Gondolatok

Több
21 éve 3 hónapja #122820 Írta: Dae/siss
Dae/siss válaszolt a következő témában: Gondolatok
Brisa: állíthatom, hogy én megkockáztattam... pontosabban, ezt csináltam a nyolc év alatt, amíg gimibe jártam. :D Egyetlen olyan eset volt, amikor nem, akkor kaptam négyest, egyébként mindig ötöst. Az érettségi dolgozatomban is összevissza rizsáztam (értsd ez alatt: a saját benyomásaimat írtam le :oops: ), mivel Vörösmartyt éppen nem néztem át előtte, már csak ezért sem tudtam azt az elemzést visszaadni, amit a tanárunk leadott két évvel ezelőtt - ő viszont elolvasta és nagyon tetszett neki. A mi magyartanárunk egyébként sem bánta, ha nem az ő elemzését vesszük alapnak, sőt, azzal homlokegyenest ellenkező értelmezéseket is elfogadott minden kötekedés nélkül- ha kellően alá tudtuk támasztani.
Az mondjuk szerintem elvárható egy jó elemzésnél, hogy tartalmazzon tárgyi dolgokat is, mint történelmi háttér, életrajzi dolgok... persze nem úgy kivesézve, mint egy szakkönyvben, de nagyon gyakran ezeket is fel lehet használni, hogy megértsük az adott írói produktumot. Vagy nem. :D Ez is nézőpont kérdése.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122818 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Gondolatok

Dodiee Took írta: És sokszor elöjönnek az ilyen párbeszédek: "Azért nem jó a dolgozatod, mert azt írtad, a költö ezt és ezt akarja kifejezni. A költö nem ezt akarta kifejezni ezzel, ez így teljesen rossz." Márkor pedig, ha nem a saját benyomásaimat írom le, hanem esetleg bemagoltam amit a könyveben írtak, akkor az a hiba, hogy nem a saját benyomásaimat írtam le. most akkor mi van?


Ha Lamorak most erre járna, akkor (századszorra is) feltenné a nagy kérdést: "Kit érdekel, hogy a költő mit akart kifejezni?" :mrgreen:

És bár előszeretettel játszom olyat, hogy megpróbálom kitalálni, mit érezhetett, mi történhetet a szerzővel, amikor mondjuk ezt és ezt a dalt/verset/novellát stb. írta, Lamorak hatott rám. Ennek fényében én is azt mondom, hogy inkább arról beszéljünk/írjunk az értelmezés során, hogy az adott mű RÁNK milyen hatással van.

Sajnos én már kiöregedtem a gimiből, és az irodalom órákból, így már nem tesztelhetem le a tanáromat. Pedig kiváncsi lennék, hogyan értékelne egy olyan dolgozatot, amely szinte semmit sem foglalkozna az adott művész korával, életrajzával, körülményeivel, hanem csak az én szubjektív reflekcióimat tartalmazná... Esetleg van olyan középsulis, aki meg merné kockáztatni? :wink: :D

(Amúgy az én fogalmazásaim is mindig abból álltak - mivel ezt tanították -, hogy a kor sajátosságaiból, a művész életrajzából különböző következtetéseket voltam le, hogy meg találjam az "okot", amiért az adott mű született. Tök nevetséges tűnik így utólag...)

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122812 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Gondolatok
Dín: jó téma, engem is nagyon érdekelne. Ugyanis, nem egyszer fordult elö a négy év alatt a gimiben, hogy feladatként egy mü elemzését kaptuk, és gyakorlatilag nem tudtunk mit kezdeni vele. Ugyanis senki sem tanította meg nekünk, mit is foglal magába egy értelmezés. És sokszor elöjönnek az ilyen párbeszédek: "Azért nem jó a dolgozatod, mert azt írtad, a költö ezt és ezt akarja kifejezni. A költö nem ezt akarta kifejezni ezzel, ez így teljesen rossz." Márkor pedig, ha nem a saját benyomásaimat írom le, hanem esetleg bemagoltam amit a könyveben írtak, akkor az a hiba, hogy nem a saját benyomásaimat írtam le. most akkor mi van? írjam is azt amit gondolok, de csak akkor, ha a tanár is azt gondolja. vagyis írjam azt, amit a tanár gondol a versröl. és akkor a mai fiatalok nem kreatívak. Hát, ha nem is hagyják nekik..

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122808 Írta: Dínchamion
Dínchamion válaszolt a következő témában: Gondolatok
Látom, eléggé kihalt ez a topic... 8O

Feldobnék egy témát, hátha sikere lesz. A Mitológia, vallás... topicban merült fel A Gyűrűk Ura és más szövegek értelmezése kapcsán, hogy hogyan kell/érdemes/célszerű egy szöveget értelmezni, magát az _értelmezést_ leírni és felismerni, satöbbi.

Mivel ott meglehetősen offtopic, ezért gondoltam áthozom ide. Várom a véleményeket (részemről rohanok, aztán majd jövök -- az eddigi tendenciát figyelembe véve úgyis én kezdem a sort... :twisted: ).

Üdv:

Dín

- You are under arrest, Chancellor!
- Are you threatening me, Master Jedi?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122765 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok

Gandalf írta: Hehehe, most, hogy van külön vallás topic, sokan nem fognak ide betérni és pangás lesz... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Be gonoszkodó kedvemben vagyok! :wink:


Na megállj, ezért kiegyenesítem a sapidat :evil:

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122764 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Gondolatok
Hehehe, most, hogy van külön vallás topic, sokan nem fognak ide betérni és pangás lesz... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Be gonoszkodó kedvemben vagyok! :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122756 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ez igaz...

de nagy a pangás hmmm, dobjak fel egy témát?

Inkább elmondom, hogy Ákos Andante típusú vonós kreációs miegymásos koncert kesz szombaton 17:00 kor a Konferenciaközpontban, aki akar menni az holnap vegyen jegyet, mert hamarosan elfogynak...

ÜDvi

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122582 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Gondolatok
A Vallás topik várja szeretettel az édeklődőket a Vegyes kategóriában. :wink:

Darky: Csak azt, hogy te nem születtél idealistának, én pedig nem a génjeimben hordom a realizmusomat...

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122579 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
Szemlélet? Mármint a szemlélet tanult dolog? Ezalatt mit értesz?

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122576 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok

Mit gondoltok, valóban érdemes lenne nyitni egy külön "Vallás" topikot?



Igen, igen, igen! :D Csak az hogy kapcsolódna a Tolkien HU fórumokhoz? :roll:

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 3 hónapja #122573 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Gondolatok
Mit gondoltok, valóban érdemes lenne nyitni egy külön "Vallás" topikot?

Darky: Egy ideig én is szívesen hallgatom az idealisákat. :wink: Azonban szerintem itt nem arról van szó, hogy hogyan tudja kifejezni magát. Ez inkább a szemlélettől függ. Ami pedig tanult dolog.

Alyr: Sejtettem, hogy ettől megijedsz majd. De én csak tényleg arra gondoltam, hogy kellene egy olyan ember, aki elindítja az egészet. Most képzeld el: leül egymással szemben 10 ember. Valamennyire ismerik persze egymást. Mi lesz ebből? Szerintem kisebb csoportok jönnének csak létre, lennének elszigetelt emberkék stb. És pont ezt lenne jó elkerülni...

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #122304 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok
Brisa

Szerintem itt mindenki ugyanarról beszél, csak van, aki tudományosan fejezi ki magát, van, aki magasröptűen, és van, aki ...mittomén hogy :)

Szvsz egyik sem tehet róla, hogy csak úgy tudja kifejezni magát, ahogy. Én például ócckodom a tudámonyos kifejezőmódtól, de ennek ellenére szeretem látni és hallgatni - egy bizonyos ideig ;-)

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #122281 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Brisa írta: Atya ég! Már 3 napja nem írt ebbe a topikba senki. Csak nem betegedtetek le? :wink: :evil3:

Alyr, tökre tetszett, amit a talikról írtál. Én is olyan vagyok, mint te. Kellemesen elbeszélgetni jó kis témákról télen tea és süti mellett, nyáron pedig hideg üdítő és rágcsálnivaló (fagyi) mellett. Egy ideje már erősen gondolkozom azon, hogy bevezessek egy ilyen jellegű talit is. Csak eddig egy bizonyos személy meggyőzésén fáradoztam ( :wink: ). Ugyanis rajtunk kívül még sokan vannak hasonló beállítottságú emberek (gyerekek).
Az ötletem lényege abban állna, hogy kezdésként mindig egy témát hirdetnénk meg, hogy elkerüljük a "na akkor most miről beszélghessünk?" nevezetű kínos szitut. Mindig lenne egy moderátor, aki a témát felvetné, és megadná a kezdő lendületet. A többi már menne magától. Azonban fontos, hogy ezek a beszélgetések ne legyenek magasröptűek (ld. Darkyt), sem tudományosak (ld. Oisint), ugyanakkor a bandázásba se menjen át. Inkább élmény-, tapasztalat szintű legyen (pl. én ezt gondolom erről a dologról, velem ez így és így történt meg). Így elkerülhetnénk a Gondolatok-topikos talik hátrányait (pl. hogy a kicsik hozzá sem tudtak szólni).
Mit szólsz, Alyr?

Az ötlet tetszik.
Felőlem átmehet magasrüptűbe és tudományosba is, csak ne nagyon. A legfontosabb, hogy a beszélgetés legyen a célja az egésznek.
Viszont a moderátor, mint funkció...
Nagyon is a csoportfoglalkozásokra emlékeztet engem, és irányított beszélgetésre. De ez biztos csak az én paranoiám.

Az ötletet támogatom, lets go!

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121599 Írta: Arlith
Arlith válaszolt a következő témában: Gondolatok
Brisa: Ha már így rákérdezel, én inkább csipkelődőnek, tréfásnak éreztem azt,amit Oisin is kiemelt, de semmiképp sem gúnyosnak :arrow: téged ismerve!
Ha más mondja, lehet, hogy engem is megbántott volna.

Oisin: Nekem is vannak rossz napjaim, és asszem az emotikonok elárulják, hogy nem bántottál meg, miért tetted volna :wink: és remélem én se téged, nem állt szándékomban. Azon kaphattam volna fel esetleg a vizet, hogy a "hátammögött" vitatkoztál velem. Persze ez ITT nem megy másként :wink: Az,hogy én egy hétig nem teszem be ide a lábam, az nem a te hibád. :D

"God's away, God's away
God's away on business, business"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121589 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
Kedves Brisa,

Valóban a "meghajlok a tudásod előtt" kifejezésben éreztem némi gúnyos hangsúlyt. Ha ez nem volt szándékos, akkor felejtsük el. Örülök, hogy sikerült tisztáznunk. Részemről ezzel le van zárva a dolog.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121545 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oisin, hol írtam én gúnyos hangnemben rólad??? Eszemben sem volt semmi ilyesmi. Én szó szerint nagyrabecsülöm a tudásodat, és szó szerint nem tudok semmit sem filozófiából, sem logikából (ill. még azt sem tudom, hogy te pontosan minek mentén érveltél). Az a kijelentésem pedig, hogy nekem tök mindegy minek hívjuk szintén csak arra utalt, hogy felőlem hívhatjuk "blablablablának" is, de másnak is, mert én már nem értek ahhoz, tehát nem jelent semmit. Számomra. Elfogadom neked azt, hogy a pszichológia inkább természettudományos beállítottságú, mintsem társadalomtudományos. Én ezt nem tudom eldönteni - őszíntén szólva nem is izgat igazán -, nincs meg hozzá a kellő tudásom. Szóval "ha természettudományos, akkor legyen természettudományos. Nekem mindegy minek hívjuk." Lehet "blablablabla" is. :mrgreen:

Én így értettem, és ez inkább engem minősít, mint téged.

(Kiváncsi lennék, hogy én fogalmaztam félreérthetően, vagy Oisin vetítette bele az érzéseit...)

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121527 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
Arlith: Egyetértünk, szerintem se érdemes tovább rágódni rajta, és bocs, amiért kissé durván fogalmaztam, úgy látszik, rossz napom volt... :oops:

Brisa: A Te tudásod a pszichológia terén sokkal nagyobb, mint az enyém, ezt sose tagadtam, csak azért kötöttem bele, mert az adott esetben félreérthetően fogalmaztál. Viszont én nem írtam neked gúnyos hangnemben, úgyhogy lsz. Te se csináld, mert nem szeretném ha bármiféle feszültség lenne köztünk... :evil:

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121424 Írta: Arlith
Arlith válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oisin: Jó tudni, hogy velem vitatkozol :wink: Tudomásul veszem a véleményed, és tény,hogy kissé elhamarkodottam állítottam bizonyos dolgokat(Pedig épp ezt utálom a legjobban), de maradjunk meg ott, hogy legyen így vagy úgy, mi már nem fogjuk biztosan megtudni :) Felesleges már ez a vita, hisz mi (úgy látom) nagyjából egy álláspontra jutottunk.

"God's away, God's away
God's away on business, business"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #121381 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Gondolatok
Atya ég! Már 3 napja nem írt ebbe a topikba senki. Csak nem betegedtetek le? :wink: :evil3:

Darkman írta: Brisa:

" Igenis mentális folyamat az érzelem is, sőt az ösztönös reakció szintúgy, ugyanis a pszichológia úgy képzeli, hogy ezek is az agyban lejátszodó biokémiai folyamatokra vezethető vissza "

Csak egy ötlet, kíváncsi vagyok a véleményedre. Mi van akkor, hogyha az agy afféle transzformátor, amely adott ingerek hatására adott ionizációs áramlatokat indít meg, s ezáltal a mentális folyamat az anyagi világban megnyilvánulttá válik. Vagyis az agy nem más, mint az egyik összekötő kapocs az asztrál és az anyagi világ között. Az asztrálvilág küldi az ingereket, az agy pedig lefordítja. Tolmács, tévékészülék, kontrollterem - s mindezt ingyen ;)


Darky, asszem sejted a véleményemet. :wink: Szép és jó, sőt még lehetséges is, de én nem hiszek benne.

Alyr, tökre tetszett, amit a talikról írtál. Én is olyan vagyok, mint te. Kellemesen elbeszélgetni jó kis témákról télen tea és süti mellett, nyáron pedig hideg üdítő és rágcsálnivaló (fagyi) mellett. Egy ideje már erősen gondolkozom azon, hogy bevezessek egy ilyen jellegű talit is. Csak eddig egy bizonyos személy meggyőzésén fáradoztam ( :wink: ). Ugyanis rajtunk kívül még sokan vannak hasonló beállítottságú emberek (gyerekek).
Az ötletem lényege abban állna, hogy kezdésként mindig egy témát hirdetnénk meg, hogy elkerüljük a "na akkor most miről beszélghessünk?" nevezetű kínos szitut. Mindig lenne egy moderátor, aki a témát felvetné, és megadná a kezdő lendületet. A többi már menne magától. Azonban fontos, hogy ezek a beszélgetések ne legyenek magasröptűek (ld. Darkyt), sem tudományosak (ld. Oisint), ugyanakkor a bandázásba se menjen át. Inkább élmény-, tapasztalat szintű legyen (pl. én ezt gondolom erről a dologról, velem ez így és így történt meg). Így elkerülhetnénk a Gondolatok-topikos talik hátrányait (pl. hogy a kicsik hozzá sem tudtak szólni).
Mit szólsz, Alyr?

Oisin, meghajlok a tudásod előtt. Onnan már nem tudok tovább vitatkozni veled. Ha természettudományos, akkor legyen természettudományos. Nekem mindegy minek hívjuk. :wink:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120987 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oké Oisin, akkor félreértettelek. :-)
Csak azért gondoltam, mert ezt a kontrafaktuális dolgot engem idézve hoztál fel, így azt hittem, azzal nem értesz egyet, amit én írtam. Furcsálltam is a dolgot, tekintve, hogy amit írtál, nem mondott ellent annak, amit én próbáltam szavakba önteni. :itscool:

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120919 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok

Oisin írta:

Telcontar írta: Ha Galadriel elfogadta volna a Gyűrűt, önmaga vált volna a következő gonosszá.


Így van. De Galadriel nem olyan gonosszá vált volna, mint Morgoth vagy Sauron, hanem egészen másmilyenné. Szerintem ő összehozta volna azt a kombinációt, ami Tolkien világából feltűnően hiányzik: a szépség és gonoszság kombinációját (valahogy úgy mint a Forgotten Realms sötét tündéi). És mint ilyen, megakadályozhatta volna a világ elszürkülését, és létrehozhatott volna egy vad, kegyetlenségében is gyönyörű Középföldét, szemben az emberek viszonylag békés, de szürke és unalmas Középföldéjével. Persze mindez csak spekuláció, de számomra érdekes...

Üdv, Oisin


Azt azért ne felejtsük el, hogy a Gyűrű gonosz. Szauron kovácsolta és hatalmát beleöntötte, Gandalf sem véletlenül nem fogadta el- nem tudott volna úrrá lenni azon a lényen akivé a Gyűrű tette volna őt.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120881 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok

Telcontar írta: Ha Galadriel elfogadta volna a Gyűrűt, önmaga vált volna a következő gonosszá.


Így van. De Galadriel nem olyan gonosszá vált volna, mint Morgoth vagy Sauron, hanem egészen másmilyenné. Szerintem ő összehozta volna azt a kombinációt, ami Tolkien világából feltűnően hiányzik: a szépség és gonoszság kombinációját (valahogy úgy mint a Forgotten Realms sötét tündéi). És mint ilyen, megakadályozhatta volna a világ elszürkülését, és létrehozhatott volna egy vad, kegyetlenségében is gyönyörű Középföldét, szemben az emberek viszonylag békés, de szürke és unalmas Középföldéjével. Persze mindez csak spekuláció, de számomra érdekes...

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120879 Írta: Telcontar
Telcontar válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ha Galadriel elfogadta volna a Gyűrűt, önmaga vált volna a következő gonosszá. Ugyanis még Valinorban ő maga is uralkodásra vágyott. olyan országra, ahol csak ő az úr és senki sem parancsol neki. És pontosan ez a vágy rontotta meg Melkor szívét. De Galadriel eredendően belelátott mások gondolataiba, Feanoréba is és látta benne az ébredő sötétséget (igaz, a sajátjában nem), így mindig is szembeszegült vele.
Azért maradt az Első Kor után Középföldén, mert addig még nem volt lehetősége az uralkodásra és mert nem akart Celeborntól elszakadni (akinek nem volt joga hajóra szállni, lévén sinda). Viszont Szauron felemelkedésével úgy látta: az ő feladata Morgoth tanítványát végleg elűzni. A Másodkor kezdetétől fogva Galadriel volt Szauron legfőbb ellensége. És amikor Frodó felkínálta neki a gyűrűt, azt mondta: megkaphatna mindent, amire valaha vágyot. De addigra elég bölcs volt már és látta Feanor bukását ahhoz, hogy megértse: az uralkodás immár nem az ő feladata. A visszautasítás volt az a tette, amellyel megszerezte magának a hajójegyet Valinorba. (lásd: A Gyűrű Keresése).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120878 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
ÉSzaH, lsz. olvass vissza egy kicsit ebben a topicban! Valójában én nem is veled vitatkozom, hanem Arlith-al, aki igenis állította, hogy az emberi társadalmak eredendően matriarchális alapra szerveződtek. Amit Te mondasz, azzal teljesen egyetértek, valóban nincs bizonyíték se pro, se contra, de szvsz a bizonyítási kötelezettség azt terheli, aki felállít egy hipotézist. Amíg azt semmivel nem tudja alátámasztani, addig szvsz nem szükséges cáfolni, anélkül is el lehet vetni, mint megalapozatlant, már amennyiben egy olyan hipotézissel áll szemben, aminek igenis van tényszerű megalapozottsága, még ha az nem is bizonyító erejű.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120877 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok

Finwe írta: Ezen én is gondolkodtam. Mégpedig azon, ha Galadriel elfogadta volna a gyűrűt akkor talán nem szürkült volna el a világ? Erre gondoltál Te is?


Igen, erre! Galadriel a 3 tünde gyűrű + az 1 gyűrű hatalmával ezt megakadályozhatta volna, csakhogy ez teljesen ellentétes Ilúvatar tervével, miszerint a tündéknek el kell hagyniuk Középföldét, és át kell adniuk az uralmat az embereknek. Ezek után az a kérdés, hogy Ilúvatar és a Valák ezt eltűrték volna, vagy pedig durván beavatkoznak, mint Númenor esetében? Szerintetek?

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120873 Írta: ÉSzAH
ÉSzAH válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oisin, ez a kontrafaktuális feltételezésekre való hivatkozás egy nagyon kényelmes megoldás az olyan problémákra, melyeknek csak az egyik oldalát szeretnénk megvizsgálni.
Mindazonáltal én nem állítom, hogy az emberi társadalmak eredendően matriarchális alapra szerveződtek. (Bár én már nem látom át, hogy itt ebben a topikban ki mit olvas ki abból, amit leírok.) Én csak annyit mondtam, hogy nem lenne helyes kizárni. Azt próbálom itt megvilágítani, hogy ebben a kérdésben NINCSENEK tények. Nincsenek közmegegyezését tárgyát képező elméletek. Éppen ezért helytelen lenne úgy beszélni a témáról, mintha lennének. Vélemények vannak, érvek vannak. Pontosan azért, amit írtál: mert nem látunk vissza elég régre. Kontrafaktuális feltételezések ide vagy oda, nem bizonyítanak semmit pro se, de contra se.

ÉSzAH

"Would you like a lesson sir, in the rules of war?"
/Col. William Tavington/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120831 Írta: Cueddo
Cueddo válaszolt a következő témában: Gondolatok

Ejha, nekem is vizsgaidőszak, ráadásul azon a héten egy híján mindennap vizsgázom + azutáni héten is kétszer, szóval vsz én sem tudok menni... :( Esetleg jún6 után...de azt sem tudom biztosan...

Nap felé tör, amíg csak a Nap áll,
És nem vesz rajtuk erőt a halál.

(Dylan Thomas)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120822 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Gondolatok

Finduilas írta: Következő önismereti beszélgetés: Május 31-e szombat

A helyszín valószínűleg ugyanaz lesz, mint múltkor, vagyis Vöröskővár. (Azzal a különbséggel, hogy most árnyékba fogunk ülni. :D :roll: )

Arra kérnénk mindenkit, aki szeretne jönni, hogy írjon privit Brisának és nekem!


Akkor nem megyek. Vizsgaidőszakban nincs mese... :?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120797 Írta: Álmos
Álmos válaszolt a következő témában: Gondolatok

Dodiee Took írta:

Darkman írta: amikor a lét ezer nyelve közül felismerjük azt az egyet,


Melyik egyet? a szépség nyelvét? Nem teljesen értem mit akarsz mondani ezzel.


Minden és mindenki szól hozzád, s mindegyik végtelen sok nyelven - a kérdés, hogy te melyiket beszéled? Lehet, hogy tegnap a neveden szólítottak, csak te nem értetted, s másnap, ugyanazon utcasarkon, ugyanazon a hangon szólítanak, s neked eszedbe jut: hogy nem vetted eddig észre?

Huhú :)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 4 hónapja #120791 Írta: Dodiee
Dodiee válaszolt a következő témában: Gondolatok

Darkman írta: amikor a lét ezer nyelve közül felismerjük azt az egyet,


Melyik egyet? a szépség nyelvét? Nem teljesen értem mit akarsz mondani ezzel.

De gomblukunkat mégis egymás hiánya lakja,
és elválásaink megannyi kis patakja
a visszaérkezés tavába fut be, lásd.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.724 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére