Gondolatok

Több
15 éve 8 hónapja #373519 Írta: Gandalf
Gandalf válaszolt a következő témában: Gondolatok

Tünde írta: No igen. Én pl, hogy nem tudok angolul, csak ott kaphattam bővebb infókat a magyarul meg nem jelent könyvekről.


Völgyzugoly is ott van...

Gelmir írta: Vegyük példának Gandalf oldalát. Kisebb, de sokkal jobban kidolgozott. Itt sokkal többen lehetnénk arra hogy írogassunk, hogy dolgozzunk rajta.


Ó, igazán hízelgő,köszönöm! 8)

Hozzáteszem: Vz "ismeretterjesztő"/tolkienita jellege még a film előtt élte fénykorát, azóta csak csiszolgatom,kiegészítgetem. A honlap mostanság A Hobbit filmekre koncentrál, kérdés, ez tekinthető-e vértolkienitának... :P

Továbbá:

Nem létezik olyan, hogy önmagáért való közösség. Az MTT - bármily meglepő - nem Tolkien és nem is a közösség köré épül. Így tehát egyik "tábornak" sincsen igaza. Az MTT egy tevékenységorientált társaság, a tevékenységek (programok, rendezvények szervezése, lebonyolítása satöbbi) tartják egybe az egészet. Ezk a tevékenységek - hullámzóan - hol összekapcsolódnak Tolkien munkásságával, hol nem, egyszer ilyen hatással vannak a közösségre, egyszer olyannal. Hogy ez így alakult, az nem tudatos, hanem szabályszerű. Egy lepke biztosan meglebegtette a szárnyát Oxfordban. :P

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373515 Írta: Orsie
Orsie válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oisin, ezeket amikre reagáltam, mind Te mondtad, be is idézhetem ha akarod, úgyhogy nem tudom mi a bajod, de látom, hogy nem lehet veled értelmesen beszélni, szóval vsz tényleg hagyjuk. :P

"in the real dark night of the soul it is always three o'clock in the morning."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373508 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok

Oisin írta: Orsie, tény pl. az, hogy nincs vállalkozó a LEP megszervezésére, és hogy majdnem egy évig nem volt HNE, miközben érdekes módon minden másra jutott idő és energia.


v.ö. Efkú válasza és a saját Rabynnak adott válaszod (ugyanis mások sem láblógáznak hanem a Tiédhez hasonlóan más dolguk van) + amit én írtam abból a lényeges az, hogy hogyan lehetne motiválni embereket ilyen szervezésére, ha mást akarnak szervezni, és vissza is értünk Efkúhoz (és én is utaltam rá), hogy van-e alkalmas ember rá (az elnökség úgy jött a képbe h. nyilván Ankalimon az, ill. elvileg az elnökség lenne arra, hogy az energiákat megfelelően elossza, de ha specifikus energiák jelentkeznek és nem általánosak akkor nehéz lenne átalakítani) ill. attól h. egy KÖMTöt meg tud szervezni valaki, egy LEP-et nem biztos.

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373504 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
FQ,

Biztosan sok igazság van abban, amit írsz. Az is lehet, hogy az utóbbi időben már elmozdultak a dolgok a holtpontról, és a kritikám egy kicsit megkésett. De az utóbbi 1-2 évet nézve nekem akkor is ez a benyomásom. És szerintem az semmiképpen nem egy optimális állapot, hogy éppen a Tolkien-kultúra terjesztése szempontjából legfontosabb dolgok maradnak el, ill. degradálódnak, bármi legyen is ennek az oka.

Orsie, tény pl. az, hogy nincs vállalkozó a LEP megszervezésére, és hogy majdnem egy évig nem volt HNE, miközben érdekes módon minden másra jutott idő és energia. Egyébként pedig megint csúsztatsz, és olyasmiket tulajdonítsz nekem, amiket nem mondtam, úgyhogy ezekre nem is látom értelmét, hogy reagáljak.

Kincső, azt egy szóval se mondtam, hogy mindez az elnökség hibája.

Rabyn, abban igazad van, hogy én is tehetnék valamit, de mivel kb. 1,5 éve dolgozom a munka mellett esténként és hétvégenként a második Lady Gregory-könyv (kelta mitológia) fordításán és szerkesztésén, most sajnos semmi másra nincs időm és energiám. Pl. ma este is szöveget szerkesztek... Ha nem így lenne, már régen megszerveztem volna a HNE folytatását.

Nos, én a magam részéről nem látom értelmét, hogy ezt tovább rágjuk. A véleményemet elmondtam, ha úgy látjátok, hogy van benne igazság, akkor gondolkodjatok el rajta, ha pedig úgy gondoljátok, hogy nincs, akkor hagyjátok figyelmen kívül. Akinek nem inge, ugyebár...

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373503 Írta: Orsie
Orsie válaszolt a következő témában: Gondolatok

Oisin írta: Ugyan már, Orsie, ne dugjuk a homokba a fejünket!

Csupa olyasmivel vitatkozol, amit nem is mondtam, a lényeg pedig közben elsikkad. Persze, hogy "szól Tolkienről a dolog azoknak is, akik inkább közösségorientáltak" - ezt egy percig se tagadtam. Persze, hogy "ha csak a száraz ismeretterjesztés lenne, akkor nem lenne ekkora közösség" - hisz pontosan ezt mondtam én is. Csak éppen a belső közösségi események szerintem egyre öncélúbbá válnak, és egyre inkább túlsúlyba kerülnek az elsődleges célok rovására. Ez pedig, ha a tényeket nézed, nehezen tagadható, függetlenül attól, hogy "Tolkien szellemisége" - ami amúgy számomra elég nehezen megfogható valami - mennyire van jelen ezeket az eseményeken. Gondold csak végig: az MTT deklarált célja szempontjából a legfontosabb rendezvények szerintem sorrendben a következők:[...]

én biztos nem dugom homokba a fejem, és szerintem nagyon is félreértesz. viszont változatlanul nem reagáltál arra, mikor megkérdeztem, hogy mégis mi alapján állítod, hogy az újak mind csak ürügynek használják Tolkient. támaszd alá valamivel, ha annyira igaznak érzed.
amiket írtam én arra reagálva tettem, amit leszűrtem a hozzászólásodból.
állítasz mindelfélét, most épp az öncélúságot, és semmivel sem támasztod alá, most sem. (mégis milyen tényekről beszélsz?) sőt, Fox kitűnően meg tudta cáfolni, úgyhogy én már nem írom le még egyszer. ami a statisztikákat illeti és a szervezési nehézségeket, azt már Fox illetve Kincső és Rabyn elmondták és teljesen igazuk van. mégis mi alapján állítasz bármit a belső közösségi eseményekről, mikor egyiken sem vagy ott?

csatlakozom hozzájuk abban is, hogy sokszor nem az érdektelenség, hanem az idő hiánya, más elfoglaltság szab gátat a szervezésnek. főleg a nagyobb rendezvények esetén. az évenkénti 2 vizsgaidőszak nagyon sokaknál gátoló tényező. aki meg nem tanul, az meg dolgozik, és az se ér rá bármikor. a nagy rendezvények esetében pedig tudnod kell, hogy akárkit nem lehet vele megbízni. sokszor a lelkesedés, tenni akarás nem elég, furcsa, hogy ezt neked magyarázni kell..
ha annyira kritizálod ezeket a dolgokat, szállj be és szervezz ne csak mondd, hogy mi nem tetszik.

a lényeg, hogy nagyon könnyű és egyben - bocsáss meg - nagyon hiteltelen dolog véleményem szerint úgy kritizálni, hogy nem vagy benne az egészben, nem csinálsz semmit, nem látsz bele, és elég viccesnek tartom, hogy elfogadható és bizonyító erejűnek tartod azt a magyarázatot, hogy te onnan kívülről rálátsz a dolgokra és mindennel abszolú tisztában vagy... :roll:

biztos vagyok benne, hogy ha itt lennél, másképp látnád mindezt.

"in the real dark night of the soul it is always three o'clock in the morning."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373487 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok

Oisin írta: ...Csak éppen a belső közösségi események szerintem egyre öncélúbbá válnak, és egyre inkább túlsúlyba kerülnek az elsődleges célok rovására.

A véleménykülönbségünk ennél a pontnál ragadható meg a legjobban:
- A belső közösségi események szerintem épphogy egyre kevésbé öncélúak: nézzük meg milyenek voltak például 2004-ben a közösségi jellegű találkozók, és milyenek voltak idén. Ezt felhoztam már korábban? 2004-ben Várgesztesen egy abszolút kötetlen közösségi találkozó volt, idén egy Tolkien-live. A szerepjáték ugyan nem biztos, hogy számodra a legmegyőzőbb módja a Tolkien-nel való foglalkozásnak, de egy tendenciát mindenképpen mutat. A kömft pedig szintén nem a tespedésről szól. Ugyan ilyenkor a magunk közönsége vagyunk de a tábor mellett a másik intenzív alkalom kreatív képességfejlesztésre. Persze a kreatív műhelymunka sem kapcsolódik olyan közvetlenül az általad említett elsődleges célokhoz, de mégis lényegesen közvetlenebbül, mint a tarjamisézés. Az itt született alkotások egy bizonyos része igenis felhasználható Tolkien népszerűsítésére. Ehhez persze alkalom is kellene, mondjuk LEP...
- Szerintem nem lehet egyértelműen kijelenteni hogy a közösségi rendezvényekre fordított erőforrások az elsődleges céloktól vonnak el bármit, ennél lényegesen árnyaltabb a helyzet. A közösségi rendezvényeknél elvárás, hogy legalább nullszaldósok legyenek (azt sajnos nem tudom, hogy ez mennyire szokott teljesülni), de elég egyértelmű, hogy a közösségi rendezvényekkel kapcsolatban nem gondolja senki, hogy azokat a bulizás érdekében a Társaságnak kellene fedeznie, még részben sem. Sőt, van ez a bizonyos MTT-sáp, ami arról szól, hogy az ilyen közösségi rendezvények bevételének egy része a Társaságé, hogy azt a "deficites" dolgokra fordíthassa.
Ami az emberi erőforrásokat illeti: az, hogy az ilyen rendezvényekre akad szervező, az azzal magyarázható, hogy ezeket könnyebb megszervezni, mint a "külsősöknek szóló rendezvényeket". Jelenleg a komolyabb rendezvényeket felelősségteljesen megrendezni képes emberekből - akikből amúgysem volt túlkínálat sose -, igencsak hiányunk van. A belsős, közösségibb rendezvényeken próbálják ki magukat azok, akik később alkalmasnak bizonyulhatnak ilyesmire.

Oisin írta: Az öt legfontosabból kettő, a legeslegfontosabb LEP és a 4. legfontosabb HNE idén nem lett/lesz megszervezve!!!

A LEP nagyrendezvény, arról már ejtettem szót. A HNE-t magam is sajnálom, de azt csak elérted, hogy mozgolódunk :) Igény van. De erre is dedikált ember kell.

Oisin írta: Ugyanakkor egy percig sem volt kérdéses, hogy lesz-e Tavaszi Tali, KöMT, Farsang, Halloween.

Mint említettem, szerintem ezeket könnyebb szervezni, ezért jobb gyakorlóterep a jövő LEP-szervezőinek. Nem a Társaság céltévesztésével van ez összefüggésben: az általad említett eseményekre is lenne igény, alkalmas szervező nincs. Ez a Társaság vakfoltja: túlsúlyban vannak a művészlelkek, és kevés a megfelelő menedzsment-képességekkel bíró tag. Talán ha kitalálnánk egy újfajta módszert arra, hogy menedzsereket és képzett rendezvényszervezőket csábítsunk a Társaság kebelére, ezen is lehetne gyorsabban segíteni, egyelőre marad az, hogy várjuk, hogy kinője magát az új Tolkien-menedzser réteg :)

Oisin írta: Ezen kívül Gelmir Fórummal kapcsolatos kérdése is elgondolkodtató. A Középfölde topicok mind panganak, az egész Fórumon szinte kizárólag a rendezvények topicjaiban van komolyabb forgalom, meg a Közösség topikokban, azon belül is leginkább a Beszélgetős, a Jókívánság, meg a Gondolatok topicban.

Ezzel kapcsolatban ejtettem pár szót már a Gelmirnek adott válaszomban, azokat továbbra is tartom.

Oisin írta: És talán mondanom sem kell, Tolkienről elég kevés szó esik ezeken a helyeken. Milrt van ez, ha nem azért, mert a közösség elsősorban saját magával van elfoglalva, nem pedig Tolkiennel?

Igen, mert a fórum erre alkalmas, amit te szeretnél látni, arra nem. Ha tényleg beindítanánk egy online Tolkien-enciklopédiát, az azzal járna, hogy értékes, katalogizált tartalmakat hoznánk létre, ahová bizony a tudományosabb, tolkienibb viták jó része át is helyeződne. A fórumnak pedig megmaradhatna az a funkciója, amire jelenleg is használjuk.

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373484 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
A HNE feltámasztása már nyár óta szinte minden elnökségi ülésen napirenden van, legutóbb Hanna ígérte h. novembertől már tényleg (októberre már nem volt szabad hétvége), de mivel ismeretterjesztés és tudományosság között félúton van, ezért sztem szuper ha Alyr vállalja, ha neki több kapacitása van rá.

Hogy milyen rendezvényre van kapacitás, azt elég nehéz felülről szabályozni: ha egyszer az MTT mindig önkéntes munka alapján szerveződött, és ha egyszer farsangra és táborra van pályázó szervező (megjegyzem idén ezekre is csak egy volt, mármint a jövő évi tábor idei pályázatán és a 2008-as farsangra), akkor nincs eszköz, amivel "kényszeríteni" lehetne bárkit, hogy egy teljesen más jellegű szervezést - LEP - vállaljon. És gondolom abban egyetértünk h. az elnökség vagy az elnök sem arra való h. minden évben vállalja amire nincs kapacitás... A HNE-vel kapcsolatban pedig igaza van Rabynnak: sokszor sokan felvetették, hogy miért nem folytatódik a HNE, de ez igazán nem igényel annyi szervezést, hogy ne kezdeményezhette volna bárki... ha viszont a résztvevők is mind úgy gondolták, h. egyiküknek sincs ideje egy e-mailt vagy telefont megereszteni a következő témavezető felé, és kiírni a topicba az időpontot, akkor miért várjuk el, hogy erre Angwennek, Hannának vagy bárkinek legyen ideje?

A Középfölde-topicokkal kapcsolatban pedig ld. lentebb, illetve ha lenne egy működőképes GYIK amibe fel lehetne tölteni az "olvassvissza" jellegű vitákat tematikusan, az tényleg jó lenne. Dehát egyelőre nincs, majd hátha az új dizájnnal a főoldal struktúrája lehetővé tesz ilyesmit is...

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373482 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok
Lesz LEP és lesz HNE.

Amúgy ha igazán belsős rendezvényt akarnék mondani akkor pl a HNE az ilyen.

A LEP meg olyan lesz amilyet csinálni tudunk.
Most épp kevés van érdeklődőből, ezt tavaly elég jól fel lehetett mérni, ennek ellenére lesz nekik szóló rész.

Ha majd bejön a Hobbit film, akkor remélhetőleg megint fellendül az érdeklődés.
A LEP amúgy szerintem egyszerű ismeretterjesztés, nem viszi előbbre a dolgokat, reprezentálja, hogy létezik az MTT.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373476 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Gondolatok
Oisin: te is elkezdheted feléleszteni a topicokat, és le lehet kezdeni szervezni Tolkien témájú rendevzényeket is.
Mint már lentebb említettem, az a baj, hogy egyszerűen nincsen rá emberi kapacítás, hogy Nagy Lep legyen. Mert az mtt aktív tagáságnak része igenis picikét fontosabbnak tartja azt, hogy ne bukjon meg vizsgán, minthogy lepet szervezzen. Ráadásul tavaly alig jöttek rajtunk kívül. :( Úgy kellett összevadászni az embereket arra, hogy legyen mindig kettő itt is ott is, és volt olyan mtt-s aki csak látogatóba jött, végül még is beállt a büfébe segíteni mert szükség volt rá. Így szerintem nem érdemes nagyobb hűhót csapni a lep körül. Igen én is sajnálom, hogy nem tudunk olyan rendezvényt alkotni mint 2003-2004-ben, de ha nincsen közönség (és nincsen akkora, hogy megérje kibérelni az AKG-t vagy más nagyobb helyet) akkor nem szabad erre ekkora energiát fordítani.

Most ezzel kapcsolatban megint eszembe jutott a gumifotel probléma, amit azt hiszem 2-3 éve vetett fel Aralation ebben a topicban. az mtt egy kis része fújja fújja a gumifotelt, a nagy többség meg csak csücsül benne és várja a sült galambot, és a fújok néha nagyon elfáradnak. Én a magam részéről éppen az elfáradt részben vagyok, és van fontosabb dolgom is mint rendezvényt szervezni, főszervezőként.

Egyébként senki se mondta, hogy nem lesz lep... csak másmilyen lesz mint eddig...

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373474 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
Kedves FQ,

Örülök, hogy sikerült tisztáznunk a félreértéseket, és nem "örök harag, magázás" lett a vége, ahogy azt valamikori társastánc-tanárom szokta volt mondani. :)

Hidd el, nem egy hálás szerep az örök kritikusé és provokátoré, mert az emberek általában nem kedvelik azt, aki kinyitja a szekrényajtót, amiből kiesik a csontváz, még akkor se, ha nem ő rakta azt oda. :) De időnként nagyon hasznos, hogy vannak ilyenek. Hogy miért mindig én vagyok az, aki ezt bevállalja, az már messzire vezet, játszmákhoz meg sorskönyvekhez, meg effélékhez, de ezt ne ragozzuk. A lényeg, hogy én csak fel akartam hívni a figyelmet arra, hogy a külső szemlélő szemével úgy látom, az MTT nagyon eltávolodott az eredeti céljaitól. És úgy tűnik, ez valamennyire sikerült is, hiszen ha jól hallom, néhányan már dolgoznak a HNE feltámasztásán.

Ami meg a véleménykülönbségeinket illeti, én szívesen leülnék veled valamikor egy tetszőleges, jövedéki termékek árusítására is jogosult helyen, hogy személyesen tisztázzuk őket. ;)

Üdv, Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373471 Írta: Oisin
Oisin válaszolt a következő témában: Gondolatok
Ugyan már, Orsie, ne dugjuk a homokba a fejünket!

Csupa olyasmivel vitatkozol, amit nem is mondtam, a lényeg pedig közben elsikkad. Persze, hogy "szól Tolkienről a dolog azoknak is, akik inkább közösségorientáltak" - ezt egy percig se tagadtam. Persze, hogy "ha csak a száraz ismeretterjesztés lenne, akkor nem lenne ekkora közösség" - hisz pontosan ezt mondtam én is. Csak éppen a belső közösségi események szerintem egyre öncélúbbá válnak, és egyre inkább túlsúlyba kerülnek az elsődleges célok rovására. Ez pedig, ha a tényeket nézed, nehezen tagadható, függetlenül attól, hogy "Tolkien szellemisége" - ami amúgy számomra elég nehezen megfogható valami - mennyire van jelen ezeket az eseményeken. Gondold csak végig: az MTT deklarált célja szempontjából a legfontosabb rendezvények szerintem sorrendben a következők:

- LEP
- Tolkien Kurzus
- TLV
- HNE
- Tábor

Az öt legfontosabból kettő, a legeslegfontosabb LEP és a 4. legfontosabb HNE idén nem lett/lesz megszervezve!!! Ugyanakkor egy percig sem volt kérdéses, hogy lesz-e Tavaszi Tali, KöMT, Farsang, Halloween - amik akárhogy is nézzük, elsősorban belső közösségi események. Ezzel nem azt mondom, hogy ezekre nincs szükség, vagy hogy nem veszek részt rajtuk én magam is szívesen, de ha pont a lényegre nem marad erőforrás, az azért szerintem jelez valamit.

Ezen kívül Gelmir Fórummal kapcsolatos kérdése is elgondolkodtató. A Középfölde topicok mind panganak, az egész Fórumon szinte kizárólag a rendezvények topicjaiban van komolyabb forgalom, meg a Közösség topikokban, azon belül is leginkább a Beszélgetős, a Jókívánság, meg a Gondolatok topicban. És talán mondanom sem kell, Tolkienről elég kevés szó esik ezeken a helyeken. Milrt van ez, ha nem azért, mert a közösség elsősorban saját magával van elfoglalva, nem pedig Tolkiennel?

Üdv,
Oisin

If I saw my son Osgar and God hand to hand on the Hill of the Fiana, my son put down, I'd say that God is a strong Man!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373455 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Gondolatok
Köszönöm a válaszokat és reménykedem hogy változhat a helyzet!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373447 Írta: Alyr Arkhon
Alyr Arkhon válaszolt a következő témában: Gondolatok
1. Tolkien könyvek kiadása: Tény, hogy le lett fordítva a Letters of JRRT, mi több, a kiadó beígérte a kiadást, és aztán "utolsó pillanatban" visszalépett.
A Tolkien könyvek kiadása nem úgy megy Magyarországon (sajna), hogy bekopogunk a kiadóhoz, hogy izé, ezt meg ezt jólenne és segítünk, hanem hosszas tárgyalásokkal - sokszor a kiadó ötletére reagálva - esetleg sikerül elérnünk ezt-azt.
Felmerült többször is, hogy a Letters-t a Társaság saját pénzén kiadjuk, de eleddig nem volt rá elég anygai forrás.
Másrészről olyanra viszont többször volt példa, hogy egyes kiadók minket figyelmen kívül hagyva, vagy névleg felkérve de aztán semmibe véve adjanak ki műveket.
Nincs előjogunk Tolkienre.

2. HNE: No igen, ez az én saram is, tekintve hogy az elnökségben én felelek a tudományos ügyekért is elvileg, novemberben szeretnék összehívni egy ülést, és most hogy van már áram és fény az MTT helyiségben, ennek azt hiszem semmi akadálya.
Bővebben a HNE topikban.

3. A fórum és az "olvass vissza": na igen, ez is sokadszor felmerülő probléma, elvileg már bőszen készül az új honlap motor amin lesz új szép felület meg lesz új fórum, lehetőleg működő keresővel.
Ha lesz normális keresőrendszer, az "olvass vissza" csak kettővel több kattintást jelent és nem 90 oldal átnyálazását.
Amúgy tervbe volt véve, hogy készítünk egy Tolkien GYIK-et, olyanformán, hogy összegyűjtünk egy rakat kérdést, és leírjuk a válaszokat egy helyre. Csak akik kérdést gyűjteni jelentkeztek azóta is csak gyűjtenek, csak gyűjtenek, hozzám egy darab nem érkezett...
Ha vannak lelkes kérdésgyűjtő jelentkezők akik leírják a kérdéseket, akkor leszünk olyanok akik írunk hozzá választ jól.

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended"
/Cynewulf/

"Nem táncol többé pázsiton
Aranyerdőben tündelány"
/SÚ/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373446 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok
Kedves Gelmir!

A jelenlegi eszközök (a tolkien.hu tartalomkezelője, illetve a fórummotor) nemcsakhogy tartalomkezelőként, de a kollaboratív munkát segítő közösségi portálként is elégtelen. Egy valamirevaló közösségi portálon minden funkció arra irányul, hogy minél kényelmesebbé tegye az elosztott munkát. Ha példának vesszük a wikipédiát, ott azt láthatod, hogy szinte bármelyik cikket bárki szerkesztheti, így a tartalom minősége és mennyisége a lehető legkönnyebben karbantartható, növelhető.
Az emberek általában (és nemcsak az emtétében) lusták. A legkönnyebb azt mondani, hogy "majd valaki más válaszol x kérdésre" (magunkban), vagy "olvass vissza" (a fórumon). Ezek alapvető, az emberi természetre visszavezethető dolgok, és ha egy adott tartalom valamilyen formában rendelkezésre áll, akkor az már tényleg a számítástechnikai infrastruktúra hibája, hogyha az nem elég könnyen hozzáférhető (tematikus navigáció, vagy keresés útján).
Szabadidőnkben sebcsabával szoktunk azon gondolkodni, hogy miféle tartalomkezelő motor lenne a legkézenfekvőbb a tolkien.hu üzemeltetéséhez, benne is vagyunk egy saját megoldás tervezésében, de egyelőre sehogyan nem állunk vele. Ez mindenképpen jobb lenne, mint egy dobozos piaci termék, de sajnos most még csak álom.
De az a fajta álom, amit nem söpör félre egykönnyen az ember. Én veled együtt őszintén remélem, hogy az elkövetkező években a tolkien.hu egyre gazdagabb lesz értékes tartalomban, és azt is, hogy a régi, elavult motorokat szép sorjában le lehet majd cserélni, így megkönnyítve mindenkinek a dolgát, aki olyan ciki dolgokat keresgél, vagy olyan ciki dolgokról akar írni, mint pl hogy Ungóliant maia volt-e. :P

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373445 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok

Gelmir írta: Tudom hogy kiadó függő, de miért nem adatunk ki Tolkien-műveket magyarul? Nem a HoME-ra gondolok, de mondjuk szerintem egy Letters from Father Christmas-t vagy egy Mr. Bliss-t ki lehetne erőszakolni pl a Szukitstól. Szerintem a Társaság megajánlhatná kiadásra. Ha ez megtörtént de nem járt sikerrel, akkor elnézést kérek.
(Mj: a Letters from Father Christmas-t lefordítottam írásban, már csak be kellene gépelni.)

Van pl egy majdnem kész Letters-fordítás (mármint The Letters of J.R.R. Tolkien), aminek a kiadásától visszalépett végül a kiadó. :roll:
Egyébként mi az, hogy nem adatunk ki Tolkien-műveket magyarul? Ott van a Hobbit szövegkritikai kiadása, a Szörnyek és ítészek, az Atlasz, hogy csak párat említsek... Most fog megjelenni a javított Gyűrűk Ura is végre... Nem megy ez olyan gyorsan, de attól, hogy nem látod, még folyik a munka ezen a téren is. Az utóbbi pár évben legalább annyira el lettünk kényeztetve Tolkien-könyvekkel, mint anno a 90-es évek közepén, sőt.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373444 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Gondolatok
Fq!
A technológiai háttért illetően teljesen egyet értek veled, azt szerettem volna csupán érzékeltetni, hogy egyre kevesebb a tudományos munka az oldalon, s egyre nagyobb a hangsúly a közösségen. Ez utóbbinak természetesen örülök, hisz ez egy nagyon jó társaság, csak valahogy az ismeretterjesztő rész hiányos. Ha az oldal TOLKIEN.HU akkor tényleg annyira univerzálisnak kellene lennie, hogy ha valaki, ezen berkekben kevésbé járatos lélek ide téved, megtalálhasson mindent, és olvashasson az alapoktól kezdve, és ahogyan mondtad, ne a wikin vagy a guglin kelljen utánajárnia a dolgoknak, s ha még is ide tévedt, legalább a fórumon kaphasson válaszokat szemkifolyató hozzászóláskeresgetés nélkül.
Vegyük példának Gandalf oldalát. Kisebb, de sokkal jobban kidolgozott. Itt sokkal többen lehetnénk arra hogy írogassunk, hogy dolgozzunk rajta.
(bevallom, a számteches dolgokhoz nem értek, de erre is lenne ember, arra meg hogy teszem azt Bombadil szeméről vagy a balrog szárnyáról két szót írjon valaki nem kellene nagy megerőltetés ahogyan ezt láthatjuk Thranduillal).
Ha az MTT-t nézzük, abban is rengeteg lehetőség rejlik. Tudom hogy rengeteg a korlátozás, anyagi és egyéb jellegű, de miért ülünk rá az eddigi kiadványokra, a Gyűrűk Urára, a Szilmarilokra? Tudom hogy kiadó függő, de miért nem adatunk ki Tolkien-műveket magyarul? Nem a HoME-ra gondolok, de mondjuk szerintem egy Letters from Father Christmas-t vagy egy Mr. Bliss-t ki lehetne erőszakolni pl a Szukitstól. Szerintem a Társaság megajánlhatná kiadásra. Ha ez megtörtént de nem járt sikerrel, akkor elnézést kérek.
(Mj: a Letters from Father Christmas-t lefordítottam írásban, már csak be kellene gépelni.)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373423 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok

Oisin írta: Kedves FQ,

fqqdk írta: Egész nap egyfolytában ezen járattam az agyam, de végül csak nem bírom magamban tartani.

Nem ért meg ennyit....

Dehogynem, hiszen válaszoltál :) Méghozzá nem is akárhogy :) Ha a hozzászólásom előző három verziója közül bármelyiket posztoltam volna, szerintem - teljesen jogosan - válaszra sem méltattál volna.

Oisin írta:

fqqdk írta: Oisin délelőtti hozzászólását felháborítónak, és személyemre nézve sértőnek vélem.

Pedig nem az volt vele a célom, h bárkit is megsértsek. Úgyhogy ezúton elnézést kérek tőled és mindenkitől, aki sértőnek érezte.

Elfogadom, és cserébe elnézést kérek én is, hogy öncélúan és szándékosan kiforgattam a szavaidat :D

Oisin írta: Ugyanakkor javaslom, h olvassátok el újra, mert én úgy emlékszem, nem volt benne semmiféle negatív értékelés, csak egy megállapítás, amivel lehet egyetérteni vagy nem egyetérteni, de ha valaki nem ért egyet vele, akkor nem értem, miért sértődik meg az általa implikáltakon...

Mert az ember már csak ilyen gyarló :) Nüansznyi apróságok választanak el egy flamebaitet a kulturált véleménynyilvánítástól, ráadásul a kettő közti különbségtétel is szubjektív műfaj, és ilyen apróságokon múlik, hogy gyomorgörcsöm van-e egész nap, vagy teljesen higgadt tudok maradni. Főleg mivel nem akartam olyasmit implikálni, amit te leszűrtél. (Ahogy te sem akartál sértegetni senkit.)

Oisin írta:

fqqdk írta: Olyasmiről nyilvánít véleményt, amiből az utóbbi időben jóformán semmit nem látott, és úgy általánosít, hogy ahhoz képest a Gandalf-féle sehol sincs.

Ebben van valamennyi igazság, de csak valamennyi, mert azért elég sok infó eljut hozzám...

Ami torzul, és értelemszerűen szűrt. Azt az előző hozzászólásomban nem írtam, de az elmúlt években nagyon sokat változtak a Társaság közösségi rendezvényei. 2004-et és 2008-at összevetve azért a különbségek érezhetőek, ha több időm lenne, de az akkori várgesztesi és kismarosi talikat nem lehet egy napon emlegetni az idei tavaszi és őszi talikkal.

Oisin írta:

fqqdk írta: Érdekelne, hogy miért van az, hogy azokat a trágár szavakat, amik elsőnek eszembe jutottak Oisin hozzászólása láttán, nem írhatom le ezen a fórumon.

Ez azért van, mert ez egy moderált fórum. Miért nem írod meg őket priviben vagy emailben?

Ott a pont. Személyes okokból :) tisztában vagyok vele, hogy kevesen osztják a véleményem, de az ilyen horderejű témákat még akkor is szeretem nyilvános formában intézni, ha komoly esély van arra, hogy az indulatok mellékvágányra vihetik a vitát.

Oisin írta:

fqqdk írta: de azt egyetlen kommentár nélkül lehet hagyni, hogy valaki több tucat aktív tag érzelmeit kérdőjelezze, sőt hazudtolja meg, és egyúttal a munkájukat és elhivatottságukat becsmérelje?

Végül is nem maradt kommentár nélkül, bár én senkinek semmijét nem becsméreltem, ezt csak te képzelted hozzá... Én csak fel akartam hívni a figyelmet egy problémára, amit, úgy tűnik, nem csak én látok annak...

Jó dolog ám tisztábban látni :) Azért is jobb, hogy végülis csak leírtam, mert ha nem így tettem volna, akkor valószínűleg most éppen feleslegesen utálnálak. Hú tényleg a másik hozzászólásom is javítanom kell :)

Oisin írta:

fqqdk írta: És végsősoron a társaság célja minél többmindenkivel megismertetni a Professzor munkáját, nem? És erre az, hogy ez a társaság egy kiváló közösség, az egy nagyon jó eszköz, nem? A saját példámból legalábbis ezt szűrtem le.

Valóban, csakhogy az én véleményem szerint a társaság pontosan ezt a célját tévesztette jóészt szem elől. Mert ehhez valóban kell egy összetartó, lelkes közösség, és egy ilyen közösség az összetartásához valóban kellenek Tolkienhez nem, vagy csak lazán kötődő "belső" társasági események, de ha ezek túlsúlyba kerülnek és öncéllá válnak - márpedig az én "kívülálló" tekintetem ezt így látja - akkor az elsődleges célok lassan elsikkadnak, és - megint csak az én véleményem szerint - most éppen ez történik. Persze lehet h nincs igazam, de hidd el, nem gonosz szándék vezérel...

Nem tévesztettük szem elől, csak lassabban zajlanak ezek a folyamatok, mint ahogy látni szeretnéd. Nekem három évig tartott, mire végleg level 1 vértolkienitává váltam :) A közösségcentrikusság mellé azt a fajta igényes érdeklődést, kulturális alapot, ami a komolyabb, elsődleges célok megvalósításához nélkülözhetetlenek, szerintem apránként lehet csak az emberekbe belecsöpögtetni, és valóban, ilyenkor megvan a valós esély arra, hogy a maga az elsődleges célt szem elől tévesztjük. De arra, hogy ez nem történt meg, személyes garancia Alyr, Felagund, Sil, és még jópáran. Amíg ők aktív tagjai a társaságnak, biztos lehetsz benne, hogy nem jutunk el arra a pontra, hogy már "csak" a közösség legyen, ami mozgat bennünket.

Oisin írta:

fqqdk írta: Szóval az emberek miatt vagyok itt elsősorban. Azok miatt az emberek miatt, akiket Oisin vélemény címszóval rágalmaz..

Nincs is ezzel semmi baj, ettől te még nem vagy rosszabb vagy kevésbé értékes ember, mint az, aki Tolkien miatt van itt (ott). Még én, az MTT Fekete Ellensége (szólítsatok ezentúl csak Morgothnak) :twisted: sem gondolom azt, hogy az lennél, és azt sem, hogy nincs ott a helyed az MTT-ben, vagy ne lenne fontos, amit hozzáteszel. Csak azt gondolom, hogy ha azok kerülnek többségbe, akik nem Tolkien miatt vannak ott, és e miatt a hangsúly Tolkienről és az "ige terjesztéséről" a "belső" közösségi eseményekre helyeződik át, akkor az MTT kevésbé lesz Tolkien társaság. Ami vagy baj, vagy nem - ezt mindenki döntse el maga...

Ezt a problémát árnyalja picit, hogy a határok nem ember és ember között vannak, hanem az egyes emberek Tolkien-központúsága ami változó. Ettől persze még ha tudnánk görbét rajzolni, integrálni is tudnánk :) És akkor megint elölről: elsősorban a közösségért teszem azt, amit teszek, de rajtuk keresztül, illetve amikor csak alkalom adódik közvetlenül is, Tolkienért (népszerűsítés, stb.) Tündét tudnám ismételni, azt teszem a magam módján, amihez értek, úgy hogy abból a lehető legtöbb haszon legyen, és nem zavar, ha ezzel a közvetettséggel a társaság kontinuitását "hosszú távra berendezkedést" szolgálom inkább, mint a konkrét tudományos, vagy bármi tolkienibb tevékenységeket.

Oisin írta:

fqqdk írta: Ez az én véleményem, "jöhet a népharag", hogy tanult kollégámat idézzem.

Köszönöm, hogy leírtad, de komolyan, mert így legalébb (legalábbis azt remélem) tisztázni tudtam néhány félreértést.

Teljes mértékben. Ehhez kellett az is, hogy lenyugodjak csöppet, de nagyon sokat segített a kulturált hangvételű válaszod. Remélem a jövőben lesz még alkalom arra, hogy a nehezen mérhető dolgokból fakadó véleménykülönbségeinkkel is dűlőre jussunk.

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373422 Írta: Namarie
Namarie válaszolt a következő témában: Gondolatok

Esgal írta: Oisin: a LEP kapcsán tényleg inkább a szervezői része nagy falat. Én egyébként elvállaltam volna, méghozzá szívesen. Két okból nemtettem:
1. Sajnos én sem vagyok már láblógázós gimnazista, ráadásul sikerült kifognom az ország egyetlen olyan egyetemét, ahol év közben halok meg, és nem vizsgaidőszakban; a KÖMFTöt is alig bírtam mellette, egy LEP főszervezőség egészen egyszerűen nem fért volna bele.
2. Le lettem beszélve, mikor még gondolkoztam a dolgon, mondván, nincs elég szervezői tapasztalatom és kapcsolati tőkém és karizmám, és kitudja, mim a véghezvitelhez - és az a helyzet, hogy ez igaz. Mondom ezt úgy, hogy azért csináltam már pár dolgot az mtt berkein belül.

Nem tudom, más mit mondana; részemről Tolkien még nagyon is ott van. Amit sajnálok, az az, hogy nem tudok oly mértékben foglalkozni vele, ahogy szeretném.


A másodikhoz: megoldást jelentene-e, hogyha olyasvalaki jelentkezik LEP, vagy bármely más nagy volumenű rendezvény főszervezőjének, kai még nem volt, nem lebeszélik róla, hanem adnak mellé egy olyat segítségül, aki már volt, akivel meg tud mindnet beszélni, aki úgymond betanítja? Ez abból a szempontból is jól jöhet, hogy a "régi motoros" el tudja mondani az újnak, mik is a potenciális hibalehetőségek.

"ó, én vad atyámfiai, nem fog átok: elmegyek én tihozzátok"
"Gyere ide, ne félj! Biztonságban vagy a biztonságban lévők között!"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373417 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok

Peredhil/Phoenix írta: Bakker, de rég hallottam ezt a kifejezést, hogy HNE...annyira régen, hogy el is felejtettem mit jelent... :D Elmondaná valaki?

Heren Nolmion Endórëo, azaz Középfölde Kutatók Rendje.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373415 Írta: Peredhil/Phoenix
Peredhil/Phoenix válaszolt a következő témában: Gondolatok
Bakker, de rég hallottam ezt a kifejezést, hogy HNE...annyira régen, hogy el is felejtettem mit jelent... :D Elmondaná valaki?

Peredhil - Thor

"Eladom az Internet teljes másolatát 5689 db DVD-n (vagy 2 DVD-n pornó nélkül)."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373401 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Gondolatok
Egyébként én úgy tudom, hogy lesz hne megint, csak időpontot kell rá találni.

El lehet kezdeni szervezni szerintem:) Hely már van ahol tartsuk:)

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373400 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok

Sil írta:

Kincső (Thilanna) írta: De minek vitatkoznánk írásban az orkok lelkéről, ha szóban is lehet? :P

Hát, pl mert perpill nincs rá élőben olyan jó alkalom, mint a HNE volt (pedig érdemes lenne feltámasztani, szvsz), és mert nem mindenki pesti, hogy lépten-nyomon összefussatok?


Nem szoktam lépten-nyomon erről vitatkozni :D A HNE-t meg Hanna elvileg fel fogja támasztani... ugye, Hanna?
Egyébként direkt mondtam egy olyan témát, ami bár lerágott csont, de mégis újabb és újabb köröket tudunk futni róla. Írásban viszont ez nehézkes, meg tényleg, ha már egyszer leírtuk, minek írjuk le újra, be lehet idézni, vagy visszakeresni... nehezebb új szempontokat és gördülékeny vitát folytatni, mert egy fórumos vita úgyis átcsúszik kicsit abba hogy "nem is úgy értettem ahogy értetted hogy értettem..." és "miértidézeltőlemszövegkörnyezetbőlkiragadva". Bár bevallom én hat éve nem nézek rendszeresen semmilyen Középfölde-topicot, mert úgy nem érdekes. Élőben meg igen (és nem kistalikon, hanem előadásokon, HNE-n), és én így "tanultam" meg egy csomó dolgot, amit ha rászánnám magam az angol HoME-ra, se biztos hogy tudnék. És a hozzászólásodból úgy tűnik számomra, hogy Te is a HNE-t preferálnád, ha lenne.

Viszont rögtön kétféle "de" (és kis továbblépés): ha van új szempont, új megvitatnivaló, arra szerintem akad ember a KF topicokban is...
Második: csak az lehet egy (Oisin nyomán elképzelt, akár közösség által, de Tolkient népszerűsítő) Tolkien Társaság tagja, akit érdekel a HoME meg a hasonló összefüggések? Azt már nem is érdekli a tolkieni világ, akit nem érdekelnek ilyen mélységek? Mindig voltak olyanok, akik számára addig volt szép, amíg nem kellett "boncolniuk"... és lehet hogy egy ilyesvalaki, aki az alapműveknél marad és nem érdekli a keletkezéstörténet és hasonlók - sőt megkockáztatom: azt hiszi, hogy Ungoliant maia ( :P ) - akár jobban tud egy hobbit- vagy tünde-életérzést átadó táncot, dalt, rajzot, stb. készíteni, mint aki filológiai részleteket raktároz az agyában - nem az ezen tevékenységekhez való értés miatt, hanem mert a mélység a tolkieni világban nem biztos, hogy abból áll, hogy hány verziója volt az Earendil-történetnek... én pl. egyáltalán nem foglalnék állást, hogy melyik a "jobb", egyrészt mert valahol a kettő között vagyok félúton, másrészt mert ez tényleg alkat kérdése, hogy valakinek elveszti-e a varázsát a dolog attól, h. elkezdi azt nézni h. mit hányban írt Tolkien és hogyan írta át, vagy épp ettől nyeri el.

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373399 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok

Tünde írta:

Sil írta:

Kincső (Thilanna) írta: De minek vitatkoznánk írásban az orkok lelkéről, ha szóban is lehet? :P

Hát, pl mert perpill nincs rá élőben olyan jó alkalom, mint a HNE volt (pedig érdemes lenne feltámasztani, szvsz), és mert nem mindenki pesti, hogy lépten-nyomon összefussatok?


No igen. Én pl, hogy nem tudok angolul, csak ott kaphattam bővebb infókat a magyarul meg nem jelent könyvekről. Már több mint egy éve nincs, ha jól emlékszem, tavaly tavasszal volt utoljára :(

A HNE-nek kiváló kihívást jelenthetne az enciklopédia-fordítás :twisted:

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373397 Írta: Tünde
Tünde válaszolt a következő témában: Gondolatok

Sil írta:

Kincső (Thilanna) írta: De minek vitatkoznánk írásban az orkok lelkéről, ha szóban is lehet? :P

Hát, pl mert perpill nincs rá élőben olyan jó alkalom, mint a HNE volt (pedig érdemes lenne feltámasztani, szvsz), és mert nem mindenki pesti, hogy lépten-nyomon összefussatok?


No igen. Én pl, hogy nem tudok angolul, csak ott kaphattam bővebb infókat a magyarul meg nem jelent könyvekről. Már több mint egy éve nincs, ha jól emlékszem, tavaly tavasszal volt utoljára :(

"Anyává csakis a gyerek tehet - nem az apa"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja - 15 éve 8 hónapja #373394 Írta: fqqdk
fqqdk válaszolt a következő témában: Gondolatok
Sok dolgot már elmondtak a tünctesók is, de azért ígyahogyvan.

Gelmir írta: Ha csak annak a szavazásnak az eredményeit vesszük figyelembe (STATISZTIKA!) hogy ki nézi meg és olvassa el a főoldali híreket és cikkeket (ami közt szerepel hardcore tudományosság és a fikció, kreativitás is) arra a szomorú eredményre kell jutnunk, hogy 100-ból csak 60. (Hogy a többi felhsználó nem szavazott az is mutat valamit...)

Mit is mér valójában ez? Azt, hogy a felhasználók jelentős része nem látogatja a főoldalt. Ennek viszont nem feltétlenül az érdektelenség az oka. Inkább abban látnék a jelenségre magyarázatot, hogy a tolkien.hu tartalomkezelő rendszere elavult és alultervezett. Mint webfejlesztő mondom, hogy rettenetesen sokat számít, hogy hogyan kerül közlésre bármilyen tartalom, mennyire körülményes a navigálás, mennyire kereshetőek a feltöltött tartalmak. A főoldal átdizájnolása, illetve másik tartalomkezelő motorra történő átállás a legutóbbi információim szerint folyamatban van. Érdemes lesz a változások után újra megnézni ezeket az adatokat. Addig is privátban szívesen eltársalgok veled a felhasználói felületek tervezési szempontjairól, különösen a pszichológiai háttérről.

Gelmir írta: Ezek szerint a látogatók 40%-át már egy ez egyben csak a közösség érdekli s csak kevésbe a Professzor és az általa teremtett világ.

A fenti szám nem ezt mutatja, mert az érdeklődést az előbb említett okok miatt nem mérheti. Megfeledkezel azokról a fórumozókról, akik azért nem javítják ezt a statisztikát, mert a tudományos érdeklődésüknek nem ez a weboldal a kezdőpontja. Én például soha semmilyen kérdésemre nem kerestem ezen a weboldalon a választ, annál többször az angol nyelvű wikipédián, vagy úgy általában a gugli segítségével, aki viszont legtöbbször ide vezet. Sőt, amikor nagyon hirtelen kell valami, akkor felhívom például Ankalimont telefonon.

Gelmir írta: Másik értékmérő lehet maga a fórum is. Miért van az, hogy a Középfölde- topicok közül folyton csak a Képeknél van új hozzászólás?

Mert fanart napi jelleggel születik, míg tudományosan releváns újdonságok nem, ami pedig egyáltalán nem valami meglepő. A Nyelvek és írások topikban például, ami szintén a Középfölde fórumban található, sokkal lassabb tempójú diskurzusok szoktak folyni.

Gelmir írta: Miért van az, hogy ha az új fórumozók kérdeznek valamit, ami teszem azt Középföldével kapcsolatos annyi a válasz hogy: "olvass vissza!"? Biztos hogy rengeteg téma már meg lett vitatva, de miért ne legyen újra és újra? Miért vegyük el a kedvüket az egésztől? Miért akarnánk velük végigolvastatni 90 oldalt? Szerintem az egyik ok a lustaság, a másik pedig talán az érdektelenség. S ha az utóbbi fennáll miért Tolkien- fórum ez, miért nem inkabb egy kötetlen chat?

Legfeljebb lustaságról lehet szó, de még ez is olyasmi, amiért nem lehet általánosságban hibáztatni az embereket. Ha neked azt mondják, hogy volt szó már egy adott témáról, máris segítettek neked, mert tudod, hogy valószínűleg van értelme használni a fórum keresőmotorját. Ami pedig egy rakás szerencsétlenség, és nem véletlen, hogy senki nem akarja a kérdező helyett megvívni a csatát vele, azzal, hogy nem kezeli helyesen az ékezetes karaktereket, hogy nehézkes régi hozzászólásokat linkelni, stb. Ha egy rendes, kényelmesen használható tartalomkezelő lenne integrálva a fórummal, előrébb lennénk.
Amennyiben tényleg zavarnak a fórum, mint közösségi weboldal működési sajátosságaiból származó jelenségek, és van elképzelésed arról, hogy hogyan lehetne a te felhasználói igényeidnek megfelelően javítani azt, írj a megfelelő topikba.
Én például egy tökjó dolognak tartanám, ha a fent linkelt online enciklopédiának létezne magyar nyelvű verziója, mert egy ilyen weboldal például a legtöbb FAQ-jellegű kérdésre tartalmazhatná a könnyedén megtalálható választ, és el lehetne kerülni azokat a szituációkat, amik az ilyen, a fórumozókról alkotott fals vélemények kialakulásához vezethetnek.

code a rat the monster on doom in it

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373392 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok

Kincső (Thilanna) írta: De minek vitatkoznánk írásban az orkok lelkéről, ha szóban is lehet? :P

Hát, pl mert perpill nincs rá élőben olyan jó alkalom, mint a HNE volt (pedig érdemes lenne feltámasztani, szvsz), és mert nem mindenki pesti, hogy lépten-nyomon összefussatok?

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373388 Írta: Kincső
Kincső válaszolt a következő témában: Gondolatok
De ha megfigyelitek akkor maga a közösség sem elsősorban a fórumon működik már az utóbbi pár évben... igen, ez megnehezítheti a csak fórumon bekapcsolódók dolgát, dehát mindenkinek az energiái végesek, és akkor már egészségesebb a személyes, élő dolgokra fordítani, mint az online-ra. De sok olyan is van, aki az utóbbi pár évben csatlakozott a fórumra és annak ellenére h. nem tud eljárni találkozókra itt van és jól érzi magát... aki meg be tud csatlakozni az élő közösségbe is, az most már ott tapasztalja azt, ami korábban a fórumon is erősebb volt, vagy a fórum volt az elsődleges színtere. De minek vitatkoznánk írásban az orkok lelkéről, ha szóban is lehet? :P

A fórumos szavazások meg rohadtuk nem reprezentatívak, az emberek fele nem is jár a szavazások szekcióba. Én sem. Továbbá nyilván attól hogy nem olvasok el minden fanficet és a Hobbit-filmmel kapcsolatos huzavonákról minden hírt, biztos nem érdekel Tolkien és a világa... nyilván TLV-t és exhibicionizmusból és mazochizmusból szervezek, ugyanúgy szervezhetnék Háború és béke levelező versenyt is, lényeg h. egy hosszú könyv legyen :P ;) Persze, én csak egy példa vagyok a sok közül, tehát szintén nem reprezentatív, de szerintem sokan, akik nem olvassák rendszeresen az új fanficeket, tudnak hasonló példákat felhozni. És persze azt sem állítom, hogy mindenki tudna - igen, vannak itt olyanok akiket nem érdekel annyira Tolkien. De még felkeltheti az érdeklődését az, hogy a körülötte lévőket mind... Szóval csak arra akartam rávilágítani, hogy mindenre található példa és ellenpélda, és nem lehet tudományos igényű "statisztikát" csinálni ilyen egyszerűen. Ha meg csak "szerintem" ezek v. azok vannak többen, az nem mérvadó...

Ja, még annyit tennék hozzá: igen, a régiek sem mind úgy "rajonganak" már Tolkienért mint régen, hogy meghallom a filmzenét és rögtön elérzékenyülök, évente x-szer elolvasom a könyvet, stb. De ezt nem lehet fenntartani 6 éven keresztül... normális, hogy a szeretet már nem olyan látványos. Ld. lentebb Aeglosék érvei a "hardcore"-ságról - nem arról, h. mennyire durva, hanem h. szükségszerűen megváltozik, más irányokba tolódik a tolkieni szellemiségen belül is. Sztem.

"...asztaltalan szó-malaszttal..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373386 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Gondolatok

Gelmir írta: Ha csak annak a szavazásnak az eredményeit vesszük figyelembe (STATISZTIKA!) hogy ki nézi meg és olvassa el a főoldali híreket és cikkeket (ami közt szerepel hardcore tudományosság és a fikció, kreativitás is) arra a szomorú eredményre kell jutnunk, hogy 100-ból csak 60. (Hogy a többi felhsználó nem szavazott az is mutat valamit...) Ezek szerint a látogatók 40%-át már egy ez egyben csak a közösség érdekli s csak kevésbe a Professzor és az általa teremtett világ.

Ennek lehet 1001 oka, nemcsak az, hogy az embereket csak a közösség érdekli. Pl a hírek ugyanúgy (sőt, sokszor előbb és részletesebben) megjelennek a fórumon is, mint a főoldalon. A cikkek meg inkább azoknak szólnak, akik számára még újdonság Tolkien világa, amik meg tényleg érdekesek és/vagy tudományosak közülük, azok meg legtöbbször elhangzottak már valahol előadásként, vagy szerepeltek pl a Lassiban, még mielőtt felkerültek volna az itteni cikkek közé. Nincs még igazán saját, önálló tartalom a főoldalon, majd talán a régóta húzódó dizájnváltás után az is lesz. Egy csomó kategória teljesen üres. A novellák meg... hááát... elég hullámzó színvonalúak. Ha lesz olyan tartalom, amiért érdemes a főoldalra visszajárni, akkor biztos többen fogják olvasni azt is.

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373382 Írta: Rabyn
Rabyn válaszolt a következő témában: Gondolatok
Gelmir: Ha itt lennél évek óta akkor tudnád a választ. Amikor a középfölde topicban már kilencedszer teszi valaki azt a kérdést, hogy milyen színű volt Bombadil Toma szeme akkor az ember már nem akar rá válaszolni, mert már nyolcszor válaszolt és ezért mondja, hogy olvass vissza.
Ez a rendszer más fórumokon is így működik. Mielőtt kérdezel valamit olvass vissza.
Azért a képek frissül a legtöbbet mert a nagyvilágban is a képek készülnek el legnagyobb számban és azokból születik ÚJ alkotás.
Nem lehet mindig újra és újra és újra elfilozofálgatni arról, hogy volt-e a Balrgonak szárnya.

DE ettől még ez a társaság igenis el tud beszélgetni más Tolkienita témákról. Csak lehet, hogy nem a fórumon. Sőt általában nem a fórumon. Tessék eljönni táborba, találkozókra, és ne csak az írott szöveg alapján megítélni a társaságot. (és ahogy kincső említette, tessék megnézni a TLV-s feladatsorokat, ha kell felrakom a tavalyiakat amiket én csináltam)

"Én szóra váltanám a gondolatot de félek, hogy nem érdekel.."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
15 éve 8 hónapja #373378 Írta: Gelmir
Gelmir válaszolt a következő témában: Gondolatok
Gondolkodtam rajta hogy beírjam-e ezt a hozzászólást, hiszen nem vagyok régi fórumozó, sőt, MTT tag sem, de Oisinnak véleményem szerint igaza van.

Ha csak annak a szavazásnak az eredményeit vesszük figyelembe (STATISZTIKA!) hogy ki nézi meg és olvassa el a főoldali híreket és cikkeket (ami közt szerepel hardcore tudományosság és a fikció, kreativitás is) arra a szomorú eredményre kell jutnunk, hogy 100-ból csak 60. (Hogy a többi felhsználó nem szavazott az is mutat valamit...) Ezek szerint a látogatók 40%-át már egy ez egyben csak a közösség érdekli s csak kevésbe a Professzor és az általa teremtett világ.
Másik értékmérő lehet maga a fórum is. Miért van az, hogy a Középfölde- topicok közül folyton csak a Képeknél van új hozzászólás?
Miért van az, hogy ha az új fórumozók kérdeznek valamit, ami teszem azt Középföldével kapcsolatos annyi a válasz hogy: "olvass vissza!"? Biztos hogy rengeteg téma már meg lett vitatva, de miért ne legyen újra és újra? Miért vegyük el a kedvüket az egésztől? Miért akarnánk velük végigolvastatni 90 oldalt? Szerintem az egyik ok a lustaság, a másik pedig talán az érdektelenség. S ha az utóbbi fennáll miért Tolkien- fórum ez, miért nem inkabb egy kötetlen chat?

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 1.555 másodperc

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére