnos nem tudok.
Minden esetre, törölni fogom az oldalt, és akkor nem fog senki semmi hülyeséget megtanulni.

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244275 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Jól van, vettem... :itscool:

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244267 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta:

Felagund írta: Siriann: TELJESEN én sem tanultam meg a mutációkat, jó, a lágyulás megy fejből, de ahol bezavarnak a prepozíciók, ott bizony én is táblázatot használok!

Nem csodálom. De, tegyük fel, hogy valakivel sinda nyelven akarsz társalogni... Ilyenkor mit teszel?


Nem tudok olyanról, hogy ez bárkinek is sikerült volna egy-két mondatnál hosszabban. A szókincs mind méretében mind stilárisan erősen korlátozott... :?

Amúgy semmi baj, akkor tanul a gyerek, ha kérdez :biggrin2:

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244266 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Már, bocs, hogy annyi hülyeséget kérdezek, de én még csak most kezdem tanulni, és szükségem van a tapasztaltabbak segítségére...

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244264 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Felagund írta: Siriann: TELJESEN én sem tanultam meg a mutációkat, jó, a lágyulás megy fejből, de ahol bezavarnak a prepozíciók, ott bizony én is táblázatot használok!

Nem csodálom. De, tegyük fel, hogy valakivel sinda nyelven akarsz társalogni... Ilyenkor mit teszel?

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244260 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: Sindarinban a már említett Dragonflame és a Hiswelóke az ász, ha jól tudom...


Mellon muin!
A kettő egy és ugyanaz ;)

Siriann: TELJESEN én sem tanultam meg a mutációkat, jó, a lágyulás megy fejből, de ahol bezavarnak a prepozíciók, ott bizony én is táblázatot használok!

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244241 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszi.
Akik sindát tanultak:
Nektek mennyi időbe tellet megtanulni a mutációkat?
Én elleszek vele egy darabig, úgy látom...

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244239 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
nem, nem kamu semmiképpen: vannak hibák, amik elsősorban a sokadik fordításból adódnak (mindettől függetlenül tudjuk, mekkora munka fekszik benne, szal, köszönjük, Olosta!!!)
A kiejtési táblázatban asszem nincsen baj.
(Fela, Cereb majd leüvölti a maradék hajat a fejemről, ha tévedtem, :P )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244237 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Egyenlőre csak a sinda. Egyenlőre...
Apropó, a sindarin.uw.hu -n az első nyelvleckében egy kiejtés táblázat található. Ez is kamu? Legyen szives, és nézzen utána valaki!
Le hannon ad!

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244227 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Cerebrum írta: A fordítása hamarosan (relatíve) kész lesz.


De szép legyen ám!!! És ne legyen túl drága... :mrgreen:
Relatíve nagyon várjuk...
Siriann: csak a Sindarin érdekel? Quenyában tudok neked ajáűnlani sok jó szótárat, ha érdekel... Sindarinban a már említett Dragonflame és a Hiswelóke az ász, ha jól tudom...

[/quote]

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244215 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Érdemes letölteni a Dragon Flame-et... :wink:

Pl. innét:

www.jrrvf.com/hisweloke/sindar/df20.html

[size=9:5xur5l7g]A fordítása hamarosan (relatíve) kész lesz.[/size]

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244212 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Köszi szépen.
Már csak egy kérdés:
Hogyan tanuljak szavakat? Magamtól állítsak össze szószedeteket?
Ti hogy csináltátok?
Köszi mindent előre is, meg az eddigieket is... :legolas5:

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244195 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta: És sindarin.uw.hu -n kívül van még magyar oldal, ahol leckékre bontva találok tananyagot?
Én nem tanulok onnan, mert egész más van ott, mint az itteni nyelvtani összefoglalóba... :!:


Ez nem csoda, az ottani anyag ugyanis finoman szólva is vitatható... :roll:
Keresd fel Cerebrum honlapját, illetőleg nekem is van egy nyelvtani összefoglalóm itt a honlapon, valamint, ha érdekel a "tünde nyelvészet" várunk szeretettel az Aryoni Eldaron oldalán!

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244193 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
És sindarin.uw.hu -n kívül van még magyar oldal, ahol leckékre bontva találok tananyagot?
Én nem tanulok onnan, mert egész más van ott, mint az itteni nyelvtani összefoglalóba... :!:

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244191 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Siriann írta: Él síla erin lú e-govaded vín! Ha már kötőjel, akkor 'lú-e-govaded' ;)
Én most szeretném elkezdeni a sindát, csak egy kérdésem volna.
A mutációkat be kell biflázni, vagy van rá valami szabályszerűség?
Vagy ne ezzel kezdjem a tanulást?

Ha cinikus akarnék lenni, azt mondanám, van szabály, be kell biflázni...
Alapvetően kétféle típusú mutáció van, az egyik (pl lágyulás) I. típusú, ez azt jelenti, hogy azok a mássalhangzók a tengwar táblázatban eggyel lejjebb lépnek (alapvetően zöngésedés, labializálódás), míg a II. típusúak az első tyellről a harmadikra kerülnek (t :arrow: th, c :arrow: ch, stb).
A II. típusúaknál viszont ugye ott vannak a kiváltó prepozíciók melyek jó eséllyel maguk is változnak, na azt be kell magolni :biggrin2:

Siriann írta: Esetleg nem akar valaki leckékre bontott tananyagot csinálni?
Köszi.
"Le hannon!"
:?:


Akarni akarnék, csak időm nincs rá... :?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #244190 Írta: Siriann
Siriann válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Él síla erin lú e-govaded vín!
Én most szeretném elkezdeni a sindát, csak egy kérdésem volna.
A mutációkat be kell biflázni, vagy van rá valami szabályszerűség?
Vagy ne ezzel kezdjem a tanulást?

Esetleg nem akar valaki leckékre bontott tananyagot csinálni?
Köszi.
"Le hannon!"
:?:

No i Dur ah le!
(I auth i-ngîl)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 7 hónapja #243772 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ha már tulajdonképp tőlem indult el az alanti sajnálatos dolog, úgy illik, hogy részemről én is zárjam le. Az említett oldal készítői elismerték a hibát, orvosolták/orvosolni fogják azt. Bocsánatkérést és megkövetést kaptam, részemről így rendben van a dolog. Tanultak belőle, biztos vagyok benne, hogy részükről ilyen nem fog több előfordulni.
Olostával is rendezték a dolgot, a többi érintettet is megkereseik.
Innentől: további jó nyelvészkedést mindenkinek!!!

Alcar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243728 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta:

Gandalf írta: Lehet hogy hülyeséget kérdezek, de lehetséges, hogy jelent valamit akármilyen nyelven (legyen az kitalát, vagy használt/holt nyelv) az a szó, hogy NUBREL?


A szó a quenyában nem lehetséges, sindarinban igen, de én nem találtam... :oops: a gyökökkel se mentem sokra, szóval majd valamelyik sindarin-ÁSZ... :D


Szvsz nem sindarin szó... Inkább valami mozaikszónak, vagy rövidítésnek néz ki... :roll:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243725 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hmmm, ismerem az illetőt, majd én is szólok neki... Bár ezt az oldalt h. őszinte legyek még magam sem láttam... :| Mondjuk tőlem (bár gondolom ez a többieket nem vígasztalja) speciel megkérdezte, h. felhasználhatja-e az anyagaimat... :roll:

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243723 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Teljesen nem néztem át, de ha jól láttam: Amani, Felagund, Cerebrum cuccaiból is vannak fent... s talán _Neoé is. Tőlem 7 lecke van fent, Angwen verse + annak a fordítása, illetve Isildur szavai a gyűrűről.
HKF dolgozatának fordításánál (AE...) fel tudta tüntetni a szerzőt. A többinél is így kellett volna.
Kíváncsian várom a reakciókat.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243711 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hah, mit találtam!

Van egy Sinda Sorontar nevezetű felhasználónk, aki januárban érdeklődött a tünde nyelvek iránt.
Mikor megkérdezte, hogy honnan nézhetne utánuk magyarul Alyr írt neki egy választ:

Alyr Arkhon írta:

Sinda Sorontar írta: A legnagyobb baj, hogy egy szót se tudok angolul, és a német sem megy túlságosan, igy a .de és a .com oldalak nekem kiestek. :(

De azért köszi! :)



Először jól nézd meg az eldaryont, beletelik egy kis időbe mire végigmész rajta ha odafigyelsz.


Majd erre válaszolt a fent említett személy:

Sinda Sorontar írta: Már mindent leszedtem róla, de a kérdéseim megfogalmazhatatlanok. Jó lenne, ha személyesen tudna valaki segiteni, de persze ezt nem várhatom el senkitől, mivel még ráadásul "Eru háta mögött" lakom... :(
Nem tudom, hogyan tanulhatnám meg ezt a rengeteg mindent egyedül. És nem is mindig sikerül megkülönböztetni a sindarin dolgokat a quenya leckéktől. Szóval siralmas. És bár nekem a sindarin tünik könnyebbnek, azt sem tudom, hogy igazándiból hol kellene nekikezdeni.

Na de azért ktényleg köszi nektek mindent! :)


Ha a két Sinda Sorontar azonos személy, akkor nem a napokban tudta meg, hogy létezik az Eldaryon.

Bocsi, hogy én is belefolyok ebbe, de az én oldalamról is kerültek a Tünde Gyűjteményre cuccok a tudtom nélkül. [size=9:eflxvc5o](Mellesleg rohadtul melléfogtak, hogy pont onnan tették át az anyagot, mivel köztudott, hogy a Magyar Sindarin Oldal egy nagy kalap k*k*.)[/size]

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243696 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
A nyavalya fenyegetőzött perrel, :D (nem is lehetne, meg eszem ágában sincs). Jelen esetben a "jogi" dolog (hülyén fogalmaztam) annyit tesz, ha nem lépnek az oldal készítői, akkor a portál fenntartóinak írok... s ezt nem szeretném!
Na, de ezt ITT tényleg zárjuk le...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243695 Írta: Elenis
Elenis válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Alcarcalimo: Igazad van, hogy illik legalább megkérdezni, de hogy jogsértő lenne... én erre reagáltam és a perrel való fenyegetőzésedre. Már előfordult velem, hogy felhasználták azt, amit én csináltam és nem írták oda, hogy tőlem van, de simán csak rosszul esik. Ennyi!
Nem tudom, Sindáék honnan szedték az anyagokat, de tudtommal az oldaladat nem ismerik... én írtam fel tegnap a társalgóba, hogy mivel nekem tetszik, menjenek minél többen és nézzék meg.
Ezzel én is befejeztem, remélem, Sindával meg fogjátok beszélni!
Az oldalad (ha nem bánod) rendszeresen fogom látogatni és tnaulmányozni a leckéidet, mert nekem tetszett.

Elen síla lúmenn' omentielvo!
I calime eleni tírar andave!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 8 hónapja #243694 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Hirtelen? Te mit szólnál hozzá, ha hosszú és kemény munkával megírsz valamit, aztán a megkérdezésed és az engedélyed nélkül valaki más simán felteszi valahova, amiből jogosan gondolják azt, hogy az ő alkotása, hmm???
Mint említettem ott is: örülök az ilyen kezdeményeséseknek - Tolkien nyelveivel való foglalkozásnak - és semmi kifogásom nem lenne/lett volna, ha Sorontar csak annyit tesz, hogy ír nekem egy e-mailt, vagy odabiggyeszti a cuccok végére, hogy ki írta... Ennyi! Semmi más nem kellett volna, és örömmel mondtam volna IGEN-t a dologra, s magam is szorgos látogatója lennék az oldalnak.
Elenis: a "szabad" oldal nem azt jelenti, hogy az ott található anyagokat a saját nevem alatt összegyűjtöm...
Ha előadást tartok s más anyagát felhasználom hozzá, mindig megkérdem az illetőt, hogy szabad-e (pl. Amani egyik versét többször felhasználtam már, s noha jó barátságban vagyok Amanival, MINDIG kikérem az engedélyét...)
Részemről befejeztem az OFF témát. S várom Sorontar válaszát...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.493 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére