Nyelvek és írások

Több
18 éve 6 hónapja #286202 Írta: XJaniX
XJaniX válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Kössz!

A tündék nemes népek, és ennél fogva nemigazán csináltak ilyesmit, csak nagyon különleges esetekben. De ezt már korábban is mondták. A testvérházasság a mi történelmünkben sem vezetett jóra. De a tündék ugyebár nemesebbek. S tudták ezt. Mármint hogy ez rosz. :?

"Az életben nem az számít, hogy mekkorát esel, hanem az, hogy utánna fel tudj állni."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286194 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: Noredhel: a tündék közötti házasság meglehetősen szigorú volt és egy életre szólt... kivétel: Finwe és Míriel; mivel Míriel "meghalt" és Finwe újranősült. Ez se ment könyen... illetve lsd.: Feanor és hitvese, akik elhidegültek egymástól.
A rokonok közötti házasság fel sem merült a tündék közt, hacsak nem volt torz személyiségű az illető, lsd.: Maeglin.

Amani: :D DD

XJaniX: hja, legközelebb pontosíts kicsit:) Eldalotse (Tündérvirág) - ez quenya nyelven van. Jó becézést:) Szépen hangzik.


Hát igen, vannak hátrányai a rossz géneknek... :P Házasságon kívül meg, gondolom, nem nagyon volt semmi, bár pont Eol kissé törvénytelenül járt el...

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286185 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Ninniach írta:

Alcarcalimo írta: Eldalotse (Tündérvirág)


Got you! _elda_ mióta tündÉR?? Ezért fogadd rosszalló ejnyebejnyémet. :P


jóvanna, Hugi... TÜNDEvirág, bocs!!!!! Mea klumpa:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286184 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: Eldalotse (Tündérvirág)


Got you! _elda_ mióta tündÉR?? Ezért fogadd rosszalló ejnyebejnyémet. :P

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286168 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Noredhel: a tündék közötti házasság meglehetősen szigorú volt és egy életre szólt... kivétel: Finwe és Míriel; mivel Míriel "meghalt" és Finwe újranősült. Ez se ment könyen... illetve lsd.: Feanor és hitvese, akik elhidegültek egymástól.
A rokonok közötti házasság fel sem merült a tündék közt, hacsak nem volt torz személyiségű az illető, lsd.: Maeglin.

Amani: :D DD

XJaniX: hja, legközelebb pontosíts kicsit:) Eldalotse (Tündérvirág) - ez quenya nyelven van. Jó becézést:) Szépen hangzik.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286163 Írta: Angwen
Angwen válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

olorin.papa írta: Ez off!

Alcar által leírt mennyiség egészen imponálő, de ehez tudni kell, hogy az 1800 as években egy francia parasztnak egész életében elég volt 700 szó.
ahhoz képest a 3000 elég bő szókincsnek számít. :D De még hozzátenném, hogy csak a magyar szekérben 300 szó van. :D


Bocsánat, ez is off, de emellett egy magamfajta harcos leíró nyelvész nem mehet el szó nélkül. Ez nem igaz! A 19. sz-i nyelvészek nagy tévedése, hogy egyes nyelvek-nyelvjárások "primitívebbek", egyszerűbbek, kevesebb szót használnak stb. Maximum nem az államszerkezetre, hanem a különböző mezőgazdasági eszközökre volt sok szavuk.
ON

"Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport!" (Oliver Cromwell)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286120 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Milyen nyelvre, izlandira?
És milyen tündér, vízi-, erdei- vagy mezei?:)


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #286116 Írta: XJaniX
XJaniX válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Aiya!

Ha nagyonszépen megkérek valakit, lefordítaná nekem, hogy "tündérvirágszál" ? Mint az asszonypajtást becéző szó...
Vagy legalább valami hasonlót?

"Az életben nem az számít, hogy mekkorát esel, hanem az, hogy utánna fel tudj állni."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285997 Írta: Ninniach
Ninniach válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Noredhel (Voronwë) írta:

Alcarcalimo írta: Noredhel: a kajáról túl sokat nem tudok nyilatkozni, de nem hiszem, hogy vegák voltak. A Miruvor egy borfajta volt asszem.

Testvérszerelem? Hmm... seler melme, toron melme (seler a lánytesó, toron a fiú).


Szemszögtől függ, melyik? Bár nálam... öö... *pirul* fiú. (Tudom, Túrinék is... ugye ez tüncéknél nagyon elítélendő volt? :oops: mert nálam persze novicímnek kéne, és tündékről szól. Noldákról.)


Fogalmazzunk úgy, hogy az elfeknél nem esik szó testvérszerelemről úgy, ahogy valószínűleg te gondolod. Túrinéknál is csak azért fordult elő, mert Túrin nem tudta, hogy választottja tkp. a huga. Fanficben azt írsz, amire ihleted van, de az már nemigen tartozik a nyelvek-írások topikra. Címnekvalót meg az imént adott Alcar.

All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285936 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: Noredhel: a kajáról túl sokat nem tudok nyilatkozni, de nem hiszem, hogy vegák voltak. A Miruvor egy borfajta volt asszem.

Testvérszerelem? Hmm... seler melme, toron melme (seler a lánytesó, toron a fiú).


Szemszögtől függ, melyik? Bár nálam... öö... *pirul* fiú. (Tudom, Túrinék is... ugye ez tüncéknél nagyon elítélendő volt? :oops: mert nálam persze novicímnek kéne, és tündékről szól. Noldákról.)

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285931 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Persze hogy nem vegák, hisz' van szó az ennivaló húsra...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285930 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Noredhel: a kajáról túl sokat nem tudok nyilatkozni, de nem hiszem, hogy vegák voltak. A Miruvor egy borfajta volt asszem.

Testvérszerelem? Hmm... seler melme, toron melme (seler a lánytesó, toron a fiú).

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285929 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
valaki... plíz... :roll: fontos lenne...

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285828 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ez off!

Alcar által leírt mennyiség egészen imponálő, de ehez tudni kell, hogy az 1800 as években egy francia parasztnak egész életében elég volt 700 szó.
ahhoz képest a 3000 elég bő szókincsnek számít. :D De még hozzátenném, hogy csak a magyar szekérben 300 szó van. :D

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285785 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Melda Gwendir!
Nem kötözködés, örülünk, hogy itt vagy!
Az a helyzet, hogy a Prof. ránk hagyott kb 3000 szavas quenya, és kb. 2000 szavas Sindarin szókincset (ami azóta is bővül, rekonstruált, és a Prof. hagatékából előkerült szavak, kifejezések jóvoltából), a többi (Telerin, Valarin, stb.) szóanyaga sajna nagyon gyér... számos, nagyon fontos szó hiányzik, az élet minden területéről. Ezeket megpróbáljuk körülírni, vagy kénytelenek vagyunk kihagyni őket... ez van...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285776 Írta: Gwendir Adanedhel
Gwendir Adanedhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nem állt szándékomban kötözködni, csak érdekelt volna a dolog. Nem kell félreérteni, én nagyon tisztelem Tolkien mestert és munkásságát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285773 Írta: Olorin.papa
Olorin.papa válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Gwendir Adanedhel írta: Engem is nagyon furdal a kíváncsiság a tünde gasztronómiával kapcsolatban. Részben ezért is tettem fel a pereces kérdést, mert nehezen tudom elképzelni, hogy az élet minden területén olyan alapos és aprólékos tündék nem különböztették meg a síma kenyeret (például) a perectől vagy a kiflitől. :D


Ez egyszerű kötözködésnek tűnik, és tudomásul kell venned, hogy a tünde nyelveket Tolkien professzor mindennapi elfoglaltságai között, hobbiból teremtette. Ha a Proffnak több ideje, úgy 100-150 éve lett volna, valószinüleg teljesebb szótárral rendelkeznénk, és lenne qvenya szó még a vécédeszkára is... szvsz már bocs az offért :oops:

"Már születésem óta haldoklom,kissé hosszúra nyúlik. Unom."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285766 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Ha a meglévő sinda szókincs alapján kéne megítélnünk, mit ismertek a tündék, és mit nem, hamar meg kellene állapítanunk, hogy ugyan fejlettebbek voltak a cro-magnoni ősembernél, de tulajdonképpen nem olyan nagyon sokkal.


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285763 Írta: Gwendir Adanedhel
Gwendir Adanedhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Engem is nagyon furdal a kíváncsiság a tünde gasztronómiával kapcsolatban. Részben ezért is tettem fel a pereces kérdést, mert nehezen tudom elképzelni, hogy az élet minden területén olyan alapos és aprólékos tündék nem különböztették meg a síma kenyeret (például) a perectől vagy a kiflitől. :D

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285701 Írta: Cerebrum
Cerebrum válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Tényleg, a kiflit vajon minek mondanák? :P *Cúmas? :)

Noredhel: Ott volt még a salph (erőleves) is, desszertnek meg a cram...

“Blinding ignorance does mislead us. O! Wretched mortals, open your eyes!” (Leonardo da Vinci)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 6 hónapja #285700 Írta: Noredhel
Noredhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Azért kíváncsi lennék, hogy milyen volt a tünde konyhaművészet? Mit ettek a lembason kívül? Csak nem volt mind vega, elvégre Celegorm meg az ikrek vadásztak rendesen...

A miruvor vajopn miből volt? Valamilyen gyógynövénypárlat?

---

Hogy ne legyek tök off, egy idevágó kérdés is: hogy lehetne azt quenyául mondani, hogy "testvérszerelem" (ha nem pejoratívan akarom mondani)?

Toujours pur

kiejtés: "liedesz"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285646 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
sem perec, sem semmilyen péksütemény nincs sindául


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285643 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Gwendir Adanedhel írta: Nem tudná valaki megmondani, hogy van sindául az, hogy PEREC. Nagyon fontos lenne megtudnom. Előre is köszi!


Hát, ezt enyhén kizártnak tartom... mármint hogy van erre szó. _Lembas_ - kenyér (a tündék kenyere), kötve hiszem, hogy lenne más (talán a normás kenyérre is van valami, mint a Q-ban a _massa_, _masta_); esetleg Fela vagy Cereb vagy Amani...
de perec nem lesz:)

icke: nem beszélünk el egymás mellett:) Csak védekeztem, hogy ilyet aztán én nem mondtam:) No meg felvetettem, hogy talán keveredés volt a két főpiszkot illetően...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285639 Írta: Gwendir Adanedhel
Gwendir Adanedhel válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Nem tudná valaki megmondani, hogy van sindául az, hogy PEREC. Nagyon fontos lenne megtudnom. Előre is köszi!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285636 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Üdvözletem!

Rendben, de úgy érzem, elbeszélünk egymás mellett :D
Én csak annyit mondtam, hogy a Sauron nevet - amit nyilván nem hízelgésnek szántak - a tündék ragasztották a maiára, de annyira nem érdekelte őket annak idején, hogy az eredeti, régebbi nevét nem jegyezték fel :) Nem érzem valószínűnek, hogy a kezdetektől fogva így hívták volna, elvégre korábban Aule maiája volt, tiszta és jó, ugyebár "mindig is hatalmasnak maradt ennek a népnek emlékezetében" - őket kéne megkérdeznünk :D

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285634 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
icke: az alábbi idézet HKF szótárából van.

saura (

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285632 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: icke, nem lehet itt valami kavarás Sauronnal? Mert az ő neve valóban valami ilyesmi:)


Üdvözletem!

Nem tudom. Tolkien a névmániájával általában megjegyezte legalább egy helyen, ha egy karakterének volt más neve is; Melkornál ugye nem győzte hangsúlyozni, Maeglinnél meg éppen csak megemlítette a Lómiont. (Nagyjából a két véglet.)
Sauronnál viszont semmi ilyesmit nem találni (most ne foglalkozzunk a Macskaherceg-koncepcióval, amit az Elveszett Mesék Könyve tartalmaz, meg a Leithian-ének-féle Sauronnal és Th

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285631 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

icke írta:

Alcarcalimo írta: Fela: tutti nem mondtam ilyet, hát a Moringotto szóból ismerjük a notto szót (... notto carinnar)


Üdvözletem!

Ne sértegess, kérlek :twisted:

icke

:twisted:
bocsesz...

icke, nem lehet itt valami kavarás Sauronnal? Mert az ő neve valóban valami ilyesmi:)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285629 Írta: icke
icke válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások

Alcarcalimo írta: Fela: tutti nem mondtam ilyet, hát a Moringotto szóból ismerjük a notto szót (... notto carinnar)


Üdvözletem!

Ne sértegess, kérlek :twisted:

icke

ignis sum quae contra frigus ardet

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
18 éve 7 hónapja #285626 Írta: Alcarcalimo
Alcarcalimo válaszolt a következő témában: Nyelvek és írások
Fela: tutti nem mondtam ilyet, hát a Moringotto szóból ismerjük a notto szót (... notto carinnar)

Amani: :D DDD

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.417 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére