Lothlórien - Tündék

Több
19 éve 3 hónapja #259038 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Akkor szvsz az Ossiriandi tündéket nevezték zöld tündéknek, Legolas népét pedig erdő-tündéknek. Lényegében egy népről volt szó, csak az a külömbség, hogy az egyik nép Beleriandban ét, a másik az Anduin mentén...

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259036 Írta: Ille Lórien
Ille Lórien válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Akkor tehát a a nandák a későbbiekben = laiquendek = zöldtündék = erdőtündék. Örülök, hogy tisztáztuk ezt a kérdést. :D

"Elen síla lúmenn' omentielvo."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259026 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Valamiért úgy gondoltam, hogy a zöld tündék nem egyenlőek az erdőtündékkel... Egyébként ezeket én is olvastam, csak vmiért nem állt össze. Kössz :D

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #259000 Írta: Gilg (Gwindorn)
Gilg (Gwindorn) válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Idhren írta: Kérdés: ugye Thingol népét hívták először sindáknak? És mivel Doriathban éltek, erdőtündék voltak? Egyáltalán kézzelfogható a különbség? Mert ezen gondolkoztam, hogy a doriathi tündék nevezhetők e erdőtündéknek...


A három nagy tünde nemzetség közül a Elwe és Olwe vezették a telereket, akik utolsóként érkeztek Beleriandba. Elwe az egyik útján, amikor jó barátját Finwét, a noldák urát kereste, Nan Emlothban találkozott Meliannal, és hosszú időn át ott maradt. Olwe sokáig kereste fívérét és várta, ám Elwe nem tért vissza, ezért úgy határozott hogy a telerek fő seregével útnak indul a tengeren-túlra (Ulmo segítette őket...) Csak Elwe barátai valamint a tenger partján élő Falas-tündék (vezetőjük Círdan volt) maradtak. Később Elwe, vagy ahogy akkoriban hívták Elu Thingol a Beleriandban maradt telerek királya lett, és a népét sindáknak, szürke-tündéknek nevezik és nagy részük Doriathban élt mely területet Melian Öve oltalmazott.

A Beleriandba való utazás során (főként a telerek közül) voltak akik lemaradtak. Ilyenek voltak a nandák akiket Lenwe fia Denethor vezetett. Ők az Anduin partján éltek, ám amikor hírt kaptak Thingol királyságának dicsőségéről maguk is Beleriandba indultak. Amikor megérkeztek Thingol rég nem látott barátként kezelte őket, s attól kezdve Ossiriandban éltek. Később őket nevezték laiquendeknek vagyis zöld tündéknek (erdő tündék).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258983 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Kérdés: ugye Thingol népét hívták először sindáknak? És mivel Doriathban éltek, erdőtündék voltak? Egyáltalán kézzelfogható a különbség? Mert ezen gondolkoztam, hogy a doriathi tündék nevezhetők e erdőtündéknek...

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258954 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Felagund írta:

Angwen írta: Nem tudok róla, hogy bármilyen Tolkien-írás foglalkozna Haldir családfájával. Pusztán onnan gondoltam, hogy Középföldén született, hogy Lothlórien köznépe sindákból tevődött ki nagyrészt.


Tudtommal inkább erdőtündékből...

Igazad van. Az kavart meg, hogy sindarint beszéltek.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258953 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Angwen írta: Nem tudok róla, hogy bármilyen Tolkien-írás foglalkozna Haldir családfájával. Pusztán onnan gondoltam, hogy Középföldén született, hogy Lothlórien köznépe sindákból tevődött ki nagyrészt.


Tudtommal inkább erdőtündékből...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258950 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ízisz írta:

Ízisz írta: Sajnos nekem nincs meg A Gyűrű keresése.. :roll: Sehol sem találtam eddig... :(

Online boltban sem.


:roll: :roll: :cry:

Javaslom, fordulj az MTT könyvtárához, vagy valami jólelkű MTT-shez. Annyira nem lehetetlen beszerezni kölcsönbe legalább! ;) De kezdünk átmenni off-ba.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258948 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ízisz írta: Sajnos nekem nincs meg A Gyűrű keresése.. :roll: Sehol sem találtam eddig... :(

Online boltban sem.


:roll: :roll: :cry:

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258947 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Nem tudok róla, hogy bármilyen Tolkien-írás foglalkozna Haldir családfájával. Pusztán onnan gondoltam, hogy Középföldén született, hogy Lothlórien köznépe sindákból tevődött ki nagyrészt. (Amúgy én is a Gyűrű Keresését tudom ajánlani. )

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258946 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Ha "valódi" szürke tünde volt, akkor KF-en kellet születnie.
Celborn pedig Galadriellel ment Lórienbe és együtt uralták azt. Erről bővebben a Gyűrű Kersésében olvashatsz.

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258938 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Haldír hol született? Angwen írása alapján Középföldén.
Én sajnos nem tudom :roll: Valószínűsítem h nem Valinorból jött, de tudunk vmit a családfájáról? [size=9:bm328vbd]Vagy ez Haldír topicba való?[/size]

Rumil és Orophin, de rajtuk kívül?

Még valami: Hogyan lett Celebornból Úr Lórienben?

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258930 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Phaedra/Namarie írta: Viszont a GyU-ban haldír arról beszél, hogy arról, hogy a Tengeren túl nőne mallorn, semmi hír. vajon nem világosított fel őt galadriel, hogy nől, vagy tényleg nincsen?

Én a magam részéről feltételezem, hogy Haldir nem volt túl részletesen tájékozott a témában. Nem hinném, hogy egy átlag szürketündének pontos és a valósággal megegyező elképzelései lettek volna a legendás Nyugatról.

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258887 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Fyra Ithilwen írta: Szvsz a valinori fákat is Yavanna teremtette.

Ha azt vesszük, hogy csak Lothlórienben nőnek ilyen fák, akkor viszont valószínűbb a Valinorból érkezett Galadriel hatalmának köszönhető mallorn-populáció.


Ne feledjük, hogy pont Finrodék hoztak át csomó mindent valinorból, emlékül. nem kizárt, hogy mallorn- magokat is hoztak.

Viszont a GyU-ban haldír arról beszél, hogy arról, hogy a Tengeren túl nőne mallorn, semmi hír. vajon nem világosított fel őt galadriel, hogy nől, vagy tényleg nincsen?

azt hiszem, hogy ha Középföldén van, akkor - pontosan amiatt, mait mondtatok, hogy Valinorban minden van, ami Középföldén is- akkor valinorban is kell legyen. ha meg nincs, az nincs megtiltva, hogy vigyenek.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258807 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A Király visszatér azt írja Samu mallornjáról, hogy a legszebb mallorn a tengertől keletre. Következésképp a tengertől keletre még szebb példányok nőnek.
Ebből persze nem következik semmi. Végtére is az óidőkben Valinorban megvolt minden növény, ami Középföldén valaha is létezett...

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258801 Írta: Ecthelion
Ecthelion válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

A Gyűrű Keresése írta: Megjegyzendő még, hogy a mallornról később, Númenor, Lindon és Lothlórien leírásakor is szó esik, ám ezekből az utalásokból nem következik, hogy e fák már az Óidők Gondolinjában is is virultak volna-igaz, az ellenkezője sem...


Nem sok infó, de nekem a GyK-ből ezek a részek rémlenek (50. oldal), lehet, hogy máshol is ír róluk.. :roll:

"A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258797 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Sajnos nekem nincs meg A Gyűrű keresése.. :roll: Sehol sem találtam eddig... :(

Online boltban sem.

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258792 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A Gyűrű keresésében ír a mallornokról de nem emlékszem pontsan mit, szándékosan hülyeséget meg nem akarok írni.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258787 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Jaj, félreértettél. Tudom, h Yavanna teremtette a növényeket, állatokat mindenhol. Csak a valinori befolyás az az, h ott teremtette először a mallornokat és csak aztán kerültek Középf-re.
Vagy csak Középföldén vannak mallornfák... ? :roll:

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258776 Írta: Fyra Ithilwen
Fyra Ithilwen válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Szvsz a valinori fákat is Yavanna teremtette.

Ha azt vesszük, hogy csak Lothlórienben nőnek ilyen fák, akkor viszont valószínűbb a Valinorból érkezett Galadriel hatalmának köszönhető mallorn-populáció.

Tiro!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #258658 Írta: Ízisz
Ízisz válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
A mallorn fák honnan származnak?

Yavanna teremtette őket Középföldére, vagy valami valinori befolyás is közrejátszott?

"Az élet álom, melyből felébredés a halál.... "

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #257726 Írta: Idhren
Idhren válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ninniach írta: Mi is lenne a két, illetve négy tárgy?


A Gyűrű + a három Szilmaril gondolom...
(A kettő pedig a "Gyűrű" meg a "Szilmarilok" :wink: )

Szeretlek Titeket Béláim!!! :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #257723 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Mi is lenne a két, illetve négy tárgy?

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 3 hónapja #257695 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Szerintem jó lenne befejezni az offolást, meg a flémelésbe áthajló vitát.

Szerintem, ami elég autentikus, az az Arda Krónikája, ami itt a Fórumon is megtalálható. A Foster- féle enciklopédiában sok a ponatalanság, félrevezet. A film forrásnak nem fogadható el.

A Gyűrűk Ura filozófiája című remekmű meg pláne nem.
Gerthan Celebgil: helyesen teszed, hogy érdeklődsz a források iránt, de erer inkánbb a Beszélegtős topikot javasolnám, a Közösségben.
A Szilmarilokhoz visszatérve:
szerintem a két illetve négy tárgy alapvető különbségének az oka, hogy míg a szilmarilokat az alapvetően mégiscsak tiszta Feanor készítette addig a gyűrűt az alapvetően gonosz szauron. Végső soron a készítők, és az általuk alkalmazott technika vagy mágis miatt bírnak olyan hatásssal, amiylennel. A Szilmarilok esetében arról sem szabad elfeledkezni, hogy megszenteklt területen készültek, szent fényt zárnak magukba.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257355 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Gerthan Celebgil írta: Ez itt már eléggé off, nem? Szerintem az enciklopédia amúgy igenis használható. Lehet, hogy én vagyok kispályás a témához, így nekem az is elég....


Természetesen azt használsz, amit akarsz, és úgy ahogy akarod.
De ha neked a félkész is jó, az nekem nem fáj, de az inkább, hogy idehozo esetlegesen olyan témát, amit a te az enciklopédiából igaznak hisze, pedig arról más már tudja, hogy eszeveszett hülyeség.
Részemről a téma lezárva...
"a fél igazság is igazság, esetleg csak félig..."

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257350 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Gerthan Celebgil írta: Ez itt már eléggé off, nem? Szerintem az enciklopédia amúgy igenis használható. Lehet, hogy én vagyok kispályás a témához, így nekem az is elég....


Hát kedves Gerthan Celebgil, az egész pont annyira off, amennyire annak számít egy (a témához ugyan lazán, de kötődő) kérdés megválaszolása. Szíved joga azt használni a szekunder irodalomból, amit csak akarsz, maximum annyi történhet, hogy egyes infók hiányosan/pontatlanul/hibásan rögzülnek benned, de ez már nem rám tartozik.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257346 Írta: Gerthan Celebgil
Gerthan Celebgil válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Ez itt már eléggé off, nem? Szerintem az enciklopédia amúgy igenis használható. Lehet, hogy én vagyok kispályás a témához, így nekem az is elég....

Gerthan Celebgil, maethor Valnar

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257297 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ninniach írta:

Ereb Randir írta: Akkor most jó az az enciklopédia, vagy sem? :D


Fogalmazzunk úgy, hogy ha gyors, nem pontos és nem (mindig) megbízható infóra van szükséged, akkor forgasd az enciklopédiát. Ha tényleg érdekel a téma, akkor olvassál Tolkient.

Hozzátenném, hogy ha teheted, angolul olvasd inkább, abban kevesebb a pontatlanság! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257296 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék

Ereb Randir írta: Akkor most jó az az enciklopédia, vagy sem? :D


Fogalmazzunk úgy, hogy ha gyors, nem pontos és nem (mindig) megbízható infóra van szükséged, akkor forgasd az enciklopédiát. Ha tényleg érdekel a téma, akkor olvassál Tolkient.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
19 éve 4 hónapja #257265 Írta: Ereb Randir
Ereb Randir válaszolt a következő témában: Lothlórien - Tündék
Akkor most jó az az enciklopédia, vagy sem? :D

Naergon idh-Rochirrim
Si mas i roch, a rochon? Mas i rom i thuiol?
Mas i thôl, i varf, a finnel gelair hiriol?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.725 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére