Kérdések

Több
21 éve 1 hónapja #134599 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Annyit még hozzátennék, hogy Tolkien egyik első koncepciója szerint nazgul = buckamanó + ló. A HoME bővebben ír erről.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja - 21 éve 1 hónapja #134418 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések
Ezzel vitatkoznék. A tolkieni mitológia meglehetősen konzisztens, nincsenek csak ugy odavetett fajok.
Azonban a buckamanók kilétére nincs igazan egyértelmű válasz - de szerintem levezethetők a mitológia egyéb szabályaiból. Én két értelmes verziót ismerek:
- Morgul tőrrel megsebzett emberek (akik ezáltal lidérccé, a Boszorkányúr szolgáivá váltak)
- "Testetlen" tündék (akiknek haláluk után vissza kellett volna térniük Valinorba, de nem tették, és és gonosszá válva a Sötét Úr befolyása alá kerültek...)

Esetleg érdemes lenne felvetni a rejtélyek topicban...


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #134375 Írta: Nefadar
Nefadar válaszolt a következő témában: Kérdések

Nimrodel Melian írta: Ez a buckamanó tulajdonképpen milyen "fajhoz" tartozik? (Mármint, hogy ember, vagy ork, vagy valami önálló lény?)


Önnáló lény...

Nefi



Za dashu snaku Zigur, Durbgu nazgshu, Durbgu dashshu! :sauron1:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #134373 Írta: Coralie
Coralie válaszolt a következő témában: Kérdések
Ez a buckamanó tulajdonképpen milyen "fajhoz" tartozik? (Mármint, hogy ember, vagy ork, vagy valami önálló lény?)

Nimrodel
... és egyszer csak lezuhanok és kinyírom a dínókat...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #134356 Írta: Ankalimon
Ankalimon válaszolt a következő témában: Kérdések
Két Harlond van. Az egyik egy tünde kikötőváros a Lhun öbölben, a másik Minas Tirith kikötője..


Az igazság a kis álom, amelyben az én elgondolja a világot.
A valóság a nagy álom, amelyben Isten gondolja önmagát.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #134332 Írta: Luine Baenre
Luine Baenre válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. A harmadik könyvben amikor Aragorn a hajókon érkezik a Pelennori csatába....ott a könyvben azt írja, hogy Pelargirtől Harlondig jött Északra....De Harlond nekem a térképen a Szürkerév környékén van. Ez most nyomtatási hiba vagy micsoda? :roll:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #132837 Írta: elf
elf válaszolt a következő témában: Kérdések

Sil írta:

Nimashilin írta: A Gyűrű Szövetségében, mikor Toma kiszabadítja a hobbitokat a buckamanó fogságából, talál valami melltűt. Mondja, hogy jó lesz Aranymagnak és hogy szép volt a viselője, stb. Kérdés: lehet tudni, h kié volt ez a melltű?

Pontosan nem lehet tudni, de a Függelékben van egy rész (A/3., Az Északi Királyság és a dúnadánok), ahol szó van Arthedain, Rhudaur és Cardolan történetéről. (Toma meséjében is ezekről a birodalmakról van szó. :wink: )

A Gyűrűk Ura írta: "Némelyek szerint az a bucka, melyben a Gyűrűhordozót fogva tartották, egykor az utolsó cardolani fejedelem sírja volt: ő az 1409-i háborúban esett el."


Lalaith Scarlett írta: "Magas növésűek voltak, világos bőrűek, szürke szeműek és sötét hajúak, kivéve Finrod aranyhajú nemzetségében;...."

Ennél a résznél pedig szvsz a noldákról van szó. (Galadriel speciel éppen azért szőke, mert Finrod nemzetségébe tartozik, tehát ő a kivétel...)
A sindák és az erdőtündék viszont inkább szőkék, legalábbis szerintem. :roll:


ok, értem:)))
köcce mindenkitől a magyarázatot :lol: .

Elen síla lúmenn' omentielvo!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #132829 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Kérdések

mîr írta: Hmm, Szméagol, nem rossz... :twisted:
Mondjuk a régi kiadásban olyanok vannak, hogy véletlenül megismételtek 3-4 sort, viszont az odaillő sorokat sehova nem rakták be... Meg van olyan mondat egy fejezet végén, ami szerintem a világon sehova nem passzol. :roll: És egyéb összekeverések/kihagyások is vannak. Ha ezeket kijavították, az szerintem már kész főnyeremény... :wink:


Ja, engem pl. legjobban az a nem oda passzoló mondat kevert meg. A III. könyvben van, valami ilyesmi, hogy "Egy paraszt, csak nem azon a sakktáblán, ahol kellene - mondta Gandalf." Ez nekem is betett.

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja - 21 éve 1 hónapja #132827 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Nimashilin írta: A Gyűrű Szövetségében, mikor Toma kiszabadítja a hobbitokat a buckamanó fogságából, talál valami melltűt. Mondja, hogy jó lesz Aranymagnak és hogy szép volt a viselője, stb. Kérdés: lehet tudni, h kié volt ez a melltű?

Pontosan nem lehet tudni, de a Függelékben van egy rész (A/3., Az Északi Királyság és a dúnadánok), ahol szó van Arthedain, Rhudaur és Cardolan történetéről. (Toma meséjében is ezekről a birodalmakról van szó. :wink: )

A Gyűrűk Ura írta: "Némelyek szerint az a bucka, melyben a Gyűrűhordozót fogva tartották, egykor az utolsó cardolani fejedelem sírja volt: ő az 1409-i háborúban esett el."


Lalaith Scarlett írta: "Magas növésűek voltak, világos bőrűek, szürke szeműek és sötét hajúak, kivéve Finrod aranyhajú nemzetségében;...."

Ennél a résznél pedig szvsz a noldákról van szó. (Galadriel speciel éppen azért szőke, mert Finrod nemzetségébe tartozik, tehát ő a kivétel...)
A sindák és az erdőtündék viszont inkább szőkék, legalábbis szerintem. :roll:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #132785 Írta: Lalaith Scarlett
Lalaith Scarlett válaszolt a következő témában: Kérdések
"Magas növésűek voltak, világos bőrűek, szürke szeműek és sötét hajúak, kivéve Finrod aranyhajú nemzetségében;...."

Nagy király hangja zeng a messzeségbe,
Kit akár a halálba is követne a népe...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 1 hónapja #132781 Írta: Coralie
Coralie válaszolt a következő témában: Kérdések
Talán a sütét hajszín összefüggésben van azzal, hogy Elrond és Arwen "nem teljesen" tünde.

Nimrodel
... és egyszer csak lezuhanok és kinyírom a dínókat...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132716 Írta: elf
elf válaszolt a következő témában: Kérdések
Engem most a tündék hajszínei foglalkoztatnak. Akkor most melyik népnek szőke a haja és kék a szeme, mint Legolasnak, Haldírnak, Galadrielnek és Celebornnak, és melyiknek sötét a haja és a szemszíne, mint Arwennek és Elrondnak?
Ha már volt a kérdés, akkor bocsee...

Elen síla lúmenn' omentielvo!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132634 Írta: amanibhavam
amanibhavam válaszolt a következő témában: Kérdések

Dinnye írta: Bocs hogy félbeszakítom a beszélhgetést.
Noldákról, sindákról, törpökről, emberekről keresek jellemző idézeteket, ehhez kérem segítségeteket.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


én is valami ilyesmit akartam írni: azzal az energiával, amellyel az összes topikot teleszórtad ezzel a hozzászólással, már kiolvastad volna a Gyűrűk Urát, amelyben kizárólag az emberekről, noldákról, törpökről találhatsz jellemző idézeteket...


love is the shadow that ripens the wine

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132633 Írta: Brisa
Brisa válaszolt a következő témában: Kérdések

Dinnye írta: Bocs hogy félbeszakítom a beszélhgetést.
Noldákról, sindákról, törpökről, emberekről keresek jellemző idézeteket, ehhez kérem segítségeteket.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Csak a dúnadánokról van kigyűjtve anyag. De az teljesen. Megtalálod itt: www.tolkien.hu/home.html :arrow: Kószák.

A többiről nem tudok.

Amúgy a GyU-ban Gimli (és Gandalf) sok jellemző dolgot mondd el a törpökről. Lapozd fel bátran. :wink:

Brisa

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132614 Írta: Nimashilin
Nimashilin válaszolt a következő témában: Kérdések
Helló!
Teljesen más jellegű kérdésem lenne, mint amiről itt van szó: :P
A Gyűrű Szövetségében, mikor Toma kiszabadítja a hobbitokat a buckamanó fogságából, talál valami melltűt. Mondja, hogy jó lesz Aranymagnak és hogy szép volt a viselője, stb. Kérdés: lehet tudni, h kié volt ez a melltű?
Köszönöm előre is az okkos emberek okos válaszait! :)

My light shall be the Moon, and my path the Ocean.
The fish knows everything.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132609 Írta: Dinnye
Dinnye válaszolt a következő témában: Kérdések
Bocs hogy félbeszakítom a beszélhgetést.
Noldákról, sindákról, törpökről, emberekről keresek jellemző idézeteket, ehhez kérem segítségeteket.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132558 Írta: Olosta
Olosta válaszolt a következő témában: Kérdések

Idril írta: Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogyan kell azt kiejteni, hogy vanya.
Elöre is köszi.


Ezt lehet, hogy szerencsésebb lett volna a Nyelvek és írásokban megkérdezned. :roll:
Egyébként szerintem úgy, ahogy írod, tehát vanya esetleg vanyja. :roll:

"...megfordulok, s álmodom,
egy másvilágba távozom..."

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132557 Írta: Idril
Idril válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogyan kell azt kiejteni, hogy vanya.
Elöre is köszi.

Nap fénye világosságot,
Hold fénye teljességet,
Víz színe tisztaságot,
Csillagok fényességet
Adjatok!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132489 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

mîr írta: Hmm, Szméagol, nem rossz... :twisted:
Mondjuk a régi kiadásban olyanok vannak, hogy véletlenül megismételtek 3-4 sort, viszont az odaillő sorokat sehova nem rakták be... Meg van olyan mondat egy fejezet végén, ami szerintem a világon sehova nem passzol. :roll: És egyéb összekeverések/kihagyások is vannak. Ha ezeket kijavították, az szerintem már kész főnyeremény... :wink:


Na, akkor viszont arról mindenkit meg tudok nyugtatni, hogy ilyenek nincsenek az új kiadásban. :hello: (Úgy ismerem már a könyvet, mint a tenyerem. :wink: ) Szóval a betűtévesztés, rossz név és helynév hibákon kívül nincs más. (Ja meg persze a fordítói hiba/ák)

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132382 Írta: mîr
mîr válaszolt a következő témában: Kérdések
Hmm, Szméagol, nem rossz... :twisted:
Mondjuk a régi kiadásban olyanok vannak, hogy véletlenül megismételtek 3-4 sort, viszont az odaillő sorokat sehova nem rakták be... Meg van olyan mondat egy fejezet végén, ami szerintem a világon sehova nem passzol. :roll: És egyéb összekeverések/kihagyások is vannak. Ha ezeket kijavították, az szerintem már kész főnyeremény... :wink:

mîr

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132366 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Az enyém is tavalyi gyártmányú és mégis tele van ezekkel az apró félre nyomásokkal. :? A kedvencem az oly sokat emlegetett "tollam", mikor Gollamot Tollamként emlegeti Frodó. (Az én példányomban kis 't'-vel. :cry: ) Hát végülis Frodó már nagyon fáradt volt.
Ja és van néhány dolog, mert ugye az elejét még a jó öreg Réz Ádám fordította, így Fredegár az elején Pufi volt a végén Dagi, Pippin, avagy Peregrin Zarándok. ennyit az új kiadásról... :?

Dinnye: A szilmarilok példányom a nyaralónkban maradt, így nem tudok segíteni. :(

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132239 Írta: Dinnye
Dinnye válaszolt a következő témában: Kérdések
Bocs hogy félbeszakítom a beszélhgetést.
Noldákról, sindákról, törpökről, emberekről keresek jellemző idézeteket, ehhez kérem segítségeteket.
Előre is köszönöm.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132142 Írta: mîr
mîr válaszolt a következő témában: Kérdések
A régi alatt az egészen régit értettem (1981). :-) De ezek szerint kijavították őket... Köszönöm, akkor talán mégis érdemes lenne befektetnem egy újba is.

mîr

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132136 Írta: nido
nido válaszolt a következő témában: Kérdések

mîr írta: Sziasztok!
Azoktól kérdezném, akiknek van újonnan kiadott GYU-kötetük, és nem a régi kiadást forgatják: kijavították benne a szerkesztési/nyomtatási hibákat? Gondolok itt a kihagyott és összekevert részecskékre pl. a harmadik kötetben...


A "regi" egy igencsak relativ fogalom, az enyem asszem 2002-es (de lehet, hogy 2001-es), es nem ereztem semmi osszekeverest vagy kihagyast. Az elso kotet ellenben tele van ilyenekkel, hogy hoszszu, meg aszszony...

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132122 Írta: Sil
Sil válaszolt a következő témában: Kérdések

Ellana írta: A napokban megint elkezdtem olvasgatni a Gyűrűk Urát (immár sokadszorra), és egy mondat nagyon szemet szúrt nekem. A Gyűrű Szövetségének az elején írja, a Prológusban (Néhány szó a megyei krónikákról): "Valószínű, hogy Trufiádok sok segítséget kapott Völgyzugolyban, ahol többször is járt. Elrond ugyan már meghalt..." 8O Hé, nem úgy volt, hogy Elrond elhajózott Amanba, és még most is ott él? Vagy csak fordítási hiba? :?

Fordítási hiba, az eredetiben "departed" (az Origo-n is épp most került elő újra ez a hiba :wink: ), amit mindkettőnek lehet fordítani. Talán a Prológus fordításakor a fordító még nem tudta, hogy Elrond kicsoda-micsoda (vagy ha elolvasta is a könyvet, nem esett le neki...), később meg valahogy elmaradt a kijavítása. :roll:

Noldor, blood is on your hands
Tears unnumbered
You will shed and dwell in pain

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132121 Írta: mîr
mîr válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!
Azoktól kérdezném, akiknek van újonnan kiadott GYU-kötetük, és nem a régi kiadást forgatják: kijavították benne a szerkesztési/nyomtatási hibákat? Gondolok itt a kihagyott és összekevert részecskékre pl. a harmadik kötetben...

mîr

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132119 Írta: Ellana
Ellana válaszolt a következő témában: Kérdések
A napokban megint elkezdtem olvasgatni a Gyűrűk Urát (immár sokadszorra), és egy mondat nagyon szemet szúrt nekem. A Gyűrű Szövetségének az elején írja, a Prológusban (Néhány szó a megyei krónikákról): "Valószínű, hogy Trufiádok sok segítséget kapott Völgyzugolyban, ahol többször is járt. Elrond ugyan már meghalt..." 8O Hé, nem úgy volt, hogy Elrond elhajózott Amanba, és még most is ott él? Vagy csak fordítási hiba? :?

"Szállani, szállani, szállani egyre
Új, új Vizekre, nagy szűzi Vizekre..."
/Ady: Új vizeken járok/

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #132085 Írta: Ulmo
Ulmo válaszolt a következő témában: Kérdések
Pl a Tolkien-enciklopédia szerint ember, alakváltó.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #131962 Írta: Toma gazda
Toma gazda válaszolt a következő témában: Kérdések
Hová lehet sorolni Beornt?

:?: :geek:
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
Milyen foglalkozást vezessek?
:geek: :?:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
21 éve 2 hónapja #130811 Írta: Ronat/Szméagol
Ronat/Szméagol válaszolt a következő témában: Kérdések
Sziasztok!

Igen, igen csak CT azt írta, hogy több jegyzet nem állt rendelkezésére ezzel kapcsolatban és a dolog függőben maradt. Azért nem ártana tudni, ha netán véletlenül belebotlanék egy palantírba... :wink:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Moderátorok: GandalfAlyr ArkhonKincsőMetafloraAlew
Oldalmegjelenítési idő: 0.982 másodperc

A Tolkien.hu weboldalon megadott adatokat (különösképpen az alábbi adatokat: név, telefonszám, e-mail cím, életkor, szülő/gondviselő neve és e-mail címe, illetve a tevékenységünkre és programjainkra vonatkozóan megjelölt érdeklődési körök, a tájékoztató levelek és a bennük található linkek megnyitása illetve a rendezvényeinken való részvétel ténye) a Magyar Tolkien Társaság az Ön részére nyújtott on-line szolgáltatásaink biztosításához, programjainkon való részvételhez kapcsolódó nyilvántartások vezetésének érdekében, továbbá a tevékenységünkről és programjainkról nyújtott tájékoztatás céljából tárolja.
Adatai megadásával Ön kifejezetten hozzájárul azok fenti célok érdekében történő felhasználásához. A Magyar Tolkien Társaság a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, csak addig tárolja az Ön személyes adatait, amíg a meghatározott célok megvalósítása érdekében indokolt, illetve ameddig Ön az adatok kezeléséhez való hozzájárulást vissza nem vonja.
A Magyar Tolkien Társaság az Ön személyes adatait semmilyen esetben sem adja át, továbbítja, illetve teszi nyilvánossá harmadik személynek, külső szervezetnek, kivéve, ha erre jogszabály, hatóság vagy bíróság kifejezetten kötelezi.

Amennyiben rendelkezik Tolkien.hu felhasználói azonosítóval, akkor bejelentkezve az Önről tárolt személyes adatokat belépés után ide kattintva tekintheti meg, illetve módosíthatja. Az Ön személyes adatainak teljes törlésére vonatkozó kérést az adatkezeles (kukac) tolkien.hu címre lehet elküldeni, amely esetben adatainak tárolását teljes körűen megszüntetjük.

A Magyar Tolkien Társaság részletes Adatvédelmi Nyilatkozata ide kattintva érhető el.

 

SSL Security
Comodo SSL Certificate

Vissza a lap tetejére