Kérdések

Több
16 éve 7 hónapja #354730 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések

Alyr Arkhon írta: Ez még továbbra sem győzött meg.
A Nap járásáról nem írja, hogy bármiféle kitérőt tett volna bármerre, csak a Hold volt kissé összevissza, ha jól emlékszem, márpedig az évszakok összefüggnek a Nappal és annak a melegével.


Elvileg lehetett, hogy "nyáron" Arien közelebb haladt el Ardához, "télen" meg messzebb. Persze ez tudtommal sehol sincs leírva, de talán egy potenciális megoldás lehet...

Icke: OK, hogy a Gyűrűk Urában a Professzor a tökéletességre törekedett, de a Szilmarilokat valószínűleg nem volt ideje ennyire realizálni (idő hiányában, felteszem :D )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354727 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Gondoltam én, hogy a dolog hiteles forrásból van, nem is kételkedtem, csak azt vettem észre, hogy ha a tolkieni világ hátteréről van szó, ez a rész menetrend szerint, kivétel nélkül előkerül :D = (LEP, Tolkien-kurzus, stb.)

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354719 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések
Icke: Az nem Ankalimon félmondata. Maga Tolkien írt erről a 69. levélben, és idézik ezt a Carpenter-féle életrajzban is.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354716 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Az nem, az mondjuk inkább, hogy ez a Föld forgástengelyének a keringési síkkal bezárt szöge miatt van így. (Nem tudom, mikor ókumlálták ki, de annyira nem ősi dolog.)
Az meg igaz, hogy a köznapi háttér nagy részét remekül megkonstruálta (lásd még Ankalimon örökbecsű, mindig előkerülő félmondatát a Szövetség útjának holdfázisairól), de ugyanakkor jópár dologgal kapcsolatban kérdéseket hagyott, legalábbis az "első vonalbeli" műveket szemlélve. Valamelyik levelében talán lehet szó erről.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354714 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések

icke írta: Üdvözletem!

Igen, továbbá "szörnyek nem léteznek, kisfiam", és "tündé(re)k csak a mesében vannak".
Ha Tolkien világában mindent a modern tudomány irányelvei mentén próbálunk magyarázni, hamar dugába dőlünk.

icke


Az hogy télen hideg van, nyáron meg meleg nem hiszem hogy olyan hipermodern tudományos felfedezés. :)

Egyébként pont írról írok cikket (és aközben jutott eszembe) hogy Tolkien mennyire megtervezte a legendáinak a köznapi hátterét.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354711 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Igen, továbbá "szörnyek nem léteznek, kisfiam", és "tündé(re)k csak a mesében vannak".
Ha Tolkien világában mindent a modern tudomány irányelvei mentén próbálunk magyarázni, hamar dugába dőlünk.

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354710 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez még továbbra sem győzött meg.
A Nap járásáról nem írja, hogy bármiféle kitérőt tett volna bármerre, csak a Hold volt kissé összevissza, ha jól emlékszem, márpedig az évszakok összefüggnek a Nappal és annak a melegével.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354689 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Gandalf írta: Namarie, arról az időszakról van szó, amikor még lapos volt Arda, nem gömbölyű, ergo Númenor pusztulása előtt.


Igen, én is erre gondoltam. Sajna voltam olyan ostoba, hogy nem írtam be: ez a beszélgetésrészlet Galadriel és Szilszakáll közt hangzik el, arról van szó, hogy fognak-e találkozni még valaha. Mire mondják, hogy középföldén nem, csak akkor, ha a víz által borított földek: azaz Beleriand, újra felszínre kerülnek, és akkor fognak találkozni Tasarinan füzeseiben. Én visszafelé következettem: ha a jövőben tavaszidőn fognak találkozni, a múltban akkor Is találkozhattak.

Amúgy köszönöm Gandalf, hogy szóltál, mert eszembe jutott valami, nevezetesen Szilszakáll dala, amikor a víz által borított földekről énekel, és ott végigvonul mind a négy évszakon "Dorthonion fennsíkjain ért a tél"

na, megvan, amire gondoltam:
Tasarinan fűzes rétjein jártam, s így telt a Tavasz.

Ó! Tavasz, illatod-látványod Nantasarionban!

Azt mondtam: jól van.

És jártam Nyár idején Ossiriand szilfái alatt.
Ó! Nyár, fényed-zenéd Ossirianddban, a Hét Folyónál!

Éreztem: nincs is jobb már.

Neldoretth bükkerdőiben az Ősz szele járt velem.

Ó! Levelek aranya, pirosa, sóhaja ott Taur-na-neldorban, Ősz!

Vágyam se győz.

Dorthonion fennsíkjainak fenyői között talált a Tél.
Ó! Szél s fehérség, tar ág-bog Orod-na-Thőn roppant Tele!

Egekig szárnyalt szívem éneke.

S most mind e vidék a víz alatt,
S én járom Ambaronát, Tauremornát, Aldalómét,

Földem járom Fangorn földjén,

Hosszú gyökerek közt,

Múlt évek, hullt évek vadon avarában

Gázol a lábam Tauremornalóméban.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354680 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
Namarie, arról az időszakról van szó, amikor még lapos volt Arda, nem gömbölyű, ergo Númenor pusztulása előtt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354679 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések
Szabályozás: talán csak Valinorban volt lehetséges. Középföldén alapból voltak évszakok, a Szilmarilok is ír hidegről, ill. a GyU-ban elhangzik a következő: "de akkor majd találkozunk Tasarinon füzeseiben tavaszidőn".

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354674 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Kérdések
De emlékeim szerint csak valinorban volt szabályozás. Középföldén?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354672 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Though all tides and seasons were at the will of the Valar, and in Valinor there was no winter of death ...


(The Darkening of Valinor)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354669 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Kérdések
A kérdés jogos.

Ahogy emlékszem igen, mert mintha hivatkozna évszakokraa a Professzor. Hogy ez vajon mitől volt, az persze kérdés :P D

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354668 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Tudom, hogy fura kérdés, és lehet, hogy van rá válasz a Szilmarilokban, csak én nem emlékszem, de:

Az Első Korban (hozzácsaphatjuk a Másodkort is, lényeg hogy a Föld gömbölyűséítése előtt) voltak évszakok?

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354557 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
OFF
Ezt nem tudtam. :oops: Akkor biztosan jó a fordítás.
ON

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354542 Írta: Ben
Ben válaszolt a következő témában: Kérdések

Acho írta: Itt találtam egy fordítást

OFF Jé, Melian régi blogja... lol. :) )) ON

basking in the sunshine of a bygone afternoon,
bringing sounds of yesterday into this city room.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354539 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
köszönöm :)

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354537 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések
Itt találtam egy fordítást, nem tudom, mennyire megbízható. Itt pedig egy angol verzió van, ha ez segít.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja - 16 éve 7 hónapja #354535 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
még egy kérdés :D

nincs valami magyar fordítása a Bagme Blomának? nem muszáj vers formában

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354527 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
köszi! :)

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354522 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Farmes Giles of Ham

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 7 hónapja #354518 Írta: Encsi
Encsi válaszolt a következő témában: Kérdések
Meg tudja valaki mondani, hogy mi a sonkádi egyed gazda angol címe? előre is köszönöm!

'Can't you see? It's coming through the wall! It's coming right through the wall!'
'A lot of things come through the wall after your first drink of scrumble. Green hairy things usually.'

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352795 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Kérdések

Draug írta:

Acho írta: Ha volt már, bocs: hol lehet a Gyűrűk Urához kapcsolódó ruhát beszerezni? Google-n nem igazán találtam erről infót. /Egyelőre nem aktuális, csak érdeklődés szintjén kérdezem./ Előre is köszönöm a választ!


Ha köpeny kell kedves barátom akkor én tudok segíteni ( persze ha megfelel az amilyen nekem is van)... :wink:


Szvsz inkább a beszélgetősbe kéne ezzel menni. Saját javaslat: varrass!

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352690 Írta: Draug
Draug válaszolt a következő témában: Kérdések

Acho írta: Ha volt már, bocs: hol lehet a Gyűrűk Urához kapcsolódó ruhát beszerezni? Google-n nem igazán találtam erről infót. /Egyelőre nem aktuális, csak érdeklődés szintjén kérdezem./ Előre is köszönöm a választ!


Ha köpeny kell kedves barátom akkor én tudok segíteni ( persze ha megfelel az amilyen nekem is van)... :wink:

"gondolkodj mielőtt beszélsz, mérlegelj mielőtt cselekszel..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352631 Írta: Ireth Tulckaleumä
Ireth Tulckaleumä válaszolt a következő témában: Kérdések

Randír írta:

Ireth Tulckaleumä írta: Sziasztok!

Volna egy kérdésem (illetve több is, de egyszerre egy is elég): mi az a másodteremtés?

Előre is köszi!


Tolkien univerzumában az ainuk (vagyis a valák és a maiák), valamint a tündék rendelkeznek egy Ilúvatartól kapott képességgel, az úgynevezett „will”-lel (akarat, hatalom; mivel erről kizárólag Tolkien magyarul még meg nem jelent műveiben találhatunk információkat, nincs rá kanonizált magyar fordítás). Ez tulajdonképpen a másodteremtés képessége, a hatalom Arda megváltoztatására. Tolkien műveiben a mágia minden formája ezen alapszik. A „will” nem termelődik újra; ha valaki egyszer elhasználta valamire, többé nem kapja vissza. Erről beszél Yavanna, amikor azt mondja:

„Még azok is, akik a leghatalmasabbak Ilúvatar alatt, némely munkát csupán egyszer, egyetlenegyszer végezhetnek el.”
Ezért nem tudta újraéleszteni a Két Fát, és ezért nem tudta Fëanor újra elkészíteni a szilmarilokat: mert a „will” segítségével hozták létre, és az az erő immár nincs bennük. Nem annyira mennyiségi, inkább minőségi kérdésről van itt szó.

Lusta voltam fogalmazni, innen szedtem:
hu.wikipedia.org/wiki/Morgoth#A_ ... D-r.C5.91l

Szerk: Off: kíváncsi voltam, mikor jelentkezik az illető, aki írta :D


Aha, azt hiszem, értem.

Köszi!

"Ó természet, ó dicső természet,/Mely nyelv merne versenyezni véled!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352630 Írta: Nóli i linantea
Nóli i linantea válaszolt a következő témában: Kérdések
Iparművészet Képzőművészet topicban nézegess visszafelé, ott voltak időről időre ilyen-olyan szabásminták...

If I promise not to kill you, can I have a hug?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352627 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Kérdések
Másodteremtésnek hívta Tolkien az írást is, amellyel egy saját világot teremt a jelenlegi elsődlegesen kívül. (vagymi.)

Jelmez:
- Varrass magadnak. A szabásminták valahol elérhetőek (én még sosem érdeklődtem utánuk)

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352622 Írta: Acho
Acho válaszolt a következő témában: Kérdések

Missy írta: OFF
Hát ööö. A Budavári kivételével az öszes vicc volt, de jelmezüzletekben nézegessél körbe.
ON


OFF
Valahogy sejtettem. :twisted: De köszi. Neked is, icke. ;-)
ON

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352608 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Kérdések
Üdvözletem!

Ezt megjegyeztem ám, de itt nagyon OFF lenne a családi perpatvar :P

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
16 éve 8 hónapja #352605 Írta: Missy
Missy válaszolt a következő témában: Kérdések
OFF

Hát ööö. A Budavári kivételével az öszes vicc volt, de jelmezüzletekben nézegessél körbe. (Ja, az Esgalos szépruhás nem.Tényleg szépeket készít.)

icke: Jóvanna! :D Rajzolgass inkább a batyudra vagy mire, ha már hímezni nem akarsz! :twisted:
*Missy gonosz, de élvezi, és érzi mára már abba kék hagyni a többiek szekálását, de nehezen megy.. :lol: *

ON

Sötét fellegek úsztak lomhán az égbolton, követve az ifjú tünde útját az erdei ösvényen.
(Tünde énem,félig meddigLevinhood, DH2000. segítségével)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.017 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére