Vallás

Több
20 éve 11 hónapja #144048 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Vallás
vagy nem

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #144042 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Rabyn írta: Még mindig nem értek valamit, lehet, hogy csak kicsi vagyok-))
Hogy tud valami olyan magyarázni ami "nem létezik"??

Úgy, hogy attól, hogy te nem hiszel benne, még létezik ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143999 Írta: Finduilas
Finduilas válaszolt a következő témában: Vallás
Egy megfontolandó gondolat Jungtól: Semmiről nem tehetünk megállapítást, ami az emberi tudaton kívül van.

Éppen ezért Istennel is csak abban a formában foglalkozhatnánk, hogy hogyan jelenik meg a tudatunkban. Ezért nem elvetendő úgy közelíteni a témához, hogy minden vallás egy projekció. Minden emberben él igény egy istenre, de ezt mindenki másra vetíti ki. Manapság legtöbben a pénzre és a sikerre...

"I can love
But I need his heart.
I am strong even on my own
But from him I never want to part."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143997 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

EdWood írta: Sziasztok!

Ringbearer;a Gulag-ban halálra dolgoztatták a rendszer ellen lázadókat igen brutális körülmények között.De nem voltak gázkamrák,és nem faji,vagy vallási alapon válogattak.


Vagy de...
Annyi különbség volt a gulag és a konc. tábor között hogy a németek irtották a foglyokat, gázzal, injekcióval, géppisztollyal (ami éppen "kéznél volt" ) vagy kísérlezetek velük.
A GULAG őrök nem csináltak ilyet, hagyták szimplán éhenhalni az embereket.

bár ez elég off...


Rabyn: sejtem mire gondolsz: a válasz: mások által.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143987 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
Mire gondolsz?

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143985 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Vallás
Még mindig nem értek valamit, lehet, hogy csak kicsi vagyok-))
Hogy tud valami olyan magyarázni ami "nem létezik"??

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143947 Írta: EdWood
EdWood válaszolt a következő témában: Vallás
Sziasztok!

Namarie,Felagund,Ringbearer,Toma gazda;köszönöm!

Más;valóban;ha valaki megtalálta miben higgyen és így egyensúlyba kerül önmagával;az mások számára önteltnek hathat,ha nem segítő szándékkal nyilvánul meg azok felé,akik még keresgélnek.Én ezt nagyon szeretném elkerülni :? !
Viszont az ember élete egy folytonos változás-körforgás;új és új impulzusok érik,új és új feladatokat kell megoldania.
így én egyáltalán nem érzem,hogy révbe értem!Sőt...Csak azt érzem,hogy jó úton járok.És ez az érzés mindenkiben meglelhető,aki keresi önmagát :) .

Megint más.
Oisin;szerinted hol kell elválasztani a spiritualitást a racionális gondolkodással?Lehet,hogy tévedek,de Te nem kizárólagosan racionális utakon közelíted meg a vallást?Mert nagyszerü,ha valaki ennyire érti Nietzschét,de a hit szempontjából ez csak felesleges ballaszt..

Ringbearer;a Gulag-ban halálra dolgoztatták a rendszer ellen lázadókat igen brutális körülmények között.De nem voltak gázkamrák,és nem faji,vagy vallási alapon válogattak.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143938 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Szméagol írta: Sziasztok!

Ebben a "remélem te is megtalálod Istent" mondókában van valami fennkölt, lenéző szánalom, amitz nem szeretek. Mintha a "hitetlenek" valamivel kevesebbek lennének a hívőknél. :roll: Persze lehet, hogy csak én érzem így.

Hozzánk már nem egyszer kopogtak be ilyen "Jehova tanui" vagy kik és mindannyiszor azt mondtuk nekik, hogy minket a Biblia csak mint irodalmi érték foglalkoztat. Anyukám ateista s mégis olvasta a Bibliát és nem fújolja le, sőt tiszteli. Még kisebb koromban én is egy olyan gyerek Bibliát olvastam, és azt nagyon szerettem... (Nem tudom mit akartam ebből kihozni. :oops: )


Jehova tanúi elég sajátságosan értelmezik a Bibliát. A jelek amiből a világ végének közeli voltára következtetnek már a Biblia írásának korában is ugyanezek voltak, és amíg lesz emberiség ugyanezek lesznek. (pl háborúk... )
Azt kissé meredeknek tartom hogy Jézus új királysága (ami majd eljön a földre) már 1914 ben megalapult, és a gonoszak, meg a hazug vallásokban hívők (értsd keresztények) mind a pokolra kerülnek, a halottak feltámadnak és boldognak élnek (illetve... hmmm... a feltételek alapján egytől egyig ők is a pokolra jutnak), minden fegyverből ekét kovácsolnak és felszántják az egész földet, majd az oroszlán is szénát eszik és boldogan élnek örökkön örökké...
Nem akarok nagyon belekötni, elvégre a Biblián alapul, de amennyiben úgy jön el a világvége és az égi krályság ahogy ők gondolják, inkább kerüljek a pokolra.
Számításaik szerint a mennyországba amúgy is csak 42000-en férnek be.

A Biblia nagyon jó olvasmány, csak egynémely értelmezésétől tudok a falra mászni...

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143933 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Vallás
Sziasztok!

Ebben a "remélem te is megtalálod Istent" mondókában van valami fennkölt, lenéző szánalom, amitz nem szeretek. Mintha a "hitetlenek" valamivel kevesebbek lennének a hívőknél. :roll: Persze lehet, hogy csak én érzem így.

Hozzánk már nem egyszer kopogtak be ilyen "Jehova tanui" vagy kik és mindannyiszor azt mondtuk nekik, hogy minket a Biblia csak mint irodalmi érték foglalkoztat. Anyukám ateista s mégis olvasta a Bibliát és nem fújolja le, sőt tiszteli. Még kisebb koromban én is egy olyan gyerek Bibliát olvastam, és azt nagyon szerettem... (Nem tudom mit akartam ebből kihozni. :oops: )

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143861 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Rabyn írta: Pen: És a Szentlélek tart miséket a templomban? Mert amikor én voltam egyszer még kissebb koromban misén akkor a papbácsi a saját értelmezése szerint kezdett el papolni a bibiláról.

A Szentlélek annak magyarázza a Bibliát, aki hagyja... Sajnos sok olyan ember van, aki nem hitből, hanem jó esetben emberbaráti szeretetből, rosszabb esetben más okokból megy papnak/lelkésznek etc. Isten Országában semmi nem automatikus, mindennek az alapja az Istennel való kapcsolat...

Ringbearer: a keresztény és a keresztyén szó között az a különbség, hogy a reformáció idején a szó eredeti jelentését is vissza kívánták állítani, és elválasztani a "kereszt" szótól, mert valójában a kereszt szó nincs benne a fogalomban eredetileg, mert a keresztény/keresztyén szó a Krisztusi, Krisztushoz tartozó jelentéssel bíró eredeti kifejezésből szláv nyelv közvetítésével került a magyarba.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143779 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás
Hááát....
Izé.....

BUDDHIZMUS!!! (???)
:lol:

Én mondtam, hogy máshol kifejtem...

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143778 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Vallás
Hmm... :roll: most éppen milyen vallásról folyik is az itteni beszélgetés tulajdonképpen? ;)

:D

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143743 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Rándzsa/Baradmorgűliel írta: Felagund: Az igaz, h az ember mindenevő, de az orvosok azt mondják, h az ember inkább húsz éves kora tán legyen vegetáriánus, mert akkor már nem fejlődik, mert addig a szervezetnek szüksége van, állati eredetű fehérjére :wink: :roll:


Az orvosok nagyon sokmindent mondanak (de én biológus[hallgató] vagyok)...
Szvsz állati fehérjére is szükség van. Nem azért mert állati, hanem mert a növényben minimális mennyiségű fehérje van (talán a szója kivétel)

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143741 Írta: Rándzsa
Rándzsa válaszolt a következő témában: Vallás
Felagund: Az igaz, h az ember mindenevő, de az orvosok azt mondják, h az ember inkább húsz éves kora tán legyen vegetáriánus, mert akkor már nem fejlődik, mert addig a szervezetnek szüksége van, állati eredetű fehérjére :wink: :roll:

Ash nazg durbatulúk
Ash nazg gimbatul,
Ash nazg tharbatulúk,
agh burzum-ishi krimpatul.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143724 Írta: Felagund
Felagund válaszolt a következő témában: Vallás

Rabyn írta: Egy egészen kicsit a vegetáriánus témához: Van egy ismerösöm aki vegetárinus volt. Tényleg nem evett ő sesemmi állati eredetűt... Aztán az orvos közölte vele, hogyha akar még gyereket, és nem akarja 5 éve belül feldobni a pacskert akko azonnal kezdjen el húst enni!


Ja, a TELJES vegetarianizmus abszolút egészségtelen, mert az ember (fogazat alapján :D ) mindenevő Az olyan népek, akik vegetáriánusok, pl az indiaiak is esznek húst, azokat a rovarokat és egyebeket, amiket a mosatlan zöldséggel együtt megesznek :D

Ha valakit tényleg érdekel, kifejtem bővebben is (majd valahol máshol :D )

Our knees do not bend easily

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143716 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Vallás
Morgana: Sajnos, gondoltam erre is. Ugye Jing-Jangnak harmóniában
kell lennie... Mellesleg anyu így főz otthon, úgyhogy tök mindegy.
Azthiszem sehogyse jó semmi.
bocs az offért

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143705 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Vallás
Egy egészen kicsit a vegetáriánus témához: Van egy ismerösöm aki vegetárinus volt. Tényleg nem evett ő sesemmi állati eredetűt... Aztán az orvos közölte vele, hogyha akar még gyereket, és nem akarja 5 éve belül feldobni a pacskert akko azonnal kezdjen el húst enni!

Pen: És a Szentlélek tart miséket a templomban? Mert amikor én voltam egyszer még kissebb koromban misén akkor a papbácsi a saját értelmezése szerint kezdett el papolni a bibiláról.

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143696 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Ringbearer írta: Én kaptam egyéves koromban egy gyerek Bibliát,
és én azt nagyon szeretem, mert a meghalt nagyimtól
kaptam!

Alyr: az orosz hadifogolytábor és a náci lágerek egy kapta fa gyakorlatilag, ugye?
nem kell kiegészítő vitaminok! :wink: Hidd el,
hogy az ember így is nagyon sok féleképpen eszik!
(egyébként szóját szoktunk enni!)

A keresztény és a keresztyén között csak az a különböző,
hogy az egyik népies kifejezés a másik nem?


Hadifogolytábor nem egyenlő láger. Ami a lágerhez leginkább hasonló volt a SZU-ban az a GULAG volt. A hadifogolytáborból azért hazaengedték az embereket... egy idő után...

Keresztyénnek az evangélikusok hívják magukat, a keresztény a vallásmódozatok összefoglaló neve.

Kiegészítő vitaminok: a szója nem pótol mindent, bár hasznos...
Lehet hogy neked nem kell a vitamin, de ezt a gyerekeid vagy az unokáid fogják megsínyleni.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143672 Írta: Morgana
Morgana válaszolt a következő témában: Vallás
Nem akarlak elkeseríteni, Ring, de most olvastam, hogy ma az amazóniai őserdők kivágásának legnagyobb része azért történik, hogy az így nyert területen szóját termesszenek a nyugati világ vegetáriánusai számára...

Érdemes összevetni az így elpusztult és élőhelyét vesztett élőlények millióit azzal a kevéssel, amit erre tenyésztenek és esetleg egyébként életed során megennél...

És ez off topic volt, tudom.

S. P. Q. L.

"Szabad járása van a létből a semmibe,
a semmiből a létbe."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143668 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Vallás
Én kaptam egyéves koromban egy gyerek Bibliát,
és én azt nagyon szeretem, mert a meghalt nagyimtól
kaptam!

Alyr: az orosz hadifogolytábor és a náci lágerek egy kapta fa gyakorlatilag, ugye?
nem kell kiegészítő vitaminok! :wink: Hidd el,
hogy az ember így is nagyon sok féleképpen eszik!
(egyébként szóját szoktunk enni!)

A keresztény és a keresztyén között csak az a különböző,
hogy az egyik népies kifejezés a másik nem?

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143663 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Alyr Arkhon írta:

Rabyn írta: A Bibliát mindeki másképpen értelmezi nem?


De... Éppen azért is maradhatott fent ilyen sokáig mert nagyrészt nem konkrétumokat tartalmaz és tág teret hagy az értelmezéseknek.

Bizonyos helyeken igen, bizonyos helyeken viszont nem. A leglényegesebb dolgokban minden keresztény/keresztyén egyház és gyülekezet egyetért. És van a dolognak egy misztikus része is: a Szentlélek az, aki ismeri Isten Igéjét, és Ő az, aki megmagyarázza... Döbbenetes élmény volt számomra, amikor friss hívőként elkezdtem olvasni a Bibliát, és hirtelen annyira világos, érthető és logikus lett az, amit korábban nem értettem...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143593 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Vallás

Rabyn írta: A Bibliát mindeki másképpen értelmezi nem?


De... Éppen azért is maradhatott fent ilyen sokáig mert nagyrészt nem konkrétumokat tartalmaz és tág teret hagy az értelmezéseknek.

Oisin: Ha a kereszténység már nem a világ legnagyobb világmagyarázó elve akkor már meg is halt? Csak akkor él, ha ő a legnagyobb? (a Namariehoz intézett szavaidból számomra ez derült ki)
Kétségtelen hogy visszaesett a népszerűsége és lemaradt. De a kereszténység már több száz éve "le van maradva," mégis fontos és erős tényező maradt.

Ringbearer: hmmm... az én dédpapám nem lágerbe került hanem orosz hadifogolytáborba... Ott építette a szocializmust... azaz a pártfőnökök nyaralóit a Krímen...
Én nem vagyok vegetariánus és nem is szeretnék az lenni, de ha valaki így érz jól magát... (az ne feledje beszedni a kiegészítő vitaminokat, mert az ember továbbra is mindenevő ;) )

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143557 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Vallás
A Bibliát mindeki másképpen értelmezi nem?

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143426 Írta: Penngaladiel
Penngaladiel válaszolt a következő témában: Vallás

Oisin írta: Tehát úgy látom, hogy aki ma keresztény, az vagy szokásból az, vagy félelemből, vagy nem is keresztény, csak annak vallja magát, de valójában nem a bibliai kereszténységben hisz, hanem valami másban, amiben vannak közös elemek a bibliai kereszténységgel, de van számos olyan elem is, ami nyilvánvalóan ellentmond a bibliai tanításoknak.

Én nem szokásból, sem félelemből választottam a kereszténységet, hanem mert megtapasztaltam a bibliai tanítások igazát. Kérdés, hogy te mit értesz bibliai tanításokon illetve hogyan értelmezed őket? Mert szerintem itt van a legnagyobb félreértés, hogy te mást tartasz bibliai kereszténységnek, mint pl. én ;)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143408 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Vallás
Ezt most hogy érted? :oops:

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143362 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Vallás
Nem csak Isten 3 személye a lényeges, hanem ezeknek az egymáshoz fűződő viszonya is!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143349 Írta: Ringbearer
Ringbearer válaszolt a következő témában: Vallás
EdWood: Az én dédnagyanyám is lágerben kötött ki, bár ő nem is volt
zsidó. Elment egy barátnőjéhez, és jöttek a nyilasok...
Hasonló élményem volt csak nekem a vegetarianuzmussal (jól írtam? :oops: )
Mivel anyukám a hindu vallást követi nem eszünk semmilyen húst
(és tojást) sem. Levetítettek egy olyan filmet ahol macskákat
élve rakják a forróvízbe!!!! :crazy: meg ilyenek...
és azóta EdWooddal ellentétben bennem nem törést, hanem megerősítést okozott a film. Ha eszek is húst (mert néha megesett),
akkoris nem tudok nem rá gondolni, hogy az ott egy élő állat
lehetne! Mert én így lettem nevelve!
EdWood: Tetszik a felfogásod, asszem én is így érzek, bár egy
icipicit jobban szimpatizálók a hinduizmus és a buddhizmus -sal!
Elen síla lúmenn omentielvo! :itscool:

"Be the change you want to see." Gandhi

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143261 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Nem haragszom,

A minta reprezentativitását illetően igazad, van, de nagyon le akartam már zárni a vitát, mert a szakdolimtól vette el az időt. Azért a mély hallgatás a korábbi vehemenciával szemben elég feltűnő volt. Azért csináltam listát, h ne lehessen "elmaszatolni" a kérdést, h kénytelenek legyetek egyértelműen válaszolni, h hisztek-e ezekben a dogmákban vagy nem, és h össze lehessen hasonlítani a válaszokat. Sajnos erre nem voltatok hajlandóak, pedig jó lett volna megtudni, mekkora különbségek vannak ezekben a kérdésekben hívő és hívő között, ill. h mi az, amiben mindenki egyetért. Ezt csak így lehet csinálni, a teljesen különböző szimbolikus megfogalmazásokat ui. nem lehet összehasonlítani. Azt ugye nem gondolod komolyan h valóban csak az isten 3 személye különbözteti meg egymástól a vallásokat? Ne csak a zsidó v mohamedán vallásban gondolkodj, gondolj pld. a buddhizmusra, a sintóra, a szibériai népek animista vallására! Amit a tapasztalat és az ideák viszonyáról mondasz az szvsz "feje tetejére állított" logika, de erről úgyse foglak tudni meggyőzni, úh hagyjuk. Az utolsó megjegyzésedhez: egy fecske nem csinál nyarat - egy ember nem épít világot. Attól még h vannak néhányan akik még nem tudják h Isten meghalt, meghalt. Megszűnt a világ szervező elve lenni, és ezen néhány kivétel nem változtat.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143260 Írta: Estel Adániel
Estel Adániel válaszolt a következő témában: Vallás
Ne haragudj Oisin, csak azért éreztem úgy, hogy feladtad a dolgot, mert tudomásom szerint a fórumon fellelhető magát kereszténynek valló embereknek sokkal kisebb százaléka vett részt a listára való szavazásban, mint amennyit a reprezentatív mintavételre vonatkozó alsó határérték megkövetelhetne az általánosításhoz... :roll:
(Bocs az "idegen szavakért", nekem így volt kényelmes kifejezni a mondanivalómat... :D )
Szóval szvsz várhattál volna vele... mivel azt hiszem, nem mondhatnák jó "dakota" kifejezéssel hogy sokan voltunk, de nem elegen... :lol:

Visszatérve pár szó erejéig a kiinduló kérdéhez: A magam részéről a kereszténység alapjaiként felsorolt dolgok szintéziseként azt hiszem, jogosan használtam a Szentháromság fogalmát, amelybe beleértendőek az egyes felekezetek hitvallásaiban felsorolt hozzá kapcsolódó attribútumok, ám amelyek felsorolásának "közös részét" véleményem szerint igazságtalanság lenne kinevezni a kereszténység magjának, így, lecsupaszítva... ezenkívül az alapjuk minden esetben ugyanaz, és a többi vallás közös alapjától talán csak a 3 Isteni Személy (Atya, Fiú, Szentlélek) ilyenforma különválasztása különbözteti meg. Ez a Hármas viszont hitünk szerint a valóban érzékelhető (avagy a 'hétköznapi tapasztalat' számára is hozzáférhető) világnak teljes mértékben alapfeltétele, hiszen enélkül nem lenne világ sem (korábban idéztem Jánostól az evangéliuma elejét...). Ám a világ csak másodlagos szerepű, múlandó, és bár a benne jelenleg élő lények számára fikciónak tűnhet a "külső" alapja, mégis minden reálisan létező dolog abból nyeri létének kiindulását. Ha a Bibliából idézni szeretnék, ezúttal azt az Ószövetségi részletet választanám ide, amikor Mózesnek a 'ki vagy te?' kérdésére a 'Vagyok, Aki Vagyok' (más fordításban AKI VAN) válasz érkezett abból a bizonyos csipkebokorból... Ezek után aki hiszi azt, ami a Bibliában le van írva, nem a szemek felnyitásának, hanem azok lehunyásának eredményeként értelmezheti csak a "nincs Isten, mert nem tapasztalom" kijelentést... Elvégre ha valaki becsukja a szemét, nem szűnik meg a látható világ mindenki más számára. :D Én ebben az értelemben vonom kétségbe Nietsche tanítását. Abban az értelemben, ahogy az előző hozzászólásban összeszedted, sajnos részben igazat kell adnom neki abban, hogy sokak számára már egyáltalán nem elgondolható a kereszténység, mint létmagyarázat; ám amíg csak egyetlen cáfolat is akad erre, nem sietnék az 'Isten meghalt' konklúzió levonásával. ;)

Üdv: Estel Adániel :itscool:

Mornie utúlië! Believe and you will find your way
Mornie alantië! A promise lives within you now

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
20 éve 11 hónapja #143245 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Vallás
Néhány rövid megjegyzés, nem azért h újra fellángoljon a vita:

Rabyn írta priviben h az Istenben való hit éppolyan megmagyarázhatatlan mint a szerelem, ezért nonszensz logikus magyarázatot kérni a hívőktől a hitükkel kapcs. A következtetés igaz, de nem erről volt szó. Valójában én nem a vallásos élmény valóságát kérdőjelezem meg, mint ahogy persze a szerelem valóságát sem. Azt sem kérdőjelezem meg, ami a vallásos ill. a szerelmei élményből magából leszűrhető, pld. hogy van nálunk nagyobb hatalom, ami ezeket az élményeket "adja". Én csak az élmény 1 bizonyos értelmezését kérdőjelezem meg, ami túlmegy a tapasztalaton, ami fikció. És ebben ugyanúgy viszonyulok a szerelemhez, mint a valláshoz. Tehát nem hiszem, hogy a vallásos élményt a Bibliában leírt Isten "adja", szvsz ez félreértelmezés. Hasonlóképpen nem hiszem, hogy a szerelmet Ámor nyilacskáinak köszönhetjük, ui. szvsz ez is félreértelmezés. A 2 egy síkon van: az önkényes értelmezés síkján.

Namarie úgy látom jól érted Nietzschét. Félreértések elkerülése végett a továbbiakban az Isten szót a Keresztények istene értelemben használom. Pár gondolat Isten haláláról. Az "Isten halott" nem ugyanúgy, szószerinti értelemben értendő mint a "Nietzsche halott", hanem szimbolikusan, mint szerintetek a Biblia-szöveg. Nem azt jelenti, hogy Isten halandó, meghalt, eltemették (merthogy soha nem is élt), hanem azt, hogy a keresztény vallás, aminek a Biblia Istene a központi figurája, többé már nem "élő" hatóerő a világban, az emberekben. A bibliai kereszténység ma már nem képes betölteni a világmagyarázó elv szerepét, a keresztény gondolatok ma már nem elgondolhatók, ugyanúgy, mint ahogy nem elgondolható pld. az sem, hogy a világ a víz eleméből keletkezett, ahogy Thalész gondolta (a nem elgondolhatót úgy értem h nem gondolható komolyan, legfeljebb zárójelben).

Estel írta, hogy nem látja az összefüggést a köztünk lefolyt vita és aközött, hogy megerősödött a bizonyosságom, miszerint Isten halott. Itt tudok kapcsolódni hozzá. Tehát úgy látom, hogy aki ma keresztény, az vagy szokásból az, vagy félelemből, vagy nem is keresztény, csak annak vallja magát, de valójában nem a bibliai kereszténységben hisz, hanem valami másban, amiben vannak közös elemek a bibliai kereszténységgel, de van számos olyan elem is, ami nyilvánvalóan ellentmond a bibliai tanításoknak. Szvsz hiába van sok közös elem, ha a rendszer alapvetően más eszmék körül szerveződik, teljesen máshová teszi a hangsúlyokat, akkor azt egy másik vallásnak kell tekinteni. Azért kértem h szavazzatok a listára, hogy lássam, van-e köztetek olyan, aki kiáll a bibliai tanítások mellett, és nem volt. Ezért erősödött a bizonyosságom, ami valamilyen szinten valóban megvolt már akkor is, amikor belefolytam ebbe a vitába (mozgassa a fülét aki úgy jött ide, hogy nem volt a kereszténységgel kapcsolatban kialakult álláspontja), de ez részemről nem egy egyszer és mindenkorra álláspont, csak nem voltatok elég meggyőzőek ahhoz, hogy megváltoztassátok.

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.941 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére